Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Bzdura , tak budując wychodzi < 1500PLN/m2 powierzchni użytkowej nie całkowitej , przy całkowitej jest "troszkę" mniej :)

Tylko "rence" trzeba ubrudzić ...

To dom 100m2 powierzchni użytkowej ko koszt mniejszy niż 150tys.zł wg użytkownika ekogroszka ? Oczywiście całkowicie wykończony z kostkami ogrodzeniem itp.

Faktycznie bzdura...nie dziwie się,że są problemy z osądzeniem kosztów systemów grzewczych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To dom 100m2 powierzchni użytkowej ko koszt mniejszy niż 150tys.zł wg użytkownika ekogroszka ? Oczywiście całkowicie wykończony z kostkami ogrodzeniem itp.

Faktycznie bzdura...

 

nie używam "ekogroszka" ,"ekogroszku" również, dom większy jak 100m2

 

Dostałeś bana Arturo72 ? To się stosuj ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dostałeś bana Arturo72 ? To się stosuj ...

jakaś obsesja ?

czytam poprostu i prostuję czasami wypisywane bzdury.

Taką bzdurą i wprowadzaniem w błąd innych jest twoje twierdzenie,że dom 100m2 pow.uzytkowej budowany w systemie gospodarczym to koszt mniejszy niż 150tys.zł.

Lepiony z piasku to się zgodze,budowany normalnie to koszt min.250tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaś obsesja ?

czytam poprostu i prostuję czasami wypisywane bzdury.

Taką bzdurą i wprowadzaniem w błąd innych jest twoje twierdzenie,że dom 100m2 pow.uzytkowej budowany w systemie gospodarczym to koszt mniejszy niż 150tys.zł.

Lepiony z piasku to się zgodze,budowany normalnie to koszt min.250tys.zł.

 

 

Obsesja ? Twój kalkulator "czuć" na odległość , nawet IP nie trzeba oglądać :p

 

Nie będę się z Tobą tu licytował ...

 

Mało wiesz Arturku i jeszcze mniej potrafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dom 100m2 powierzchni użytkowej ko koszt mniejszy niż 150tys.zł wg użytkownika ekogroszka ? Oczywiście całkowicie wykończony z kostkami ogrodzeniem itp.

Faktycznie bzdura...nie dziwie się,że są problemy z osądzeniem kosztów systemów grzewczych...

Serdecznie współczuje łatwości osądów. Rozpiętość kosztów budowy może być tak ogromna jak ogromnie mogą się różnić technologie budowy. Jak porównać koszty budynku wybudowanego przez dewelopera z kosztem budynku wybudowanego własnymi rękoma i "rodzinę", która pomaga "za darmo"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakaś obsesja ?

czytam poprostu i prostuję czasami wypisywane bzdury.

Taką bzdurą i wprowadzaniem w błąd innych jest twoje twierdzenie,że dom 100m2 pow.uzytkowej budowany w systemie gospodarczym to koszt mniejszy niż 150tys.zł.

Lepiony z piasku to się zgodze,budowany normalnie to koszt min.250tys.zł.

 

Równie bzdurą jest wprowadzanie w błąd przez was inwestorów. Mały dom to nie tani dom w przeliczeniu na m2 powierzchni. Bardzo mały dom to bardzo drogi dom w przeliczeniu na m2. a te 1500zł/m2 to tak nie do końca wynika z wpisu czy dotyczył tego 100m2 czy tego 300m2. Przy takim 100m2 było by ciężko, przy 300m2 znaaaacznie łatwiej taki cel uzyskać.

 

Ja nie wiem, tak mieliście przetrzepane przed swoimi budowami wszystkie techniczne aspekty budowy by było tani w budowie i eksploatacji a nie odkryliście takich banałów, że cena budynku nie wzrasta proporcjonalnie do jej powierzchni i to do pułapu budowy o absurdalnych w budownictwie jednorodzinnym wymiarach. Nie odkryliście, że rozwalony po działce bungalow z dachem 300m2 jest mniej energooszczędną bryłą niż PRL-owska kostka i do tego i wyjątkowo drogą w budowie m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie współczuje łatwości osądów. Rozpiętość kosztów budowy może być tak ogromna jak ogromnie mogą się różnić technologie budowy. Jak porównać koszty budynku wybudowanego przez dewelopera z kosztem budynku wybudowanego własnymi rękoma i "rodzinę", która pomaga "za darmo"

 

Tego ile deweloper zabiera dla siebie i jak oszczędza na wszystkim to nawet koledzy nie wiedzą.

Znam jednego murarza który chwytał się za zlecenia deweloperskie - materiały załatwiane takie, których już normalnie nie szło sprzedać, leżaki placowe, nieudane pustaki nie trzymające wymiarów, pod styropianem się schowało, wielkie sale budowane z 1 palety cementu etc. Wszystko w granicach bezpieczeństwa ale sam nikt tak by sobie nie budował.

Na segmencie szeregowca zabierał dla siebie 130tys zysku na czysto. Za ile się sprzedawały tego już nie pamiętam ale podejrzewam że 1/2 - 1/3 wartości budynku to jego zysk.

 

Kończę ciągnąć ten wątek bo to zbyt daleko odbiegło od głównego tematu.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie współczuje łatwości osądów. Rozpiętość kosztów budowy może być tak ogromna jak ogromnie mogą się różnić technologie budowy. Jak porównać koszty budynku wybudowanego przez dewelopera z kosztem budynku wybudowanego własnymi rękoma i "rodzinę", która pomaga "za darmo"

Polecam przeczytać watek "domu do 200tys.zł"

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87

Na jaki dom można sobie pozwolić w tej cenie,nie jeden w tym wątku budował samodzielnie.

Potem wrócić i napisać,czy dom 100m2 można wybudować poniżej 150tys.zl

 

Na forum sa tematy domów do 250tys.zł i do 300tys.zł.

Dla inwestorów bardziej bogatszych z ekogroszkiem w domu polecam także te dwa tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam przeczytać watek "domu do 200tys.zł"

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87

Na jaki dom można sobie pozwolić w tej cenie,nie jeden w tym wątku budował samodzielnie.

Potem wrócić i napisać,czy dom 100m2 można wybudować poniżej 150tys.zl

 

Na forum sa tematy domów do 250tys.zł i do 300tys.zł.

Dla inwestorów bardziej bogatszych z ekogroszkiem w domu polecam także te dwa tematy.

Arturo - poza wiedzą z internetu trzeba jeszcze ja zrozumieć. Wybudowałem dom wiele lat temu, inna technologia inne materiały. Chcąc doradzać innym, najpierw Sam popraw instalacje wentylacyjną we własnym garażu. Bez problemu znajdziesz informacje dlaczego nie można łączyć instalacji domowej z garażem. Ty swoją budowę przedstawiasz jako wzorzec. Wzorzec, którego powielenie możne kogoś kosztować życie. Popraw i poinformuj o zmianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, jeżeli 100m2 jak ktoś twierdził można wybudować za 200tys. to 300m2 można za 500tys.

Skończę ze swoim w przyszłym roku to podam wycenę ile mnie kosztował m2.

 

A sample to wiesz gdzie sobie można wsadzić ? Na moim osiedlu jest kostka typu PRL, docieplona, ale totalnie zaniedbana, tak na oko 160m2 na sprzedaż, jest już na sprzedaż kilka lat...bo jest za 550tys. Korzystne cenowo domy sprzedają się na pniu.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, jeżeli 100m2 jak ktoś twierdził można wybudować za 200tys. to 300m2 można za 500tys.

Skończę ze swoim w przyszłym roku to podam wycenę ile mnie kosztował m2.

 

pewnie i można za 500K wybudować 300m2.

Tylko nie bez problemu a z wielkim problemem. Albo jedziesz z materiałami w dół już na etapie pustak, drewno, pokrycie dachu i masz czas, siły i rodzinę do pomocy. Także może z 5% inwestorów może tak budować.

 

Możesz Olo skończyć temat o m2 i PLN m2 domu w wątku o ogrzewaniu.

 

Pozostałe 95% inwestorów pozostaje jednak w przekonaniu że nie można za tyle domu wybudować bo:

- chce dachówkę na dach a nie blachę i woli lepsze materiały wykończeniowe,

- chcę PC czy gaz a nie kocioł za 2K bo uznaje za frajerstwo budować 300m2 i palić ręcznie w zasyfieniu,

- nie chce cały dom wykładać panelami za 15zł/m2

itp x 100

a nawet jak nie są tak wymagający w wykończeniu to:

- nie mają czasu i rodziny co im za półdarmo będzie na budowie pomagać kilka lat. Bo 300m2 to nie to co pomoc rodzinna czy czas własny na budowę 100m2.

 

Oprócz Ola jest świat rzeczoznawców, kosztorysantów, inwestorów instytucjonalnych co mają ceny z rynku i tam ceny są od 1900 do 2300 zł/m2. Rożne uwarunkowania budowy, różne miejscowości, różne ceny. Oczywiście w górę nie ma limitu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I już na koniec OLO

 

cudowne rozmnożenie m2 domu za półdarmo jest możliwe, ale w ograniczonym przypadku i to tylko i wyłącznie na etapie SSO. Otóż przez dodanie bloczków na ściance kolankowej. Wtedy tanio może się wydawać, że uzyskaliśmy dodatkowe m2 domu. I tak jest w SSO.

 

Domy parterowe poszerzane czy wydłużane są proporcjonalnie tak samo droższe za każdy następnym nowy m2 bo proporcjonalnie dochodzi ścian domu i tego co najdroższe: prac ziemnych i dachu.

 

Dodanie pietra/kondygnacji tęż jest bardzo kosztowne bo dochodzi strop i schody. Plus tradycyjnie ściany.

 

Jedynie owe już "mityczne" dodanie pustaków na ściance kolankowej tanio podnieście Ci ilość m2 domu, ale tylko na etapie SSO. Bo potem przychodzi za to drogo płacić. Nawet bardzo drogo, czego już niewielu wie. Schody z dachowych na strych robią się domowe (wielkość, wykończenie - kasa leci): potrzeba klatki schodowej na te schody (schody dachowe mogą być na byle korytarzu bez zajmowania m2 a teraz trzeba wydzielić m2 - kasa leci), ocieplenie poddasza bo najczęściej jest to dach spadowy nie jest tanie - kasa leci; może pojawi się okno dachowe - dużo droższe od tego w ścianie - kasa leci; strop w parterówce może być drewniany a tu już nie jest tak polecana (zamieniamy na beton - kasa leci). Bo już SSZ i wykończenie to jest jak sam pisałeś od m2 i tu musi być tak samo drogo jak na parterze. A nawet Ci zaskoczę tu jest drożej! Piętro jest najczęściej przez okna dachowe i ocieplenie dachu skośnego oraz wybudowanie przyzwoitych schodów często droższe od wykończenia parteru! I sumarycznie ten m2 na koniec może wyjść drożej niż dom przed powiększeniem (mimo taniego m2 SSO).

 

W całym zabiegu podwyższenia ścinki kolankowej wyjdzie 1 plus. Zostawić to do wykończeni z czasem. nawet bez schodów. To jest opcja dobra. Pod warunkiem, że ktoś przemyśli jak zniwelować architektonicznie to podniesienie ścianki kolankowej bo często wygląda to koszmarnie a można to naprawić na etapie budowy.

 

Wybuduj coś OLO. Pogadaj z tymi co wybudowali. Zobaczysz że Cię dziś nie biorę pod włos ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie, sporo z tego co napisałeś to moje słowa choć nie wszystko i z nie wszystkim się zgadzam.

Np uważam, że dodawanie pustaków na ścianach niczego niemal nie zmienia.

 

Wybudowanie zamiast 1 kondygnacji - 2 lub 2,5 kondygnacji na tym samym fundamencie i pod tym samym dachem zmienia bardzo wiele w powierzchni a większość drogich elementów (stan 0, dach, kotłownia, garaż, kuchnia) pozostaje bez zmian - zarówno w budowie jak i wykończeniu.

 

I przypominam, że to nie ja napisałem, że za 200tys można wybudować 100m2 ale skoro można to i 300m2 można za 500tys z tych powodów o których wspomniałem.

 

Oczywistą sprawą jest też to, że nie będzie to wykonane z wyszukanych materiałów (zwłaszcza wykończeniówka), co do tego wątpliwości to może mieć tylko idiota i myślę, że o takich sprawach to nie trzeba wspominać, forum to chyba nie gimbaza.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np uważam, że dodawanie pustaków na ścianach niczego niemal nie zmienia.

zmienia bardzo bo nie potrzeba tutaj jako w 1 miejscu robić stropu! Dół i góra bez zmian.

 

Wybudowanie zamiast 1 kondygnacji - 2 lub 2,5 kondygnacji na tym samym fundamencie i pod tym samym dachem zmienia bardzo wiele w powierzchni

 

gdyby strop, schody, miejsce m2 na klatkę schodowa dawali za darmo to tak. Ale to kosztuje (duuużo więcej niż ściany). Wygodna klatka schodowa ze schodami dwubiegowymi i spocznikiem to 6m2 na paterze/pierze1/pietrze2. Ot i masz 18m2 mniej.

 

a większość drogich elementów (stan 0, dach, kotłownia, garaż, kuchnia) pozostaje bez zmian - zarówno w budowie jak i wykończeniu.

No widzisz jak cenne jest miejsce na kotłownię z składem opału w ilości 8-10m2 w domu 100 czy 120m2 a ile może oszczędzić PC w powiększonej o 3m2 pralni. Ale to jest kosztowo do przyjęcia u kogoś kto brał pod uwagę ekogroszek/pellet w inwestycji za 12-15 tys (najczęstsze wyceny) a nie śmieciucha za 5k kompletne instalacja. Nie przeczę -z dotacją- to wychodzi luksusowo - PC PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmienia bardzo bo nie potrzeba tutaj jako w 1 miejscu robić stropu! Dół i góra bez zmian.

 

Nie zmienia albo zmienia w minimalnym stopniu powierzchnię i jest przeważnie bezsensownym zabiegiem.

 

Strop z klatką schodową kosztował mnie 15tys - materiał + robota. Ściany 15 tys, pisałem już kilka razy, oszczędziłem na tańszej konstrukcji dachu.

Pomieszczenia mogą pełnić funkcję 2 sypialni - proszę sobie samemu doliczyć koszty wykończenia do tych 400/m2 kosztów SSZ - tynki, zaizolowanie dodatkowych ścian, wylewki, parkiet, farba, 2x drzwi, trochę przewodów i rurki w podłodze.

 

Värmepumpsägare

Nie mam ci zamiaru niczego udowadniać tak samo jak wy sporo gadając nie potraficie udowodnić, że kotłownię z PC można mieć taniej niż o podobnych parametrach grzewczych kotłownię na ekogroszek.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia albo zmienia w minimalnym stopniu powierzchnię i jest przeważnie bezsensownym zabiegiem.

 

Strop z klatką schodową kosztował mnie 15tys - materiał + robota. Ściany 15 tys, pisałem już kilka razy, oszczędziłem na tańszej konstrukcji dachu.

Pomieszczenia mogą pełnić funkcję 2 sypialni - proszę sobie samemu doliczyć koszty wykończenia do tych 400/m2 kosztów SSZ - tynki, zaizolowanie dodatkowych ścian, wylewki, parkiet, farba, 2x drzwi, trochę przewodów i rurki w podłodze.

 

Värmepumpsägare

Nie mam ci zamiaru niczego udowadniać tak samo jak wy sporo gadając nie potraficie udowodnić, że kotłownię z PC można mieć taniej niż o podobnych parametrach grzewczych kotłownię na ekogroszek.

 

_olo_. Proszę Cię. Postaw dom, zamieszkaj w nim. Wtedy z nami dyskutuj o kosztach. Bo na razie jesteś teoretykiem. Wiesz ile wykończenie schodów kosztuje? Dla Ciebie to wszystko to takie proste i tanie. A wiesz czemu mało której osobie udało się postawić za 200 tys dom? Bo to nie jest wcale takie proste jak myślisz. Zrób to, a potem dopiero mów, jakie to proste.

 

Można mieć ogrzewanie PC taniej niż ekogroszkiem. To, że jako wybitny teoretyk tego nie przyjmujesz do wiadomości, to jest Twój problem, bo nie pasuje do Twojej teorii. Ja w odróżnieniu od Ciebie wiem co ile mnie kosztowało. Wiem, że jakbym od początku planował PC, to miałbym w tej samej cenie co ekogroszek, albo i mniej. Ale ja, w odróżnieniu od Ciebie to wiem, bo wiem jakie poniosłem faktyczne koszty. Ty jeszcze tego nie wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_olo_. Proszę Cię. Postaw dom, zamieszkaj w nim. Wtedy z nami dyskutuj o kosztach. Bo na razie jesteś teoretykiem. Wiesz ile wykończenie schodów kosztuje?

 

Wiem, wiem już nawet kto mi będzie wykańczał - 2 biegi i półpiętro, buk, 6000. Ale wiem że większość płaci za to 10 a niektórzy fachowcy chcą i 15, a jak egzotyczne drewno to i 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem już nawet kto mi będzie wykańczał - 2 biegi i półpiętro, buk, 6000. Ale wiem że większość płaci za to 10 a niektórzy fachowcy chcą i 15, a jak egzotyczne drewno to i 20.

 

Oloooo ale poszalaleś z wykończeniem schodów. 6 K na schody a na piec byś 2 K chciał dać bo taniej niż PC ;)

A ja dałem 5 K za dąb 2,5 cm.

A wyceny miałem:

8,2 k za buk

6 za buk, 7 za dąb

8 za dąb. Powiedziałem "nie" mam tylko 5k i Pan zrobił.

 

Ale ja bez barierek ;( ale styknie i na barierki i starczyło na PC. Doluz trochę cm styro, rekuperator (ja wziąłem za 3,5 K cena dla mnie) i na PC ci starczy nie za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oloooo ale poszalaleś z wykończeniem schodów. 6 K na schody a na piec byś 2 K chciał dać bo taniej niż PC ;)

A ja dałem 5 K za dąb 2,5 cm.

A wyceny miałem:

8,2 k za buk

6 za buk, 7 za dąb

8 za dąb. Powiedziałem "nie" mam tylko 5k i Pan zrobił.

 

Ale ja bez barierek ;( ale styknie i na barierki i starczyło na PC. Doluz trochę cm styro, rekuperator (ja wziąłem za 3,5 K cena dla mnie) i na PC ci starczy nie za duża.

 

Kolego, ja już jestem zdecydowany raczej więc mnie nie przekonuj. Mnie tylko denerwuje pisanie, że najtańsza nawet kotłownia na PC wraz z całym CO jest z zasady tańsza od najtańszej na ekogroszek bo tak z zasady właśnie nie jest. A że bywa, cóż, jeżeli się klientom proponuje kotły czasem za 10kzł, czasem kolumbryny 35kW co juz nawet tych nieszczęsnych drzwi EI wymagają i odpowiednich gabarytów kotłowni to nie dziwne, ze wychodzi drożej, ja takich ofert to bym nawet nie brał pod uwagę.

 

A tak na marginesie - pomierzyłem tą swoją kotłownię i nie ma ona tych 6,5m2 o których pisałem, ma raptem 4,5m2 i miejsce na kocioł + drugie źródło (wcześniej myślałem o gazie bo mam rurę na podwórku) lub np moduł PC i zostaje m2 na obrócenie się i 1,4m2 na skład opału. Gdy nie będzie węgla to zostanie ten 1,4m2 by wysuszyć mokry parasol albo na bufor wody do PC.

 

PC nie chce nie za dużej bo nie chce by mi mieliła przy mrozach 24/7, zresztą często się radzi takie małe bo niby powinny wystarczyć...ale ci co radzą sami mają 9kW potwory, niech tylko przytoczę Artura i jego 120m2 na płycie świetnie ocielone - też nie ma 3kW pompy, dlaczego ?

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...