Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Mogą wznowić produkcję takich z podajnikiem, dla chwały polskich górników i obrony kopalni.

 

 

Jeszcze trochę to małe agregaty na węgiel będą obowiązkowe w każdym domu. Każdy sobie sam będzie prąd produkował i tak Polska ominie ograniczenia emisji z elektrowni.

Edytowane przez maciejzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na wyliczenia mar1173 mogę tylko zacytować : koszt PC 20.000zł + własna praca i to wystarczy do całości wyliczeń, bo pewnie się okaże że cały wymiennik zewnętrzny zrobił się za darmo i koparka była darmowa i paliwo do niej i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń. Nie najmniejszego sensu nic więcej piszę bo widać że moderator wytnie moje wyliczenia i zostaną posty Arturka i zwolenników pompy, mogę tylko napisać że nie montując PC, rekuperatora i super ocieplenia mam ekogroszku na 25 lat palenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Na wyliczenia mar1173 mogę tylko zacytować : koszt PC 20.000zł + własna praca i to wystarczy do całości wyliczeń, bo pewnie się okaże że cały wymiennik zewnętrzny zrobił się za darmo i koparka była darmowa i paliwo do niej i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń. Nie najmniejszego sensu nic więcej piszę bo widać że moderator wytnie moje wyliczenia i zostaną posty Arturka i zwolenników pompy, mogę tylko napisać że nie montując PC, rekuperatora i super ocieplenia mam ekogroszku na 25 lat palenia.

A kto Ci każe interesować się pompa gruntową jak bez kiwniecia palcem masz w tej samej cenie co system grzewczy na węgiel zwany eko pompę powietrze-woda ?

Potrafisz myśleć i liczyć czy dalej masz w głowie swoją i kolegi wycenę gruntowej za 60tys.zł od kogoś dla kogo stalibyscie się nieswiadomymi inwestorami do wcisniecia kitu i wycyckania ?

To Cię boli ?

 

I przypomnę ci,że twój kocioł+twój komin+pomieszczenie na ten kocioł to min.20tys.zl

 

Przeczytaj dokładnie i po woli i zrozum coś Maher i wyciągnij wnioski i te wnioski napisz tutaj:

Nie wiem dlaczego tak łatwo negujecie zalety ogrzewania pompą ciepła nastając na Arturo72. Przecież z pewnością znacie osoby z takim systemem grzewczym. Czy spotkaliscie choćby jedną niezadowoloną? Ja znam czterech użytkowników pomp pw i żaden z nich nie płaci więcej za co i cwu niż 2000 zł rocznie. O komforcie nie wspomnę. Można się czepiać ceny. Ja z dofinansowaniem zapłaciłem za "kotłownie" z pompą 13000 zł. Bez dofinansowania na dzień dzisiejszy to koszt ok. 22tys zł za taki system jak mój. dla niektórych dużo, dla innych ok. Inną sprawa jest awaryjność. Zakładam, że pompa kiedys się zepsuje. Czwarty sezon chodzi bez problemu ale dopiero za następne 6-10 lat będę mógł się wypowiedzieć precyzyjnie na temat trwałości takiego urządzenia.

Dla zainteresowanych: COP roczne min 4.01. max 4,14. Grzane w ponad 90% w taryfie tańszej. Dyskomfortu nie ma a jeśli się pojawi to przedłużenie grzania w droższej taryfie nie zrujnuje mnie.

Mój projektant domu przestrzegał mnie przed pompą powietrzną. Po trzech latach grzania ekogroszkiem sam sobie taką kupił a piec sprzedał.

Nic nie mam do pieców na paliwo stałe oprócz śmieciuchów, które potrafią niestety skutecznie zniszczyś przyjemność życia w domu jednorodzinnym. Po doświadczeniach mogę tylko stwierdzić, że następnym razem też bym założył pompę ciepła pw.

Pozdrawiam i życzę wszystkim niskich rachunków.

asasello grzeje dom 300m2 czyli trochę większy od Twojego...i ma pompę o mocy 9kW.

I zauważ,że ma ją o 4 lat czyli w momencie jak ty budowales swój dom.

Dziwne i ciekawe czemu Ty nie szukałeś pompy tego typu tylko dałeś sobie wciskać kit.

 

Dalej będziesz brnal w głupią teorię,że jedynie pompa gruntowa dla ciebie i dla Twojego kolegi za 60tys.zł to wyznacznik dla wszystkich nawet dla tych którzy potrafią myśleć i liczyć ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyliczenia mar1173 mogę tylko zacytować : koszt PC 20.000zł + własna praca i to wystarczy do całości wyliczeń, bo pewnie się okaże że cały wymiennik zewnętrzny zrobił się za darmo i koparka była darmowa i paliwo do niej i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń. Nie najmniejszego sensu nic więcej piszę bo widać że moderator wytnie moje wyliczenia i zostaną posty Arturka i zwolenników pompy, mogę tylko napisać że nie montując PC, rekuperatora i super ocieplenia mam ekogroszku na 25 lat palenia.

 

czyli noszenie woreczków, obsługa kotła jako własna praca jest ok, ale przy instalacji PC to już się nie liczy? Kali z ciebie wychodzi...

już ci kilka osób pisało, ze do Dolnego źródła poziomego nie trzeba żadnych zezwoleń ani projektów - a ty dalej swoje. I dalej o koszcie koparki nawijasz....widać, że nie masz pojęcia ile takie kopanie może kosztować . Nie słyszałem o nikim kto kopałby to sam. A pewnie gdyby zestawić to z pracą własną przez X lat przy obsłudze kotła, to bardziej sensowne byłoby własnoręczne wykopanie i zakopanie tego DZ - i cieszyć się bezobsługowością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyliczenia mar1173 mogę tylko zacytować : koszt PC 20.000zł + własna praca i to wystarczy do całości wyliczeń, bo pewnie się okaże że cały wymiennik zewnętrzny zrobił się za darmo i koparka była darmowa i paliwo do niej i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń.

Ty, widzę, dalej w oparach absurdu. Praca własna nie oznacza, że wszystko jest za darmo, tylko że pracy wykonanej osobiście się nie uwzględnia. Jako osoba która buduje sposobem gospodarczym, powinieneś o tym wiedzieć.

 

I tak, gdybyś się chociaż wysilił i poczytał o tych, którzy własnym sumptem wykonywali wymiennik wiedziałbyś że koparka nie była darmowa jak i paliwo do niej, kosztowała rura i kosztował glikol do niej. Większość inwestorów rozkładała sama rurę, bo żadna to filozofia. Mimo tego ludzie się pomieścili w ww/ kosztach. Projekt sobie zrobili przy pomocy życzliwych użytkowników z forum.

 

Co do jednego masz rację, nie mieli zezwolenia, bo nie jest ono wymagane. Pozwolenie jest wymagane tylko przy odwiertach tzw. "otwartych" (czyli jak u ciebie w tej chorej wycenie) tj. gdy pobiera się wodę z jednego punktu w ziemi i wtłacza z powrotem w innym punkcie. Ignorancie.

 

Nie najmniejszego sensu nic więcej piszę bo widać że moderator wytnie moje wyliczenia i zostaną posty Arturka i zwolenników pompy,

Abstrahując od tego, Ignorancie, że nie zostały skasowane tylko przeniesione, to przecież ty żadnych sensownych wyliczeń nie przedstawiłeś - a jeśli już, to tylko i wyłącznie pokazujące, że nie masz racji. Ale dobrze że dostrzegłeś pozytywną tendencję, bo do tej pory pod parasolem ochronnym siedzieli tacy jak ty, co robili inwestorom wodę z mózgu i wpędzali ich niejako w nieekonomiczny, brudny i trujący system jakim jest "eko"węgiel.

 

mogę tylko napisać że nie montując PC, rekuperatora i super ocieplenia mam ekogroszku na 25 lat palenia.

Czyli wg ciebie lepiej jest przez 25 lat dymać z worami przewalając w tym czasie 75 TON węgla niż, zamiast pitolić od rzeczy w tym wątku, poczytać odpowiedni wątek na tym forum, zrobić sobie "projekt" wymiennika, zamówić przez telefon rury, następnie koparkę, pokazać palcem gdzie mają być rowy, rozwinąć rurę (samemu albo przy pomocy robotników dom budujących), kazać zasypać, zlecić napełnienie rur glikolem swojemu hydraulikowi ALBO zamówić PC powietrze-woda i najdalej po trzech dniach zapomnieć o temacie? Poważnie, trzeba mieć fantazję, "kolego".

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszenie, to raz, ale jak czytam na tym Forum o jakimś przesypywaniu (celem wysuszenia), czy mieszaniu ekogroszku z miałem...

Ja za Włodkiem z PIDem podążyłem i poczytałem chwilę jaki to system "eko"węglowy jest bezobsługowy. Tu im się spieka, tam szukają innego węgla, znowu jakieś ustawienia przedmuchów, a to kopci, sadza fruwa... Ślimaki wymieniają, bo pękają. Po prostu żyć nie umierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......... i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń.........

 

Oczywiście, bo ustawodawca też uznał, że pompy ciepła nie dla idiotów, w związku z czym, licząc że tylko rozumni będą instalowali pompę ciepła - dał im całkowicie wolną rękę - nie potrzeba pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia.

 

A jest to zawarte w Prawie budowlanym. Art.29.2.

 

2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:

 

16) montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych;

 

Art. 30.2. w wyliczeniu robót na zgłoszenie, pomija prace z art.29.2.16.

 

A ponieważ wyliczenia dotyczyły pompy ciepła z kolektorem gruntowym poziomym - to teza którą lansujesz (jakieś projekty, pozwolenia i inne dupersruperbzdety), jest niezrozumiałym bełkotem dla nie idiotów.

Edytowane przez sSiwy12
takie tam poprawki literowe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyliczenia mar1173 mogę tylko zacytować : koszt PC 20.000zł + własna praca i to wystarczy do całości wyliczeń, bo pewnie się okaże że cały wymiennik zewnętrzny zrobił się za darmo i koparka była darmowa i paliwo do niej i oczywiście wszystko bez projektu i zezwoleń. Nie najmniejszego sensu nic więcej piszę bo widać że moderator wytnie moje wyliczenia i zostaną posty Arturka i zwolenników pompy, mogę tylko napisać że nie montując PC, rekuperatora i super ocieplenia mam ekogroszku na 25 lat palenia.

 

A co w tym dziwnego. Nie każdy samochód to mercedes a PC to Nibe czy Viessman. Dokładne wyliczenia podawałem już kilka razy nawet ze skanami faktur. Nie pamiętam dokładnie co do złotówki więc mogą być niewielkie rozbieżności.

1. PC w której były już pompki DZ,GZ i CWU + napełnienie DZ + montaż czyli podłączenie do instalacji 12900zł brutto, (cena samej PC 9900zł netto).

2.DZ - rura 600mb PE32 x2,3=1400zł , koparka +pomocnicy2000zł, Rozdzielacze wykonanie samodzielne ok 500zł dobieg rura 20mb PE50 ok 100zł, krąg +pokrywa do studni 300zł.

3. Zbiornik CWU z wężownicą z nierdzewki do grzania przepływowego 2500zł ,własne wykonanie

4. Kotłownia ok 800 zł własne wykonanie.

5. Praca własna ok 5-6 dniówek po 8h.

 

Chciałbym tylko dopisać że jeszcze rok przed wykonaniem nie wiedziałem że coś takiego jak PC istnieje. Nie jestem hydraulikiem i taka pracę wykonywałem po raz pierwszy. Pewnie byś chciał abym doliczył jeszcze koszt zdobywanie wiedzy z różnych źródeł a przede wszystkim z tego forum.

 

Jeśli cię to ciekawi to zrobiłem podłogówkę za < niż 3500zł.(rura 900mbx2,5=2250zł + 2 rozdzielacze 1000zł + 100zł spinki praca własna ok 25 rg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja za Włodkiem z PIDem podążyłem i poczytałem chwilę jaki to system "eko"węglowy jest bezobsługowy. Tu im się spieka, tam szukają innego węgla, znowu jakieś ustawienia przedmuchów, a to kopci, sadza fruwa... Ślimaki wymieniają, bo pękają. Po prostu żyć nie umierać.

 

To fakt,niestety muszę się z tym zgodzić,nawet przy moim gorniaku jest dużo mniej problemów,a raczej ich brak,typu spieki,koronki,nadmuchy,dziennie poświęcam 10 minut na obsługę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty, widzę, dalej w oparach absurdu. Praca własna nie oznacza, że wszystko jest za darmo, tylko że pracy wykonanej osobiście się nie uwzględnia. Jako osoba która buduje sposobem gospodarczym, powinieneś o tym wiedzieć.

 

I tak, gdybyś się chociaż wysilił i poczytał o tych, którzy własnym sumptem wykonywali wymiennik wiedziałbyś że koparka nie była darmowa jak i paliwo do niej, kosztowała rura i kosztował glikol do niej. Większość inwestorów rozkładała sama rurę, bo żadna to filozofia. Mimo tego ludzie się pomieścili w ww/ kosztach. Projekt sobie zrobili przy pomocy życzliwych użytkowników z forum.

 

Co do jednego masz rację, nie mieli zezwolenia, bo nie jest ono wymagane. Pozwolenie jest wymagane tylko przy odwiertach tzw. "otwartych" (czyli jak u ciebie w tej chorej wycenie) tj. gdy pobiera się wodę z jednego punktu w ziemi i wtłacza z powrotem w innym punkcie. Ignorancie.

 

 

Abstrahując od tego, Ignorancie, że nie zostały skasowane tylko przeniesione, to przecież ty żadnych sensownych wyliczeń nie przedstawiłeś - a jeśli już, to tylko i wyłącznie pokazujące, że nie masz racji. Ale dobrze że dostrzegłeś pozytywną tendencję, bo do tej pory pod parasolem ochronnym siedzieli tacy jak ty, co robili inwestorom wodę z mózgu i wpędzali ich niejako w nieekonomiczny, brudny i trujący system jakim jest "eko"węgiel.

 

 

Czyli wg ciebie lepiej jest przez 25 lat dymać z worami przewalając w tym czasie 75 TON węgla niż, zamiast pitolić od rzeczy w tym wątku, poczytać odpowiedni wątek na tym forum, zrobić sobie "projekt" wymiennika, zamówić przez telefon rury, następnie koparkę, pokazać palcem gdzie mają być rowy, rozwinąć rurę (samemu albo przy pomocy robotników dom budujących), kazać zasypać, zlecić napełnienie rur glikolem swojemu hydraulikowi ALBO zamówić PC powietrze-woda i najdalej po trzech dniach zapomnieć o temacie? Poważnie, trzeba mieć fantazję, "kolego".

 

Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma kolegami budującymi dom i szybko przeliczyli że PC się nie opłaca, bo nawet budując kotłownie i komin inwestują pieniądze w rzeczy które są trwałe i które dają zabezpieczenie na wypadek zmiany cen ogrzewania z jednego paliwa na inne, kupując PC inwestują w urządzenie które nie daje tej pewności i po kilku-kilkunastu latach jest mało co warte. Inwestując np. 22000zł nawet w pompę powietrzną w porównaniu do gazu który kosztuje max 10000 z przyłączami zwrot nastąpi po kilkunastu latach, kupując kocioł na ekogroszek za 7000zł zwrot nastąpi jeszcze później. Zawsze mogą się trafić osoby które nie mają pojęcia o paleniu ekogroszkiem kupując piec przewymiarowany z trudnym do ustawienia sterownikiem i po to jest forum aby im coś pomóc, nie wiem dlaczego ja takich problemów nie miałem (może nie za wszelką cenę chcę zejść z ceną ogrzewania i kupując ekogroszek powyżej 800zł/t nie mam z nim problemów, może potrafię przeanalizować wykresy z spalania w moim sterowniku internetowym i wprowadzić korekty). Przy piecu na ekogroszek mogą zdarzyć się awarie jak np. pęknięcie ślimaka ale większość piszących jest w stanie samemu zamówić uszkodzony element i samemu go wymienić lub wymieni lokalny hydraulik co przy pompie ciepła jest mało prawdopodobne i trzeba wzywać autoryzowany serwis i koszt też jest proporcjonalnie większy. Nawet jak pisałeś z przesadą przerzucenie 25 lat 75t węgla jest rozłożone w czasie właśnie na 25 lat i jak pisałem przy przemyśleniu całe palety z workowanym węglem wjeżdżają mi do kotłowni metr od pieca i załadunek w zimie zasobnika raz na 1czy2 tygodnie nie zajmuje więcej niż 5 minut do tego dochodzi 5-10 minut na przeczyszczenie pieca i wysypanie szuflady popiołu i to jest cała praca przy przemyślanym ogrzewaniu ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzisiaj rozmawiałem z kilkoma kolegami budującymi dom i szybko przeliczyli że PC się nie opłaca.

A ogrzewanie prądem jako najtańsze inwestycyjnie im się opłaca ?

Maher,czemu pleciesz głupoty tak,żeby jedynie pleść ?

Podaj konkrety,tzn jakie zapotrzebowanie domu na ciepło mają koledzy ?

Czemu nie chcieli domu ogrzewać prądem przy inwestycji 2,4tys.zł zamiast wywalać kasę na kocioł+komin+kotłownię ok.30tys.zł ?

Wiesz na ile lat to jest na ogrzewanie gratis ??? 27 klocków,czujesz to ?

Podaj konkretnie zasadność ekonomiczną ,na cyferkach a nie na plotach jakiś i własnym widzimisie.

Te domy budują dzieci czy dojrzali faceci ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pisałem przy przemyśleniu całe palety z workowanym węglem wjeżdżają mi do kotłowni metr od pieca i załadunek w zimie zasobnika raz na 1czy2 tygodnie nie zajmuje więcej niż 5 minut do tego dochodzi 5-10 minut na przeczyszczenie pieca i wysypanie szuflady popiołu i to jest cała praca przy przemyślanym ogrzewaniu ekogroszkiem.

http://s3.postimg.org/9ukpu082b/palacz.png

Widzisz Maher, pompiarze to od razu widzą takiego Myjka jak fedruje do śmieciucha.

Tak to jest jak się pisze o czymś o czym niema się pojęcia.

Skończ tą dziwną dyskusję z nimi, nie będą mieć z kim to się sami powyrzynają który mądrzejszy i ma najlepsze i najmojsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ogrzewanie prądem jako najtańsze inwestycyjnie im się opłaca ?

Maher,czemu pleciesz głupoty tak,żeby jedynie pleść ?

Podaj konkrety,tzn jakie zapotrzebowanie domu na ciepło mają koledzy ?

Czemu nie chcieli domu ogrzewać prądem przy inwestycji 2,4tys.zł zamiast wywalać kasę na kocioł+komin+kotłownię ok.30tys.zł ?

Wiesz na ile lat to jest na ogrzewanie gratis ??? 27 klocków,czujesz to ?

Podaj konkretnie zasadność ekonomiczną ,na cyferkach a nie na plotach jakiś i własnym widzimisie.

Te domy budują dzieci czy dojrzali faceci ?

 

 

Odpowiedź już sSiwy podawał, to wszystko jest nie dla idiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Maher, pompiarze to od razu widzą takiego Myjka jak fedruje do śmieciucha.

Tak to jest jak się pisze o czymś o czym niema się pojęcia.

Skończ tą dziwną dyskusję z nimi, nie będą mieć z kim to się sami powyrzynają który mądrzejszy i ma najlepsze i najmojsze.

 

fedrować (niem. fördern ‘wydobywać’) technol. ręczne lub mechaniczne oddzielanie fragmentów skalnych od całości złoża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...