Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gość Arturo72
Nie do końca bez przemyśleń..ten dom miał byc i już nic podobnego nie znalazłem a przejzałem wiele:) jest opcja z usuniętym pokojem na dole i tam jest kotłownia,ale wted są dwa kominy i pomieszczenie w plecy a przy tak małym domu to troche lipa.

Czyli to ocieplenie co planuje to mało? z tego co czytam i się dowiaduje to ok a większośc tak robi,ktoś z styro 20+ to juz podpisuja sie pod pasywnymi:P

A przeraza cię słowo "pasywny" ? Nie przejmuj się,ciebie ono nie będzie dotyczyło nawet z 25cm izolacji na ścianie ;)

Izolacji masz za mało to fakt,od niej zależy ile dom zuzyje energii na ogrzewanie.Oszczedz na wkładzie czy tam kominie i tą kasę przeznacz na dodatkową izolacje.

Zrób OZC i wybuduj dom np.z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok(energooszczędny) i będziesz miał czysto tanio i ciepło i uratujesz tak cenne m2 w małym domu co zresztą sam zauważyłeś.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wydawalo mi sie ze kolega pytal o Ogrzewanie, nie wentylacje... ;)

 

Czy na 3.99m2 uda sie zrobic ladna, czysta, bezobslugowa kotlownie na wegiel?

 

u mnie jest o 1m2 mniejsza , a i tak ciasno ... czerpnia, GGWC, requ, CWU140l, Odkurzacz centralny

 

100m2x50kWh/m2/rok +4000kWh CWU= 9000kWh x0,25zł=2250zł. Nawet jak nie dasz rady po takiej cenie to 0,30 i wyjdzie 2700zł.

Prąd w każdym domu musi być. Wodna podłogówka,bufor i 100% w taniej taryfie. Pomyśl,policz i wybij sobie węgiel z głowy a z kominkiem to też się zastanów. Ja też mam komin i co na niego spojrzę to się zastanawiam po jakiego .... ja go postawiłem. Teraz za jego koszt wybudowania to bym ze dwa sezony za prąd pokrył a tak to tylko wielki mostek i same straty.

 

a kto powiedzial ze 4 na CWU musi zuzywac - jesli nie bedzie mial PC to bedzie mial 2500-3000kWh

grzejac w taryfie nocnej (DUON) = 7500kWh *0,19 = sezon kosztowac bedzie mniej niz 1500 zl

 

nie pchac sie w kominy, kominki itp

zrobic WM ! zamiast grawitacyjnej

kupic tanie requ lub samemu wykonac chocby "rura w rurze"

w calym domu podlogowka , zadnych kaloryferow , w lazience drabinka oze byc podlaczona do tego samego zasilania co podlogowka 30*C do suszenia recznikow wystarczy - jesli ktos lubi cieple - u mnie WM je suszy

 

+ocieplenie 15/25/40

 

w takim domku jak Twoj krzychu85 zwiekszenie izolacji do tych parametrow to bedzie koszt nie wiekszy niz 6-8 tys zl !!!

 

Zrób OZC i wybuduj dom np.z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok(energooszczędny) i będziesz miał czysto tanio i ciepło i uratujesz tak cenne m2 w małym domu co zresztą sam zauważyłeś.

 

dodajmy ze za OZC zaplaci max 200-300 zl a to przy nieszczesnym piecu na cokolwiek lub PC podstawa do doboru mocy urzadzenia - tu mozna zaoszczedzic kilka tys zl wiedzac jakiej mocy piec potrzebujesz - a nie ze sprzedawca Ci powie - "bedzie Pan zadowolony"

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?

+ocieplenie 15/25/40

rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?

słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

 

z tego co piszą instalatorzy to PC 5-6kW tak jak dla mnie myślę ,że na OZC wyjdzie to samo ,ale zrobię ,żęby byc pewnym..

Też nie chcę węgla i roboty przy tym bo wiadomo kązdy chce wygodnie ,ale też naprawdę nie mogę szalec z $$$ budowa z kredytu 80% co innego jakbym chociaz połowę miał środków własnych.Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.

ps.

kominek można podłaczy pod PC tzn. pod zasobnik z cwu?czy nie ma to sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?

+ocieplenie 15/25/40

rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?

słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

 

z tego co piszą instalatorzy to PC 5-6kW tak jak dla mnie myślę ,że na OZC wyjdzie to samo ,ale zrobię ,żęby byc pewnym..

Też nie chcę węgla i roboty przy tym bo wiadomo kązdy chce wygodnie ,ale też naprawdę nie mogę szalec z $$$ budowa z kredytu 80% co innego jakbym chociaz połowę miał środków własnych.Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.

ps.

kominek można podłaczy pod PC tzn. pod zasobnik z cwu?czy nie ma to sensu?

Jeśli mówimy o pasywnym mówimy o zapotrzebowaniu pon.15kWh/m2/rok a z taką izolacją jak wyżej czyli 15/25/40 wyjdzie dom 3-4 litrowy czyli 30-40kWh/m2/rok także jak widzisz jest duża różnica i e zapotrzebowaniu a tym samym w budowie.

Kominek zrób typowo rekreacyjny lub najwyżej z DGP,przy pompie nie będziesz go używał bo najzwyczajniej nie będzie ci się to opłacało.

W moim koszcie podjazdy,taras jest również objęty.

OZC zrobi ci każdy audytor energetyczny w okolicy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś może ma namiary na kogoś kto solidnie wykona to OZC?

na FM masz HenioK'a z Twich stron

inna osoba ktora liczy to asolt - mi liczyl i sie sprawdzilo

 

+ocieplenie 15/25/40

rozumiem ,ze chodzi o podloga/sciany/poddasze?

słowo "psywny"budzi wemnie skojażenie drogi..

 

ocieplenie najlepiej wykonać samemu - lub zaufanej ekipie to powierzyc

takie ocieplenie to tylko energooszczedne - do pasywnego daleko 30/30/50-60

tak jak Ci pisałem - naklad na dodatkowe ocieplenie w skali calej budowy to niewiele !!!

tak jak Ci juz tu wielu mowilo - to warto zmienic - masz za slabe - musisz zejsc do conajmniej 50 a najlepiej do 40 kWh na 1m2 / rok

 

Licze na ten dom 260tys już na gotowo,wiadomo bez podjazdów i szału na wykończeniówce.PC już mi sporo koszt podnosi kominek też no ,ale już zrezygnowałem z garażu tarasów zbędnych pokoików.

 

o bardzo realny budzet i jaknajbardziej dom do wykonania w tym standardzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest o 1m2 mniejsza , a i tak ciasno ... czerpnia, GGWC, requ, CWU140l, Odkurzacz centralny

 

 

 

a kto powiedzial ze 4 na CWU musi zuzywac - jesli nie bedzie mial PC to bedzie mial 2500-3000kWh

grzejac w taryfie nocnej (DUON) = 7500kWh *0,19 = sezon kosztowac bedzie mniej niz 1500 zl

 

 

 

dodajmy ze za OZC zaplaci max 200-300 zl a to przy nieszczesnym piecu na cokolwiek lub PC podstawa do doboru mocy urzadzenia - tu mozna zaoszczedzic kilka tys zl wiedzac jakiej mocy piec potrzebujesz - a nie ze sprzedawca Ci powie - "bedzie Pan zadowolony"

 

Nie wiem nawet ile osób ma jego rodzina i ile zużywa CWU i jakie ma preferencje .Podałem tylko przykład i sam musi określić poziom swojego zużycia i policzyć. Może być tak że i 1000 kWh mu starczy. Jeśli już coś komu doradzam to raczej są to realia a nie ekstrema i lepiej jak będzie zaskoczony pozytywnie niż negatywnie. Co do ceny to jeśli podał faktyczny kod to w DUON będzie miał w G12W i w G 12 ok.25 gr . W G12W nie ma taniego okienka w dzień. A te 4000 na CWU to nie jest jakiś wymysł. Jak ma ze 2-3 baby w domu to i tak może być mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

 

Jak stawiasz dom za 1,5 miliona, to moze i niewiele.

Bez przesady,to jest mały dom. U mnie zwiększenie izolacji ponad to co miałem w projekcie to było ok.4-5tys.zl a jak pisałem zrezygnowałem z komina w kotłowni a ten do kominka kosztował 3tys.zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to Tobie ktos tu policzyl z Twoich wlasnych postow, ze zamkelo sie to kwota ~50 tys zl? Dobrze pamietam? Po tym sie obraziles i chciales wypisac z forum. :)

 

Jak stawiasz dom za 1,5 miliona, to moze i niewiele.

 

Bez przesady,to jest mały dom. U mnie zwiększenie izolacji ponad to co miałem w projekcie to było ok.4-5tys.zl a jak pisałem zrezygnowałem z komina w kotłowni a ten do kominka kosztował 3tys.zl.

 

znowu zaczynasz ..... Pixis - o tym mowie od dawna na forum

nie toleruje takich zachowań !!!!

ani u Ciebie ani u nikogo innego kto pisze tylko po to by napisać lub wszczynać kłótnie!!!

 

policz ile wyda krzychu85 na izolacje o jakiej pisał a ile na ta która mu proponuje! i wtedy wrzucac swoje 2 nedzne grosze do ogrodka!

 

zreszta Arturo72 juz sam potwierdził ...

 

Nie wiem nawet ile osób ma jego rodzina i ile zużywa CWU i jakie ma preferencje .Podałem tylko przykład i sam musi określić poziom swojego zużycia i policzyć. Może być tak że i 1000 kWh mu starczy. Jeśli już coś komu doradzam to raczej są to realia a nie ekstrema i lepiej jak będzie zaskoczony pozytywnie niż negatywnie. Co do ceny to jeśli podał faktyczny kod to w DUON będzie miał w G12W i w G 12 ok.25 gr . W G12W nie ma taniego okienka w dzień. A te 4000 na CWU to nie jest jakiś wymysł. Jak ma ze 2-3 baby w domu to i tak może być mało.

 

prawda jest taka ze Ci co maja PC zuzywają ok 4000 a Ci co grzeja boilerami zuzywają 2000-3000 - tylko tyle chcialem w tym temacie

krzychu85 - sam sobie wybierze i przeliczy

wiadomo ze lepiej zalozyc wiecej niz mniej i pozniej sie cieszyc z niskich rachunkow

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

prawda jest taka ze Ci co maja PC zuzywają ok 4000 aja boilerami zuzywają 2000-3000 - tylko tyle chcialem w w

No niestety nie jest to prawda bo zużycie energii na cwu nie zależy czym się ją grzeje a od tego ile jej się grzeje,pomijając COP.

Gdybym grzał bojlerem to zuzylbym tez ok.4000kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie jest to prawda bo zużycie energii na cwu nie zależy czym się ją grzeje a od tego ile jej się grzeje,pomijając COP.

Gdybym grzał bojlerem to zuzylbym tez ok.4000kWh.

 

Też sie z tym zgadzam czego przykładem jest waflos który grzeje prądem i zużył w poprzednim sezonie 4400kWh na CWU. Czy on jest jakiś nie normalny wśród grzejących prądem?

 

Edycja.

 

Jak już wywołałem kol waflosa to właśnie jego sposób ogrzewania wg mnie najlepiej pasuje do tego domku. CWU na osobnych bojlerach mały w kuchni i większy odpowiedni do zapotrzebowania w łazience.

Edytowane przez mar1173
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyć powierzchnie ścian zewnętrznych x grubość ocieplenia, dołożyć pare procent (odpadki). Na dach minimum 2x15cm wełny z marketu 039, lepiej trochę więcej. Podłoga z 15-20cm, okna z licem muru lub 2-3cm wysunięte i po sprawie.

Dołożyć kilkadziesiąt puszek z klejem do zapiankowania płyt na elewacji i innych dziur.

Ma projekt, przeliczy. Okna jakieś białe z 3 szybami, całe, niedzielone. Szkoda kasy na słupki pomiędzy skrzydłami.

Coś jeszcze?

Tak na szybko, można coś podpowiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy masz, ograniczyć ilość okien dachowych, dokupić ich śmieszne kołnierze thermo (jeśli masz połaciówki).

Komin dodatkowo ocieplić styro, jeśli systemowy.

Przy kominku pilnować spalania. Raz mocniej rozpalisz i cały wkład pójdzie z "dymem", popęka :(

Docieplić ściany szczytowe od góry z 15-20cm styropianu, działówki podobnie, lub mają delikatnie wchodzić w ocieplenie poddasza (2-3cm).

 

 

EDIT:

 

Przy robieniu wieźby dachowej, można podnieść murłatę stawiając ją na niskich klockach z drewna. Parę cm wyżej, docieplisz ściankę kolankową. Ale to musisz uzgodnić z fachowcami od dachu.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

co do ilości mieszkańców to ja z żoną pewnie za 2-3 lata dojdzie dziecko i w sumie już.

policzę zobaczę jak to wyjdzie ale myślę ,że to kolejna 10-13tys więcej..no cóż zobaczymy.

A może ktoś miał jakieś problemy awarię PC ? ile użytkujecie ten sprzęt?według sprzedawców to one są "wieczne":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A może ktoś miał jakieś problemy awarię PC ? ile użytkujecie ten sprzęt?według sprzedawców to one są "wieczne":)

Na pompkę masz 5 lat gwarancji,które auto za 50-200tys.zl ma tyle lat ? Koreańskie ?

Czy bierzesz pod uwagę,że tak drogie auto może sie zepsuć ?Jeśli tak to czemu masz takie rozterki w stosunku do urzadzenia grzewczego za ulamek tej ceny a nie masz rozterek do tak drogiego auta ?

A co jak padnie w aucie spręzara po 3 latach ? Oddasz je na złom czy je naprawisz ?

 

Narazie 2 lata użytkowania i bez żadnych problemów.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

niby tak ,ale na auto za 50tys mnie nie stać i jeżdze za 8:) i wiadomo auto to auto są już na rynku od lat a PC myślę ,ze dopiero wchodzą na Polski rynek stąd też moje obawy.Po prostu nei stać mnie na drugą pompe np za 6-7 lat,Czytam ,że powina chodzic 15-20 lat ,ale widomo jak to w życiu bywa:)

Nie jestem przeciwnikiem tego rozwiązania tylko nie wiem czy mi się ta inwestycja nie odbije czkawka:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...