Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Wszystko wskazuje na to, ze pompa pobiera o 67W mniej niz deklaruje producent.

Wiem, że to dla ciebie cios, ale zeby wyrownać bilans można do obwodu podpiać zarowkę 60W, która bedzie sie włączac z pompą

:) :lol:

Co do kanalow WM - napisałem juz na czym to polega. O ile wiem, to nie w tym watku Liwko Cie edukowal, jak masz jakies watpliwosci, to zapytaj we własciwym.

Chcialeś zdjecia - dostales zdjęcia, wiec czemu jeszcze trujesz ?

Liwko i edukacja - dobre. Pytanie zadałem w odpowiednim wątku lecz uciekłeś lub poszedłeś spać. Przestań kluczyć bądź mężczyzną. Możesz nie odpowiadać lecz będę uważał, że kłamiesz w każdym temacie. Tym też się nie przejmuj to tylko Jurgonka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale czego Ty ode mnie oczekujesz ? Masz zdjecie ? Masz

Wytłumaczyłem Ci dlaczego tak jest - wytłumaczyłem.

Co jeszcze

Przeciez to miało Ci wystarczyć ?

 

W jakim temacie ja niby klamię ?

Stary chlop, a niepowaźny jak dziecko....

 

Do błedu sie nie potrafisz przyznac ?

Do tego, że Twoja wiedza o pompach inwenterowych byla zadna - poki czegos sie nie dowiedzialas (zresztą z olbrzymim zaskoczeniem i niedowierzaniem).

Że one wiecej pobieraja, niz oddaja - wg Ciebie ?

 

Twierdzileś, ze nie ma pomp pobierajacych kilkaset Watt - tu masz czarno na bialym, ze są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czego Ty ode mnie oczekujesz ? Masz zdjecie ? Masz

Wytłumaczyłem Ci dlaczego tak jest - wytłumaczyłem.

Co jeszcze

Przeciez to miało Ci wystarczyć ?

 

W jakim temacie ja niby klamię ?

Stary chlop, a niepowaźny jak dziecko....

 

Do błedu sie nie potrafisz przyznac ?

Do tego, że Twoja wiedza o pompach inwenterowych byla zadna - poki czegos sie nie dowiedzialas (zresztą z olbrzymim zaskoczeniem i niedowierzaniem).

Że one wiecej pobieraja, niz oddaja - wg Ciebie ?

 

Twierdzileś, ze nie ma pomp pobierajacych kilkaset Watt - tu masz czarno na bialym, ze są.

Fotohobby ktoś kto nie kłamie nie musi używać tyle słów i atakować interlokutora. Przestańmy rozmawiać o PC to ty masz problemy, ale to nie mój problem. Ja nikogo nie muszę przekonywać do PC Nie pisz o sobie, o mnie i o Liwko. Jak możesz zobacz w swojej kuchni kanał wywiewny i powiedz, że jest podobny do zdjęcia Liwko. Przecież to ja jestem niewiarygodny, a Ty masz tylko poprzeć Liwko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam używać mniej słow ? :lol:

W sensie - pisać zwiezlej ?? :lol:

 

Chetnie poprę, tylko na kolejne zdjęcie musisz poczekać, bo moja instalacja nie działa tak dlugo, jak Liwka. Poza tym mam czarne kanaly.

Za to ta indukcji gotujemy na tyle długo, zeby zauważyć znacznie mniej osadów wokol płyty. Dlaczego - juz pisalem.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam używać mniej słow ? :lol:

W sensie - pisać zwiezlej ?? :lol:

 

Chetnie poprę, tylko na kolejne zdjęcie musisz poczekać, bo moja instalacja nie działa tak dlugo, jak Liwka. Poza tym mam czarne kanaly.

Za to ta indukcji gotujemy na tyle długo, zeby zauważyć znacznie mniej osadów wokol płyty. Dlaczego - juz pisalem.

Bardzo dziękuje za dobre chęci. Pomimo twojej sygnaturki nie prosiłem o zdjęcie. Prosiłem o sprawdzenie czystości kanału. Dotknięcie palcem, czystą chusteczką papierową. Zostało mi jedno pytanie, chyba nie tylko do ciebie. Dlaczego z uporem mówicie o czystości płytek, czystości wokół płyty. Dlaczego uważacie, że odkryliście coś niewiadomego innym. Ja mówiłem tylko o czystości wentylacji. A jeszcze jedno, czy masz filtr przed wlotem do kanału wentylacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie mam. Nikt nie ma, bo to niepotrzebne. Filtry sa w rekuperatorze, zeby nie zasyfic wymiennika. I to zawsze ten od nawiewu jako pierwszy wymaga wymiany.

 

I o czystosci wokol plyty mowimy dlatego, zeby podkreslic, że przy jej uzytkowaniu pary i porwanego przez nią tluszczu, czyli zanieczyszczeń w powietrzu jest po prostu mniej

 

 

Ja ze swej strony nie rozumem z kolei, dlaczego tak dociekasz stanu czystości kanału WYWIEWNEGO wentylacji mechanicznej ?

Jakie to ma praktyczne znaczenie ?

A jak wyglada ta czystosc przy wentylacji grawitacyjnej ? Przy chropowatym kanale z cegieł ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że nie mam. Nikt nie ma, bo to niepotrzebne. Filtry sa w rekuperatorze, zeby nie zasyfic wymiennika. I to zawsze ten od nawiewu jako pierwszy wymaga wymiany.

 

I czystosci wokol plyty mowimy dlatego, zeby podkreslic, że przy jej uzytkowaniu pary i porwanego przez nią tluszczu, czyli zanieczyszczeń w powietrzu jest po prostu mniej

 

 

Ja ze swej strony nie rozumem z kolei, dlaczego tak dociekasz stanu czystości kanału WYWIEWNEGO wentylacji mechanicznej ?

Jakie to ma praktyczne znaczenie ?

A jak wyglada ta czystosc przy wentylacji grawitacyjnej ? Przy chropowatym kanale z cegieł ?

Znowu za dużo słów. Po co opisujesz mi jakie filtry są w rekuperatorze. Wierze, ze wiesz. Ja też wiem i nie muszę ciągle przy każdej okazji o tym mówić, bo inaczej ktoś zwątpi, że wiem. Dlaczego coś podkreślasz mimo, że nie o tym rozmawiamy. (czystość wokół płyty). Twoje ostatnie pytanie to właśnie moje ciekawość. Pierwsze montowane przeze mnie wentylacje mechaniczne bez odzysku, zawsze rozdzielały powietrze z kuchni i łazienki osobno niż reszta. Wiem, ze teraz przy rekuperacji się łączy. Interesuje mnie zasadność rozdziału, czy była konieczna. Kanały grawitacyjne (nie konieczne z cegieł i chropowate) są zatłuszczone i nie ma znaczenia na czym gotujesz. Oczywiście inna jest intensywność zabrudzenia ale jest zawsze. Dlatego prosiłem o test z chusteczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Asolt ja nie pytam się o modulacje PC ja pytam o minimalny prąd potrzebny do pracy kompresora. Wiem, że to pytanie jest bardzo szczegółowe, wiem, ze producenci unikają podania różnych danych, dlatego pytałem użytkowników. Arturo odważnie (bez zastanowienia) odpowiedział, i jego odpowiedz brzmiała wiarygodnie (zgodnie z przytoczonymi i przez Ciebie danymi. Inna odpowiedz to 300 W w co nie uwierzyłem.

 

może inaczej, zapytam się jakiego kompresora?

mam ich pod nadzorem ok. 80sztuk w postaci klimatyzatorów (to przecież też pompy ciepła) i osuszaczy. mają od 170watt do 2,8 kW. W zdecydowanej większości to invertery. O co wogóle chodzi? Czy interesują cię minimalne volty (też to mamy zmierzone) czy watty no i ...po co to komu???

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) z przyjsciem jesieni temat wraca jak bumerang.

 

Mysle ze sens wytlumaczenia komus czegos, istnieje tylko wtedy kiedy chce zrozumiec.

Jezeli z gory sie zaklada ze ktos klamie a przedstawione fakty sa zaklamane ... no coz, nikogo nie trzeba uswiadamiac na sile.

jak rachunki, dane producenta, podliczniki etc ... nie przemawiaja... :)

 

Dzieki takiemu "zrozumieniu" moge sie cieszyc domkiem 40kWh/m2 :D

 

[ATTACH=CONFIG]282817[/ATTACH]

Problemem jest nie zrozumienie pytającego a nachalność reklamy. Wstawiłeś jakąś tabelkę z żółtymi podkreśleniami. Wiesz, że nie znam jerzyków, może zapomniałeś? O ile mogę próbować zrozumieć cyfry to Po co podkreślasz COP nie o tym rozmawiamy, znaczy ja o tym nie rozmawiam a ty tylko o tym.

Wiem, że masz ogromną wiedzę o PC to może zamiast oceny mojej osoby odniesiesz się do danych podanych przez Fotohobby Ulotka producenta pobór mocy od 500W pomiar 433W Dlaczego producent nie podaje prawdy, prawdy bardzo chwalącej jego urządzenie. I bardzo proszę jeśli znowu musisz pisać o energia oddanej to dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asaselllo

Aha, a ty się znasz. Ludzie spalają ekogroszek i mają malutkie rachunki za węgiel spalony do ogrzania swoich czasem ogromnych domów ale się nie znają. Robią kompletną kotłownię na ekogroszku za 7tys ale to niby jest taniej niż kotłownia na pompie za 20tys (to po taniości) ?

Poczekaj na 2 pakiet klimatyczny, potem zmiany stawek energii elektrycznej a na końcu - nie chcę źle wróżyć - ale możemy się spodziewać renesansu niskiej emisji.

 

kompletna kotłownia na ekogroszek za 7tys zł? W takim razie na bardzo "oszukańczych" wykonawców trafiłem. Podaj mi proszę jaki piec, osprzęt i komin mogę zrobić za 7tys zł. Zaręczam, że nie ma w moim pytaniu odrobiny sarkazmu. Znam wiele osób, które skorzystają z takiej oferty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może inaczej, zapytam się jakiego kompresora?

mam ich pod nadzorem ok. 80sztuk w postaci klimatyzatorów (to przecież też pompy ciepła) i osuszaczy. mają od 170watt do 2,8 kW. W zdecydowanej większości to invertery. O co wogóle chodzi? Czy interesują cię minimalne volty (też to mamy zmierzone) czy watty no i ...po co to komu???

Może nareszcie?? W maszynach które budowałem stosowałem silniki sterowane falownikami. Zmieniały obroty, nigdy nie brałem pod uwagę oszczędności zużycia energia elektrycznej. W czasie pracy obroty były stałe. Po zapoznaniu się z sposobem sterowania PC chciałem dowiedzieć się czy istnieje sposób zastosowania inwertera w celu oszczędności energii. Stąd moje pytania jaki najmniejszy prąd może pozwolić na pracę silnika np1kW Dane które otrzymywałem były niespójne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:(

Zapewne,jeden woli za gotówkę babrac się w węglu,stawiać kominy i kotłownie drugi za taką samą gotówkę woli nacisnąć przycisk.

 

asasello,ile kasy wydales na system z pompą ciepła i jak to się ma do systemu na ekogroszek w inwestycji ?

Jaki dom ogrzewasz i ile zuzyles energii na ogrzewanie i cwu i jak to się ma w PLN ?

 

W zaokrągleni,

Dom 300m2+ garaż, zużycie 4400kWh, prawie 1800zł, Przeszedłem do Duonu, mam nadzieję, że bez wyrzeczeń (mam 2-kę maluchów) zejdę zdecydowanie poniżej 1500 zł.

Pompa z montażem 13000zł. (z dofinansowaniem pomniejszonym o procent od dofinansowania i podatek od dofinansowania).

Po otrzymaniu ofert na pompy oraz ekowęgiel postanowiłem nie budować komina.

Nie będę pisał o ofertach na ekogroszek, wystarczy, że wyszło nieoczekiwnie mniej korzystnie. Może źle trafiłem z zapytaniami ale jestem naprawdę zadowolony z wyboru.

 

Indukcja. Muszę przyznać, że faktycznie ma wady. Ze względu na mój słuch indukcja okazuje się dla mnie sporym problemem. Okazało się, że słyszę ponadnormatywnie mocno wysokie tony )co uważam za wadę w tym momencie).... no i mam problem. Muszę selekcjonować odpowiednio garnki aby dźwięki nie były dokuczliwe. Co do walorów grzewczych i ekonomicznych nie ma wątpliwości - jest to rewelacja.

 

Proszę wszystkich o uszanowanie opinii innych - przecież forum to tylko wymiana poglądów a nie wojna online.

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zaokrągleni,

Dom 300m2+ garaż, zużycie 4400kWh, prawie 1800zł, Przeszedłem do Duonu, mam nadzieję, że bez wyrzeczeń (mam 2-kę maluchów) zejdę zdecydowanie poniżej 1500 zł.

To chyba teraz żaden karoka,minertu,kobra,kaszpir,jarecki,zyzolek,pawko,zbigmas,adkwapniewski,olo,bobas,wuwok,jurgonka,timon,malymiki, i inni ekogroszkowi nie mają moralnego prawa do negowania twierdzenia,że pompa ciepła powietrze-woda jest tańsza od ekogroszku.

1,5t ekogroszka w domu 300m2 ? Cuda...

Pompa z montażem 13000zł. (z dofinansowaniem pomniejszonym o procent od dofinansowania i podatek od dofinansowania).

Po otrzymaniu ofert na pompy oraz ekowęgiel postanowiłem nie budować komina.

Nie będę pisał o ofertach na ekogroszek, wystarczy, że wyszło nieoczekiwnie mniej korzystnie. Może źle trafiłem z zapytaniami ale jestem naprawdę zadowolony z wyboru.

Kto myśli ten ma...

Edytowane przez arczi721
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

 

Kazdy dom jest inny... i pod wzgledem kosztow, pierwotnej ceny, zyzku lub utraty na wartosci, jego mieszkancow, osiaganych COP czy spalanych ton wegla...

 

Tak czy inaczej nie ma jakos tych co z lzami radosci wracaja do wegla majac PC ;) ( na ktora swiadomie sie zdecydowali )

Wbrew pozorom,nowe domy są prawie identyczne pod względem strat energii a co za tym idzie zapotrzebowania na ciepło.

Tego wymaga norma i właśnie z tego względu jest tak a nie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kompletna kotłownia na ekogroszek za 7tys zł? W takim razie na bardzo "oszukańczych" wykonawców trafiłem. Podaj mi proszę jaki piec, osprzęt i komin mogę zrobić za 7tys zł. Zaręczam, że nie ma w moim pytaniu odrobiny sarkazmu. Znam wiele osób, które skorzystają z takiej oferty.

 

Najtańszy kocioł z podajnikiem 15kW więc do każdego domu nawet z kiepską izolacją wystarczy, pierwszy z brzegu w markecie budowlanym 4100, instalację kotłowni nie koniecznie trzeba robić na miedzi więc nie kosztuje 3000 a kilkaset zł, instalacja otwarta lub naczynie przeponowe za kilkaset zł, zasobnik izolowany 120-140l - 400zł, razem ~6000, pozostała drobnica - jakaś pompa obiegowa, zawór mieszający etc w sumie może nieco ponad 500zł.

 

Komin to już zależy - mnie kosztował niewiele bo spełnia więcej funkcji niż tylko odprowadzanie dymu. Dymowy to jeden z wielu kanałów, murowany z cegły.

 

A teraz PC do typowego domu 120-150m2, standardowo izolowanego - 7kW może być mała przy mrozach, 9kW pewnie w sam raz, do większych domów może być zbyt mała. A więc sama PC co ogrzeje taki dom w całym zakresie temperatur to już 17, 20, 25kzł ? Zasobnik działający z PC to już nie 120l za 400zł a 300l z długą wężownicą za 2000-3000 + reszta osprzętu. Odpada komin - w moim przypadku z max 700-1000zł mniej.

Tak czy inaczej jest drożej.

 

Czy różnica w kosztach jest nie do przyjęcia ? Uważam, że jest do przyjęcia ale trzeba pamiętać, że by można było tanio nią ogrzewać i móc kupić mniejszą (tańszą) trzeba dopłacić nieco do izolacji, zainwestować w podłogówkę lub klimakonwektory zamiast tanich kalafiorów no i jak się chce odliczyć od kosztów komin rezygnując z niego (w moim przypadku z wentylacji, do której służy) to trzeba doliczyć do WM a jak pakować się w WM na prąd to uważam, że bezwzględnie z odzyskiem - kolejne $$.

 

Rozpatrując to w całości na razie PC jest drożej i to sporo. Pompa z odwiertami przeważnie jeszcze mniej korzystnie tu wypada.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy kocioł z podajnikiem 15kW więc do każdego domu nawet z kiepską izolacją wystarczy, pierwszy z brzegu w markecie budowlanym 4100, instalację kotłowni nie koniecznie trzeba robić na miedzi więc nie kosztuje 3000 a kilkaset zł, instalacja otwarta lub naczynie przeponowe za kilkaset zł, zasobnik izolowany 120-140l - 400zł, razem ~6000, pozostała drobnica - jakaś pompa obiegowa, zawór mieszający etc w sumie może nieco ponad 500zł.

 

Komin to już zależy - mnie kosztował niewiele bo spełnia więcej funkcji niż tylko odprowadzanie dymu. Dymowy to jeden z wielu kanałów, murowany z cegły.

 

A teraz PC do typowego domu 120-150m2, standardowo izolowanego - 7kW może być mała przy mrozach, 9kW pewnie w sam raz, do większych domów może być zbyt mała. A więc sama PC co ogrzeje taki dom w całym zakresie temperatur to już 17, 20, 25kzł ? Zasobnik działający z PC to już nie 120l za 400zł a 300l z długą wężownicą za 2000-3000 + reszta osprzętu. Odpada komin - w moim przypadku z max 700-1000zł mniej.

Tak czy inaczej jest drożej.

 

Czy różnica w kosztach jest nie do przyjęcia ? Uważam, że jest do przyjęcia ale trzeba pamiętać, że by można było tanio nią ogrzewać i móc kupić mniejszą (tańszą) trzeba dopłacić nieco do izolacji, zainwestować w podłogówkę lub klimakonwektory zamiast tanich kalafiorów no i jak się chce odliczyć od kosztów komin rezygnując z niego (w moim przypadku z wentylacji, do której służy) to trzeba doliczyć do WM a jak pakować się w WM na prąd to uważam, że bezwzględnie z odzyskiem - kolejne $$.

 

Rozpatrując to w całości na razie PC jest drożej i to sporo. Pompa z odwiertami przeważnie jeszcze mniej korzystnie tu wypada.

 

Powtarzam, że PC wyszła mnie taniej. Żałuję tylko bo mogłem się nie podpalać i kupić pompę 5 tyg pózniej i dostać dodatkowe dofinansowanie z gminy - 3000 zł.

Nie kupiłem najtańszej chińskiej pompy i nie oczekiwałem najtańszego pieca na ekogroszek. Zawsze staram się wyliczyć w miarę rzetelnie jakość do ceny.

Na ekogroszek nie dostaniesz dofinansowania. Nawet do pelletu dają.

Komin za 700-1000zł? Nie mam więcej pytań ale chyba sporo przepłaciłem budując....

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulotka producenta pobór mocy od 500W pomiar 433W Dlaczego producent nie podaje prawdy, prawdy bardzo chwalącej jego urządzenie. I bardzo proszę jeśli znowu musisz pisać o energia oddanej to dziękuje.

 

Nie wiadomo dla jakich warunków są podawane te dane, choćby to, że pompka ma kilka biegów, producent może podawać dla np 3 a pomiar 433W może być np na I, poza tym dane mogą być dla jakichś warunków temp. np dla 7/35st a pomierzono w innych warunkach.

Może być także rozrzut pomiędzy egzemplarzami, bo to tania pompa a nie szwajcarski zegarek, 220V w gniazdku a nie np 230 etc etc.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że i producent może podawać dane z zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powtarzam, że PC wyszła mnie taniej. Żałuję tylko bo mogłem się nie podpalać i kupić pompę 5 tyg pózniej i dostać dodatkowe dofinansowanie z gminy - 3000 zł.

Nie kupiłem najtańszej chińskiej pompy i nie oczekiwałem najtańszego pieca na ekogroszek. Zawsze staram się wyliczyć w miarę rzetelnie jakość do ceny.

Na ekogroszek nie dostaniesz dofinansowania. Nawet do pelletu dają.

 

Uważam, że nie ma sensu porównanie jakiegokolwiek kotła do najtańszej chińskiej pompy, przynajmniej dla mnie.

Dla mnie kryterium jest takie, czy tym urządzeniem ogrzejesz tanio dom czy nie i jak długo popracuje bezawaryjnie (czy popracuje 10-15 lat), o ile najtańszym kotłem z powodzeniem ogrzejesz tanio nawet spory dom to najtańszą chińską pompą nie ogrzejesz a jeżeli jakimś cudem jej mocy wystarczy bo kupisz ją z ogromnym zapasem to przy największych mrozach nie będzie działać bo ma taką a nie inną specyfikację, a jeżeli jakimś cudem będzie działać to nie będzie tanio grzać bo będzie miała tragiczny COP. To zbyt wiele cudów by musiało sie złożyć by uznać to rozwiązanie za bezpieczne dla domu. Pozostaje najtańsza wystarczająco mocna i pewna - panasonic jest tu idealny...bo jak kogoś stać moze kupić zubadana 2x droższego o nie koniecznie 2x lepszych parametrach o ile w ogóle lepszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie ma sensu porównanie jakiegokolwiek kotła do najtańszej chińskiej pompy, przynajmniej dla mnie.

Dla mnie kryterium jest takie, czy tym urządzeniem ogrzejesz tanio dom czy nie i jak długo popracuje bezawaryjnie (czy popracuje 10-15 lat), o ile najtańszym kotłem z powodzeniem ogrzejesz tanio nawet spory dom to najtańszą chińską pompą nie ogrzejesz a jeżeli jakimś cudem jej mocy wystarczy bo kupisz ją z ogromnym zapasem to przy największych mrozach nie będzie działać bo ma taką a nie inną specyfikację, a jeżeli jakimś cudem będzie działać to nie będzie tanio grzać bo będzie miała tragiczny COP. To zbyt wiele cudów by musiało sie złożyć by uznać to rozwiązanie za bezpieczne dla domu. Pozostaje najtańsza wystarczająco mocna i pewna - panasonic jest tu idealny...bo jak kogoś stać moze kupić zubadana 2x droższego o nie koniecznie 2x lepszych parametrach o ile w ogóle lepszych.

 

Oj zdziwiłbyś się - oglądałem bardzo wydajną chinkę na 9500 zł. Dołączono do niej dodatkowe żródło ciepła - wodę ze studni (to już drugie takie rozwiązanie jakie widziałem-wcześniej w atlanticu). Koszt przeróbki 400 zł. COP całoroczny powyżej 4. Sam się zdziwiłem ale na drugi raz temat mocno bym przemyślał. Zresztą u siebie po gwarancji też to wypróbuje dla zwykłej ludzkiej ciekawości .

Jegomość grzeje w 90% w taniej taryfie. Wychodzi taniej prawie 2 razy od ekogroszku za 1kWh...

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...