Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

trzeba to powtarzać cały czas na okrągło

myśleć trzeba przed budową!!!

trzeba wykonywać rzetelne obliczenia, bo te z projektu są niewiele warte (delikatnie mówiąc)

kolejny potwierdzenie na to, że gdyby inwestor znał projektowe obciążenie cieplne i zapotrzebowanie tego domu na ciepło, to być może zdecydowałby się na inne rozwiązania (które niekoniecznie muszą wyjść drożej, przykładów na forum jest sporo)

i pewnie nawet by nie pomyślał, że do domu, który ma projektowe obciążenie cieplne 4-5kw dawać kocioł np. 20kw (lub większy!)

 

I tu trafiłeś w sedno.

 

No tak to jest Polska. Budujesz dom musisz się znać na budownictwie ogrzewaniu, hydraulice, elektryce, gładziach może jeszcze studia podyplomowe.

Jak zawozisz auto do mechanika to tez najpierw trzeba fach poznać. Bo na każdym kroku chcą cie strzyc jak owieczki. Lekarzom tez niewartko ufać zanadto większość to się zna na wypisywaniu recept i L4. Życia może braknąć by zgłębić wszystkie dziedziny.

 

Ile ludzi czyta fora budowlane. Pewnie coraz więcej ale może to jest 10% wszystkich budujących?

Jak by projekt był zrobiony dobrze a tam zaproponowane inne źródła ciepła niż kocioł na EKO. To inwestor by się na tym zastanowił. A tak każdy chce po taniości.

Edytowane przez fenix2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

I tu trafiłeś w sedno.

 

No tak to jest Polska. Budujesz dom musisz się znać na budownictwie ogrzewaniu, hydraulice, elektryce, gładziach może jeszcze studia podyplomowe.

Jak zawozisz auto do mechanika to tez najpierw trzeba fach poznać. Bo na każdym kroku chcą cie strzyc jak owieczki. Lekarzom tez niewartko ufać zanadto większość to się zna na wypisywaniu recept i L4. Życia może braknąć by zgłębić wszystkie dziedziny.

 

Więc po co jeszcze je sobie komplikować wybierając węgiel? To dopiero jest bez sensu, gdyż świadomie to sobie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jak by projekt był zrobiony dobrze a tam zaproponowane inne źródła ciepła niż kocioł na EKO. To inwestor by się na tym zastanowił. A tak każdy chce po taniości.

Ale to nie zwalnia od myślenia i liczenia tym bardziej że na nowy dom wydaje się kupę kasy.

Trzeba wyzbyć się mentalności,że węgiel jest tani bo tak nie jest a projekt nic tu do rzeczy nie ma.

Na logikę wiadomo,że im dom jest lepiej zabezpieczony przed stratami ciepła tym mniej tej energii na ogrzanie będzie potrzebował i mniej zapłacimy za ogrzewanie.

A co to jest ogrzewanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk masz pompę ? Czy palisz teraz w śmieciuchu i trujesz innych ?

Dążę do tego, z własnej nieprzymuszonej woli, aby ją czym prędzej mieć. Wiesz, to taka różnica pomiędzy tym co widzi co się dzieje i że kotłowanie węglem to męczarnia i chce coś SAM zmienić, a tym co wie że to dziadostwo, a ma to głęboko w dupie i dalej będzie udawał że to zdrowe i jeszcze niby tanie.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Myjk masz pompę ? Czy palisz teraz w śmieciuchu i trujesz innych ?

Myjk myśli i potrafi liczyc przy budowie nowego domu w przeciwienstwie do Ciebie,który bez liczenia,na pałę do domu który potrzebuje 5-6kW wstawia kocioł na węgiel zwany eko o mocy 12kW.

 

I głupie myślenie,że jak nie węgiel to pompa.

A czemu jedynie taka bezsensowna zależność musi być wśród budujących nowe domy zwłaszcza wśród inwestorów chcących mieć u siebie kotłownię i komin ?

A czemu nie prąd,gaz ?

Co będzie tanie w eksploatacji zależy tylko od inwestora i od domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to jest Polska. Budujesz dom musisz się znać na budownictwie ogrzewaniu, hydraulice, elektryce, gładziach może jeszcze studia podyplomowe.

Jak zawozisz auto do mechanika to tez najpierw trzeba fach poznać. Bo na każdym kroku chcą cie strzyc jak owieczki. Lekarzom tez niewartko ufać zanadto większość to się zna na wypisywaniu recept i L4. Życia może braknąć by zgłębić wszystkie dziedziny.

Można ew. znaleźć fachowca, który ogarnia razem sprawy OZC i projektowania wynikającego z OZC. Kwestia połączenia zaprojektowania domu i dziedziny izolacji oraz ogrzewania jest wtedy zapewniona. Myślę o adaptacji projektu gotowego albo projekcie indywidualnym.

A jeśli ta osoba jest także odpowiedzialna za nadzór budowy, to wg mnie jest do dobre połączenie.

 

Sam tak miałem i uważam, widząc jak mała jest wciąż świadomość inwestorów po 5 latach od wybudowania mojego domu, że to jedna z kluczowych decyzji zapewniających wybudowanie dobrego domu. Takiego, który spełnia nasze założenia.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie zwalnia od myślenia i liczenia tym bardziej że na nowy dom wydaje się kupę kasy.

Trzeba wyzbyć się mentalności,że węgiel jest tani bo tak nie jest a projekt nic tu do rzeczy nie ma.

Na logikę wiadomo,że im dom jest lepiej zabezpieczony przed stratami ciepła tym mniej tej energii na ogrzanie będzie potrzebował i mniej zapłacimy za ogrzewanie.

A co to jest ogrzewanie ?

 

Ma, ma. Bo cześć ludzi robi tak jak tam jest. Wystarczyło by zrobi w projekcie proste porównania kosztów

dla węgla, gazu i PC. I czarno na białym by było widać. Inwestor by się zastanowił może by zaczął zgłębiać wiedzę.

A tak to PC to dla większości czarna magia.

Do tego trochę zaostrzyć normy dotyczące ocieplenia i obowiązek montażu WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ma, ma. Bo cześć ludzi robi tak jak tam jest. Wystarczyło by zrobi w projekcie proste porównania kosztów

dla węgla, gazu i PC. I czarno na białym by było widać. Inwestor by się zastanowił może by zaczął zgłębiać wiedzę.

A tak to PC to dla większości czarna magia.

Do tego trochę zaostrzyć normy dotyczące ocieplenia i obowiązek montażu WM.

Może po części ma ale mentalność ma duże znaczenie.

Ja nigdy nie palilem w kotle aa węgiel od zawsze kojarzył mi się z brudem i syfem zwłaszcza tu na Śląsku i pierwszą myślą zanim nawet wybrałem projekt było to że brudu nie będę pakowal do nowiuskiego czysciutkiego domu i ze nie będę się w tym brudzie babral.

A jak nie węgiel to co ? I się zaczęło poszukiwanie i liczenie i wyszło,że ogrzewanie prądem jest najtańsze i czyste w sam raz do nowego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk myśli i potrafi liczyc przy budowie nowego domu w przeciwienstwie do Ciebie,który bez liczenia,na pałę do domu który potrzebuje 5-6kW wstawia kocioł na węgiel zwany eko o mocy 12kW.

 

 

Rozumiem, że ty w przeciwieństwie do innych też potrafisz myśleć i dlatego do domu 40kWh/m2/rok powierzchni 125m2 wstawiłeś agregat 9kw ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Rozumiem, że ty w przeciwieństwie do innych też potrafisz myśleć i dlatego do domu 40kWh/m2/rok powierzchni 125m2 wstawiłeś agregat 9kw ?

Oczywiście,bo ten agregat nie chodzi całą dobę tylko przez max.10h/dobę tańszej taryfy i przez te godziny jego moc grzewcza uzupełnia straty ciepła na resztę godzin doby.

3,5kW*24h/10h=8,4kW.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli póki co kopcisz na całą okolicę śmieciuchem ? Jakbyś mógł uchylić rąbka tajemnicy- ile to już lat smrodzisz ? Ile jeszcze zamierzasz truć sąsiadów i swoją rodzinę ?

 

Zamiast się przypieprzać, weź z niego przykład. Na zdrowie to wszystkim wyjdzie, tobie i twojej rodzinie również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk myśli i potrafi liczyc przy budowie nowego domu w przeciwienstwie do Ciebie,który bez liczenia,na pałę do domu który potrzebuje 5-6kW wstawia kocioł na węgiel zwany eko o mocy 12kW.

Liczyłem OZC podobnie jak Ty. Przy pomocy arkuszy w internecie. Nie robiłem profesjonalnego audytu- Ty też go nie robiłeś. Także nie wiem skąd profesjonalisto wyliczyłeś zapotrzebowanie dla budynku 160m2 6kW. Za cały rok CWU+CO zmieszczę się w ok. 2100-2200 zł i mnie to satysfakcjonuje. Biorąc pod uwagę, że mam tylko 15 cm w ścianie, 10 cm w podłodze, 20 cm w stropie + wentylacja grawitacyjna. Budynek nieosłonięty przez inną zabudowę, w szczerym polu. Dodam, że palę ekogroszkiem, a nie miałem.

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy w ozc są takie dane ?

 

Tzn jakie?, jest projektowe obciazenie cieplne budynku, jest zapotrzebowanie na ciepło, jest obciązenie cieplne poszczegolnych pomieszczen, jest pokazana graficznie struktura strat i wiele innych przydatnych informacji. Jezeli chodzi o wylicznia kosztów, taryf, nosników energii to nie ma. To znajdziesz w audycie energetycznym, to jest cos bardziej obszernego niz ozc chociaz na nim czesciowo bazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast się przypieprzać, weź z niego przykład. Na zdrowie to wszystkim wyjdzie, tobie i twojej rodzinie również.

 

Dlaczego mam się nie przypieprzać ? Z moich podatków będzie kasa szła na leczenie jego, rodziny i sąsiadów bo kopci. Pytanie ile lat już to robi i ile jeszcze zamierza ?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli póki co kopcisz na całą okolicę śmieciuchem ? Jakbyś mógł uchylić rąbka tajemnicy- ile to już lat smrodzisz ? Ile jeszcze zamierzasz truć sąsiadów i swoją rodzinę ?

Wszystko zależy jak na to spojrzeć. Ty się przychrzaniasz dlatego, że chcesz mnie tylko i wyłącznie zdyskredytować w dyskusji , a nie odnieść się do meritum tematu -- a jakbyś (jeszcze) nie zauważył, temat dotyczy tego czy węgiel, a konkretnie "eko"groszek, jest opłacalny w nowych domach. I tu piszemy, że absolutnie nie jest -- z wielu powodów. Ty szukając na mnie haka, czepiasz się w tym momencie mojego STAREGO domu i STAREGO systemu ogrzewania. Nie wstyd Ci? Tymczasem fakt jest taki, że staram się to zmienić najszybciej jak to tylko możliwe, po tym jak zdałem sobie sprawę (w wyniku mizernej akcji informacyjnej na przełomie lat wstecz) i ROBIĘ TO Z WŁASNEJ NIEPRZYMUSZONEJ WOLI. Chcesz się kogoś koniecznie czepnąć? To lepiej się uczep tych, co w nowych domach sobie węglosyf instalują (typu Maher, Regutyjeden), choć nie ma to podstaw logicznych ani ekonomicznych, bronią i będą bronić tego SYFU do upadłego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...