Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.

 

Ty skoro masz grzejniki i podłogówkę to może spieprzyłeś coś, skoro masz WM z odzyskiem i kominy to też spieprzyłeś. Ja tego akurat nie spieprzyłem.

Spieprzyłeś, bo ziemiankę byś wybudował za marne grosze. Byłoby taniej. :bash:

 

Masz optymalny wg Twoich założeń - musiałeś i chciałeś mieć WG, grzejniki i węgiel. W innym wypadku Twój dom jest nieoptymalny. Powiem Ci, że ja też lubiłem swoją Primerę z lat 90. Ale teraz wolę coś nowocześniejszego, sprawniejszego. Dziwnym trafem, wśród moich znajomych 50+ na 10 osób może jedna zdecydowałaby się na węgiel.

 

[flame on]Historyjka z wczoraj: podeszła do mnie para sympatycznych dziadków, powiedzieli, że dowiedzieli się, że mam PC PW (we wsi to uważają na wariatów, to wszyscy już wiedzą o nas :) ). Pytali się z czym to się je, bo ich córka buduje się tuż obok (sama) i chciała ekogroszek, a oni za wszelką cenę nie chcą jej na to pozwolić. Co ciekawe, celują w gruntówkę z odwiertami. Mamy sąsiadkę, której wiosną zmarł mąż i panicznie się boją takiej sytuacji. Ciekawe, nie? Starsi ludzie, a wiedzą że PC jest lepsza od węgla ;)[/flame off)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wez teraz pokoj na poddaszu, w ktorym dziecko mam miec lozko, szafe, biurko i miejsce do zabawy i dalej wmawiaj, ze ten grzejnik w niczym nie przeszkadza :p

 

Co do duzych grzejnikow, jako ze obecne domy sa coraz cieplejsze to zeby nie masakrowac pomieszczen wysoka temperatura przewymiarowuje sie powierzchnie grzejnika, wiec jego obecnosc jest dzisiaj jeszcze bardziej uciazliwa.

 

Nie ma bardziej rozsadnego i optymalnego ogrzewania na dzien dzisiejszy jak podlogowka po calosci. To, ze sie zwolni sciana w pokoju to tylko plus, 1 problem mniej (plus pare zlaczek mniej, ktore sie moga rozszczelnic).

 

I na co ten caly system grzewczy ma bujac po domu wode o temp. 50-60 stopni? Skoro pokoje potrzebuja ledwo kilkaset W mocy?

 

Niska temperatura czynnika to oszczednosc i krok w przyszlosc.

 

Hmm ...

 

Moje córki mają na poddaszu "swój świat". Każda ma pokój po 25m2 (po podłogach). W pokoju każdej jest tylko jeden grzejnik 60x100 umiejscowiony pod oknem dachowym. Na poddaszu są 3 pomieszczenia i znajdują się tam tylko 3 grzejniki , po jednym w każdym pomieszczeniu. Grzejniki zasilam 45-50 stopni i problemu z ogrzaniem nie miałem , nawet wtedy gdy na dworze (zima 2012/2013) miałem około -30 stopni).

 

Co do "rozszczelnienia , to wszystkie grzejniki mam podłączone do listwy rozdzielczej , tak jak podłógówka , każdy grzejnik ma własny niezależne podłączenie. Nie bawiłem się w jakieś "trójniki" , choć mogło by być trochę taniej ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starsi ludzie, a wiedzą że PC jest lepsza od węgla ;)[/flame off)

 

A czy ktoś tu mówi, że gorsza ?

Ludzie, czy wy czytacie ze zrozumieniem ?

A co spieprzyłem takiego co by mogło uczynić, że inwestycja w PC była by tańsza od inwestycji w węgiel jak to uparcie twierdzicie ? Nadal nie wiem, łaskawie proszę o odpowiedź. Ale prostą, zwięzłą a nie eseje filozoficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ...

 

Moje córki mają na poddaszu "swój świat". Każda ma pokój po 25m2 (po podłogach). W pokoju każdej jest tylko jeden grzejnik 60x100 umiejscowiony pod oknem dachowym. Na poddaszu są 3 pomieszczenia i znajdują się tam tylko 3 grzejniki , po jednym w każdym pomieszczeniu. Grzejniki zasilam 45-50 stopni i problemu z ogrzaniem nie miałem , nawet wtedy gdy na dworze (zima 2012/2013) miałem około -30 stopni).

 

Co do "rozszczelnienia , to wszystkie grzejniki mam podłączone do listwy rozdzielczej , tak jak podłógówka , każdy grzejnik ma własny niezależne podłączenie. Nie bawiłem się w jakieś "trójniki" , choć mogło by być trochę taniej ..

 

Ja nigdzie nie napisalem, ze grzejniki nie dzialaja :)

 

Tylko po co generowac 45-50 stopni jesli dom mozna ogrzac puszczajac 25-30?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to co mogłem zrobić by było taniej - przykłady i zysk finansowy, czekam niecierpliwie, skoro wiesz co spieprzyłem to proszę. Bo ja jakbym nie liczył to mam wariant optymalny.

Tylko ty nie dajesz się przekonać...

 

WM jest droższa od WG o około 5k. Wliczam hurtem rekuperator, robociznę, nawiewniki (których pewnie nie będziesz miał, bo po co).

Zgadza się - jest taniej. Twój plus.

 

WM długo się zwraca, dodatkowo może się zepsuć. Twój plus.

Co prawda koszt samego rekuperatora jest już stosunkowo niski (2.5k) a samego wentylatora - jedynej rzeczy mechanicznej to pewnie max. 0.5k, ale to już pominę.

 

Po tych 15 latach, nawet jak mi się rekuperator zepsuje to będę do przodu na ogrzewaniu o tych kilka stówek (podobno rekuperacja przy kosztach pracy 100-200 zł rocznie oszczędza 40% całego ciepła - 3 tony węgla to 2k, z tego 40% to 800zł).

 

A dodatkowo:

- mam wciąż świeże powietrze w domu,

- brak ryzyka zawilgocenia i zagrzybienia murów,

- alergik w domu ma lepiej (jeżeli nikt u Ciebie nie ma / nie będzie miał alergii - jesteś szczęściarzem)

 

Długi czas zwrotu inwestycji, dodatkowe koszty (np. kominek), słaba izolacja to rzeczywiście cechy eliminujące WM.

Ale potencjalne zyski wydają się być warte większych nakładów.

 

A wpływu na twoje zdrowie, tak popularnych cech WG szczególnie zimą (brak świeżego powietrza, zawilgocenie, wzrost stężenia CO2, grzyby, pleśnie) nie da się fizycznie wycenić.

Rób jak chcesz. Ale nie niszcz zdrowia innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych 15 latach, nawet jak mi się rekuperator zepsuje to będę do przodu na ogrzewaniu o tych kilka stówek (podobno rekuperacja przy kosztach pracy 100-200 zł rocznie oszczędza 40% całego ciepła - 3 tony węgla to 2k, z tego 40% to 800zł).

 

 

Skąd te dane. Ja wiem, że na WG traci się ok 30% całego ciepła, na WM spada ta strata do 10-15%. Zakładając, że zapłacisz rachunek za ogrzewanie PC 1500zł/rok to zysk (nie licząc energii zużytej na WM) to max 300pln. Więc WM za 9kzł zwraca się po 30 latach (nadal nie licząc awarii i prądu) - nie ma żadnego "do przodu". Co najwyżej do tyłu.

 

Nadal proszę o rady - co mogłem zrobić by instalacja CO z PC wyszła taniej niż na paliwa stałe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co spieprzyłem takiego co by mogło uczynić, że inwestycja w PC była by tańsza od inwestycji w węgiel jak to uparcie twierdzicie ? Nadal nie wiem, łaskawie proszę o odpowiedź. Ale prostą, zwięzłą a nie eseje filozoficzne.

 

Za PC płacisz 0.20zł / kWh

Za EC płacisz 0.17zł / kWh

 

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh

koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh

koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh

koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh

młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh

straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

 

Wniosek:

Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za PC płacisz 0.20zł / kWh

Za EC płacisz 0.17zł / kWh

 

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh

koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh

koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh

koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh

młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh

straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

 

Wniosek:

Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

 

Do tego podatek od spalin : 50 gr/kWh, czyli nie miales racji, kociol CIe pociagnie na dno :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za PC płacisz 0.20zł / kWh

Za EC płacisz 0.17zł / kWh

 

robocizna przy napełnianiu i czyszczeniu kotła - 0 zł / kWh

koszt spędzonego czasu przy przerzucaniu węgla - 0 zł / kWh

koszt paliwa / przywozu węgla ze składu - 0 zł / kWh

koszt nerwów że znowu wcisnęli Ci paliwo gorszej jakości - 0 zł / kWh

młody i zdrowy zawsze będziesz - środki przeciwbólowe - 0 zł / kWh

straty paliwa na przegrzanie lub zbędne grzanie instalacji - 0 zł / kWh

 

Wniosek:

Miałeś rację - kocioł jest tańszy.

 

Nie piszemy o BEZOBSŁUGOWOŚCI I WYGODZIE a o kosztach inwestycji ? Ciężko wam to pojąć ?

Nie, nie ciężko, tylko argumentów brak więc szukacie tematów zastepczych.

 

Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd te dane. Ja wiem, że na WG traci się ok 30% całego ciepła, na WM spada ta strata do 10-15%. Zakładając, że zapłacisz rachunek za ogrzewanie PC 1500zł/rok to zysk (nie licząc energii zużytej na WM) to max 300pln. Więc WM za 9kzł zwraca się po 30 latach (nadal nie licząc awarii i prądu) - nie ma żadnego "do przodu". Co najwyżej do tyłu.

 

Nadal proszę o rady - co mogłem zrobić by instalacja CO z PC wyszła taniej niż na paliwa stałe ?

WM czasami jest potrzebna ludziom którzy mają za szczelny dom. Nie zawsze chodzi o kasę,znam z autopsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszemy o BEZOBSŁUGOWOŚCI I WYGODZIE a o kosztach inwestycji ? Ciężko wam to pojąć ?

Nie, nie ciężko, tylko argumentów brak więc szukacie tematów zastepczych.

 

Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.

W sumie, _olo_, niezły z Ciebie troll ;) Wybudowałeś sobie przestarzały dom, który ciężko będzie ogrzać za pomocą innego źródła niż węgiel. Mając tego świadomość, próbujesz za wszelką cenę udowodnić, że nie dało się taniej. I masz rację! W Twoim wypadku nie dało się taniej, bo miałeś założenia, których nie chciałeś zmienić. Ale czemu nie rozumiesz, że dzięki Twoim założeniom nie dało się zrobić CO u Ciebie taniej? To Ty sam zamknąłeś sobie drogę to tańszego CO decydując, że muszą być grzejniki, komin i węgiel. PC w żaden sposób tu nie pasowała. To trzeba Ci oddać. Konsekwentnie zamykałeś każdą furtkę do tego, żeby móc ogrzewać dom czymś innym niż węgiel. Naprawdę tego nie rozumiesz? Ty nie mogłeś nic zrobić, żeby mieć nawet nie tańszy, po prostu inny system CO. Bo nastawiłeś się na węgiel. Spieprzyłeś pomysł. Dlatego Artur mówił - najpierw projekt i przemyślane decyzje, potem budowa. Ja przynajmniej mam system ogrzewania, który mogę zasilić czymkolwiek.\

 

Więc masz rację, Ty nie mogłeś mieć tańszego CO. Ale inni mogą. Więc daj im szansę, nie bądź taki uparty troll.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal chętnie zlecę zrobienie instalacji na PC, kompletnej za 15000 - ktoś chętny ? Nie chce taniej niż na węgiel a w podobnej cenie.

 

Zapraszam.

Wielkopolska z BOS do 10.10.br

Skoro domu nie spieprzyles to z markowa pompa Panasonic 7kw zamykasz sie w cenie 13 tys - kompletna kotłownia z zasobnikiem.

 

Pociesze ze jak dom spieprzyles to i za 17 tys sie zmieścisz i 9kW.

 

13k komplet; nic palcem nr kiwasz; miejsca 2m2; czysto.

 

I drodzy państwo na dziś Prosument to ... dziadostwo, kasy szukacie w Wojewódzkich FOSiGW, szybko i łatwo, choć nie każdy wstrzeli sie w swój czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jeszcze produkuje okna bez mikro uchyłu ?

 

W sumie po takim Twoim wpisie to raczej moja propozycja z 7 kW a nawet 9 kW jest bezcelowe.

 

No są mikrouchyly a jak nie działają to są okna nie fixy i można zrobić pełny uchyl a do grzania dać PC 16kw. No ale nie jak byś chciał do 15 k. A jakby, ja miał kupić PC 16 kW to tez bym sie za węglem rozglądał. Mikro uchyla góra. Dobranoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...