Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Bo to nic nie da. Wiesz, w jaki sposób ludzie dowiadują się o tym, że domu nie trzeba ogrzewać węglem? Znakomita większość budujących domy nie bierze informacji z internetu, tylko od sąsiadów, znajomych i "fachowców". Przetestowane na 6 osobach budujących dom :) Takich budujących jak my, którzy mogą się nie zgadzać w jakiś kwestiach, ale przynajmniej wiedzą jakie są alternatywy, jest bardzo mało. Reszta idzie jak owieczki na rzeź - "panie ja tak 20 lat buduje, bedzie pan zadowolony" i "10 sąsiadów obok ma tak samo" i tyle.

 

To po prostu nie ma żadnego znaczenia. I już pomijam ile w Polsce jest PC a ile kotłów na węgiel i efekt skali.

 

Nie do końca się zgadzam, ale jeśli założyć 100% prawdy Twojego stwierdzenia to

całe to gadanie o ekonomicznej zasadności tego typu źródeł ogrzewania jest wołaniem na puszczy a osobiste wycieczki niektórych osób wyrazem ich frustracji. Moim zdaniem EOT do momentu zmiany mentalności wykonawcy, wytycznych projektowych dla ogrzewnictwa w budownictwie jednorodzinnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Dlaczego produceni nie oferuja opomiarowania i przedstawiania online... nie wiem... musisz spytac tych od PC i kotlow gazowych...

moze tez tych od produkcji kabli.

 

Może dla tego, że boją się tej popularyzacji PC. Bo wiadomo, jak popularne to takie proste urządzenia w byle baraku będzie się klepać z gotowych elementów jak dziś kotły na ekogroszek lub z chin masowo sprowadzać.

A przecież lepiej sprzedać jedną PC za 20-30kzł niż 5 za 6kzł bo tyle realnie, ze sporym zyskiem pewnie to jest warte. Ale po co zarobić na masowej produkcji 30% skoro można 200% od sztuki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie? W zadnym domu?

 

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

 

A teraz moje pytanie brzmi:

Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?

Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz moje pytanie brzmi:

Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?

Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

 

Mój dom nie jest super ocieplony, posiada WG i jakoś 90% sezonu mieszczę się w taniej taryfie, co wystarczy żeby ogrzewanie PC było tańsze niż ekogroszek.

Przez okrągły rok na CO i CWU zuzyłem 5000kWh, za które zapłaciłem 2tys. zł. Żeby to samo osiągnąć na ekogroszku musiałbym przez cały rok spalić 2,5t ekogroszku zakupionego w cenie <800zł za tonę. Szczerze mówiąc nie wydaje mi się to możliwe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

 

A teraz moje pytanie brzmi:

Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?

Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

 

Moze i norma, ale juz 5 lat temu budujac sobie taki o 55 kWh/m2 chcialem cisnac w jeszcze mniejsze zuzycie, jesli ktos dzisiaj buduje oby sie w normie zmiescic to gratuluje.

 

Generalnie energia caly czas mniej wiecej kosztuje procentowo tyle samo w skali budzetu przecietnej rodziny, wiec jesli nawet dom troche cieplejszy to drozejace media i tak dociagna kwoty odpowiednio wysoko.

 

Tylko, ze dzisiaj mozna zuzycie obnizyc do tak minimalnych wartosci, iz nawet dwucyfrowe podwyzki nas nie zabola. Mozna tez poprzez ogniwa fotowoltaiczne zblizyc sie do zera ale to droga poki co zabawa:)

 

I to mowie ja, ktory grzal gazem 2 lata, ta zime bede grzal klima (plus gaz jesli przymrozi ponizej -15 albo ktos uzna, ze komfort termiczny spadl:) ).

 

Mam podlogowke po calosci, a grzeje powietrzem, buduje drugi dom, grzany pradem i klima, a w tym trzecim beda 2 klimy, kable i ogniwa mocy 1-2 kWp, co pozwoli zmiescic sie w skali roku w 1500-2000 kWh za caly prad domowy: CO/CWU oraz prad uzytkowy.

 

Na zadnym etapie nie rozpatrywalem obslugowe systemu CO/CWU bo szanuje swoj czas i swojej rodziny i cenie sobie komfort zycia.

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toteż jeśli trafi się tu taki nieświadomy człowiek przekonany o tanim ogrzewaniu węglem, na dodatek zaraz wyskoczą do niego "z ryjem" co niektórzy by mu rozumu do głowy obelgami nakłaść, dziwi Was, że nie chce Was słuchać?

Mylisz się albo celowo zaklamujesz rzeczywistość.

Poczytaj od kiedy wbijam do głów nie świadomym inwestorom,że OZC powinno wykonywać sie przed budową żeby dowiedzieć się wszystkiego począwszy od mocy źródła ciepła przez rachunki za ogrzewanie aż po budowe dobrego domu.Nie zdziwisz się jak juz w 2009r o tym pisałem i co ?

Ano to,że uświadamianie inwestorów o ich własnym domu było nie na rękę sprzedawcom ekosyfu bo stracili by owieczki do strzyżenia podobnie jak dzieje się to teraz.

Druga sprawa,na forum jestem od 2009r czyli podobnie jak większość ekogroszkow jak Ty,kaszpir i inni i wystarczyło chcieć się uczyć z forum jak poprawnie budowac dom,tani,ciepły ze źródłem bezobslugowym.

Ja dzięki forum zdecydowałem się na budowę taniego,ciepłego domu ogrzewanego prądem,pytanie do Was czemu nie zdecydowaliscie się na budowę takiego domu mając wiedzę identyczną jak ja ?

Bo sąsiad mówił że grzanie prądem jest drogie ?

Pisałem także ze ogrzewanie prądem nie musi być drogie co również nie podobało się sprzedawcom ekosyfu.

Wiedzę swoją jak to zrobić i jak to zrobilem przekazuje dalej np w swoim dzienniku.

Także o jakim ryju i zacofaniu piszesz ?

Kto kogo ?

To sprzedawcy ekosyfu tracą grunt pod nogami i zaczynają podpuszczac do mocnych słów i rozmywac dyskusje.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stad moje pytanie.... wydajac 500 000:- i wiecej mysle ze mozna jakos uwzgledniec inne rozwiazanie anzieli wegiel.

Ale moze sie myle...

Trzeba je znać. Nie tylko z forum ale i z "real-u".[*]

Nie nikt nie musi byc expertem od ogrzewania. Ludzie nie sa expertami od samochodow ale wiedza jakie wyposzazenie chca...

 

Nie sa expertami od wentylacji ale wiedza nie zadko ze ma byc WM. Chlodnictwem tez sie nie zajmuja ale doczytali ze mozna

zainstalowac w domu klimatyzator...

Hm... wiedza z jakich materialow wybudowac dom, czym beda chcieli go docieplic... czym dach pokryc...

Ogrodzenie i mechanizm do bram tez maja upatrzony... albo spytaja... brukiem sie nie zajmuja... ale kostka wybrana.

Widzisz, piszesz tu o gadżetach, modzie itp. Czy potencjalny nabywca auta wie,

jak działa silnik? Ale wie,

że "diesel mało pali".

Ale dziwnym trafem nie slyszeli ze sa inne mozliwosci anizeli wegiel... i nie.... nie kazdy ( bo wiemy ze tak nie jest ) musial slyszec o PC.

Ale PC to tez nie jedyna alternatywa dla wegla...

Patrz [*]

 

Ale jak ktos stara sie przedstawic alternatywe... to co nastepuje? :o

Argumentuje sie za weglem... w nowym domu.

Każdy ma prawo wygłosić swoją opinię, prawda?

 

Jak spopularyzowac alternatywy gdy nawet prasa "fachowa", sponsorowana, pisze o kosmicznych cenach PC... a te P/W sie nie nadaja jako jedyne zrodlo ogrzewania domu... ktore lobby jest silniejsze ?
wyniki testów użytkowych różnych produktów często zależą od "wkładu finansowego" producentów. Więc spisek jest powszechny...

Na fm uzytkownicy przedstawiaja swoje koszty exploatacji... realnych istniejacych urzadzen... wszyscy klamia? W jakim celu?

Bo wtopili i chca aby inni mieli taka sama niedole? :o

Wrzędzie pełno sprzedawców, jak odróżnia się ich od zwykłego forumowicza?

Dlaczego produceni nie oferuja opomiarowania i przedstawiania online... nie wiem... musisz spytac tych od PC i kotlow gazowych...

moze tez tych od produkcji kabli.

W razie czego to był mój pomysł :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się albo celowo zaklamujesz rzeczywistość.

Poczytaj od kiedy wbijam do głów nie świadomym inwestorom,że OZC powinno wykonywać sie przed budową żeby dowiedzieć się wszystkiego począwszy od mocy źródła ciepła przez rachunki za ogrzewanie aż po budowe dobrego domu.Nie zdziwisz się jak juz w 2009r o tym pisałem i co ?

Ano to,że uświadamianie inwestorów o ich własnym domu było nie na rękę sprzedawcom ekosyfu bo stracili by owieczki do strzyżenia podobnie jak dzieje się to teraz.

Druga sprawa,na forum jestem od 2009r czyli podobnie jak większość ekogroszkow jak Ty,kaszpir i inni i wystarczyło chcieć się uczyć z forum jak poprawnie budowac dom,tani,ciepły ze źródłem bezobslugowym.

Ja dzięki forum zdecydowałem się na budowę taniego,ciepłego domu ogrzewanego prądem,pytanie do Was czemu nie zdecydowaliscie się na budowę takiego domu mając wiedzę identyczną jak ja ?

Bo sąsiad mówił że grzanie prądem jest drogie ?

Pisałem także ze ogrzewanie prądem nie musi być drogie co również nie podobało się sprzedawcom ekosyfu.

Wiedzę swoją jak to zrobić i jak to zrobilem przekazuje dalej np w swoim dzienniku.

Także o jakim ryju i zacofaniu piszesz ?

Kto kogo ?

To sprzedawcy ekosyfu tracą grunt pod nogami i zaczynają podpuszczac do mocnych słów i rozmywac dyskusje.

 

Czyli jednak frustracja... Jak już dostałeś bana, to odpocznij, nie szarp nerwów.

Gdybyś zadał sobie trud sprawdzenia mojej osoby, tego, jaki dom ogrzewam, to nie pisałbyś czy zadałem sobie trud budowy. Arturo wrzuć na luz, bo naprawdę w psychiatryku wylądujesz. Nie widzisz, że dla nowego czytelnika forum liczy się "tu i teraz" i guzik go obchodzą czyjeś wieloletnie spory. Bądź merytoryczny a nie emocjonalny czy może sentymentalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzisz, że dla nowego czytelnika forum liczy się "tu i teraz" i guzik go obchodzą czyjeś wieloletnie spory. Bądź merytoryczny

Tu i teraz powinno budować się domy z jak najmniejszymi stratami ciepla z ogrzewaniem bezobslugowym gdzie nawet ogrzewanie prądem byloby tanie nie tylko ze względu na inwestycje ale tez ns eksploatację ?

Czemu zatem tak się nie buduje wśród braci ekogroszkowej ?

U nie wieloletnie spory bo ja się nie spieralem tylko przekazywalem fakty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyniki testów użytkowych różnych produktów często zależą od "wkładu finansowego" producentów. Więc spisek jest powszechny...

Wrzędzie pełno sprzedawców, jak odróżnia się ich od zwykłego forumowicza?

Ja jestem zwykły ;) Był już u mnie jeden forumowicz i jedna osoba "z ulicy". I te osoby wiedzą, że nikomu nic nie poleciłem, ani nie próbowałem sprzedać. Liwko i pyxis też raczej PC nie sprzedają. :p

W razie czego to był mój pomysł :D

Dobrze, że nie opatentowałeś pomysłu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu i teraz powinno budować się domy z jak najmniejszymi stratami ciepla z ogrzewaniem bezobslugowym gdzie nawet ogrzewanie prądem byloby tanie nie tylko ze względu na inwestycje ale tez ns eksploatację ?

Czemu zatem tak się nie buduje wśród braci ekogroszkowej ?

Bo ma być po taniości. Tu i teraz. A nie jutro. Jutro to będzie kiedyś. Takie jest typowe myślenie człowieka i ciężko to zmienić. Dlatego tak mało z nas oszczędza. Nie dlatego że się nie da, bo da się. Dlatego, że korzyść będzie w przyszłości. A przyszłość jest taka niematerialna :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również w konstrukcji szkieletowej drewnianej ?

jedyną osoba pisząca i tej technologi to TB a nie zauważylem żeby ktokolwiek z tu dyskutujących taki posiadał, sam takiego zapewne nie zrobisz ale za to kolejny raz wyszukujszesz problemy. jak ktoś wybiera szkielet to chyba wie że to budynek o innej "zasadzie dzialania" co za tym idzie nienadający się do akumulacji, chyba że masa betonu na ziemi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedyną osoba pisząca i tej technologi to TB a nie zauważylem żeby ktokolwiek z tu dyskutujących taki posiadał, sam takiego zapewne nie zrobisz ale za to kolejny raz wyszukujszesz problemy. jak ktoś wybiera szkielet to chyba wie że to budynek o innej "zasadzie dzialania" co za tym idzie nienadający się do akumulacji, chyba że masa betonu na ziemi

 

Ja nie wyszukuję żadnych problemów, zwracam uwagę na generalizowanie, które może wprowadzić kogoś w błąd. Nie każdy kto buduje dom jest na forum zarejestrowany i zadaje pytania, część tylko czyta to co tu napisano, nie każdy kto wybiera szkielet wie, że to budynek o innej zasadzie działania. Gdyby wszyscy wszystko wiedzieli takie forum jak to nie było by w ogóle potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są ludzie którzy budują z gliny i słomy, ze stali itd. nie da się wszystkich sytuacji przeanalizować, tylko podać ogólne wytyczne. sam jestem fanem PC ale ze względu na posiadanie komina pewnie dałbym ekogroszek, mimo że jestem negatywnie do węgla nastawiony, ot taka sytuacja. dlatego wiele razy się podkreśla, że co innego jak się buduje, co innego jak się modernizuje. Jak budujesz masz szanse wszystko tak dopasować żeby bylo nowocześnie bez przepłacania, jak już wybudujesz to d...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...