Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

24%. Tyle energii zużyły gospodarstwa domowe w 2013 roku. Z tych 24% znaczną ilość stanowią bloki i wszelkiej maści budynki ogrzewane z sieci ciepłowniczych. Do tego dojdą jeszcze domy ogrzewane gazem.

Gdyby dzisiaj cała pozostała reszta przeszła na ogrzewanie prądem, to ten stosunek mógłby skoczyć o jedynie kilka-kilkanaście procent. To tak dużo? A gdyby jeszcze wykorzystały tanią taryfę, to elektrownie prędzej byłyby wniebowzięte, niż by się bały o możliwości sieci.

Także strzelasz kulą w płot. Po raz kolejny zresztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co do grzania domów tylko prądem ...

 

Widać mało kto wie że Polskie linie energetyczne mają w większości po kilkadziesiąt lat. Są mocno wyeksploatowane i nie przygotowane do dużego przepływu prądu. Są one zbyt małej mocy ... Większość linii trafo , stacji przesyłowych jest za małej mocy ...

Jak były budowane kilkadziesiąt lat temu to nikomu nie śniło się grzanie domów prądem , nie było klimatyzatorów a i samych domów było dużo mniej ..

 

Już obecnie w lato jak przyszły cieplejsze dni i ludzie zaczęli włączać klimatyzatory to okazało się że linie nie dają rady a dodatkowo brak jest takiej mocy aby zapewnić taki pobór prądu ...

 

Ten temat jest mi bliski , bo powiedzmy że mam pewne pojęcie w tym temacie ;)

Nie wiem czy jest się czym chwalić.

 

Tyle że prawda jest taka że przez dziesiątki lat pieniądze zostały rozkradzione i zamiast na inwestycje szły na zupełnie coś innego ...

A teraz jest tragedia ...

Borze. Może darujesz sobie takie głodne kawałki i spojrzysz na temat z punktu czysto inwestycyjnego? Jak, uważasz, elektrownia ma inwestować w więcej mocy i lepsze linie przesyłowe skoro jest to potrzebne NA CZAS LETNI oraz TYLKO NA SZCZYT (co daje tylko 1/4 doby) kiedy jest potrzebna tak duża moc? Po co, pytam grzecznie, i jaki idiota będzie inwestował kupę kasy w coś, co przez 3/4 (a jak uwzględnić okres zimowy to i więcej czasu) będzie NIEUŻYWANE? To dopiero kradzież, bo kto by za to szczytowe "bezpieczeństwo" zapłacił?

 

Prawda jest taka że jakby każdy chciał grzać pradem to czemu nie , ale wtedy potrzebne są olbrzymie inwestycje , ale jestem bardzo ciekawy czy ludzie by się zgodzili na podwyżki prądu powiedzmy 2-5 krotne ?

Było o tym wielokrotnie. Grzanie prądem to grzanie w 2T, poza szczytem. NIC NIE TRZEBA DO TEGO CELU MODERNIZOWAĆ. Jeśli wszyscy (a przecież wszyscy nie zaczną, bo jest jeszcze gaz i inne źródła) by zaczęli grzać, to wystarczyłoby porobić różne strefy 2T aby optymalnie rozłożyć i wykorzystać obecną infrastrukturę. Jednocześnie byłaby możliwość lepszego oszacowania o ile można zwiększyć moce.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania domów tylko prądem ...

 

Widać mało kto wie że Polskie linie energetyczne mają w większości po kilkadziesiąt lat. Są mocno wyeksploatowane i nie przygotowane do dużego przepływu prądu. Są one zbyt małej mocy ... Większość linii trafo , stacji przesyłowych jest za małej mocy ...

Jak były budowane kilkadziesiąt lat temu to nikomu nie śniło się grzanie domów prądem , nie było klimatyzatorów a i samych domów było dużo mniej ..

 

...

 

No tak tylko co to obchodzi zwykłego Kowalskiego. Jakoś złodziejska taryfę C11 można wciskać inwestorom więc kasa jest, tylko idzie pewnie na premię dla dyrektorów. :mad:

 

http://forum.muratordom.pl/images/smilies/ohmy.gif popraw ten błąd http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif

 

:wiggle:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24%. Tyle energii zużyły gospodarstwa domowe w 2013 roku. Z tych 24% znaczną ilość stanowią bloki i wszelkiej maści budynki ogrzewane z sieci ciepłowniczych. Do tego dojdą jeszcze domy ogrzewane gazem.

Gdyby dzisiaj cała pozostała reszta przeszła na ogrzewanie prądem, to ten stosunek mógłby skoczyć o jedynie kilka-kilkanaście procent. To tak dużo? A gdyby jeszcze wykorzystały tanią taryfę, to elektrownie prędzej byłyby wniebowzięte, niż by się bały o możliwości sieci.

Także strzelasz kulą w płot. Po raz kolejny zresztą.

 

Takze uwazam, ze uzywanie klimy ma zaden wplyw na stan sieci przesylowych. Moja bierze 300-500W, niejednemu telewizor lyka wiecej, nie mowiac o czajniku czy odkurzaczu.

 

Poza tym, kosztem montazu ogniw mocy 2/3 kWp mozna zupelnie pominac wplyw klimy na sieci, zwlaszcza podczas upalow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skoro już jesteśmy przy PC, to napisz w końcu z łaski swojej, co zawierała przedstawiona przez Ciebie wycena na wykonanie pompy ciepła za 60 tys. zł tak abym ja, albo inny inwestor czytający mógł Twoje słowa zweryfikować. Póki co znowu schowałeś głowę w piasek nie odpowiadając na proste, wydawać by się mogło, pytanie. Wniosek jest taki, że BOISZ SIĘ ODPOWIEDZI NA TO PYTANIE żeby nie wyszło, że rzucasz słowa na wiatr i fantazjujesz by podeprzeć swoje "argumenty".

.

 

Oferty miałem 3 lata temu o ile dobrze pamiętam cena zawierała pompę ciepła panasonic 9Kw + całość co potrzeba do wywiercenia otworów na zewnątrz + podłączenie wszystko w kotłowni i spięcie z podłogówką.

Spotkam się z kolegą który jest na etapie projektu i budowy w przyszłym roku to napiszę jaką on ofertę dostał, wiem że miał mieć 2 nawierty głębinowe

z jednego miał mieć dodatkowo podciągniętą wodę do domu, tylko wykonawca nie gwarantował mu że będzie wszystko działało prawidłowo (że będzie woda i że w zimie przy większych mrozach nie zamarznie mu źródło dolne i pompa się nie wyłączy, z tego co mówił to były jakieś kosmiczne ilości wody w ciągu 24h które pompa musi przepompować z czerpni do drugiego odwiertu aby ogrzać dom. Wykonawca miał w ofercie nowe pompy które pracują z dużo wyższym ciśnieniem i nie potrzebują tyle wody przepompować ale że zna się dobrze z kolegą to mu tego nie polecał, bo jak powiedział nawet niemcy tego nie chcą brać do puki nie przetestuje się na naiwnych inwestorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Spotkam się z kolegą który jest na etapie projektu i budowy w przyszłym roku to napiszę jaką on ofertę dostał, wiem że miał mieć 2 nawierty głębinowe

z jednego miał mieć dodatkowo podciągniętą wodę do domu, tylko wykonawca nie gwarantował mu że będzie wszystko działało prawidłowo (że będzie woda i że w zimie przy większych mrozach nie zamarznie mu źródło dolne i pompa się nie wyłączy, z tego co mówił to były jakieś kosmiczne ilości wody w ciągu 24h które pompa musi przepompować z czerpni do drugiego odwiertu aby ogrzać dom. Wykonawca miał w ofercie nowe pompy które pracują z dużo wyższym ciśnieniem i nie potrzebują tyle wody przepompować ale że zna się dobrze z kolegą to mu tego nie polecał, bo jak powiedział .

3 lata temu powiadasz,czyli 2012r,TRI11 Atlantica były w cenie 25-30tys.zł,11kW stale do -20st.C.

Ale zapewne razem z kolegą nalezycie do grupy osób,ktore uważają,że pompa powietrze-woda zamarza i grzeje grzałka bo jak to jest że z powietrza -15st.C może powstać ciepla woda ;-)

Panasy też już wtedy były i Hitachi i Daikiny i Mitsu....

A masz Ty OZC a kolega też ma ?

A czemu przed budową tym się nie interesowales tylko po wystawieniu komina w kotłowni i samej kotłowni ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu powiadasz,czyli 2012r,TRI11 Atlantica były w cenie 25-30tys.zł,11kW stale do -20st.C.

Ale zapewne razem z kolegą nalezycie do grupy osób,ktore uważają,że pompa powietrze-woda zamarza i grzeje grzałka bo jak to jest że z powietrza -15st.C może powstać ciepla woda ;-)

Panasy też już wtedy były i Hitachi i Daikiny i Mitsu....

A masz Ty OZC a kolega też ma ?

A czemu przed budową tym się nie interesowales tylko po wystawieniu komina w kotłowni i samej kotłowni ?

 

Pompy może były za 25-30tys.zł ale drugie tyle kosztują odwierty i wszystko to co jest na zewnątrz.

 

Kotłownie mam za garażem i nic by nie zmieniło jakbym jej nie wybudował i jakbym wstawił pompę ciepła to i tak bym nie parkował samochód za samochodem, może jakby pieca nie było miałbym pomieszczenie gospodarcze. Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferty miałem 3 lata temu

...i jaka to była firma?

 

o ile dobrze pamiętam

Może nie pamiętasz, że zawierała też wykonanie podłogówki? Ja wycenę 2 lata temu, na kompletne wykonanie systemu CO/CWU z PC, dostałem owszem na taką samą kwotę 60 tys. zł już ze zbiornikiem CWU, pionowymi odwiertami, ale także z podłogówką i skleceniem całości do kupy. I w to jestem dopiero w stanie uwierzyć, ale do diaska, to już KOMPLETNY system grzewczy.

 

cena zawierała pompę ciepła panasonic 9Kw + całość co potrzeba do wywiercenia otworów na zewnątrz + podłączenie wszystko w kotłowni i spięcie z podłogówką.

Tymczasem można było załatwić to powietrzną i nie babrać się z odwiertami (skoro nie było miejsca na poziomy):

http://allegro.pl/pompa-ciepla-bez-odwiertow-panasonic-9kw-t-cap-i5818148851.html

Zamykając się w 25 tys. z instalacją. Ba, da się zamknąć w 20 tys. zł np. instalując polskiego Hewalexa.

 

Albo gruntową tak jak to wielu użytkowników na forum zrobiło:

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

PSPC-08 7,6kW 11.990,00 zł netto + 70-100 zł/m odwiertu z napełnieniem glikolem i próbą szczelności (znajomy za 100 zl robił w zeszłym miesiącu), czyli przy 160m odwiertu 11200 - 16000 zł Podłączenie to już grosze, bo tu zwykła hydraulika. Suma maks. 30 tys. zł (a można i w 20 tys. gruntówkę zrobić, biorąc pod uwagę poziomy wymiennik).

 

Dlatego nie wprowadzaj ludzi w błąd takimi kwotami, bo są z sufitu wzięte. A Ty dalej podajesz to jak mantrę jakąś i za diabła nie wiem po co to robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.

I znowu to samo. Dolicz jeszcze do swojego ekologicznego kotła konieczność leczenia za parę lat, względnie systemu który by trucia ludzi nie powodował. Zobaczymy jaka kwota Ci wtedy wyjdzie za ten cudowny wynalazek.

 

A i tak jest to jest to prawie 13 tys. zł za przedpotopowy system obsługowy i marnujący energię przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Pompy może były za 25-30tys.zł ale drugie tyle kosztują odwierty i wszystko to co jest na zewnątrz.

 

Kotłownie mam za garażem i nic by nie zmieniło jakbym jej nie wybudował i jakbym wstawił pompę ciepła to i tak bym nie parkował samochód za samochodem, może jakby pieca nie było miałbym pomieszczenie gospodarcze. Zamiast pompy z oprzyrządowaniem za 60tys.zł wstawiłem piec za 7tys.zł do tego jedynie mogę doliczyć 1500zł za połączenia w kotłowni i 4000zł za komin.

A czy zdajesz sobie sprawę z tego że oprócz pomp ciepła grunt-woda są też pompy ciepła powietrze-woda które to nie potrzebują odwiertów i nawet przy -20st.C produkują ciepłą wodę ?

O nich pisałem i w takiej cenie byś miał taką pompę ze wszystkim w 2012r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zdajesz sobie sprawę z tego że oprócz pomp ciepła grunt-woda są też pompy ciepła powietrze-woda które to nie potrzebują odwiertów i nawet przy -20st.C produkują ciepłą wodę ?

O nich pisałem i w takiej cenie byś miał taką pompę ze wszystkim w 2012r

 

Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74

Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C

Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74

Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.

Przecież była dyskusja o grzaniu CWU w lato. Jaką u Ciebie temperaturę ma wtedy powietrze (nawet w nocy)? Poniżej 7sC?

 

Że COPu na poziomie 4 i więcej nie będzie przy -20 to jest jasne jak słońce i żadnej szczególnej tajemnicy nie ujawniłeś, ale to nie znaczy, że PC nie będzie w stanie grzać. Abstrahując oczywiście od tego, ile takich dni z temperaturą -20sC jest -- spójrz sobie w statystyki. Średnia temperatura _zimowa_ to u nas 0sC. Skoro już potrafisz, sprawdź sobie jaki jest COP wtedy i przestań ponownie manipulować bo to już i nudne i żenujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Właśnie kliknąłem na jeden z linków powyżej i: COP na poziomie 4,74

Warunki pomiaru: Ogrzewanie: temperatura wewnętrzna: 20 °C temperatura zewnętrzna: 7 °C temperatura wody na wejściu: 30°C; temperatura wody na wyjściu: 35°C

Widać jak naciągają nieświadomych inwestorów w reklamach. Oczywiście Vat 8% do tego cena montażu ustalana indywidualnie.

 

i ?cop.JPG

W czym i z czym naciągają Maher ?

 

A może zamiast iść do sklepu i już od drzwi krzycześ "poproszę pompę" trzeba się trochę zainteresować co i z czym się je ?

Powyżej pompa była już w 2012r w tej samej cenie co dziś,czemu i skąd u Ciebie cena 60tys.zl ?

Jakaż to przyczyna była ?

 

ty mi teraz przypominasz kogoś, kto szuka mercedesa i dziwi się że nie jest w cenie syrenki ;)

po czym kupuje moskwicza :p

Pasuje jak ulał,koledze też to przekaz ;-)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - opis tej PCi sugeruje, że jest to pompa ciepła typu woda/woda, a nie gruntowa.

Medium nie jest glikol, ale woda czerpana z jednej "studni" (czerpalnej) i odprowadzana do innej studni (zrzut wody).

Sama dokumentacja techniczna (hydrogeologiczna) to majątek, bo z zrzut wody musi być w tej samej warstwie wodonośnej i wymagane jest pozwolenie wodno-prawne.

 

Trafili na instalatora z ery kamienia łupanego - to chciał ich złupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - opis tej PCi sugeruje, że jest to pompa ciepła typu woda/woda, a nie gruntowa.

Medium nie jest glikol, ale woda czerpana z jednej "studni" (czerpalnej) i odprowadzana do innej studni (zrzut wody).

Sama dokumentacja techniczna (hydrogeologiczna) to majątek, bo z zrzut wody musi być w tej samej warstwie wodonośnej i wymagane jest pozwolenie wodno-prawne.

 

Trafili na instalatora z ery kamienia łupanego - to chciał ich złupić.

 

W przypadku "kolegi" Mahera tak to właśnie wygląda, dlatego nawet nie komentowałem tego "wystąpienia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku "kolegi" Mahera tak to właśnie wygląda, dlatego nawet nie komentowałem tego "wystąpienia".

 

I dokładnie taką samą PCi proponowali koledze za podobne pieniądze i podobno jest to najlepsze rozwiązanie z pomp.

Pompa powietrze-woda podobno nie jest taka trwała dużo miał przypadków że grarancji nie wytrzymywała, a znowu pompa woda-woda z glikolem nie wyrabia w mojej strefie klimatycznej i potrafi zamarznąć dolne źródło.

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...