Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Zapraszam.

Wielkopolska z BOS do 10.10.br

Skoro domu nie spieprzyles to z markowa pompa Panasonic 7kw zamykasz sie w cenie 13 tys - kompletna kotłownia z zasobnikiem.

 

Pociesze ze jak dom spieprzyles to i za 17 tys sie zmieścisz i 9kW.

 

13k komplet; nic palcem nr kiwasz; miejsca 2m2; czysto.

 

I drodzy państwo na dziś Prosument to ... dziadostwo, kasy szukacie w Wojewódzkich FOSiGW, szybko i łatwo, choć nie każdy wstrzeli sie w swój czas.

 

No właśnie, z BOS i tylko kotłownia. Ja pytałem o kompletne ogrzewanie z instalacją CO bo tu się spór toczył o to, czy inwestycja w ogrzewanie PC (kompletne) jest tańsza od takiej na paliwa stałe czy nie. Potwierdzasz, że tak nie jest co jest dla mnie oczywiste.

9KW jest dla mnie wystarczająca, ze sporym zapasem i do pracy w dwóch taryfach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No bo kiedy mi sie inaczej zwroca, a tu chodzi tylko o koszt inwestycji.

 

Rozumiem ze kazdy element domu i wyposzaenia rozwazasz i dyskutujesz w podobny sposob przed zakupem... ;)

 

Jasne, zwłaszcza zakup kompakcika ;) Najpierw rozważam co będzie korzystne, potem kupuję i tak co innego na co mnie nie stać a na końcu się okazuje, że nie jakimś cudem zbankrutowałem. ;) Aktualnie rozważam odwierty.

 

Ale nie o to tu chodzi czy zaplanowałem czy nie bo ja raczej zdecydowany jestem, a o uświadomienie ludziom nie tylko tego, że PC jest super, bo to nie podlega dyskusji, że na tle kotła na węgiel jest super pod względem funkcjonalności. Ale o to, żeby ludzie mieli świadomość, że za tą wygodę trzeba dodatkowo zapłacić a tą kwestię się tu fałszuje i naciąga.

 

Nie ma niestety na tym świecie tak, że mercedesa full wypas kupisz za tą sama kasę jaka trzeba by wydać za fiata pande. I taka świadomość prawdziwej ceny PC i dla niej optymalnej instalacji CO nie odstraszy od PC tylko być może pomoże po drodze tak zoptymalizować wydatki by sobie na koniec na nią pozwolić.

 

Tak jak sam zresztą stwierdziłeś - nie ma nic za darmo, jak chcesz mieć widok na morze i nowoczesne wyposażenie to musisz zapłacić, taniej na pewno nie będzie, cieszę się, że w końcu ktoś tego nie neguje i nie opowiada dyrdymał (dyrdymaów?), że jak przemyślisz to dobrze i policzysz przed to w cenie namiotu wybudujesz willę z basenem a bez planowania za cenę willi z basenem kupisz co najwyżej namiot.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dzis juz wiekszosc aut ma jednak klimatyzacje, ABS... wszystkie maja katalizatory....

 

Mój ma nawet amortyzatory !

 

Podstawowym pytaniem powinno moze nadal byc... czy w 2014r powinno sie projektowac domy gdzie sie zakalda CO i CWU zapewniane poprzez paliwa stale?

 

A tak wogole to spac nie mozesz? :)

 

 

Ja tam nie śpię, szkoda czasu na takie fanaberie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Jesli Twoim jedynym wyznacznikiem przy budowie jest koszt iwnestycji bez powyzszych to kieruje wyrazy wspolczucia dla rodziny, sasiadow i znajomych.

 

a ja jednak potrafię zrozumieć ludzi dokonujących takich wyborów - pod warunkiem że robią to świadomie.

Bo zdecydowana większość którą znam, nie robi tego świadomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jednak potrafię zrozumieć ludzi dokonujących takich wyborów - pod warunkiem że robią to świadomie.

Bo zdecydowana większość którą znam, nie robi tego świadomie.

 

Zgadza się. Bo jest taniej. Jedyny argument. I zgadza się. W porównaniu z zasypowcem, żadna PC nie ma szans. To trzeba jasno powiedzieć. Ale można sobie dom tak zaprojektować, żeby PC wyszła tak samo jak piec na ekogroszek. Tak jak pisałem - u mnie była różnica 10 tys. A tylko dlatego tak dużo, bo zdążyłem wybudować komin (nie wspominając o kotłowni). Jeśli ktoś będzie od początku planował dom bez węgla, różnica będzie jeszcze mniejsza, albo wręcz na korzyść PC. Zwykła matematyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, z BOS i tylko kotłownia. Ja pytałem o kompletne ogrzewanie z instalacją CO bo tu się spór toczył o to, czy inwestycja w ogrzewanie PC (kompletne) jest tańsza od takiej na paliwa stałe czy nie. Potwierdzasz, że tak nie jest co jest dla mnie oczywiste.

 

Oczywiście potwierdzam że inwestycja w PC z podłogówką -bo o tym mowa- jest droższa niż inwestycja w tani piec zasypowy i grzejniki.

 

Nie mogę potwierdzić, że inwestycja w PC z podłogówką jest droższa niż inwestycja w piec na ekogroszek z grzejnikami i podłogówką (sys. mieszany) czyli najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania w Polsce. Nawet inwestycja w ekogroszek z samymi grzejnikami może być porównywalna do inwestycji w PC.

 

Cena podłogówki ostro poszła w dół w ostatnich latach i już wiele droższa od grzejników nie jest. Dziś grzejniki też się robi na rozdzielaczu. Taka parterówka to 1 rozdzielacz, pewnie do podłogówki będzie kilka sekcji więcj i koniec. Same rurki do podłogi są już śmiesznie tanie. Dobre rurki w dobrej cenie w Polsce kupisz w cenie chińskiego grzejnika z Castoramy. A dziś większość do ekogroszku robi system mieszany - w takiej parterówce to 2 osobne rozdzielacze co sa droższe od 1 ale większego do podłogówki. To dodatkowy pompa na obiegu, to mieszacz. System mieszany z pewnością jest droższy niż sam system na podłogówce.

 

Ja rozumiem wywody nad opłacalnością/komfortem i ceną rekuperacji. Choć i tej ceny spadają, szczególnie jak mamy parterówkę, ale dajmy już spokój podłogówce! Bo ona może od grzejników być raptem kilkaset złotych droższa i nie ma sensu w żadnym nowym domu, który musi kosztować ponad 200 000 zł mówić o oszczędności rzędu 500, 600 czy 800 zł na tak ważnej na następne 30 lat decyzji jak wyborze niskotemperaturowego zasilania CO.

 

Uświadamiać też należy każdemu fakt, że przyszłość to niskie temperatury zasilania CO. Każdy kto ma mniej niż 50 lat i ma zamiar w domu pomieszkać dłużej powinien inwestować w podłogówkę niezależnie czym będzie palił. Tak robi już sporo ludzi. Co za tym idzie powoli możemy nie liczyć kosztów instalacji CO w domu poza kotłownią.

 

Wszystko to przy założeniu, że mowa jest o nowym domu gdzie mamy dowolną możliwość decyzji rozkładu domu i wykorzystania jego metrażu. Po prostu można realnie skasować komin (dymny - nie piszę tu o wentylacyjnych) i kilka m2 kotłowni. Nie da się logicznie negować faktu, że ekogroszek wymaga więcej m2 od PC. Nie chodzi o same urządzenia co miejsce na te 3 tony opału i jakąś komunikację do pieca, czyszczenia, załadunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by oznaczało, że od 2021r każdy dom musiałby być wyposażony w pompę ciepła;) No ja nie mam nic przeciwko:D

 

Nowo budowany dom od 2021r. ;)

Teraz mamy 2014r.

A ogrzewanie energią elektryczną wcale nie jest ekologiczne, tyle z tego wynika (Biomasa ma współczynnik nakładu 0,2, elektryczność – 3,0. Co to oznacza)

Czyli jak PC ma COP poniżej 3, to jest nieekologiczna.

A tak chyba jest we wszystkich powietrznych.

A dlaczego w Polsce ogrzewanie energią elektryczną jest nieekologiczne?

Na xxx stronie tego wątku kobra64 pisał o sprawności elektrowni i dystrybucji energii.

I to wszystko tłumaczy;)

Edytowane przez zyzolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie jest, emisja CO2 dla kwh energii elektrycznej jest ze 3-4 razy wyższa od np kwh z gazu.

 

No ale nie jest to wina ogrzewających energią elektryczną, bo ta sama w sobie jest bardzo ekologiczna, a wina sposobu w jaki ta energia jest pozyskiwana. Gdybyśmy w kraju nad Wisłą mieli same elektrownie, wiatrowe, wodne i jądrowe to energia elektryczna byłaby mega ekofriendly, a że są to głównie elektrownie węglowe to jest jak jest:( Jak widzicie wszystko kręci się wokół węgla;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale nie jest to wina ogrzewających energią elektryczną, bo ta sama w sobie jest bardzo ekologiczna, a wina sposobu w jaki ta energia jest pozyskiwana. Gdybyśmy w kraju nad Wisłą mieli same elektrownie, wiatrowe, wodne i jądrowe to energia elektryczna byłaby mega ekofriendly, a że są to głównie elektrownie węglowe to jest jak jest:( Jak widzicie wszystko kręci się wokół węgla;)

 

Tak jest, znowu kolejne 250tys ludzi bez pracy to też nie ecofriendly.

 

Inna sprawa - jak już o ekologii - Niemcy, ten kraj co narzuca ekologiczne standardy ma większą emisję CO2 na obywatela niż Polska, spora część tej emisji to z węgla brunatnego a tu jeszcze siarka i inne szkodliwe składniki dochodzą.

 

Pomijam fakt, że emisja CO2 jako wskaźnik szkodliwości energetyki dla środowiska jest przez wielu uważany za bujdę. Również przez naukowców.

A politycy ? Swego czasu pan Buzek zapytany co o tym myśli, że naukowcy coraz częściej negują prawdziwość szkodliwości emisji CO2 w wymiarze wytwarzanym przez człowieka na środowisko powiedział coś w stylu - a to nie szkodzi, nawet jak by tak było to wspólna polityka walki z emisją CO2 łączy Europejczyków.

Czyli fanaberia za grube miliardy euro ku satysfakcji polityków i zyskowi niektórych krajów ? Ci, którzy najmocniej promują tą teorię - Niemcy, Francja - mają w tym interes, zyski z technologii jądrowej i ekologicznej, miliony ojro za wiatraki, FV i inne wytwory Niemieckich potentatów technologicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ile, 500000:- ? To sa Polskie realia ktore tutaj promotorzy kopcenia przytaczaja....?

 

Przeciez wegiel sie wybiera jako ostatecznosc... nie majac wyboru... ponoc sa tacy co go nie maja nawet budujac ....

Bo rozumiem ze mozna kupic dom z odzysku ktory ma takie wyposazenie a nie inne...

 

Jakie znowu polskie realia? 150tys za działkę? Eee tam.

Węgiel jako ostateczność... Czy uważasz, że każdy jest/powinien być ekspertem w dziedzinie ogrzewania domów jednorodzinnych? Otóż nie jest. Zaraz będzie kontra o ciemnocie i zacofaniu ;) Więc uprzedzę ją pytaniem, czy każdy powinien potrafić zdiagnozować uszkodzenia np silnika we własnym aucie? Przecież jeśli zaufa mechanikowi, ten może go przecież na niemałą kasę orżnąć. I tak w każdej dziedzinie życia jesteśmy ciemni i zacofani a cwaniaki strzygą owce... Toteż jeśli trafi się tu taki nieświadomy człowiek przekonany o tanim ogrzewaniu węglem, na dodatek zaraz wyskoczą do niego "z ryjem" co niektórzy by mu rozumu do głowy obelgami nakłaść, dziwi Was, że nie chce Was słuchać?

Mam takie pytanie...

Dlaczego żaden producent bezobsługowych źródeł ciepła nie opomiaruje ich i udostępni online tak, jak kilka tysięcy kotłów z ecoal'em? To wspaniały sposób popularyzowania jakiegoś rozwiązania w ogrzewnictwie jednorodzinnym. Taki ecoal miał w założeniu być sterownikiem w pełni automatycznym, więc po co śledzić jego działanie (oczywiście poza zbieraniem danych statystycznych dla potrzeb twórców/producentów)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie...

Dlaczego żaden producent bezobsługowych źródeł ciepła nie opomiaruje ich i udostępni online tak, jak kilka tysięcy kotłów z ecoal'em? To wspaniały sposób popularyzowania jakiegoś rozwiązania w ogrzewnictwie jednorodzinnym. Taki ecoal miał w założeniu być sterownikiem w pełni automatycznym, więc po co śledzić jego działanie (oczywiście poza zbieraniem danych statystycznych dla potrzeb twórców/producentów)?

Bo to nic nie da. Wiesz, w jaki sposób ludzie dowiadują się o tym, że domu nie trzeba ogrzewać węglem? Znakomita większość budujących domy nie bierze informacji z internetu, tylko od sąsiadów, znajomych i "fachowców". Przetestowane na 6 osobach budujących dom :) Takich budujących jak my, którzy mogą się nie zgadzać w jakiś kwestiach, ale przynajmniej wiedzą jakie są alternatywy, jest bardzo mało. Reszta idzie jak owieczki na rzeź - "panie ja tak 20 lat buduje, bedzie pan zadowolony" i "10 sąsiadów obok ma tak samo" i tyle.

 

To po prostu nie ma żadnego znaczenia. I już pomijam ile w Polsce jest PC a ile kotłów na węgiel i efekt skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...