Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

pretensje nie do mnie, tylko do autora artykułu. Link masz powyżej

a spalanie mnie nie inteterowało akurat, tylko sprawność

 

krzy27 - masz chyba rację

pytałem - bo może ktoś z ciepłomierzem podawał gdzieś takie wyniki za cały rok. Wtedy wyjdzie rzeczywista sprawność....

 

Suspenser chyba gdzieś podawał, coś mi się kojarzy, że w lecie było to ok 60-70 % ale nie mam pewności.

Jak Cię to tak nurtuje, to zapytaj go na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

latem nawet DO...

a latem przy grzaniu CWU nawet do 40%, więc pewnie przy dobranym na styk wiele więcej bym nie wycisnął.

Różnica spora między DO a WIĘCEJ...

Czyli 60% opału idzie w komin.

Czy podobna sytuacja będzie jak mocno przewymiarowany kocioł będzie grzal z niską mocą w zimie ?

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moja a Arturo72 bis się chwalił, ma WM z odzyskiem, widać też jest ułomna ta wentylacja skoro nie daje uczucia napływu świeżego powietrza jak otworzenie okien.

 

A kto powiedział że ma dawać takie uczucie ?

 

WM z rekuperatorem ma zapewnić stały i niezmienny napływ świeżego powietrza do domu i usunięcie starego nieświeżego powietrza w stopniu takim jakie jest wymagane i tyle ...

 

Nie ma szansy aby zapewniło dopływu świeżego powietrza w takiej ilości jak otwarte nawet jedno okno w domu ...

Bo i nie może ...

 

Ja mimo że WM z rekuperatorem to w lato mam pootwierane wszystkie okna ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

latem nawet DO...

 

Różnica spora między DO a WIĘCEJ...

Czyli 60% opału idzie w komin.

Czy podobna sytuacja będzie jak mocno przewymiarowany kocioł będzie grzal z niską mocą w zimie ?

 

Mój w lecie pracuje ze średniodobową mocą 0,4 kW, przy założonej sprawności 45%. 45% z 0,4kW to 0,18 kW, kosztuje mnie to 1,7 zł/dobę, przy grzaniu prądem byłoby 0,18kW * 24h = 4,32kWh, czyli przy średniej cenie 0,55zł/kWh to 2,38zł/dobę. Przy małej sprawności, węglem i tak wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że ma dawać takie uczucie ?

 

WM z rekuperatorem ma zapewnić stały i niezmienny napływ świeżego powietrza do domu i usunięcie starego nieświeżego powietrza w stopniu takim jakie jest wymagane i tyle ...

 

Nie ma szansy aby zapewniło dopływu świeżego powietrza w takiej ilości jak otwarte nawet jedno okno w domu ...

Bo i nie może ...

 

Ja mimo że WM z rekuperatorem to w lato mam pootwierane wszystkie okna ...

 

Wybacz ale Twój post może sugerować niedowymiarowanie jednostki wentylacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział że ma dawać takie uczucie ?

 

WM z rekuperatorem ma zapewnić stały i niezmienny napływ świeżego powietrza do domu i usunięcie starego nieświeżego powietrza w stopniu takim jakie jest wymagane i tyle ...

 

Nie ma szansy aby zapewniło dopływu świeżego powietrza w takiej ilości jak otwarte nawet jedno okno w domu ...

Bo i nie może ...

 

Ja mimo że WM z rekuperatorem to w lato mam pootwierane wszystkie okna ...

 

 

Ja odwrotnie - staram się mieć zamknięte - nawet Żona zaczyna łapać że zamknięte okno latem = dłużej jest chłodno :yes:Dodatkowo brak wrednych latających ...

 

Latem reku w nocy chodzi na max a za dnia na min - problem tylko z bypassem, własny sterownik rozwiąże sprawę i klima na poddaszu praktycznie nie będzie potrzebna ...(+23-24*C przy połowicznie przysłoniętych od środka 5szt z 6 dachowych 70x140)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale Twój post może sugerować niedowymiarowanie jednostki wentylacyjnej.

 

Czyli rozumiem że według Ciebie ilość powietrza jaką potrafi wprowadzić do domu WM (powiedzmy niech wrzutnia będzie fi200) będzie taka sama jak kilka pootwieranych okien gdzie suma wszystkich "otworów powietrznych" będzie kilkadziesiąt razy większa ?

 

To tak jakbyś oddychał przez słomkę i porównywał do oddychanie bez słomki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój w lecie pracuje ze średniodobową mocą 0,4 kW, przy założonej sprawności 45%. 45% z 0,4kW to 0,18 kW, kosztuje mnie to 1,7 zł/dobę, przy grzaniu prądem byłoby 0,18kW * 24h = 4,32kWh, czyli przy średniej cenie 0,55zł/kWh to 2,38zł/dobę. Przy małej sprawności, węglem i tak wychodzi taniej.

 

Mało kto grzejący prądem używa G11. Teraz policz kWh po 30gr., zobaczymy co ci wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odwrotnie - staram się mieć zamknięte - nawet Żona zaczyna łapać że zamknięte okno latem = dłużej jest chłodno :yes:Dodatkowo brak wrednych latających ...

 

Latem reku w nocy chodzi na max a za dnia na min - problem tylko z bypassem, własny sterownik rozwiąże sprawę i klima na poddaszu praktycznie nie będzie potrzebna ...(+23-24*C przy połowicznie przysłoniętych od środka 5szt z 6 dachowych 70x140)

 

A widzisz ...

A ja czekam na lato bo mogę sobie pootwierać wszystkie okna i tak jest dzień i noc ...

Mam wtedy naprawdę dużo świeżego powietrza i cieszę się dżwiękami i zapachami z zewnątrz domu (cykady , zapach kwiatów i itd ..)

W oknach mam moskitiery ...

 

Zapewne większość ludzi w zimę czy w ciągu roku nie ma wentylacji wyższej niż 100-200 m3/h , bo po prostu nie ma sensu dawać większej wymiany bo i tak nie ma szansy na taką wymianę jakby dały pootwierane wszędzie okna , a spowodowało by to gigantyczne straty ciepła które przecież stara się ograniczać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakoś Arturo używa G11 i jeszcze niedawno twierdził że nie przechodzi na G12 bo mu się to nie opłaca ;)

Tylko,że ja grzeje z COP czyli 0,55zl/COP=ok.0,18zl/kWh

A poza tym:

 

Na kolejnych 12 miesięcy przechodzę na G12W :)

Dopiero po dwóch sezonach zdecyduje co będzie docelowo.

I nie chodzi o kasę a o komfort życia,dla mnie i dla żony to nowość także zobaczymy.

Edytowane przez Arturo72bis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój w lecie pracuje ze średniodobową mocą 0,4 kW, przy założonej sprawności 45%. 45% z 0,4kW to 0,18 kW, kosztuje mnie to 1,7 zł/dobę, przy grzaniu prądem byłoby 0,18kW * 24h = 4,32kWh, czyli przy średniej cenie 0,55zł/kWh to 2,38zł/dobę. Przy małej sprawności, węglem i tak wychodzi taniej.

Możesz mi powiedzieć co ty liczysz? Co ma przy grzaniu prądem pracować 24/dobe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że według Ciebie ilość powietrza jaką potrafi wprowadzić do domu WM (powiedzmy niech wrzutnia będzie fi200) będzie taka sama jak kilka pootwieranych okien gdzie suma wszystkich "otworów powietrznych" będzie kilkadziesiąt razy większa ?

 

To tak jakbyś oddychał przez słomkę i porównywał do oddychanie bez słomki ;)

 

Stosunek pola otworu okna do rur wentylacyjnych możesz porównać do stosunku otwartych ust do otworów w nosie. Jeśli mówisz o słomce to jak najbardziej niedowymiarowałeś. Są zalecenia co do minimalnych wydatków higienicznych lub kubaturowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Ci powiem że 4,32kWh nie wystarczy aby baniak 200 litrowy podgrzać z 10 do 40 stopni. Mało tego nawet trochę braknie żeby podgrzać do 30stopni.

 

No to z tego by wynikało, że mój kocioł osiąga większą sprawność niż zakladana na esterownik.pl

Zasobnik 150 litrów, rodzina 3+2, cwu grzane na bieżąco do ok. 48 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...