Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Im gorzej ocieplony dom, tym bardziej ekonomicznie jest grzac PCi. Oczywiscie to "gorzej" to w rozsadnych granicach - namiot wykluczam. ;)

 

To znaczy jaki ?

 

Domy słabo ocieplone lub nie ocieplone mają w 100% grzejniki , często instalacje zrobione do grzania wody do 70-80 stopni ...

Nie mają WM ...

 

Czyli w takim przypadku II taryfa by nic nie dała a efektywność pompy przy takich temperaturach była by bardzo niska ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakoś niektórzy tego za cholerę nie mogą pojąć pomimo,że wielokrotnie o tym pisałem.

To jeszcze raz bo może cyferki jedynie dochodzą ;)

Dom słabo ocieplony 150m2 zużywający 10000kWh na ogrzewanie i 150m2 dobrze ocieplony zuzywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:

10000kWh/COP3=3333kWh czyli oszczędność dzięki pompie 6667kWh

5000kWh/COP3=1666kWh czyli oszczędność dzięki pompie 3334kWh

 

Czyli rozumiem że GWARANTUJESZ że w starym domu gdzie są TYLKO grzejniki i to wyliczone po 70/80 stopni zasialanie , Twoja pompa będzie działać z COP 3 i tylko w II taryfie ?

 

Jeśli tak to nie mam pytań ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy jaki ?

 

Domy słabo ocieplone lub nie ocieplone mają w 100% grzejniki , często instalacje zrobione do grzania wody do 70-80 stopni ...

Nie mają WM ...

 

Czyli w takim przypadku II taryfa by nic nie dała a efektywność pompy przy takich temperaturach była by bardzo niska ...

 

Tytuł wątku brzmi

"Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że GWARANTUJESZ że w starym domu gdzie są TYLKO grzejniki i to wyliczone po 70/80 stopni zasialanie , Twoja pompa będzie działać z COP 3 i tylko w II taryfie ?

.

 

PCi nie są dla idiotów - a tylko idiota mógłby przytaknąć.

A tylko nieograniczenie skończony idiota, przytaknie dla PCi P/P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli około 3kg, co daje około 19kWh, czyli zużywasz dzień w dzień około 450l CWU o temp. około 40 stopni (po uwzględnieniu deklarowanej sprawności kotła)?

 

Ps. Twierdzisz, że kocioł grzewczy w domu jednorodzinnym, ma 2 razy większą (wynikową) sprawność niż wspólczesna elektrownia ?

Tyle wychodzi w lecie, kiedy sprawność kotła rzeczywiście się waha koło tych 40 - 50%. Tak dla jasności - nawet licząc te 40% dla letniego grzania CWU, kWh wychodzi mi po 13 groszy. Zimą to zużycie na CWU spadnie, bo CWU jest grzane " przy okazji " grzania CO ( albo jak wolisz - jednocześnie z CO ), więc ze sprawnością zimową, tą na poziomie realnie 75 - 80%. WIęc zimą grzanie CWU miałem 23 MJ z Piasta pewnie wyjdzie jakieś 0,7 PLN za dobę. A kWh kosztuje mnie między 7 a 8 groszy. Nie sądzę żeby zużycie CWU na poziomie 300 litrów nagrzanych do temperatury 45 stopni za dobę dla 4-ro osobowej rodziny było czymś specjalnie dziwnym, a Ty? Powiedz mi może ile Ciebie kosztuje grzanie CWU na dobę. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

To już liczyliśmy przy okazji danych Mahera i wyszło, że CZYSTYM prądem można to zrobić 2x taniej. O PC nawet nie wspomnę. Oczywiście nie w formie jak "eko"węglowcy, na zasadzie mam od groma energii z jałowego trzymania pieca w pracy aby był bezobsługowy, to będę miał 400L gorącej wody 24h/dobę (a że wykorzystam ją tylko w 20-30% to kogo by obchodziły takie szczegóły).

 

 

......

Pokaż mi sposób na nagrzanie czystym prądem ( albo gazem, który jest ciut tańszy za kWH od prądu w taniej taryfie ) za złotówkę dziennie CWU dla 4-ro osobowej rodziny. Pokaż ten sposób kolegom z forum, zapewniam Cię że zdobędziesz ich wdzięczność dozgonną. Ja np. zużywam 12 do 15 m3 wody miesięcznie. Na wodę zimną mam tylko pralkę i kible.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mi sposób na nagrzanie czystym prądem ( albo gazem, który jest ciut tańszy za kWH od prądu w taniej taryfie ) za złotówkę dziennie CWU dla 4-ro osobowej rodziny. Pokaż ten sposób kolegom z forum, zapewniam Cię że zdobędziesz ich wdzięczność dozgonną. Ja np. zużywam 12 do 15 m3 wody miesięcznie. Na wodę zimną mam tylko pralkę i kible.

Zmywarkę podpoiłeś pod ciepłą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCi nie są dla idiotów - a tylko idiota mógłby przytaknąć.

A tylko nieograniczenie skończony idiota, przytaknie dla PCi P/P.

 

Tutaj jeden osobnik podał że pompa nadaje się do starych domów i że czym większe zapotrzebowanie tym lepiej , bo większy zysk ...

 

Więc może nie wprowadzać ludzi w błąd , bo jeszcze ktoś posłucha i do starego domu z grzejnikami i bez ocieplenia zakupi pompę i później się lekko zdziwi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytuł wątku brzmi

"Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach"

I ten tytuł brzmiał tak samo, kiedy jakiś czas temu policzyłem bardzo solidnie że dla planowanego przeze mnie budynku system na ekogroszek będzie jak najbardziej ekonomicznie opłacalny. Że będzie najtańszy w inwestycji i w eksploatacji. Jakoś Wam ( Tobie, Arturo i kilku innym ) nie przeszkadzał wtedy ten tytuł w bredzeniu że palacza sobie zatrudnię, że służba sprzątać będzie i wymyślaniu innych pierdół - bo coś trzeba było napisać kiedy liczby jasno pokazały że nadal jest uzasadnienie ekonomiczne, jeżeli brać pod uwagę wyłącznie czyste liczby. A teraz purysta taki z Ciebie się zrobił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tutaj jeden osobnik podał że pompa nadaje się do starych domów i że czym większe zapotrzebowanie tym lepiej , bo większy zysk ...

 

...

Który to idiota tak napisał ?

Pokaz to bo jestem w szoku ;)

A to poniżej to najprawdziwsza prawda :

Jakoś niektórzy tego za cholerę nie mogą pojąć pomimo,że wielokrotnie o tym pisałem.

To jeszcze raz bo może cyferki jedynie dochodzą ;)

Dom słabo ocieplony 150m2 zużywający 10000kWh na ogrzewanie i 150m2 dobrze ocieplony zuzywający na ogrzewanie 5000kWh i teraz:

10000kWh/COP3=3333kWh czyli oszczędność dzięki pompie 6667kWh

5000kWh/COP3=1666kWh czyli oszczędność dzięki pompie 3334kWh

 

 

No i jak fenix ? Widzisz cyferki ?

W którym domu będzie bardziej zasadna pompa i w którym wiecej zaoszczędzi energii ?

W słabo ocieplonym czy dobrze ocieplonym ?

Może w końcu dotrze i nie będziecie takich bzdur pisać,że pompa jedynie do dobrze ocieplonego domu ?

 

A że faktycznie pompa jak to bajbaga określił jest nie dla idiotów i raczej w domu z grzejnikami z wysoką temperaturą zasilania nie będzie miała dużej sprawności to też najprawdziwsza prawda :)

Ale skoro temat jest o nowych domach i nowobudowanych domach a grzejniki ścienne to archaizm podobnie jak wegiel zwany eko to można przypuszczać,ze inwestorzy są rozgarnięci na tyle ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CWU z PEC i płacę za podgrzanie 100l z deltą 35 stopni, 1,2zł. (12zł za 1m3) - tyle, ze to nic i o niczym nie świadczy.

W domu na wsi (stary poniemiecki) mam CWU i ogrzewanie CO za darmo, mało tego dopłacają mi do tego interesu flaszkę "łiskacza" co rok - mam własny las i człowiek, który tnie i rąbie drewno, za swoja pracę (+ transport + ułożenie) otrzymuje drewno dla siebie, a na Nowy Rok przychodzi w flaszencją.

 

Dlatego uważam, że czynnik ekonomiczny jest obłożony zbyt dużą :"swobodą interpretacyjną" - jest do doopy, bo mnie mało kto przebije.:rolleyes:

Tyle, że ja nie twierdzę, że to jest jedynie dobry sposób na ogrzewanie, a wszystkie pozostałe są beeeeznadzieeeejne.

 

Faktem jest też to, że jak nie będzie mi się chciało tak grzać, to ocieplę chałupę, zrobię podłogówkę i zainstaluję PCi - jeszcze nie wiem, czy gruntówkę z kolektorem poziomym czy powietrzną - bo umiem liczyć.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kWh kosztuje mnie między 7 a 8 groszy. Nie sądzę żeby zużycie CWU na poziomie 300 litrów nagrzanych do temperatury 45 stopni za dobę dla 4-ro osobowej rodziny było czymś specjalnie dziwnym, a Ty? Powiedz mi może ile Ciebie kosztuje grzanie CWU na dobę.

 

ciebie być może tyle kosztuje, ale są tacy co mają zupełnie inne ceny

pomijając promocję która mnie jeszcze obowiązuje, to 1kwh prądu w taniej taryfie kosztuje mnie okolo 0,185zł (DUON+Tauron)

średnia cena 1kwh na cele grzewcze jest wyższa(nie grzeję CO+CWU 100% w taniej) ale i tak to zupełnie inny poziom niż ty podałeś

 

dla całego domu średnia cena 1kwh jest tylko trochę wyższa, bo podobne są proporcje wykorzystania taniej taryfy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciebie być może tyle kosztuje, ale są tacy co mają zupełnie inne ceny

pomijając promocję która mnie jeszcze obowiązuje, to 1kwh prądu w taniej taryfie kosztuje mnie okolo 0,185zł (DUON+Tauron)

średnia cena 1kwh na cele grzewcze jest wyższa(nie grzeję CO+CWU 100% w taniej) ale i tak to zupełnie inny poziom niż ty podałeś

 

dla całego domu średnia cena 1kwh jest tylko trochę wyższa, bo podobne są proporcje wykorzystania taniej taryfy

No dokładnie. Od zawsze piszę, że węglem warto tam, gdzie można kupić tani węgiel. Na Śląsku i w Małopolsce, szczególnie w zachodniej części - bo tanio można polski węgiel kupić. Na ścianie wschodniej - bo tam można się tanio zaopatrzyć w rosyjski, często całkiem niezły. W okolicach Łodzi - bo jest tam kilka składów wielkich importerów rosyjskiego i też można tanio kupić. Na Dolnym Śląsku - bo czeski tam można za psie pieniądze kupić. Od niedawna w Gdańsku - bo KW skład otworzyła i oferuje węgiel po cenach takich jak na kopalniach. To jedno. A drugie - to dokładnie ta sama zasada dotyczy prądu. U mnie np. Duon nie operuje. Najtaniej mogę mieć w taniej taryfie po około 30 groszy za kWh. Czyli - 60% drożej od Ciebie. Jak można stwierdzić że to co się Tobie opłaca będzie dobre i dla mnie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie. Od zawsze piszę, że węglem warto tam, gdzie można kupić tani węgiel. Na Śląsku i w Małopolsce, szczególnie w zachodniej części - bo tanio można polski węgiel kupić.

 

Obecnie załadunek (około 100kg) u mnie starcza na 14dni , czyli wychodzi średnio około 7,5 kg opału na dobę . Opał mam dośc drogi (po 800zł za tonę) , ale jakbym miał dostęp do opału po te 380zł to od razu koszt miesięczy spadł by mi 2 krotnie , czyli zapłaciłbym za grzanie moich 165m nawet uwzględniajac trochę niższą kaloryczność poniżej 100zł za miesiąc ...

 

Więc z tym brakiem opłacalności nawet w nowych domach i to powiedzmy "ekonomicznych" bym dyskutował ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...