Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Komin kosztował mnie 2,5 tyś , to czy bym go miał czy nie za robociznę tyle samo bym zapłacił bo moim budowlańcy brali pieniądze za każdy etap budowy i nie ważne ile ścian działowych , nośnych itd tylko metraż domu.

Kotłownia ile ? Nie mam zielonego pojęcia bo czy to będzie na ekogroszek gaz czy pompę ciepłą to i tak była i będzie a nie w łazience będę trzymał.

Gdzie będziesz prał i suszył ubranie ? Chyba też nie w łazience ? Ile zatem kosztowała się pralnio-suszarnia ?Czym obrobiłeś komin ponad dachem ? Koszt obróbki blacharskiej komina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystępując do budowy NOWEGO domu liczymy się z kosztami rzędu...no przynajmniej kilkuset tysięcy złotych.

Jest zgoda ?:yes:

 

Można sobie radośnie te pieniążki wydać bez głębszej refleksji, zastanowienia, kalkulacji, wiedzy budowlanej i znajomości fizyki budowli - stawiając na pierwszym miejscu kwiatki, kolory, super kuchnie, fajną dachóweczkę itd.

Można ? Jest zgoda ?:yes:

 

Można jednak do budowy podejść od innej strony, poczytać, zrozumieć, policzyć, zastanowić się, popytać, skonfrontować wiedzę itd i wydać te kilkaset tysięcy w taki sposób, by dom działał, stanowił ciepłą ostoję dla jego mieszkańców, by dawał wytchnienie, schronienie, zadowolenie by...był DOMEM.

 

Jest zgoda ?:yes:

 

No i teraz najgorsze.

Wolność rządzi, przymusy państwowe są jakie są (normy zapotrzebowania na ciepło itd), każdy robi co chce - buduje jak chce (oby zgodnie z literą prawa).

 

Postawienie w NOWYM domu kotła na eko węgiel to pójście "na skróty", po najmniejszej linii oporu, bez głębszej refleksji. Ja to tak widzę. Ale nie ma to dla mnie wydźwięku pejoratywnego. Ktoś tak wybrał bo mógł/chciał i OK. Szanuję ten wybór. Nie można też nie zauważyć, że producenci kotłów sporo robią dla rozwoju tego rynku i czynienia go bardziej przyjaznym dla środowiska (badania kotłów, klasyfikowanie norm zanieczyszczeń np. klasa V czystości, zmniejszanie mocy do 7-8 kW itp.)

 

Jednak wstawienie kotła na ekogroszek w NOWO-BUDOWANYM domu to nie moja "bajka".

I nie zrobiłem tego i nie zrobię.

 

Bo można inaczej. I to w tych samych pieniądzach. Z takim samym skutkiem.

 

Tu już nie będę pytał, czy jest zgoda...bo pewnie jej nie ma.:no:

 

PS. Jeżdżę samochodem z normą emisji Euro 6, a w kominku palę od góry wysuszonym drewnem i niezbyt wiele. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Postawienie w NOWYM domu kotła na eko węgiel to pójście "na skróty", po najmniejszej linii oporu, bez głębszej refleksji. Ja to tak widzę. Ale nie ma to dla mnie wydźwięku pejoratywnego. Ktoś tak wybrał bo mógł/chciał i OK. Szanuję ten wybór. Nie można też nie zauważyć, że producenci kotłów sporo robią dla rozwoju tego rynku i czynienia go bardziej przyjaznym dla środowiska (badania kotłów, klasyfikowanie norm zanieczyszczeń np. klasa V czystości, zmniejszanie mocy do 7-8 kW itp.)

 

Jednak wstawienie kotła na ekogroszek w NOWO-BUDOWANYM domu to nie moja "bajka".

I nie zrobiłem tego i nie zrobię.

 

Bo można inaczej. I to w tych samych pieniądzach. Z takim samym skutkiem.

 

Tu już nie będę pytał, czy jest zgoda...bo pewnie jej nie ma.:no:

 

 

bardzo ładnie to ująłeś....podpisuję się pod tym co napisałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ile ciebie kosztował komin do kominka czytaj kotłowni w salonie ? Potrzebny ci był ?

Oczywiście,że kominek był potrzebny bo nie wyobrażam sobie domu bez kominka,prawdziwy dom musi być z kominkiem :)

Komin ze wszystkim kosztował 4tys.zł

A tu wystrój salonu i mebel kominkowy:

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wstyd Ci braku rozsądku i poczucia estetyki ?

W salonie masz kupę piachu ?

Na co dzień chodzisz też w brudnym ubraniu ?

 

Wiesz o gustach się nie dyskutuje, ale skoro chcesz znać prawdę to poczucia estetyki wg mnie nie masz za grosz. Kupiłeś pompkę, a wykończyłeś dom półką marketową. Piachu nie mam w salonie. Jest czysty i przestronny. W końcu to 37m2 bez kopciucha na środku ściany, bez kory i robali na podłodze. Z uwagi na wykonywany zawód muszę być czysty i schludnie ubrany aczkolwiek nawet jakbym pracował w kopalni to chodziłbym w czystym ubraniu po pracy. Także nie rozumiem o co Ci chodzi z tym brudnym ubraniem? Chyba, że o to jak wieszasz pranie na zewnątrz to tacy syfiarze jak myjk robią z nimi robotę jak z Twoimi parapetami?

Edytowane przez pawko_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Kupiłeś pompkę, a wykończyłeś dom półką marketową. Piachu nie mam w salonie. Jest czysty i przestronny. W końcu to 37m2 bez kopciucha na środku ściany, bez kory i robali na podłodze.

Jak półka marketowa jak kopciuch w salonie marmurami i granitem jest wykończony ;)

Ja nie z Twoich stron,co to ludzie kominek traktują do ogrzewania i mają robale w środku,sadzę,że ty też od wegla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

No ba :-)

A teraz do konkretów rustin i pawko.

Pytania zadane czekam na odpowiedzi.

Zatem użytkownicy wegla zwanego eko chcący robić tutaj śmietnik posluchamy Waszych konkretów a nie bezsensownego trolowania.

Ile kosztowalo ciebie postawienie kotłowni na kocioł,ile kosztowało postawienie komina do tej kotłowni tam gdzie stoi kocioł,ile kosztowal kociol,jakie masz obciążenie cieplne domu i ile twój dom zużywa energii na ogrzewanie.

Czy przed budową wykonales obliczenia OZC i czy porownywales je do innych źródeł ciepła nie wymagających do działania postawienia kotłowni i na jakiej podstawie stwierdziles ze węgiel zwany eko będzie dla ciebie zasadną inwestycja z kotłownia i z kominem.

Przed budową,zauważ co pisze.

Sluchamy

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rustin na zasłużonym wypoczynku, reszta panów natychmiast (zamiast raportować dziesiątki postów cudzych) sprząta swoje posty nie na temat, trolujące, spamujące, napędzające trolling innych Edytowane przez joliska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na odpowiedzi,nie bój się konkretów regucie:

Parametry domu i funkcje pomieszczen juz podawalem, wysokosc tez.. Kociol na ekogroszek i zbiornik zajmuja u mnie tyle miejsca co Twoja pc i zasobnik. Miejsce na opal 4 m2 z gorka, komin. Przy tej skali domu o odliczeniu ceny za komin nie bylo mowy zreszta jest tam tez wentylacja kotlowni, domu i garazu. Cena m2 1,5 tys zl, szacht spalinowy i wentylacyjny 2,5 tys. Kociol, zbiornik i podlaczenie kotla ca 12 tys. Odzyskalem Vat z materialow i kotla.

Konkretem jest dla mnie to ile faktycznie spale wegla na sezon i ile mnie to kosztuje. Cena sezonu grzewczego to 2100-2400 zl. Mial workowany z dostawa 550 zl t groszek 600-700 zl t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry domu i funkcje pomieszczen juz podawalem, wysokosc tez.. Kociol na ekogroszek i zbiornik zajmuja u mnie tyle miejsca co Twoja pc i zasobnik. Miejsce na opal 4 m2 z gorka, komin. Przy tej skali domu o odliczeniu ceny za komin nie bylo mowy zreszta jest tam tez wentylacja kotlowni, domu i garazu. Cena m2 1,5 tys zl, szacht spalinowy i wentylacyjny 2,5 tys. Kociol, zbiornik i podlaczenie kotla ca 12 tys. Odzyskalem Vat z materialow i kotla.

Konkretem jest dla mnie to ile faktycznie spale wegla na sezon i ile mnie to kosztuje. Cena sezonu grzewczego to 2100-2400 zl. Mial workowany z dostawa 550 zl t groszek 600-700 zl t.

 

jak długi jest sezon grzewczy wg Ciebie i ile węgla palisz przez cały rok? rozumiem, że grzejesz też CWU węglem w lecie. masz jeden komin wentylacyjny na tak duży dom? ile zapłaciłeś za wymurowanie komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rustin na zasłużonym wypoczynku, reszta panów natychmiast (zamiast raportować dziesiątki postów cudzych) sprząta swoje posty nie na temat, trolujące, spamujące, napędzające trolling innych

Jeśli można to proszę o oczyszczenia wątku o kotle RBR ze spamu pompowego.

Arturo i spółka znowu zabłądzili na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak darmowe drewno. Jeżeli uważasz inaczej załatw mi ze 20 kubików. Oczywiście z gratisową dostawą.

Teraz rozumiem tą "taniość" pomp ciepła, hehe

Lokomotywa w salonie cała parą i 3200 za prund, "wszystko na prund" :)

Chyba wszystko na drewno :)

Bawcie się dalej w tej piaskownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotla na ekogroszek potrzebny jest jeden szacht palny i jeden wentylacyjny i to licze. Za budowe domu sso placilem ryczaltem i byla to jedna z lepszych decyzji podczas budowy. Sezon dla mnie to październik-kwiecien. W pozostalym okresie cw zapewnia zbiornik 50 l zalaczany 2x na dobe czasowka.Wynika to z malego zuzycia cw inaczej grzalbym kotlem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, w STARYM DOMU, postarałem się (i marnuję na to niestety kupę czasu, choć mógłbym kopcić i mieć sąsiadów w dupie), aby truć "tylko" jak ty w swoim zaawansowanym kotle "bezobsługowym". Powiem więcej, w lato już nie kopcę. A ty, jak znam życie, grzejesz CWU w lato jak Maher.

 

Nie ma szansy abyś w śmieciuchu optymalnie spalał opał ...

Po prostu nie wiem jaka w danym momecie jest potrzebna dawka paliwa i jaki nadmuch dla tej dawki ..

 

U mnie w kotle dawki paliwa zmieniają się niemalże nonstop i siła nadmuchu płynnie się zmienia ...

Bez precyzjnego dawkowania i odpowiedniej dla danej dawki nawiewu nie ma szansy na czyste i optymalne spalanie i niską ilośc zanieczyszczeń ...

 

To że nie kopci się jak z parowozu to super , ale to wcale nie oznacza że spalasz idealnie ...

Bo nie da się na śmieciuchu ...

 

A co do grzania CWU kotłem ...

 

Grzałem CWU przez 3 lata prądem. W ubiegłe lato spróbowałem kotłem.

W lato przebywam w ogrodzie sporo czasu i dymu i smrodu brak ....

Kocioł spalał mi około 2 kg opału na dobę , czyli około 83 gramy opału na godzinę

 

Wybudujesz nowy dom , ale kopciuch zostanie a wątpie aby ktoś później miał ochotę "bawić" się w czyste spalanie ..

Więc twój dom (były) będzie dalej truł okolicę i w stopniu wyższym niż obecnie ...

 

Tak naprawdę jak nie ma gazu to zawsze można kupić dopasowany mocą kocioł na ekogroszek z podajnikiem i z dobrą inteligentną elektroniką i wtedy nie będziesz musiał się męczyć ze spalaniem a każdy kto będzie ten kocioł użytkował spali optymlanie opał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...