Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Tu się nie zgodzę, to tylko kwestia odpowiednio przeprowadzonych pomiarów.

Chyba, że zmiany chłodzenie /grzanie następują co kilka minut.

 

Oczywiście, że technicznie jest to do ogarnięcia, ale taka instalacja pomiarowa znacznie podrożyła by cenę pompy, bo nie opiera się na prostych czujkach temperaturowych, a na dość skomplikowanej elektronice.

Poza tym ecoal to przecież żadne opomiarowanie - jak napisałem wyżej opiera się na odczytaniu prostych danych temperaturowych i jakimś algorytmie zliczającym zużycie węgla. Nie ma tam informacji ani o zużyciu energii, ani o wytworzonej energii cieplnej, więc co to za opomiarowanie:confused:

To tak jakbym ze swojej instalacji udostępnił Ci dane nt temp zewnętrznej, wewnętrznej i zużycia prądu - dokładnie to samo. Tylko wtedy mógłbym np grzać codziennie kominkiem i takie dane byłyby bez wartości. Dlatego wg mnie albo coś robić porządnie, czyli pełne opomiarowanie, którego wyników nie da się zafałszować, albo w ogóle:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, że technicznie jest to do ogarnięcia, ale taka instalacja pomiarowa znacznie podrożyła by cenę pompy, bo nie opiera się na prostych czujkach temperaturowych, a na dość skomplikowanej elektronice.

Poza tym ecoal to przecież żadne opomiarowanie - jak napisałem wyżej opiera się na odczytaniu prostych danych temperaturowych i jakimś algorytmie zliczającym zużycie węgla. Nie ma tam informacji ani o zużyciu energii, ani o wytworzonej energii cieplnej, więc co to za opomiarowanie:confused:

To tak jakbym ze swojej instalacji udostępnił Ci dane nt temp zewnętrznej, wewnętrznej i zużycia prądu - dokładnie to samo. Tylko wtedy mógłbym np grzać codziennie kominkiem i takie dane byłyby bez wartości. Dlatego wg mnie albo coś robić porządnie, czyli pełne opomiarowanie, którego wyników nie da się zafałszować, albo w ogóle:)

 

Tam algorytm po prostu zlicza czas pracy podajnika. Masz histogram, który na tej podstawie wskazuje chwilową moc. Jestem pewien, że nie dasz rady tak grzać kominkiem, by nie dało się tego wykryć. Poza tym w jakim celu miałbyś chcieć fałszować takie dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbys byl troszke mniej spiety to byc zauwazyl ze odpisalem map78....

Wiem ze miales "propozycje" dla producentow...

A ja pisze o fakcie ze przynajmniej ludzie czytajacy fm nie moga sie tlumaczyc nieswiadomoscia i ze nigdy nie slyszeli o PC.... a mieli oferte nawet podotykac, posluchac...

 

Jak ty poprosisz o oferte na np. klimatyzator z montazem to co.... masz sklep?

Albo jak osobiscie wyslesz maila do powiedzmy 4 zrodel i spytasz o turbine do samochodu, bo akurat padla to znaczy ze masz warsztat samochodowy?

 

Tylko producent moze otrzymac "oferte"? :o

 

Producenci aut maja swoje pojazdy opomiarowane aby akurat przekonac klienta do swoich produktow? :o

 

Gdybyś pisał tylko do Mapa, użyłbyś PW a tak piszesz do wszystkich, no chyba, że się pomyliłeś i zamiast wiadomości prywatnej wysłałeś post na forum...

 

Świadomość, że coś istnieje nie oznacza, że to znamy...

 

Po co Ci ciepłomierz? Przecież Tobie nie trzeba udowadniać, że pompa jest OK.

 

O autach już pisałem, nie będę się powtarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że najwięksi orędownicy ogrzewania niewęglowego nie widzą w mojej propozycji nic pozytywnego. No to kłóćcie się z weglarzami dalej... Widać skutki jakie to przynosi. Powodzenia :bye:

Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.

Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że najwięksi orędownicy ogrzewania niewęglowego nie widzą w mojej propozycji nic pozytywnego. No to kłóćcie się z weglarzami dalej... Widać skutki jakie to przynosi. Powodzenia :bye:

 

Propozycja jak najbardziej sensowna, tylko problem z realizacją jakby spory;) No bo żeby to miało ręce i nogi to tak jak mówisz powinno być to w gestii producenta - i tu się z Tobą zgadzam:yes: Widać, że jest coś na rzeczy bo jak wcześniej pisałem Panasonic w nowych pompach fabrycznie montuje już podliczniki energii elektrycznej - więc jakby coś się w tym kierunku dzieje.

Teraz jeszcze słówko o skali. Zauważ, że w przypadku kotła na ekogroszek i sterownika do niego jest to temat znacznie prostszy, bo to są polscy producenci, przeważnie niewielcy i działający na lokalną skalę. Tutaj użytkownicy takich urządzeń maja jakiś tam wpływ na to co producent tam zainstaluje - mogą napisać, przedstawić swoje oczekiwania i jest spora szansa, ze ich "postulaty" zostaną uwzględnione. Natomiast nie wiem jak wyobrażasz sobie fakt, że taki żuczek jak ja napisze do Panasonica, Daikina, czy Viessmanna z prośbą o opomiarowanie instalacji, bo polscy klienci nie są pewni czy to się opłaca:D Nasz rynek pomp dla nich jest w granicach błędu statystycznego, więc nie sądzę aby byli skłonni zareagować na jakieś sugestie klientów z Polski:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.

Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

 

Ależ uwierz mi, będą, będą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja jak najbardziej sensowna, tylko problem z realizacją jakby spory;) No bo żeby to miało ręce i nogi to tak jak mówisz powinno być to w gestii producenta - i tu się z Tobą zgadzam:yes: Widać, że jest coś na rzeczy bo jak wcześniej pisałem Panasonic w nowych pompach fabrycznie montuje już podliczniki energii elektrycznej - więc jakby coś się w tym kierunku dzieje.

Teraz jeszcze słówko o skali. Zauważ, że w przypadku kotła na ekogroszek i sterownika do niego jest to temat znacznie prostszy, bo to są polscy producenci, przeważnie niewielcy i działający na lokalną skalę. Tutaj użytkownicy takich urządzeń maja jakiś tam wpływ na to co producent tam zainstaluje - mogą napisać, przedstawić swoje oczekiwania i jest spora szansa, ze ich "postulaty" zostaną uwzględnione. Natomiast nie wiem jak wyobrażasz sobie fakt, że taki żuczek jak ja napisze do Panasonica, Daikina, czy Viessmanna z prośbą o opomiarowanie instalacji, bo polscy klienci nie są pewni czy to się opłaca:D Nasz rynek pomp dla nich jest w granicach błędu statystycznego, więc nie sądzę aby byli skłonni zareagować na jakieś sugestie klientów z Polski:)

 

Przecież są też polscy producenci. Liwko ma pompę produkcji krajowej a na pewno sterowanie jest made in Poland.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tak czy inaczej... wstawiles dane dla domku 150m2, i np 15cm styropianu wszedzie i 30-40cm na stropie welny... okna 3 szybowe.... nowe drzwi i WM z odzyskiem ciepla?

 

Jaki kociol do takiego domku ? ;)

 

156m2, 15cm styropianu zwykłego wszędzie, 10cm na stropie, 15cm wełny pod dachem strychu, okna 3 szybowe, drzwi nowe metalowe, grawitacja - zimniejszy wariant

styropian 19cm wszędzie (jako odpowiednik 15cm grafitu bo nie ma takiej opcji), 25cm wełny na stropie, 0 pod dachem strychu, okna i drzwi bz., grawitacja

 

Kocioł to już kiedyś wspominałem - w leroy merlin są 6kW za 800zł tj 10% ceny najtańszej PC. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwrócę często zadawane pytanie przez posiadaczy PC, które brzmi następująco: ile trzeba wydać dodatkowo na komin i kotłownię, żeby mieć ekogroszek i ile to kosztuje?

Dotknąłeś sedna problemu. To "NIC" nie kosztuje.

Kotłownia / komin są obecne w każdym projekcie, więc są to elementy "niezbędne". Stąd kocioł wydaje się być najtańszy.

Co śmieszniejsze - koszt wyposażenia w PC rośnie, bo architekt musi mieć zapłacone za wyrzucenie komina i aranżację dodatkowego miejsca.

Stąd mamy opcje co jest tańsze:

projekt indywidualny za 10k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"

projekt adaptowany za 5k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"

projekt kupny za 2k + kocioł za 8k

 

Idąc tą drogą to PC jest 2x droższa niż kociał i praktycznie niezwracalna ekonomicznie.

A koszt budowy komina + kotłowni (15-20k)... może inwestor myśli że to po prostu MUSI być???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Czyli, jeżeli dobrze rozumiem pierwszą część Twojego posta - kalkulator nieco zawyża zapotrzebowanie i moce grzewcze.

W moim przypadku to 5,8-7,3/2,9-3,8kW dla -20/0st w najlepszym/najgorszym zaizolowaniu jakie mogę zrobić dla 21* średniej temp. Zapotrzebowanie 17000-22000kwh

 

W Castoramie były takie same w podobnej cenie, prawdopodobnie zmowa cenowa przeciwko mnie ;)

 

cieplejszy/zimniejszy

Ten "zimniejszy" był liczony zdaje się dla 22st średniej dobowej

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd mamy opcje co jest tańsze:

projekt indywidualny za 10k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"

projekt adaptowany za 5k + PC za 20k + "a co jak się pompa zepsuje"

projekt kupny za 2k + kocioł za 8k

 

coś wybudowałeś? W sporym mieście, zapewne wojewódzkim bo:

projekt indywidualny ok 5-6 K tradycyjny. Jak na płycie i z reku w papierach 7 K.

projekt adaptowany 4-5K - tu dobrze

projekt kupiony za 2K - nie ma czegoś takiego. Każdy musi iść do architekta z tym za 2K i dopłacić nawet jak nic nie zmienia w samym domu za inne papierki do pozwolenia. Cena ok 4K.

 

Rożnicą między projektem kupionym bez adaptacji a tym z adaptacji jeśli chodzi tylko o komin to jakieś 200-300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale powiedz jaki sens jest takich opomiarowan jak masz dane producenta ? Co chcesz zobaczyć ? COP mniejszy o 0,5 ?Przy zapotrzebowaniu 10000kWh będzie to różnica 700kWh a to jakieś 200zl na sezon a takie zapotrzebowanie mają nowe domy ok.200m2.

Druga sprawa instalacja instalacji jest nie równa,jeden ma zasilanie 28st.C a drugi 38st.C i wyniki nie będą w żaden sposób miarodajne.

 

taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

 

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.

różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%

gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.

dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

 

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.

różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%

gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.

dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

 

A jak jest z kotłami? Na każdym jest napisane że sprawność mają minimum 80%. A jak jest w rzeczywistości 50, 60 ? Jeden gość w domu identycznym jak mój z bardzo zbliżonym ociepleniem jest bardzo zadowolony bo rocznie spala 3 tony ekogroszku, ja zużywam niewiele ponad 4000 kWh. I jaki z tego wniosek? Czy moja PC ma wysoki COP czy on ma:

1. kiepski opał

2. kiepski kocioł

3. jest kiepskim palaczem

4. wszystko powyżej

 

Czy to ważne jaki COP. Ważne że rachunek za ciepło nie boli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź nie pierdziel takich głupot.

Mogę podpalić opony przed Twoim domem?

Zrozumiesz?

Jeśli jesteś takim bohaterem śmierdzieli, może w sprawach cywilnych o skracanie Naszego życia także taki będziesz?

 

Zastanów się co piszesz.

Poczytaj o życiu w środowisku ze smogiem i dymem z niskiej emisji itp.

Rozgarnij się.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki trochę OT ale co mi tam, skoro arturek po banie pisze z kilku nicków to i ja mogę smarnąć coś od czapy

 

jakiś czas temu czytałem artykuł w którym porównano dane producentów z rzeczywistymi wynikami zużycia.

różnica była średnio 20% na niekorzyść czyli producent deklarował mniej niż faktycznie zużyto aby uzyskać tyle samo. w najgorszych przypadkach rozbieżności przekraczały 30%

gdyby wyszło że spora część pomp ma wynik gorszy o 20-30% to mogłoby poważnie zachwiać tym segmentem rynku. zapewne zostałoby kilka modeli a ich ceny by wzrosły drastycznie. w końcu jeśli coś jest tak dobre na tle konkurencji to niech klient płaci.

dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

 

Zapraszam do siebie. Jeśli COP wyjdzie poniżej deklaracji producenta stawiam dobrą flaszkę.

Jeśli nie przyjedziesz to proszę nie pisz takich niedorzeczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego w materiałach marketingowych podaje się jedynie wybrane parametry i to zazwyczaj te przy których cyferki wychodzą najkorzystniej. inaczej klient się nie da naciąć na grubą kasę

 

Timon, materiały marketingowe to jedno, ale w przypadku pomp ciepła istnieją również niezależne ośrodki, gdzie bada się ich sprawność na stanowiskach testowych,a wyniki udostępnia w sprawozdaniu. Tutaj masz linka do ostatniego badania przeprowadzonego przez niemiaszków - niestety w języku wroga, ale można się skapnąć o co chodzi;)

http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/publikationen/energie_ee_waermepumpe_liste_ab_2013.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...