Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Nie rozumiem dlaczego zdecydowana wiekszosc inwestorów zleca dobór mocy kotła instalatorowi, on nie jest od doboru a tylko do zainstalowania kotła. Od doboru jest audytor lub projektant.

Ja akurat nie miałem projektu ogrzewania, tak jak spora większość osób budujących systemem gospodarczym. Wiedziałem gdzie chce mieć grzejniki a gdzie podłogówkę. Resztę podpowiedział mi hydraulik, podpatrzyłem u znajomych którzy tez akurat budowali dom i tyle. Miałem tylko projekt przyłaczy cała resztę "projektowałem" sam.

Jest takie powiedzenie że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie. Coś w tym jest:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72

Widzę asolt,że "współpraca" ze sprzedawcą kotłów na ekogroszek owocuje ;)

Działają juz prototypy RBR 8 kW (wersje przedsprzedazowe), nie sądze na podstawie ocen uzytkowników ze odstaje on od w/w kotłow

Dziwiłem się poniższemu,że tak wszedłeś w tematy techniczne kotłów ale już to dla mnie stało się nie dziwne i jasne ;)

A czy sadzisz ze kocioł np. Skam-P 7 kW będzie miał tak bardzo odbiegajaca sprawnosc dla 30% mocy czyli dla 2,1 kW?, jezeli tak to czym to usasadnisz, pomijam pewne róznice konstrukcyjne tych kotłow, ale biorąc tylko efekt skali nie sądzę aby dla tego kotła sprawnosc dla 30% tak drastycznie spadła w porównaniu do OEMP

Wracajac do ogniwa nie tak dawno jeden z uzytkowników forum zwiedzinony zapewnieniami zawijana jako to OEM jest super go zakupił i jest niezadowolony. Na ten temat jakos brakło jego komentarza.

 

To kiedy PP ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja akurat nie miałem projektu ogrzewania, tak jak spora większość osób budujących systemem gospodarczym. Wiedziałem gdzie chce mieć grzejniki a gdzie podłogówkę. Resztę podpowiedział mi hydraulik, podpatrzyłem u znajomych którzy tez akurat budowali dom i tyle. Miałem tylko projekt przyłaczy cała resztę "projektowałem" sam.

Jest takie powiedzenie że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie. Coś w tym jest:rolleyes:

Czyli brak było Ci podstawowej wiedzy na temat budowy i domu bo oprócz kotła smoka masz też skomplikowaną,archaiczną i drogą w wykonaniu instalację mieszaną zamiast wodnej podłogówki po całości.

Szkoda,że pierwszy dom nie potraktowałeś jako pierwszego i ostatniego dla siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę asolt,że "współpraca" ze sprzedawcą kotłów na ekogroszek owocuje ;)

 

Dziwiłem się poniższemu,że tak wszedłeś w tematy techniczne kotłów ale już to dla mnie stało się nie dziwne i jasne ;)

 

 

 

To kiedy PP ? :D

 

A co to ma do rzeczy, komu doradziłem instalację kotła na paliwo stałe do niowego domu? podaj przykład.

To ze sie wypowiadam na tematy kotłow to tylko dlatego ze nie podoba mi sie nachalna reklama kotłow ogniwo którą uprawia zawijan i bolus.

A to ze chce wiedziec wiecej na temat kotłow to zle? mam duzo zapytan od osób które posiadaja stare domy i chca je termomodernizowac, równiez przez wymiane kotła.

Ty tematu termomodernizacji starych domów nie podejmujesz bo co one Ciebie obchodzą, mnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli brak było Ci podstawowej wiedzy na temat budowy i domu bo oprócz kotła smoka masz też skomplikowaną,archaiczną i drogą w wykonaniu instalację mieszaną zamiast wodnej podłogówki po całości.

Szkoda,że pierwszy dom nie potraktowałeś jako pierwszego i ostatniego dla siebie...

 

Instalacja jest prosta a czy droga w wykonaniu chyba nie, liczyłem to wtedy i podłogówka wyszła drożej niż grzejniki , a grzejniki są w sypialniach też dlatego że lepiej się nimi reguluje temaperaturę a przez cały dzień nikt w tych pokojach nie przebywa. Mam głowice termostatyczne i super to działa a podłogówką jak wiadomo praktycznie sterować temperaturą w pomieszczeniach się nie da.

a dom oczywiście traktuje jako pierwszy i ostatni, tylko jak budujesz systemem gospodarczym i budżet masz niezbyt duży to niestety nie wszystko można zrobić tak jakby się chciało.

Wiadomo najlepiej zlecić komuś projekt wszystkich instalacji ale to kosztuje dość sporo a i tak znając życie bez zmian by się nie obyło chyba że masz nietopniejące zasoby do wykorzystania.

W sumie to jedyne co mnie dziś gryzie i zrobiłbym inaczej to ten kocioł.

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to na prawdę dziwne, bo raczej należy ci się dożywotni.

 

Zgłos akces na moda d/s banów, masz juz niejakie doswiadczenie w tej dziedzinie, ale mówiąc szczerze bardzo selektywnie wybierasz kandydatów do dozywotniego bana, tzn mnie i TB.

Nie trzeba daleko szukac aby znalezc innych. Zresztą z PP nie ma problemu, dokoncze swoją strone i wystąpie do redakcji o PP. Martwi mnie tylko jedno, bedziesz miał jeden argument mniej, ale znając twoje usposobienie zawsze znajdziesz powód do roz...a wątku, a Arturo w tym pomoze. Zycze efektywnego szukania następnych forumowych przestepców, ze swoją donosicielską naturą, nie bedziesz miał z tym wiekszych problemów

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale mówiąc szczerze bardzo selektywnie wybierasz kandydatów do dozywotniego bana, tzn mnie i TB.

 

Naprawdę nie widzisz podobieństwa?

 

Czyli jednak czytasz wątki, w których poruszana jest sprawa idiotycznego banowania forumowiczów. W takim razie powinieneś wiedzieć za co i czy słusznie byłem banowany. To że nie podwijam ogona powoduje spazm u branżystów, pijawek, moderatorów i u redakcji. Do tego jeszcze stopka i mamy całość. Ty właśnie jesteś jednym z nich. Tak asolt, jesteś pijawką, która w dodatku nie zna się na ogrzewaniu podłogowym a rżnie fachurę. A najgorsze, że bierzesz za to kasę!

Także o argumenty nie muszę się martwić, sam mi ich dostarczysz.

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Instalacja jest prosta a czy droga w wykonaniu chyba nie, liczyłem to wtedy i podłogówka wyszła drożej niż grzejniki , a grzejniki są w sypialniach też dlatego że lepiej się nimi reguluje temaperaturę a przez cały dzień nikt w tych pokojach nie przebywa. Mam głowice termostatyczne i super to działa a podłogówką jak wiadomo praktycznie sterować temperaturą w pomieszczeniach się nie da.

a dom oczywiście traktuje jako pierwszy i ostatni, tylko jak budujesz systemem gospodarczym i budżet masz niezbyt duży to niestety nie wszystko można zrobić tak jakby się chciało.

Wiadomo najlepiej zlecić komuś projekt wszystkich instalacji ale to kosztuje dość sporo a i tak znając życie bez zmian by się nie obyło chyba że masz nietopniejące zasoby do wykorzystania.

W sumie to jedyne co mnie dziś gryzie i zrobiłbym inaczej to ten kocioł.

.

I tu się mylisz,że prosta i nie skomplikowana ;)

Ileż masz zaworków,mieszaczy,pompek obiegowych i innych pierdół ? Sądzę,że mnóstwo i to nie za darmo było raczej ;)

Wyobraź sobie,że ja też budowałem metodą gospodarczą i starałem się nie popełniać takich błędów i nie mam ani kotłowni ani komina w niej ani żadnego grzejnika ściennego ;)

A projekty czy tam wentylacji czy OP sobie sam robiłem na podstawie właśnie wiedzy z forum bo to był mój pierwszy dom i dla mnie a nie dla wroga ;)

Podłogówkę mam na całej powierzchni i wież mi,że nie trzeba nią sterować bo zawsze jest tak jak powinno być czyli komfortowo.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzisz podobieństwa?

 

Czyli jednak czytasz wątki, w których poruszana jest sprawa idiotycznego banowania forumowiczów. W takim razie powinieneś wiedzieć za co i czy słusznie byłem banowany. To że nie podwijam ogona powoduje spazm u branżystów, pijawek, moderatorów i u redakcji. Do tego jeszcze stopka i mamy całość. Ty właśnie jesteś jednym z nich. Tak asolt, jesteś pijawką, która w dodatku nie zna się na ogrzewaniu podłogowym a rżnie fachurę. A najgorsze, że bierzesz za to kasę!

Także o argumenty nie muszę się martwić, sam mi ich dostarczysz.

EOT

 

Twój punkt widzenia i pukt widzenia redakcji calkowicie sie rozmijają i dlatego byles, jestes i bedziesz w przyszłosci banowany. W czasie gdy bedziesz na zasłuzonym odpoczynku od forum mozesz uzupełnic swą wiedze z zakresu którego chcesz wszystkich pouczac. Niestety masz taką naturę która kaze wszystkich i we wszystkim poprawiac napominac i pouczac, czasem w bardzo niekulturalny sposób. Nie masz kwalifikacji, wiedzy i doswiadczenia praktycznego a kreujesz sie na eksperta od wszystkiego. Juz nieraz pytałem kto miał zle wykonane obliczenia i projekty i instalacje, u kogo nie pracuje ogrzewania jak powinno. Ty nazywasz mnie pijawką a sam kim jestes? oszczercą i pieniaczem. Szkoda nawet na twoj temat pisac.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie,że ja też budowałem metodą gospodarczą i starałem się nie popełniać takich błędów i nie mam ani kotłowni ani komina w niej ani żadnego grzejnika ściennego ;)

Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?

Największy, błędem [są] twoje wywody które są natrętne i ukierunkowane w jedną stronę pompek i ogrzewania niskotemperaturowego.

Edytowane przez finlandia
Moderowano "wycieczkę osobistą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?

Oczywiście,że błąd,tym bardziej jak ktoś patrzy na budowę pod kątem wydania jak najmniej kasy,bo kotłownia jak też i komin w niej kosztuje sporo kasy a grzejnik ścienny w porównaniu do podłogowki nie ma nic wspólnego z komfortem życia.

 

Komin, a w zasadzie 2 kominy

Jak wiadomo, kocioł wymaga do pracy komina. Musi przecież jakoś odprowadzać produkty spalania do atmosfery.

Część inwestorów nie jest jednak świadoma, że przepisy wymagają, by w pomieszczeniu kotłowni z kotłem na paliwo stałe była wentylacja grawitacyjna. Trzeba zatem czasem postawić drugi komin (albo jeden komin z dwoma kanałami – dymowym i wentylacyjnym) tylko dla kotłowni. Przy domach o dużej powierzchni i rozległej bryle, może to być kłopotliwe. I niekoniecznie komin będzie ozdobą na dachu.

 

Pomieszczenie kotłowni

Kocioł na węgiel do pracy wymaga osobnego pomieszczenia. Zazwyczaj nie da się w nim urządzić pralni, czy suszarni, bo jest w nim po prostu brudno. Przy ładowaniu, wybieraniu popiołu i czyszczeniu kotła powstaje dużo pyłu i kurzu, który skutecznie uniemożliwia wykorzystanie kotłowni do innych celów.Na pierwszy rzut oka to nie jest duży koszt, ale przecież za każdy 1 m2 powierzchni domu inwestor płaci i to sporo pieniędzy. A więc kotłownia o powierzchni 5 m2 może go kosztować, lekko licząc, co najmniej 10 – 12 000 PLN.

 

Wyposażenie kotłowni i instalacja centralnego ogrzewania

Aby kocioł węglowy mógł dostarczać ciepło do pomieszczeń, potrzebna jest jeszcze instalacja centralnego ogrzewania. W zależności od jej rodzaju (grzejnikowa czy płaszczyznowa), będzie się składać z rurek, grzejników, rozdzielaczy. Dodatkowo wyposażona będzie w zawory, zawory bezpieczeństwa, naczynie wzbiorcze, itd.

 

Cała ta instalacja niestety nie jest tania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik, komin i kotłownia to błąd ?

W nowym domu -- jak najbardziej są to błędy -- i to już tak od około 5 lat. Ja również nie będę miał ani jednego komina (bo to straty inwestycyjne i ciepła), ani jednego grzejnika (bo lepszy komfort cieplny daje podłogówka). Kotłownia jest tylko z nazwy w projekcie, bo kotłować się tam nie będzie. Zwyczajnie nie ma lepszej nazwy określającej pomieszczenia gdzie będą elementy pozwalające dom grzać w zimę i chłodzić w lato, a także wentylować. Może maszynownia? :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i zastanawiam się.

 

Jak to jest, że budując dom, tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującymi wymogami co do energooszczędności, większość palaczy, spala dużo więcej węgla, niż wynika to z jego kaloryczności (nawet tej zaniżonej), sprawności deklarowanej przez producentów, itp.

 

Rozjaśni mi to któryś z obrońców kotła węglowego w nowych domach ?

 

I jeszcze jedna sprawa - bo tego też nie rozumiem.

Skoro sprzedawca/producent kotła "potrafi" dobrać kocioł do danego domu, to dlaczego nie potrafi określić ile ton węgla, w roku, takie cudo spali ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna sprawa - bo tego też nie rozumiem.

Skoro sprzedawca/producent kotła "potrafi" dobrać kocioł do danego domu, to dlaczego nie potrafi określić ile ton węgla, w roku, takie cudo spali ?

 

A znasz sprzedawcę kotłow na paliwo stałe będącego jednoczesnie audytorem energetycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...