Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Oj zdziwiłbyś się - oglądałem bardzo wydajną chinkę na 9500 zł. Dołączono do niej dodatkowe żródło ciepła - wodę ze studni (to już drugie takie rozwiązanie jakie widziałem-wcześniej w atlanticu). Koszt przeróbki 400 zł. COP całoroczny powyżej 4. Sam się zdziwiłem ale na drugi raz temat mocno bym przemyślał. Zresztą u siebie po gwarancji też to wypróbuje dla zwykłej ludzkiej ciekawości .

Jegomość grzeje w 90% w taniej taryfie. Wychodzi taniej prawie 2 razy od ekogroszku za 1kWh...

 

Nie do końca rozumiem to co napisałeś. Ja piszę cały czas o PCPW, wydajnej i pewnej również w -15-20st skoro ma być jedynym źródłem ogrzewania i to pewnym. Jak masz namiary na chinkę co da mi za 10kzł >8kW w -15st i będzie pracować do -20-23st a do tego ma inwerter to dawaj, biorę w ciemno bo studnie, sondy, wykopy - fajne, ale nie zawsze sie da i przeważnie sporo kosztuje.

 

A inne marki są, ale co z tego jak nie wypadając tak korzystnie jak panas, 9kW w całym zakresie za 17-20kzł, która inna tyle oferuje ? Co z tego, że się kupi V albo A za 23kzł więc już drożej gdy przy -15 wypada tak sobie a by miała 9kW czy choćby 8,2kW jak SDC przy -15 to już by trzeba kupić 14-kę i już nie za 17, 22kzł tylko 28 lub więcej.

 

ps

Szczerze mówiąc UE powinna zadziałać i wprowadzić jakaś dyrektywę nakazującą podawać wydajność PC (nie COP a kW) w -15 i -20 st jako parametr nominalny a nie - PC 13kW...a przy -15 już 5 i d... blada, kominek w ruch. To piszę ja, eurosceptyk ;)

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie do końca rozumiem to co napisałeś. Ja piszę cały czas o PCPW, wydajnej i pewnej również w -15-20st skoro ma być jedynym źródłem ogrzewania i to pewnym. Jak masz namiary na chinkę co da mi za 10kzł >8kW w -15st i będzie pracować do -20-23st a do tego ma inwerter to dawaj, biorę w ciemno bo studnie, sondy, wykopy - fajne, ale nie zawsze sie da i przeważnie sporo kosztuje.

 

A inne marki są, ale co z tego jak nie wypadając tak korzystnie jak panas, 9kW w całym zakresie za 17-20kzł, która inna tyle oferuje ? Co z tego, że się kupi V albo A za 23kzł więc już drożej gdy przy -15 wypada tak sobie a by miała 9kW czy choćby 8,2kW jak SDC przy -15 to już by trzeba kupić 14-kę i już nie za 17, 22kzł tylko 28 lub więcej.

 

ps

Szczerze mówiąc UE powinna zadziałać i wprowadzić jakaś dyrektywę nakazującą podawać wydajność PC (nie COP a kW) w -15 i -20 st jako parametr nominalny a nie - PC 13kW...a przy -15 już 5 i d... blada, kominek w ruch. To piszę ja, eurosceptyk ;)

 

Ja też piszę tylko i wyłącznie o PCPW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olo... ty sie moze zastanow o co masz "pretensje" , co ci nie pasuje, ze PC PW traca moc w raz z e spadkiem temperatury... czy ze nie ma danych

dla mocy przy -15*C... czy ze za drogo.... czy ze Chinke bys chcial ale nie napewno... Panas fajny ale... ale co

COP za duzy, za maly, kolor nie ten.

 

Zastanow sie jak chcesz ogrzewac dom a potem rob tak aby ta forma ogrzewania sie zmiescila w budzecie.....

Ale z tego co czytam rozumiem ze wegiel jednak dla ciebie...:cool:

 

Było pytanie czy za 7kzł można zrobić kotłownię, i można, nawet do domu 300m2.

Za to pompą najtańszą nawet za 9,5 kzł ciężko ogrzać cokolwiek w mrozy. Nawet taką za 30kzł może być ciężko jak się źle - po samej deklaracji mocy dobierze. I tyle w temacie. Ja pretensji nie mam o nic.

Ot taka luźna rozmowa na temat dla czego porównanie najtańszego kotła do najtańszej pompy nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pewnie z 6kW, do grzania w II taryfie 9kW w sam raz.

Daj linka do pompek w Polskich sklepach, z Polską gwarancją, za 3k$, min 6kW dla -15.

 

No właśnie, znowu te "argumenty". A myślałem, ze w końcu mówimy o technicznych sprawach a nie jakiejś ideologii.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo dla jakich warunków są podawane te dane, choćby to, że pompka ma kilka biegów, producent może podawać dla np 3 a pomiar 433W może być np na I, poza tym dane mogą być dla jakichś warunków temp. np dla 7/35st a pomierzono w innych warunkach.

Może być także rozrzut pomiędzy egzemplarzami, bo to tania pompa a nie szwajcarski zegarek, 220V w gniazdku a nie np 230 etc etc.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że i producent może podawać dane z zapasem.

To nie tak. Dane podawane przez producenta mają (powinny) przedstawiać prawdę. W materiałach reklamowych pomija się złe wieści a akcentuje dobre.

Zakres pracy PC to mierzalny i najważniejszy parametr. Użytkownika powinno właśnie interesować w jakim zakresie będzie pobierana energia elektryczna. Dane uzysku ciepła to ciepłomierz, który możesz założyć sam. Producenci pomp ze skromności nie włączają tej funkcji. (tak samo robią producenci solarów)

Do rzeczy. Zawyżając najmniejszy możliwy pobór mocy producent ukrywał by swoją przewagę nad konkurencją i sprzedawał sprzęt lepszy niż w specyfikacji. Można w to wierzyć? Pobór mocy silnika sprężarki w granicach określonych przez inwerter jest ściśle określony. Nigdy nie będzie mniejszy i większy od możliwości konstrukcji. Bez zabezpieczeń przekroczenie tych ram spowodowało by zniszczenie urządzenia. W tym konkretnym przypadku wystarczyło powiedzieć "błąd pomiaru" lecz wyznawcy PC niemający pojęcia o konstrukcji własnych "bóstw" mogą tylko pisać o uzysku, który jest nie mierzony tak jak powinno.

_olo zwróć uwagę "ciemni węglowcy" wymieniają pompy cyrkulacyjne na energio-oszczędne i zobacz jaki mają z tego zysk. Światli wyznawcy PC lekceważą możliwość oszczędności 67W pobieranych według nich stale, bo ich pompy inwerterowe pracują non-sto i "modulują".

(chwilowy spadek napięcia spowoduje zwiększony pobór prądu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede z toba polemizowal... bo to nie ma sensu...pozatym pieknie ironizujesz...ale jako informacja dla reszty forumowiczow....

 

Rozumiem ze TY wiesz dokladnie jak sa skonstruowane PC, jak pracuja i ile pobieraja pradu w naszych domach?

Wiesz do jakich wartosci sa w stanie modulowac swoja moc i jaki maja pobor pradu.

Tak tylko sie zgrywasz ze niby cos tam chcesz sie dowiedzeic... a tak naprawde jestes specem ktory chce osmieszyc posiadaczy PC....

 

Nie wiem jaki masz w tym cel, ale srednio ci wychodzi.

 

Ale jak juz tak sobie kpisz i ironizujesz to powiedz czy silnik elektryczny bedzie mial te same obroty nie zaleznie od czestotliwosci? Oswiec nieuka.

Nie zaluj sobie... wysmiej moja niewiedze i glupote posiadania PC.

 

Falowniki, inwertery sterują obrotami silników poprzez zmianę częstotliwości. Ta wiedza nie ma znaczenia dla użytkownika PC, ale jest potrzebna do ogłupiania ewentualnego klienta. Zamiast informacji: pompa pobiera od 05KW do 1,5KW w zależności od zapotrzebowania i grzeje z mocą od -do słyszymy pompa modeluje i oddaje z takim a takim COP (dla Liwka - COP to w przeszłości Centralny Okręg Przemysłowy skrót znany wszystkim Polakom).

Nie atakuje osób, walczę z mówieniem nieprawdy. Powiedz dlaczego nie odniesiesz się do danych podanych przez Fotohobby. Wiem, że łatwiej atakować mnie. Możecie mi nie wierzyć, że widziałem PC i proponować jej obejrzenie. To tylko Wasz problem. Nawet jeśli 100% forumowiczów i Liwko w to uwierzy nie zmieni to nic. Kłamstwa dalej będą kłamstwami. Jestem w stanie uwierzyć, że podajecie dane w dobrej wierze. Że nie wy je tworzycie. Tylko dlaczego pokazujecie brak szacunku dla innych, z poza klanu PC. W przeszłości chciałem podyskutować na temat prawidłowego doboru PC. Mocy i rodzaju, spotkałem się (i od Ciebie jeśli dobrze pamiętam) z atakiem na moją osobę. nie na blednę (Waszym zdaniem) stwierdzenia. Bywa, że nie mam racji i wtedy to przyznaje, czy Tobie się to zdarza. (nie mówię o Liwko on jest nieomylny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19

Jurgonka - za bardzo generalizujesz, wiesz o tym?

piszesz i zarzucasz kłamstwa wszystkim, a doskonale zdajesz sobie sprawę, że sporo użytkowników PC nie ma inwertera (w tym Liwko)

I tak, sprawdzałem pobór prądu dla wybranych punktów pracy i zgadzały się z danymi podawanymi przez producenta.

Nie wiem czemu ma służyć twoje takie a nie inne drążenie tematu, bo statystycznego użykownika to nie interesuje - jak już ktoś wcześniej napisał.

Chyba że chcesz wywołać zadymę, to przepraszam, nie przeszkadzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Dane podawane przez producenta mają (powinny) przedstawiać prawdę. W materiałach reklamowych pomija się złe wieści a akcentuje dobre.

Zakres pracy PC to mierzalny i najważniejszy parametr. Użytkownika powinno właśnie interesować w jakim zakresie będzie pobierana energia elektryczna. Dane uzysku ciepła to ciepłomierz, który możesz założyć sam. Producenci pomp ze skromności nie włączają tej funkcji. (tak samo robią producenci solarów)

Do rzeczy. Zawyżając najmniejszy możliwy pobór mocy producent ukrywał by swoją przewagę nad konkurencją i sprzedawał sprzęt lepszy niż w specyfikacji. Można w to wierzyć? Pobór mocy silnika sprężarki w granicach określonych przez inwerter jest ściśle określony. Nigdy nie będzie mniejszy i większy od możliwości konstrukcji. Bez zabezpieczeń przekroczenie tych ram spowodowało by zniszczenie urządzenia. W tym konkretnym przypadku wystarczyło powiedzieć "błąd pomiaru" lecz wyznawcy PC niemający pojęcia o konstrukcji własnych "bóstw" mogą tylko pisać o uzysku, który jest nie mierzony tak jak powinno.

 

Ale jaki bład pomiaru ?

 

Podłaczasz watomierz, odczytujesz wartosc i tyle. Tych pomiarów qubic robił wiele.

Trudno zakładać, że jego urzadzeniepomiarowe daje bład w granicach 20%

 

Zużycie masz czarno na białym. Skoto pompa pobiera mniej, niż producent podał, to tylko się cieszyć.

Ty oczywiscie nie wierzysz, ze tak moze byc, ale to mapradę nie jest problem dla uzytkownikow PC

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurgonka - za bardzo generalizujesz, wiesz o tym?

piszesz i zarzucasz kłamstwa wszystkim, a doskonale zdajesz sobie sprawę, że sporo użytkowników PC nie ma inwertera (w tym Liwko)

I tak, sprawdzałem pobór prądu dla wybranych punktów pracy i zgadzały się z danymi podawanymi przez producenta.

Nie wiem czemu ma służyć twoje takie a nie inne drążenie tematu, bo statystycznego użykownika to nie interesuje - jak już ktoś wcześniej napisał.

Chyba że chcesz wywołać zadymę, to przepraszam, nie przeszkadzam

Masz racje za bardzo generalizuje, przepraszam. Mój błąd. Odnieś się proszę do : "Skoto pompa pobiera mniej, niż producent podał, to tylko się cieszyć." Miałeś taki wypadek. Moim celem nie jest zadyma, ale wiedza. Jeśli odebrałeś to inaczej - moja wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I trzemu teraz pajacujesz?

 

Ile razy staralem Ci sie to wytlumaczyc?

 

Co bylo na poprzednim obrazku...

 

[ATTACH=CONFIG]282843[/ATTACH]

 

jestem w stanie uszanowac ze mnie znasz angielskiego... ale juz kiedys bylo tlumaczone... jak PC z Inverterem dziala i ze wartosci poboru pradu jak i oddanej mocy grzewczej sa zmienne... zalezne od zapotrzebowania jak i od temperatury na zewnatrz. i zadanej wewnatrz

 

Heating capacity.... grzeje od 0,9-4,3kW

 

Heating Input... pobiera 0,23-1kW

 

Moze byc?

 

A teraz powiedz czy to dostosowanie mocy nastepuje poprzez zmiane czestotliwosci i czy ma to wplyw na grzanie....

I tak ta praca ma wplyw na COP... Bo COP bedzie wyzszy przy 50% anizeli 100% oddanej mocy grzewczej....

 

A dane nie wysysam z palca tylko opisywalem obserwacje z podlicznika... rozumiesz... faktyczny pobor pradu przez pompe... nie silnik , nie wiatrak nie sprezarke, nie pompe obiegowa tylko cala PC... tyle ile pobierala na dana chwile....

 

I nie badz taki skromny ze chciales sie cos dowiedziec a ja Cie zaatakowalem... nigdy nikomu nie odmowilem porady, lub informacji na miare moich mozliwosci, czego by nie dotyczyly....

Ale moze wroc sie myslami wstecz i przemysl jaka ty miales postawe...

 

I tak, jak nie mam racji przyznaje sie do tego... ale nie bede zaklamywal faktow albo podawal danych dopasowanych pod twoja wyobraznie wbrew temu co

widze.

 

Nie wychodze tez z zalozenia ze kazdy czlowiek chce mnie swiadomie oszukac...

Ładnie piszesz i przepraszam jeśli Cię uraziłem. Jest jednak ale, dlaczego: Heating capacity.... grzeje, a Heating Input... pobiera. Dlaczego obie nie robią tego samego;)

Następne:"Bo COP bedzie wyzszy przy 50% anizeli 100% oddanej mocy grzewczej...." a więc COP będzie tym lepszy in mniejszy pobór prądu. Oczywiście w ramach modulacji pompy. (Piszę tylko o inwerterach, bo one mnie interesują) Dlatego między innymi interesuje mnie minimalne a nie maksymalne dane zużycia prądu.

I jeszcze: czy możesz skomentować : "Skoto pompa pobiera mniej, niż producent podał, to tylko się cieszyć."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki bład pomiaru ?

 

Podłaczasz watomierz, odczytujesz wartosc i tyle. Tych pomiarów qubic robił wiele.

Trudno zakładać, że jego urzadzeniepomiarowe daje bład w granicach 20%

 

Zużycie masz czarno na białym. Skoto pompa pobiera mniej, niż producent podał, to tylko się cieszyć.

Ty oczywiscie nie wierzysz, ze tak moze byc, ale to mapradę nie jest problem dla uzytkownikow PC

 

Fotohobby proszę - paluszek, chusteczka i kanał wyciągowy w kuchni. Załóż, że nie mam ukrytych celów, poza wiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba teraz żaden karoka,minertu,kobra,kaszpir,jarecki,zyzolek,pawko,zbigmas,adkwapniewski,olo,bobas,wuwok,jurgonka,timon,malymiki, i inni ekogroszkowi nie mają moralnego prawa do negowania twierdzenia,że pompa ciepła powietrze-woda jest tańsza od ekogroszku.

 

 

 

Fajnie że mnie dostrzegasz ;)

 

Na końcu cytatu powinieneś dodać: w nowo budowanym domu i po odpowiedniej adaptacji projektu.

 

I tak nie miałbym zastrzeżeń, natomiast w moim domu czy innych jak to nazwałeś "ekogroszkowych", nadal ekogroszek jest tańszy od PC PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...