Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Poniżej zdrowe podejście do tematu budowy domu:

Witajcie!

Świerzy jestem, choć już sporo czasu zgłębiam różne wątki. Do tego likwidujemy kominek i komin w ogóle.

Płyta fundamentowa (może grzewcza), a na pewno podłogówka z pompą ciepła lub na prąd. Ściany jeszcze nie wiem, bo biorę pod uwagę całe spektrum rozwiązań.Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Mamy wąską działkę, bo 15 metrów. O długość się nie martwię, bo ma nieco ponad 100m.

Także obecni i przyszli inwestorzy mający lub chcący ekogroszek patrzcie i uczcie się jak buduje się z głową a nie bezmyślnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze docieplenie i w porównaniu z kabelkami pompa się mu nie zwróci. Więc moim zdaniem nigdy nie ma tak dobrze by lepiej być nie mogło.

Zapominasz o zużyciu cwu,które w domu z niskim zapotrzebowaniem może być wyższe niż na ogrzewanie.

Po drugie,prąd to nie tylko kable,które uważam za nie rozsądną inwestycje ale także grzałka podpięta do wodnej podlogowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze docieplenie i w porównaniu z kabelkami pompa się mu nie zwróci. Więc moim zdaniem nigdy nie ma tak dobrze by lepiej być nie mogło.

 

Odważne stwierdzenie.

A może trzeba myśleć o jeszcze jednym kroku naprzód? Za kilka lat panele fotovoltaiczne mogą być na tyle opłacalne, że zaczniemy je kłaść na swoich dachach. A że domy z PC zazwyczaj zużywają mniej energii, to i mniejsza inwestycja w panele.

Moim zdaniem w tym wypadku PC to jest słuszna droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabwny wątek. Same emocje zero konkretów. Jak masz chęć wybudować sobie 250m2 dom i ogrzewać go ekogrochem to źle i wyrzucone pieniadze w błoto. Jak ktoś buduje energooszczędny dom 100m2 i ma PC lub prąd to pełne oświecenie i czapki z głow. A jak ktoś mówi że mu 100m2 za mało to burżuj i kułak. Tak w skrócie można opisać ten wątek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabwny wątek. Same emocje zero konkretów. Jak masz chęć wybudować sobie 250m2 dom i ogrzewać go ekogrochem to źle i wyrzucone pieniadze w błoto. Jak ktoś buduje energooszczędny dom 100m2 i ma PC lub prąd to pełne oświecenie i czapki z głow. A jak ktoś mówi że mu 100m2 za mało to burżuj i kułak. Tak w skrócie można opisać ten wątek.

 

Żaden sposób nie jest bardziej czy mniej światły. Każdy narzuca jakieś obowiązki, które muszą być w świadomości inwestora. I takie połączenie jest dopiero światłe inwestor+instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile bedzie mial powierzchni domek stefan_max'a. Jak chcesz uczyć inwestorów to rób to dobrze kolego.

To również świadczy o zdrowym podejsciu do budowy i cechuje rozsądnego inwestora bo gość chce budować tanio i dobrze a nie tak jak inni,głównie użytkownicy ekogroszku gdzie tam występują bogaci inwestorzy i stać ich na domy 150-300m2 ale ciekawie że nie stać ich na pomyslunek i cywilizowane źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko słuszna nie znaczy tania. Poza tym po co zamieniać to w prąd skoro cieplnie ma większą sprawność a i zmagazynować łatwiej. Baterie szybciej się wysłużą niż bufor.

 

Dlaczego nie tania?

Powiedz mi jaki jest sens pakować siano w dom pasywny, skoro i tak CWU będziemy mieć drogie? Musimy wybrać złoty środek, a pakując PC obniżamy koszty i jednego i drugiego. Do tego za kilka lat dodamy instalację fotovoltaiczną (nie akumulatory!) i jedziemy po spłacie paneli za darmo.

Jeżeli teraz płacę do energetyki 3200zł rocznie, to te same pieniądze mogę płacić przez 10-12 lat do banku. Dla mnie to bez różnicy. A wszystko dalej to już czysty zysk.

A co zrobią ci z kotłami na węgiel? Wpakują grzałki, pójdą w PC? A co z kotłowniami i kominami? A co z grzejnikami zamiast podłogówki?

Myśleć myśleć, zapobiegać a nie leczyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To również świadczy o zdrowym podejsciu do budowy i cechuje rozsądnego inwestora bo gość chce budować tanio i dobrze a nie tak jak inni,głównie użytkownicy ekogroszku gdzie tam występują bogaci inwestorzy i stać ich na domy 150-300m2 ale ciekawie że nie stać ich na pomyslunek i cywilizowane źródła ciepła.

 

Nie każdy chce mieszkać w pudełku zapałek. A wybierając dom > 200m nie chcą płacić dużo za ciepło. Jak dla mnie logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie tania?

Powiedz mi jaki jest sens pakować siano w dom pasywny, skoro i tak CWU będziemy mieć drogie? Musimy wybrać złoty środek, a pakując PC obniżamy koszty i jednego i drugiego. Do tego za kilka lat dodamy instalację fotovoltaiczną (nie akumulatory!) i jedziemy po spłacie paneli za darmo.

Jeżeli teraz płacę do energetyki 3200zł rocznie, to te same pieniądze mogę płacić przez 10-12 lat do banku. Dla mnie to bez różnicy. A wszystko dalej to już czysty zysk.

A co zrobią ci z kotłami na węgiel? Wpakują grzałki, pójdą w PC? A co z kotłowniami i kominami? A co z grzejnikami zamiast podłogówki?

Myśleć myśleć, zapobiegać a nie leczyć!

 

Wepną grzałkę lub "chińską" pompkę + panele FV i sprawa załatwiona , kociołek zostanie jako dywersyfikacja źródła (zamiast spalarni w salonie). Sporo inwestorów ma podłogówkę po całości + kociołek, WM z reku też.

 

W tej chwili zasilanie podłogówki to 28*C parter i 25*C piętro , CWU 250l do 50-60*C , w domciu 23*C , koszt ~7kg odsiewki -> 2.8-3PLN/24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...