Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Co do zanieczyszczeń terenów wokół Ostravy, sami napisaliście jak to wygląda.

 

W niedziele byłem w Ostravie (Czechy) w zoo.

Wyjeżdżałem stamtąd około 17:45. Robiłem za pilota (samochód żony).

Po drodze do Polski patrzyłem na wszystkie kominy. Tylko z jednego widziałem czarny dymek (w Ostravie). Do granicy z Polską czysto (około 25km).

Wracałem przez Karvinę, Petrovice, Marklowice, Zebrzydowice.

W Zebrzydowicach dostałem w gębę taką zadymą, że nie było czym oddychać. I tak do Jastrzębia.

 

oraz drugi post:

 

Tu na forum są ludzie którzy bywają tam częściej. Może oni coś więcej napiszą.

W każdym bądź razie, opisałem to co widziałem w trakcie pojedynczej wizyty.

Być może zimą sytuacja wygląda inaczej. Tego nie wiem.

 

Pisałem o tym, co gały widziały.

Zero dymu z kominów (jakiś jeden kopcił).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A dlaczego nie? Dom jest duży, w pełni podpiwniczony więc jest dużo miejsca do wykorzystania, co ja zrobie z 100 metrową piwnicą?

Czyli argument,że inwestorów mających lub chcących mieć ekogroszek nie stać na naturalne ograniczenie strat energii i na cywilizowane źródło ciepła jest wydumany.

Jak widać są to majetni inwestorzy tylko lubiący babrac się w węglu,lubiący przerzucić kilka tysięcy kg w woreczkach i lubiący dreszczyk emocji przy wchodzeniu do swoich kotłowni. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie jestem w trakcie budowy drugiego domu i myślę, że zostanę przy tym samym rozwiązaniu, czyli piec węglowy samozasypowy, kominek i dodatkowo piec gazowy w przypadku wyjazdu ( moja rodzina żyje na 2 domy więc często któryś budynek stoi w zime pusty a grzać trzeba :) )

 

a kolektory? żart

 

a nie lepiej zamiast dokładać kolejne źródło ciepła przeznaczyć te pieniądzę na eksploatację tego wygodniejszego, czyli gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie dajcie spokój Ostravie bo oni sami są w du... a cały Śląsk dla nich to sanatorium.

 

Samo miasto Ostrava i kilka sąsiednich wsi ze wzgledu na emisje rakotwórczych pierwiastków z huty AcelorMittal (duża huta, zatrudnia prawie 7 tys ludzi) oraz ze względów na położenie ma jedno z najbardziej zanieczyszczonego powietrza w całej UE. Nie tylko Czechach ale UE! Normy na pewne rakotwórcze czy wywołujące inne choroby pierwiastki są tam przekraczane średniorocznie o 300% a czasami o 1900%. Wtedy dzieci ze szkół mają zakaz WF i wychodzenia z domu jak i osoby starsze.

 

Już poza Ostravą to Czesi generalnie w statystykach mają powietrze lepsze od Śląska czy nawet Polski, gdzie jako główny element zanieczyszczenia uważa się niekontrolowane spalanie węgla i innych "wsadów" w piecach na paliwo stałe. Także coś w tych polskich śmieciuchach jest że UE boi ich się bardziej od elektrowni z filtrami; nawet elektrowni z niską sprawnością. Coś w tych polskich śmieciuchach jest, że AcelorMittal wspiera się argumentami o zanieczyszczeniu powietrza znad Polski powstałymi w wyniku spalania kotłów i Czesi to (przynajmniej część) akceptuje - akceptuje bo sami widzą, że przeciętnie polski Kowalski wali więcej śmieci w komin niż Czesi.

 

Ostrava nawet do KE się skarży na Polskę. Od czasu jak AcelorMittal w 2011/2012 doinwestował nowe filtry i zmniejszył emisje do powietrza o 40 do 60% - zależy kto liczy. Nadal są liderem trucia, ale teraz Ostrava zanim znowu uderzy w hutę (wywrze presje o nowe inwestuje) musi uporać się z problemem innych zakładów, piecami i samochodami. Jest projekt aby wjazd do centrum miasta autem był odpłatny w czasie przekroczenia norm emisji głównie z AcelorMittal.

 

także generalnie Czesi w spalaniu są od Polski na plus. Tylko ta sama Ostrava to słaby przykład :)

 

Tyle co wiem o tym problemie na dziś

 

Piszemy o PM10, bo piszemy o zanieczyszczeniach bedących pochodna palenia w domowych kotłach.

Jeśli chodzi o PM10, w Ostravie jest znacznie lepiej, niż na Ślasku.

Tyle pokazuja badania WHO, jesli masz inne, to przytocz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tymczasowy19

kontynuując temat PM10

proszę na stronie http://monitoring.katowice.wios.gov.pl/

proszę zobaczyć ostatnie kilka dni...

chciałem tylko zauważyc, że dopuszczalne stężenie dzienne to 40 μg/m3; 50 μg/m3 to maksymalne dobowe stężenia przy ocenie rocznej (średnie dobowe nadal 40, przy nie więcej niż 35 dniach stężenia do 50)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I będzie coraz gorzej. Jak jeszcze więcej ludzi przejdzie na pompy ciepła to tylko pogorszy sprawę. Wszak to ponoć my jesteśmy największymi trucicielami;) Gdyby każdy palił w kociołku eko jak pan Bóg przykazał to w powietrzu tylko para wodna by się unosiła:D A tak to elektrownie muszą ciężko zanieczyszczać żeby prądu na te fanaberie starczyło;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I będzie coraz gorzej. Jak jeszcze więcej ludzi przejdzie na pompy ciepła to tylko pogorszy sprawę. Wszak to ponoć my jesteśmy największymi trucicielami;) Gdyby każdy palił w kociołku eko jak pan Bóg przykazał to w powietrzu tylko para wodna by się unosiła:D A tak to elektrownie muszą ciężko zanieczyszczać żeby prądu na te fanaberie starczyło;)

 

I w tych wszystkich wymienionych przez RMF 11-stu miastach mamy elektrownie węglowe :D

Właściwie to one są wszędzie, od Warszawy po Brzyskorzystewko :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...