Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Dom o bardzo dobrej izolacji termicznej , wentylacji mechanicznej, wyposażony w PC z instalacją podłogową wszędzie (ogólnie najnowsze rozwiązania) i drugi dom gdzie izolacji zastosowano 50 % tego co do poprzednika, wentylacja jest grawitacyjna , wyposażony jest w kocioł stałopalny i ma wszędzie grzejniki.

 

Czy może ktoś napisać mi jaka może być procentowo różnica w cenie tych wszystkich klamotów biorąc pod uwagę że domy mają identyczną budowę?

 

pozdr

Edytowane przez lolson28
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps . pytam bo ciekawi mnie ile więcej trzeba zainwestować żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do poziomu który opisujecie w Waszych postach

Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Można mówić o szczegółach i z cząstkowych danych wyciągać wnioski. Wentylacja grawitacyjna wykonana poprawnie nie jest tania lecz nic nie kosztuje jej użytkowanie. WM z odzyskiem łatwiej wyliczyć, lecz ulubione pytanie - kiedy się to zwróci. I moje wątpliwości a co gdy braknie prądu?. Chcąc podjąć decyzje, albo kasa wyznacza standardy, albo inne czynniki. W każdym wypadku powinien decydować rozum, rozum decydenta a nie doradców, którzy nie ponoszą konsekwencji swych rad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps . pytam bo ciekawi mnie ile więcej trzeba zainwestować żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do poziomu który opisujecie w Waszych postach

Czyli zamierzasz grzać prądem lub gazem ?

Zmniejszenie zapotrzebowania domu na ciepło znaczy to,że dom ma mniejsze straty energii i mniej tej energii trzeba mu dostarczyć,niezależnie od źródła ciepła.

Koszt jednostki energii z ekogroszka jest lekko wyższy niż z pomp czyli jak widzisz koszt dostarczenie energii do tego samego domu będzie niższy z pompy niż z ekogroszka.

Koszt jednostki energii z gazu i prądu jest wyższy i jeśli chcemy płacić tyle samo co przy ekogroszku czy pompie musimy zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu.

Prosta sprawa.

Edytowane przez arczi721
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps . pytam bo ciekawi mnie ile więcej trzeba zainwestować żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło do poziomu który opisujecie w Waszych postach

 

Nie za bardzo rozumiem Twoje pytanie:confused:

Mój dom był budowany pod ekogroszek i był ogrzewany ekogroszkiem przez pierwsze trzy sezony. Wentylacja grawitacyjna, ogrzewanie mieszane, ocieplenie raczej standardowe (patrz stopka). Z pompa ciepła sezon grzewczy wyszedł mnie 2x taniej niż przy ekogroszku. Jedyną zmaną jaka dokonałem w stosunku do ekogroszku była wymiana 5 grzejników w części sypialnej domu na 3 klimakonwektory, aby obniżyć ogólna temperaturę zasilania instalacji, bo pompa ciepła jest tym sprawniejsza im niższa jest temperatura zasilania. Reszta domu bez zmian. Także dom ogrzewany PC to nie jest jakiś specjalny dom budowany pod ten system. Zresztą spytaj kolegi Varme, bo on pompą ogrzewa dom z lat 80-tych wyposażony wyłącznie w instalację grzejnikową i też jakoś żyje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom potrzebuje 10000kWh energii na ogrzewanie to trzeba mu jej dostarczyc.

Czy to będzie w tonach ekogroszku,czy w m3 gazu czy z COP pompy czy z kWh prądu ale 10000kWh dom musi dostać.

I tutaj kłania się koszt jednostki energii z w/w źródeł żeby dowiedzieć się ile faktycznie te 10000kWh będą kosztowały.

Edytowane przez arczi721
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom potrzebuje 10000kWh energii na ogrzewanie to trzeba mu jej dostarczyc.

Czy to będzie w tonach ekogroszku,czy w m3 gazu czy z COP pompy czy z kWh prądu ale 10000kWh dom musi dostać.

I tutaj kłania się koszt jednostki energii z w/w źródeł żeby dowiedzieć się ile faktycznie te 10000kWh będą kosztowały.

 

Dokładnie tak.

Przy pompach wszystko zależy od COPu

Jak jest 4 to będzie tanio, a jak 2, to nie będzie już tak tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja grawitacyjna wykonana poprawnie nie jest tania lecz nic nie kosztuje jej użytkowanie..

 

Współczuje ludziom, którzy musieli zrezygnować z komina by mieć PC.

Dodajmy jeszcze do tego, że nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej z kominkiem. Nie wolno ale w sumie można. :lol2:

 

 

Dalsze złote myśli już niebawem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19

Na marginesie budując dziś nawet z decyzją o PC w moim domu byłby komin. Na wszelki wypadek: lol2: Współczuje ludziom, którzy musieli zrezygnować z komina by mieć PC.

 

a widzisz - u mnie 2 kominy spalinowe są tylko dlatego, że na etapie planów nie wiedziałem czy się wyrobię kosztowo pod PC. Inne czasy, inne ceny...początkowo miał być ekogroszek..priorytety były nastęjuące: 1.Podłogówka w całym domu, 2.WM, 3.PC (dokładnie w takiej kolejności, udało się wszystkie 3 zrealizować)

I mam kominek w którym paliłem 6 razy w 1 sezonie grzewczym, 3 razy w 2 sezonie grzewczym, 1 w 3 sezonie grzewczym i później już wcale. I to się na pewno nie zmieni. Kominek to u mnie jest nadroższy mebel w domu :p

taaak, pocieszam się że mam awaryjne źródło ciepła :p

 

Czy dzisiaj wiedząc że starczy mi na PC mimo to budowałbym kominy? - nigdy w życiu!

Poprawiłbym tylko parametry domu, tak żeby w razie "W" ogrzać go "świeczką"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam kominek w którym paliłem 6 razy w 1 sezonie grzewczym, 3 razy w 2 sezonie grzewczym, 1 w 3 sezonie grzewczym i później już wcale. I to się na pewno nie zmieni. Kominek to u mnie jest nadroższy mebel w domu :p

taaak, pocieszam się że mam awaryjne źródło ciepła :p

 

Mam tak samo:)

Też traktuję go jedynie jako awaryjne źródło, bo rekreacja już się znudziła;) Mój na szczęście był dość tani, bo za całość z tego co pamiętam nie dałem więcej niż 3tys. zł -nie licząc komina oczywiście, ale ten jest przecież za darmo i ma go każdy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a widzisz - u mnie 2 kominy spalinowe są tylko dlatego, że na etapie planów nie wiedziałem czy się wyrobię kosztowo pod PC. Inne czasy, inne ceny...początkowo miał być ekogroszek..priorytety były nastęjuące: 1.Podłogówka w całym domu, 2.WM, 3.PC (dokładnie w takiej kolejności, udało się wszystkie 3 zrealizować)

I mam kominek w którym paliłem 6 razy w 1 sezonie grzewczym, 3 razy w 2 sezonie grzewczym, 1 w 3 sezonie grzewczym i później już wcale. I to się na pewno nie zmieni. Kominek to u mnie jest nadroższy mebel w domu :p

taaak, pocieszam się że mam awaryjne źródło ciepła :p

Czy dzisiaj wiedząc że starczy mi na PC mimo to budowałbym kominy? - nigdy w życiu!

Poprawiłbym tylko parametry domu, tak żeby w razie "W" ogrzać go "świeczką"

Oczywiście masz racje swoją racje i uważam, że nic nie upoważnia mnie do narzucania Ci swojego zdania. Palenie w kominku to sztuka. Przygotowanie (poprawne) opału to też nie łatwa sprawa. Są tacy co ich to przerasta, ale pewnie w innych rzeczach są dobrzy. Lubie i umiem palić w kominku, lecz z tego powodu nie czuje wyższości nad innymi. W stopce mam zdjęcia palącego kominka, jak kiedyś będziesz miał okazje spróbuj palić jak ja. Może nie wrócisz do palenia w kominku, ale zobaczysz że można inaczej bezproblemowo, bezdymnie i bez rażącego zabrudzenia szyby..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19
Oczywiście masz racje swoją racje i uważam, że nic nie upoważnia mnie do narzucania Ci swojego zdania. Palenie w kominku to sztuka. Przygotowanie (poprawne) opału to też nie łatwa sprawa. Są tacy co ich to przerasta, ale pewnie w innych rzeczach są dobrzy. Lubie i umiem palić w kominku, lecz z tego powodu nie czuje wyższości nad innymi. W stopce mam zdjęcia palącego kominka, jak kiedyś będziesz miał okazje spróbuj palić jak ja. Może nie wrócisz do palenia w kominku, ale zobaczysz że można inaczej bezproblemowo, bezdymnie i bez rażącego zabrudzenia szyby..

 

widzisz.....nie wiem dlaczego przyjąłeś domyślnie że nie potrafię palić w kominku i dlatego nie palę....mam sporo darmowego (sezonowanego) drzewa, umiem palić bez brudzenia szyby. Tyle że mnie to kompletnie nie kręci.

Żona która tak chciała kominek - jak jej powiedziałem że ma sobie sama palić, to też już nie chce :p

Jak kogoś to kręci albo chce zaoszczędzić (bo np. ma drogie w eksploatacji CO) - niech sobie pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz.....nie wiem dlaczego przyjąłeś domyślnie że nie potrafię palić w kominku i dlatego nie palę....mam sporo darmowego (sezonowanego) drzewa, umiem palić bez brudzenia szyby. Tyle że mnie to kompletnie nie kręci.

Żona która tak chciała kominek - jak jej powiedziałem że ma sobie sama palić, to też już nie chce :p

Jak kogoś to kręci albo chce zaoszczędzić (bo np. ma drogie w eksploatacji CO) - niech sobie pali.

Jeśli kiedykolwiek paliłeś drzewo w plasterkach a nie w szczapach to nie mam uwag. Dla mnie jest oczywiste, że można nie lubić palić, lecz nie widzę w tym żadnej wyższości, ani powodów do samozadowolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodajmy jeszcze do tego, że nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej z kominkiem. Nie wolno ale w sumie można. :lol2:

 

 

Dalsze złote myśli już niebawem :)

 

Można łączyć ale.... dotyczy tylko rozumnych użytkowników

Niniejszym informuje Liwko otrzymał (w innym wątku) przez aklamacje tytuł "BOCHATERA" Nie jest to błąd ortograficzny tak rozróżniamy tuzinkowych bohaterów od naszego. Dla potomnych dwa wiekopomne osiągnięcia intelektualne naszego BOCHATERA :

" mam skalę od 1-8. Jedynka to ta najmniejsza moc, a ósemka największa

na indukcji jak nie postawisz garnka masz temperaturę otoczenia "

klękajcie narody wasz Bochater przemówił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz się na prawdę ośmieszyć? Proszę bardzo, poczytajcie ten temat

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?230777-Jaki-kominek-w-domu-z-rekuperacj%C4%85

Zobaczycie jak człowiek bez ŻADNEJ WIEDZY feruje wyroki, lawiruje, ignoruje fakty i przy braku argumentów zaczyna obrażać :)

Całe te jego wywody sprowadziły się do tego, że kominek z WM jednak można mieć ale trzeba mieć czujnik czadu! Dla wszystkich to oczywiste ale nasz "guru" twierdzi, że wszyscy (oprócz niego) posiadacze kominków to idioci i dlatego nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej z kominkiem :) Dramat!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważne podejrzenia, że Jurgonka myli płytę indukcyjną z elektryczną płytą ceramiczną. W tym przypadku wszystkie jego wcześniejsze teorie miały by jakiś sens, bo inaczej to nie bardzo;)

 

No co ty, on indukcję już 20 lat temu podłączał :D

 

No mówią że gościu nie ma bladego pojęcia o czym pisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...