Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Ja nie wyszukuję żadnych problemów, zwracam uwagę na generalizowanie, które może wprowadzić kogoś w błąd. Nie każdy kto buduje dom jest na forum zarejestrowany i zadaje pytania, część tylko czyta to co tu napisano, nie każdy kto wybiera szkielet wie, że to budynek o innej zasadzie działania. Gdyby wszyscy wszystko wiedzieli takie forum jak to nie było by w ogóle potrzebne.

Seriously? Wiele znasz osób, które wybudowały szkieletora (hehe)? Ale tak w realu. Bo ja żadnej. A trochę już mam krewnych i znajomych (królika :D). Więc takie szukanie dziury w całym tylko potwierdza, że albo a) sam nie wiesz czego chcesz b) jesteś trollem c) zawsze musisz mieć ostatnie zdanie. A jak to się ma do tematu? Jak zwykle nijak. Mówimy o nowych domach, w których można zrobić wszystko. Włącznie z systemem CO nie opartym na węglu, który będzie tańszy niż węgiel. Już nie jedna osoba napisała Ci jak i dlaczego. A Ty dalej swoje, jak nie o grzejnikach (które są beznadziejne), to o szkieletowcach. Dziwny jesteś.

 

Ps. do szkieletowca idealnie nadaje się PC PW. Znacznie bardziej niż węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mitch, Ty to w jakimś swoim dziwnym świecie żyjesz :)

U mnie w miejscowości 3 nowe szkieletory stoją i coraz więcej ich staje w okolicy.

W zeszłym roku młody chłopak, kolega z pracy postawił za parę groszy szkiletora, wszyscy Ci których znam z tymi domkami, grzeją śmieciuchami.

Wychyl nos za laptopa :)

I żeby zaraz nie było jakiś dziwnych komentarzy to nie ja ich nimi uraczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu wracam do tematu, bo nawał postów i odejdzie w niepamięć.

 

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

 

A teraz moje pytanie brzmi:

Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?

Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seriously? Wiele znasz osób, które wybudowały szkieletora (hehe)? Ale tak w realu. Bo ja żadnej.

 

2

 

A jak to się ma do tematu? Jak zwykle nijak. Mówimy o nowych domach, w których można zrobić wszystko.

 

Ma, raczej nowe się buduje od czasu do czasu w konstrukcji szkieletowej, coraz częściej.

 

Ps. do szkieletowca idealnie nadaje się PC PW. Znacznie bardziej niż węgiel.

 

Jaka jest technologia wykonywania podłogówki w drewnianym stropie ?

Moim zdaniem do szkieletu idealna jest PC P/P, idealna pod względem rozprowadzania kanałów z powietrzem.

 

 

są ludzie którzy budują z gliny i słomy, ze stali itd. nie da się wszystkich sytuacji przeanalizować, tylko podać ogólne wytyczne. sam jestem fanem PC ale ze względu na posiadanie komina pewnie dałbym ekogroszek,

 

Nie da się, więc tym bardziej się nie generalizuje...bo ja mam murowany a reszta nieważna. Albo uwzględniasz różne warianty albo nie dajesz rad, na których się ktoś może "przejechać".

 

Dla mnie komin nie jest żadnym wyznacznikiem tego czy warto dawać PC czy węgiel. To zupełnie pomijalna sprawa. Ilu z tych, którzy tu na forum mają PC ma również komin, używany lub nie ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jeszcze bdowy szkieletu nie wdziałem

ciekawe jak postawil za grosze jak koszt ścian to góra 10%, ławy może ciut mniejsze, dach taki sam, wykonczenie takie samo, elektryka taka sama, hydraulika też, okna tyle samo... to jak to zrobil że tyle zaoszczędził?

No to poszukaj po necie ofert,

Za cenę Artura domu można postawić dwa szkielety, zadzwoń sobie do takiej firmy i zapytaj na kiedy mają wolny termin :)

Może to Ci da do myślenia czy buduje się takie domki czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mitch, Ty to w jakimś swoim dziwnym świecie żyjesz :)

U mnie w miejscowości 3 nowe szkieletory stoją i coraz więcej ich staje w okolicy.

W zeszłym roku młody chłopak, kolega z pracy postawił za parę groszy szkiletora, wszyscy Ci których znam z tymi domkami, grzeją śmieciuchami.

Wychyl nos za laptopa :)

I żeby zaraz nie było jakiś dziwnych komentarzy to nie ja ich nimi uraczyłem.

No dziwny świat. U mnie widziałem sporo budów i żadnej w szkieletorze. Może to wynika z tego, że jesteś sprzedawcą. Próba statystyczna wypada na moją niekorzyść. Co do kosztów budowy - nie mam pojęcia jak się one przedstawiają. Natomiast co do grzania - nie rozumiem, gdzie sens i logika pchania ognia tam, gdzie klima tanio (taniej) ogrzeje dom? Śmieciuch tańszy będzie tylko bez bufora. Ale wtedy nawet sobie nie wyobrażam wstawania o 6:00 i pierwsze kroki o pieca, żeby napalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zyzolek ja odpowiedzialem na pytanie

olo jakby wszystkie warianty uwzglednic to byloby trzeba podręcznik napisać albo żadnego tematu nie ruszyć

dla mnie jest różnica czy mam komin, jak mam to daje podajnik za 7 tys. i pasuje ale jak nie mam to musze dobudować go a wtedy cena zbiża się coraz bardziej do pompy a dodatkowo biorąc pod uwagę że dobra pompa przeżyje taki kociołek za 7 tys. to zdecydowanie wolałbym pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj szkieletów się dużo buduje.

Ławy wiosną, a dom gotowy na jesień już pod klucz, z ociepleniem, tynkiem itd...

 

murwane robią w 3 miesiące, minus taki że po grzyby nie muszą wychodzić z domu.

przy wielorodzinnych zanim skonczą górne pietra murować (wypełniać szkielet) to na dole już wstawiają okna i kłada izolacje....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie jest różnica czy mam komin, jak mam to daje podajnik za 7 tys. i pasuje ale jak nie mam to musze dobudować go a wtedy cena zbiża się coraz bardziej do pompy a dodatkowo biorąc pod uwagę że dobra pompa przeżyje taki kociołek za 7 tys. to zdecydowanie wolałbym pompę

 

Co nie znaczy przecież, że jak mam komin to nie mogę lub nie powinienem dać PC - taki był wydźwięk twojej wypowiedzi "ze względu na posiadanie komina pewnie dał bym kocioł", przecież tak nie jest, sam przyznasz.

 

Zaletą szkieletów jest prędkość budowy - po zrobieniu fundamentu można poskładać na sucho w kilka dni, kilka kolejnych dni i dach. Można działać dalej.

U nas nie jest to takie popularne bo murarze robią za garść ryżu, gdy za jakiś czas koszty robocizny dobiją do zachodnich, tanie domy będą częściej w tej technologii stawiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to poszukaj po necie ofert,

Za cenę Artura domu można postawić dwa szkielety, zadzwoń sobie do takiej firmy i zapytaj na kiedy mają wolny termin :)

Może to Ci da do myślenia czy buduje się takie domki czy nie.

I znowu mijasz się z prawdą.Długo jeszcze tak będziesz ?

Przed budową orientowałem się w różnych technologiach budowy m.in szkieleciora bo myślałem,że skoro drewniany to będzie tanio a tu guzik prawda.

Trzy wyceny na szkieleciory,jedna z Bielska druga z Pszczyny(firm nie pamiętam),trzecia od Wojtkego z Trachów(zyzolek i olo pewno znają tą firme) w takim standarcie mój projekt były wyceniane na 350-420tys.zł.

Moje posty możesz obie zobaczyć i poszukac tutaj,nick ten sam:

http://www.szkielet.pl/forum/

a dokładnie tu:

http://www.szkielet.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=1189&p=4354#p4354

Zresztą tutaj na forum tez pisałem o tych wycenach.

 

Technologie z prefabrykatów keramzytowych,dwie wyceny Preafa i Cośtam jeszcze 380-480tys.zł

Zatem jeśli nie macie o czymś pojęcia to proponuje nie wypowiadać się.

 

Dom postawiłem za 310tys.zł do wprowadzenia się...

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

 

A teraz moje pytanie brzmi:

Ile musisz dodatkowo wydać na budowę nowego domu z akumulacją na 14 godzin, żeby droższa instalacja z PC mogła pracować ekonomicznie i bez utraty komfortu cieplnego (czyli 23 st w domu) i ile to kosztuje?

Norma dla nowych domów od 2021 to 70 kWh/m2

Jeśli się pomyśli i policzy zanim się wbije pierwszą łopatę to nie trzeba będzie wydawać nic więcej w stosunku do projektu gotowego z paliwem stałym zamienionym na bezobsługowy system grzewczya nawet jeszcze się przyoszczędzi i to sporo.

Mam dom z Ep obowiązującym po 2021r.

 

Zadanie domowe na wieczór lub nockę,masz mój projekt gotowy i zastanów się jak to możliwe:

http://www.horyzont.com/projekty/538-mila-iv-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html#.VCNBqfl_uSo

Jeśli nie odrobisz to jutro ci policzę na podstawie realnych kosztów zawartych w dzienniku.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... PC to nie tylko Polski rynek... jakos te najtansze barakowe rynkow nie zalaly...

 

Pokaż mi te najtańsze, barakowe. To nie tylko chodzi by była tania ale i nie z ubiegłej epoki. Jedyna nad którą można by się zastanowić to ta mniejsza Jula - właściwa cena, jakość się okaże.

Inne "barakowe" produkty nie oferując póki co niczego szczególnego kosztują więcej niż markowe, pomijając może meetinga bo ten jest tani, ale też invertera chyba nie mają.

Być może nowy hewalex 10kW okaże się mieć niezły stosunek cena/parametry ale jak to wygląda to się dopiero okaże.

 

W tych urządzeniach nie ma chyba jakiejś niesamowitej myśli technicznej, montuje się je z komponentów kilku producentów, nawet te markowe nie są w całości własnej produkcji a poskładane z klocków różnych firm.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będzie jedna PC PW o której wspomniałem, wystarczająco mocna do większości nowych domów i wystarczająco tania by powalczyć z kotłami CO.

Gruntowe np są Polskie w dość fajnej cenie, widzę w stopkach, że niektórzy je posiadają. Podejrzewam, że nie gorsze od Danfosów czy innych za większą kasę.

A komponenty to pewnie tak czy inaczej w większości ze wschodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz z łaski swojej jeżeli to nie kłopot dane dla swojego domu do kalkulatora ciepło-właściwe i podaj dane końcowe - zapotrzebowania dla 1,6st i - 20st., i roczne zużycie - miałbym, nie tylko ja jakieś odniesienie do własnych wyliczeń i przede wszystkim odniesienie tego, co pokazuje kalkulator do rzeczywistego zapotrzebowania.

Innych obecnych na forum też proszę w miarę możliwości o podanie swoich wyliczeń / rzeczywistych zapotrzebowań.

Dało by to jakiś obraz chętnym na PC czego się mogą spodziewać i jak się nie sparzyć przy decyzji na PC lub inne źródło ogrzewania, nawet bez wykonanego porządnie OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak i map bylismy chetni pokazac...

Opomiarowania przedstawione przez producenta beda sie wydawac wiarygodne w PL?

 

Czy ta sama PC bedzie pracowala tak samo w 10 roznych domach.... ?

 

Gdzie mamy opomiarowane kotly? Wraz z emisja tego co wylatuje kominem, potwierdzona sprawnosc itd.

 

Gadzetach? :o System wentylacji, pokrycie dachu lub wybor materialu budowlanego to gadzety?

 

Jak Ty i Map...? Jesteście producentami? Robi się ciekawie...

Tu nie chodzi o wyniki podane przez producenta, tu chodzi o monitorowanie online, statystyki itp. Ecoal ma coś takiego, nawet kiedyś Arturo wykazywał za pomocą tego, jak niewielką tak naprawdę moc dostarczają kotly we współczesnych domach, nawet ze zgrubnych oszacowań to widać. W przypadku PC monitorowanie jest daleko bardziej proste i dokładne, nie opiera się na np domniemaniu kaloryczności opału czy sprawności kotła. Będą to pomiary wielkości stosunkowo łatwo mierzalnych za pomocą elektroniki czyli np temperatur, zużytej energii elektr. czy energii dostarczonej . Wiadomo, zmanipulować można wszystko, ale czy kilka tysięcy (no dobra, kilkaset :)) instalacji nie jest wystarczającą reprezentacją? Są nawet u nas na forum osoby, które będą w stanie z samych wykresów wykryć dogrzewanie z obcego źródła ciepła.

Domy są różne i instalacje są różne a działają w nich te same kotly węglowe i w niczym to nie przeszkadza, więc nie rozumiem argumentu. Różnorodność jest tu zaletą a nie wadą.

Gadżety i moda w materiałach budowlanych... Czy przeciętny nabywca wie, z jakiego materiału wykonane są kluczowe dla bezpieczeństwa elementy samochodu? A jakoś auta spełniają normy bezp. i tyle w temacie materiałów budowl. WM nie wnosi wiele do bilansu energetycznego współcześnie budowanych budynków (tak tu napisano niedawno), więc jest tak jak klima w aucie - "pakietem komfortu". Bez klimatyzacji auto też jedzie i spełnia normy bezpieczeństwa. Jest teraz modna (WM), więc wielu "instalatorów" kosi na niej szmal, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...