Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gość Arturo72
A ktoś Cî broni zainstalować pompę ciepła 230V ?

 

Zabawne jest jakie dziwne argumenty wymyślają Ci, którzy uzasadniają swoje pójście w węgiel

A ja myślę,że tego typu głupie argumenty tych,którzy już posiadają w nowym domu parowozy to wszelkiej maści i usilnie usprawiedliwiania własnej nie wiedzy,nie świadomości no i ostatecznie głupoty.

 

Dlatego w tym wątku jest wysyp takich inwestorów,którzy już mają dom ogrzewany węglem zwanym eko a wątek jest głównie dla inwestorów zastanawiajacych się nad budową i żeby oni nie popelniali takich błędów jak Ci którzy szukają usprawiedliwien.dla bezsensownej decyzji o parowozach w nowych domach.

Aspekt wielkości (i przy tym braku energooszczędności) domu pominę, ale powtórzę się: NIE ROZUMIEM takiej mentalności budowania domu. To piekielnie krótkowzroczne. Ja wychodzę z założenia, że im większy dom, tym lepiej wykonany od względem energetycznym. To jest forma zabezpieczenia inwestora na wypadek gdyby się posrało z pracą, etc. Jak ktoś tego nie robi i buduje stodołę, to znaczy że na taki dom go zwyczajnie NIE STAĆ. Dlaczego zatem taki buduje?

Zgadzam się co do joty ale widać niektórzy tego nie rozumieją lub nie chcą zrozumieć.

Po prostu inna,dziwna i pokrecona logika i mentalność.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Skoro grzanie prądem jest takie ekstra tanie oraz ogólnodostępne to dlaczego spora część ludzi decyduje się na kotły na gaz? Dlaczego nikt z was - zwolenników prądu - nie dyskutuje z tymi co chcą ogrzewać lub ogrzewają gazem? Moim skromnym zdaniem to odejście od gazu byłoby bardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rzecz paliwa stałego bądź prądu.

ja grzeje prądem 85m2 prądem (grzejniki panelowe) i miesięczne zużycie prądu w miesiącu lutym br. zamknęło się na poziomie 1200kWh a mój szef przy domu około 130m2 i lepszej izolacji (również dom w konstrukcji szkieletowej) oraz pompą ciepła pw w tym samym miesiącu zużył 1400kWh jednak u niego jest 5 osób. Ja przy takim zużyciu w Polsce poszedłbym z torbami dlatego nie chcę prądu i jestem przeciwny temu rozwiązaniu.

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jego licznik wykazał zużycie 1400 kWh w lutym 2015 roku na to łączy się oświetlenie. tv, rtv, agd oraz ogrzewanie pompą powietrze-woda. Rachunki płaci się za rzeczywiste zużycie co 2 miesiące po wysłaniu smsa ze stanem licznika. Dodam, że luty był ciepłym miesiącem jednak ja liczyłem i porównywałem z jego zużyciem w lutym bo część grudnia i stycznia byłem w Polsce i ogrzewanie miałem skręcone. Ile Ty musiałbyś zapłacić za 1400kWh? Jego dom wybudowany został w 2006 roku- 15cm wełny w ścianach plus płyty asfaltowe, płyta fundamentowa (nie wiem z jakim ociepleniem) oraz 30cm w stropie wełny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dotyczy chyba kosztów a nie "wygody".

Pewnego razu natknąłem się na dyskusję kilku osób na temat zakazu palenia węglem w niedalekiej przyszłości i zachęcaniu odejścia od tego paliwa na rzecz elektryki tylko chyba wiele osób nie zdaje sobie sprawy skąd bierze się prąd w naszym pięknym kraju i co będzie jeśli owe zakazy czy kary staną się realne na większą skalę i obejmą również (a może przede wszystkim) elektrownie?

 

Pracuję w takiej elektrowni - Kozienice:D mogę co nieco powiedzieć.

W elektrowni są elektrofiltry, które wyłapują w 95% popiół powstały w wyniku spalenia węgla. Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin również z bardzo dobrym skutkiem eliminują tlenki siarki i azotu. Nowo budowany blok 1000MW ma mieć możliwość podpięcia instalacji do skraplania CO2 :)

Przy takiej samej ilości spalin te z elektrowni to "czyścioszki":yes:

Poza tym elektrownie płacą kary za przekroczenie emisji CO2 już od ładnych kilku/kilkunastu lat.

 

Co do instalacji pompy czy pieca na węgiel to tak:

pompa gruntowa + odwierty to około 30tys. można zrobić taniej robiąc kolektor poziomy - wtedy wyjdzie 25 tys.

piec na węgiel + komin to coś koło 10 tys. Jeśli chcemy piec z podajnikiem to pewnie 12-14 tys.

jakieś 12 tys różnicy, ale pompa jest bezobsługowa i przy pompie ciepła w 2 taryfie ogrzewanie (przy dobrze zbudowanym pod pompę domu) wyjdzie około 40-50% taniej. Przy dobrych wiatrach po 10 latach pompa się zwraca. Przy słabszych - niech będzie 15 lat.

Za bezobsługowe grzanie i CWU jak dla mnie warto:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro grzanie prądem jest takie ekstra tanie oraz ogólnodostępne to dlaczego spora część ludzi decyduje się na kotły na gaz? .

 

Jest tanie tylko przy pewnych warunkach - jak dobrze go zbudujesz (ocieplisz) i przygotujesz instalacje pod właśnie prąd.

A dlaczego ludzie wolą gaz od PC? nie wiem - jak dla mnie nie umieją liczyć po prostu, albo zniechęca ich pierwsza lepsza oferta za pompę ciepła, które najczęściej przekraczają 50 tys zł.

A jak widać można zrobić połowę taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w takiej elektrowni - Kozienice:D mogę co nieco powiedzieć.

W elektrowni są elektrofiltry, które wyłapują w 95% popiół powstały w wyniku spalenia węgla. Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin również z bardzo dobrym skutkiem eliminują tlenki siarki i azotu. Nowo budowany blok 1000MW ma mieć możliwość podpięcia instalacji do skraplania CO2 :)

Przy takiej samej ilości spalin te z elektrowni to "czyścioszki":yes:

Poza tym elektrownie płacą kary za przekroczenie emisji CO2 już od ładnych kilku/kilkunastu lat.

 

Co do instalacji pompy czy pieca na węgiel to tak:

pompa gruntowa + odwierty to około 30tys. można zrobić taniej robiąc kolektor poziomy - wtedy wyjdzie 25 tys.

piec na węgiel + komin to coś koło 10 tys. Jeśli chcemy piec z podajnikiem to pewnie 12-14 tys.

jakieś 12 tys różnicy, ale pompa jest bezobsługowa i przy pompie ciepła w 2 taryfie ogrzewanie (przy dobrze zbudowanym pod pompę domu) wyjdzie około 40-50% taniej. Przy dobrych wiatrach po 10 latach pompa się zwraca. Przy słabszych - niech będzie 15 lat.

Za bezobsługowe grzanie i CWU jak dla mnie warto:yes:

 

Przy wymienniku poziomym potrzebne jest miejsce

"przy dobrze zbudowanym pod pompę domu" za free to dobre zbudowanie domu? wydaje mi się, że trzeba co nieco dołożyć do kosztów. Kiedy to się wróci?

Mnie nie przeraża praca fizyczna przy kociołku a ekologiem mam w poważaniu. Dla mnie liczą się koszty.

Dla zwolenników rozwiązań ekologicznych i takich w których na start trzeba wyłożyć, żeby później zaoszczędzić proponuję np. samochód Tesla model S - 0-100km/h 3,5s, zasięg 500km, ładowanie ładowarką super charger do 70% w 2 godziny pełna moc dostępna przy każdym zakresie obrotów. Wyłożysz 350 tys zł ale później jeździsz niemalże za free tylko kiedy to odrobisz? Stać? kupujesz. Mnie nie stać dlatego jeżdżę dieslem który był w miarę tani a teraz muszę płacić za ropę ale i tak w perspektywie nawet 20 lat wychodzi taniej niż auto elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porównujesz nieporównywalne(Tesla)...do ocieplenia wystarczy niewiele dołożyć (finansowo), żeby mieć dużo lepsze parametry (bo to tylko koszt styropianu, położenie 5cm i 25cm kosztuje tyle samo, reszta kosztów jest niezmienna). Do tego zadbanie o kilka detali i nagle okazuje się że straty ciepła są o 1/3 niższe. Ale lepiej pisać o Teslach za 350tys - (to przebija nawet PC za 80tys :p) żeby uzasadnić słuszność swojego wyboru, niż mysleć i liczyć przed budową a nie po
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
a mój szef przy domu około 130m2 i lepszej izolacji (również dom w konstrukcji szkieletowej) oraz pompą ciepła pw w tym samym miesiącu zużył 1400kWh jednak u niego jest 5 osób. Ja przy takim zużyciu w Polsce poszedłbym z torbami dlatego nie chcę prądu i jestem przeciwny temu rozwiązaniu.

Poniżej zużycie energii przez pompę ciepła za c.o+cwu od listopada 2013:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=7002760&viewfull=1#post7002760

6700kWh czyli jakieś 2000zł przez dwa lata,poszedłbyś z torbami ? Przecież ty za węgiel zwanym eko płacisz więcej za rok :)

 

Ba powiem Ci wiecej,te 6700kWh przez dwa lata gdybym grzał prądem a nie pompą ciepła dało by z COP ok.20000kWh czyli 6000zł na te dwa lata za c.o+cwu.

No i co Ty na to ?

Powiedz szefowi,żeby jednak okna wstawił faktycznie ;)

 

 

Dla mnie liczą się koszty.

To dlaczego tak bezmyślnie wpakowałeś do domu bardzo drogi system grzewczy na wegiel zwany eko ?

 

Prosto i na temat,jeśli chcesz biedowac budując dom 250m2 pow.użytkowej za 320tys.zl to twoja sprawa ale do konkretów.

Musisz zrobić OZC,wstępnie dom nowy budowany typowo projektowo bo nie myślisz o przyszłości będzie posiadał zapotrzebowanie ok.80kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zuzyjesz ok.20000kWh a obciążenie cieplne będzie ok.8-9kW.

 

Na początku koszty eksploatacji:

Węglem zwanym eko za ogrzewanie zapłacisz 3000zl jako że 1kWh to 0,15zl,prądem za ogrzewanie zapłacisz 6000zl jako ze 1kWh to 0,30zł,pompa ciepła za ogrzewanie zapłacisz 2000zl jako ze 1kWh to 0,10zł,gazem ziemnym za ogrzewanie zapłacisz 4500-5000zl jako że 1kWh to 0,22-0,25zl.

 

Koszty inwestycji:

System na węgiel zwany eko potrzebuje do działania kociol+komin+kotłownie+skład opału na 3t czyli po kolei 7000-8000tys.zl+4000-5000zł+10000-15000zl=21000-28000zl i tyle kosztuje system grzewczy na węgiel zwany eko.

System grzewczy na prąd nie potrzebuje ani komina ani kotłowni a kociołek na prąd w cenie 2500zl o wymiarach 30cm na 50cm można powiesić w każdym pomieszczeniu ale jak przystępujesz do budowy i przed budową zastanawiasz się nad systemem grzewczym to zamiast kotłowni i komina na etapie adaptacji projektujesz wnęke 1m*1m.

System z pompą ciepła podobnie jeśli chodzi o kotłownię i komin a koszt urządzenia pod tę obciążenie to ok.20000-22000zl

Gaz ziemny podobnie jeśli chodzi o komin i kotłownie a przyłącze gazu i kocioł i instalacja to 12-15tys.zl

 

Ot i cała filozofia myślenia i jako nie mający kasy za dużo i biorąc pod uwagę koszt inwestycji/kosztów eksploatacji wybierzesz przed budową najbardziej optymalny czyt.tani dla Ciebie system grzewczy i projekt domu.

Jak widać system grzewczy na węgiel zwany eko to bardzo drogi system grzewczy.

 

I jak widzisz,mylnie uważasz ze pompa ciepła sprawdzi się jedynie w domu energooszczednym bo w takim domu jaki będziesz chciał zbudować wychodzi taniej niż węgiel zwany eko,ba,ogrzewanie prądem w takim domu biorąc pod uwagę stosunek inwestycji do eksploatacji wyjdzie taniej niż system na węgiel zwany eko.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie, ja nie wpakowałem kotła na eko-groszek. Za tydzień dopiero stawiam komin. Mam stan surowy zamknięty. Wpakuję go, albo kocioł na drewno plus duży bufor ciepła. Działkę mam zbyt małą na poziomy wymiennik a pionowy jest dla mnie za drogi. 4m2 kotłowni z Twoich wyliczeń to 6-8 tys, komin kupiony 2250 postawię sam oraz kocioł na groszek wraz z podłączeniem i osprzętem 8tys co daje w sumie +- 17 tys. Zamontuje mi któryś z was pompę za takie pieniądze i zagwarantuje koszty miesięczne maksymalnie takie jak przy paliwie stałym? to ja poproszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Nie, nie, ja nie wpakowałem kotła na eko-groszek. Za tydzień dopiero stawiam komin. Mam stan surowy zamknięty. Wpakuję go, albo kocioł na drewno plus duży bufor ciepła. Działkę mam zbyt małą na poziomy wymiennik a pionowy jest dla mnie za drogi. 4m2 kotłowni z Twoich wyliczeń to 6-8 tys, komin kupiony 2250 postawię sam oraz kocioł na groszek wraz z podłączeniem i osprzętem 8tys co daje w sumie +- 17 tys. Zamontuje mi któryś z was pompę za takie pieniądze i zagwarantuje koszty miesięczne maksymalnie takie jak przy paliwie stałym? to ja poproszę.

Nie doliczyłeś pomieszczenia tam gdzie MUSISZ wstawić kocioł no chyba,że go na zewnątrz trzymasz czy MUSIAŁEŚ wybudować to pomieszczenie ?

Czym obrobisz komin ponad dachem ? Koszt ?

Ile ton wegla spalisz w ciągu roku w jakiej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymienniku poziomym potrzebne jest miejsce

"przy dobrze zbudowanym pod pompę domu" za free to dobre zbudowanie domu? wydaje mi się, że trzeba co nieco dołożyć do kosztów. Kiedy to się wróci?

Mnie nie przeraża praca fizyczna przy kociołku a ekologiem mam w poważaniu. Dla mnie liczą się koszty.

.

 

Też ekologię mam gdzieś i liczą się dla mnie koszta i dlatego zdecydowałem się na PC. Który z nas liczy dobrze a który źle?!

Na przykładzie mojego domu - instalacja PC + odwierty będzie mnie kosztować 30tys zł. Piec na węgiel + pompka obiegowa i sterownik + komin kosztowałby 14. Spaliłbym węgla w roku za około 2500zł a tak za prąd do pompy ciepła wydam około 1500zł.

Zostaje 1000zł - zwrot porównując do węgla to jakieś 15lat, ale mam system do którego nie zaglądam, wiec co tu porównywać?!

porównując do gazu to zwrot 8-10lat.

 

A mogłeś przecież kupić auto na LPG i byś miał jeszcze taniej - czemu tego nie zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro grzanie prądem jest takie ekstra tanie oraz ogólnodostępne to dlaczego spora część ludzi decyduje się na kotły na gaz? Dlaczego nikt z was - zwolenników prądu - nie dyskutuje z tymi co chcą ogrzewać lub ogrzewają gazem? Moim skromnym zdaniem to odejście od gazu byłoby bardziej ekonomicznym rozwiązaniem na rzecz paliwa stałego bądź prądu.

ja grzeje prądem 85m2 prądem (grzejniki panelowe) i miesięczne zużycie prądu w miesiącu lutym br. zamknęło się na poziomie 1200kWh a mój szef przy domu około 130m2 i lepszej izolacji (również dom w konstrukcji szkieletowej) oraz pompą ciepła pw w tym samym miesiącu zużył 1400kWh jednak u niego jest 5 osób. Ja przy takim zużyciu w Polsce poszedłbym z torbami dlatego nie chcę prądu i jestem przeciwny temu rozwiązaniu.

Może zamiast uprawiać demagogię i po raz kolejny i jako kolejny zmieniać temat odniesiesz się do faktów? Czemu każdy kolejny "eko"węglowiec zapytany o SZCZEGÓŁY nagle zaczyna je ignorować? Chciałeś żeby Ci porównać koszty, a nie podajesz nawet elementarnych danych. Przypomnę zatem pytania:

 

Czy przedstawiony przez ciebie dom zużywa 4T "eko"węgla o kaloryczności 25MJ/kg? Jakie jest zużycie CWU, jaki zbiornik i ile osób korzysta?

 

Jaki jest koszt zabezpieczenia "eko"kotła przed brakiem prądu w przedstawionych przez Ciebie wariantach?

 

Na koniec, czemu wg Ciebie ludzie stawiają dom na którego budowę i utrzymanie ich nie stać?

 

Poradź mu, żeby wreszcie wstawił okna.

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zamontuje mi któryś z was pompę za takie pieniądze i zagwarantuje koszty miesięczne maksymalnie takie jak przy paliwie stałym? to ja poproszę.

A mówi się,że mądry jarekpolak przed szkodą ;)

Ja grzejąc 300M2 wydaję rocznie wraz z cwu niespełna 1500 zł. A mam pompę powietrzną.

Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.

Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.

Ja z dofinansowaniem zapłaciłem za "kotłownie" z pompą 13000 zł. Bez dofinansowania na dzień dzisiejszy to koszt ok. 22tys zł za taki system jak mój.

 

Nie dziękuj tylko myśl :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... +- 17 tys. Zamontuje mi któryś z was pompę za takie pieniądze i zagwarantuje koszty miesięczne maksymalnie takie jak przy paliwie stałym? to ja poproszę.

 

"takie rzeczy to tylko w erze":D

Coś czuję że możesz mieć pompę ciepła z odwiertami poniżej 30 tys - i bezobsługowy system, który zagwarantuje rachunki niższe nawet o 40 % niż na węglu :) Jeśli masz dobrze ocieplony dom i pompa będzie pracować w 80-90% w taniej taryfie to praktycznie pewne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś procentowe na temat ilości pc w nowych domach a innych źródeł ogrzewania? Wszyscy, którzy nie zakładają pc są idiotami którzy nie potrafią liczyć, czy jak to jest?

Komin nad dachem będzie metalowy (blacha za free od szefa). Za kamień naturalny zapłaciłbym 300zł

Nie mierzcie wszystkich swoją miarą, miedzy innymi w ten sposób, że żadnemu się dupy ruszyć nie chce.

Koszty miały być porównywalne a nagle pojawiają się wypowiedzi o odrobieniu różnicy w 15 lat nie wspominając o dodatkowym ociepleniu, więc kto tutaj bzdury wypisuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"takie rzeczy to tylko w erze":D

Coś czuję że możesz mieć pompę ciepła z odwiertami poniżej 30 tys - i bezobsługowy system, który zagwarantuje rachunki niższe nawet o 40 % niż na węglu :) Jeśli masz dobrze ocieplony dom i pompa będzie pracować w 80-90% w taniej taryfie to praktycznie pewne.

 

pompa w II taryfie? A co z kosztami za pozostałą energię w I taryfie? Jeśli się nie mylę, to wtedy prąd jest droższy. Uwzględniacie to w kosztach za ogrzewanie? Lodówka, telewizor czy oświetlenie w każdy powszedni dzień jest droższe. Co z płytą indukcyjną i gotującym się codziennie obiadkiem? Masz świadomość, że przez podział na taryfy twoja zupa jest droższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Macie jakieś procentowe na temat ilości pc w nowych domach a innych źródeł ogrzewania? Wszyscy, którzy nie zakładają pc są idiotami którzy nie potrafią liczyć, czy jak to jest?

Komin nad dachem będzie metalowy (blacha za free od szefa). Za kamień naturalny zapłaciłbym 300zł

Nie mierzcie wszystkich swoją miarą, miedzy innymi w ten sposób, że żadnemu się dupy ruszyć nie chce.

Koszty miały być porównywalne a nagle pojawiają się wypowiedzi o odrobieniu różnicy w 15 lat nie wspominając o dodatkowym ociepleniu, więc kto tutaj bzdury wypisuje?

Masz podane ceny i gruntowej i powietrznej,różnią się w inwestycji jak i tym ze drapek nie doliczyl kotłowni.

Masz też faceta z powietrzną który grzeje dom 300m2 i ma cieplomierz i płaci rocznie 1500zl a koszt jego pompy to 22tys.zł.

To ze ktoś nie potrafi liczyć i myśleć to mniej pretensje to siebie i do nich.

Tu masz czarno na białym podane,że w eksploatacji węgiel zwany eko wychodzi znacznie drożej niż po my ciepła a oo takie porównanie chyba prosiles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
pompa w II taryfie? A co z kosztami za pozostałą energię w I taryfie? Jeśli się nie mylę, to wtedy prąd jest droższy. Uwzględniacie to w kosztach za ogrzewanie? Lodówka, telewizor czy oświetlenie w każdy powszedni dzień jest droższe. Co z płytą indukcyjną i gotującym się codziennie obiadkiem? Masz świadomość, że przez podział na taryfy twoja zupa jest droższa?

Powiedz,czemu opowiadasz takie bzdury ?

Z niewiedzy czy z czego to wynika ?

Sądzę,że z niewiedzy i nie swiadomosci bo nie chcę wierzyć,że nie w związku z brakiem wiedzy w matematyce.

Weź chłopie na tapetę taryfę G12W zobacz ile godzin w miesiącu jest tam tańszego prądu i zastanów się czy na noc wylaczasz lodówkę,czy przez cały weekend ona nie pracuje,czy przez weekend nie oglądasz od rana TV ii nie gotujesz czy kladziesz się przed 22.

Jak się zastanowisz to weź kalkulator do ręki to może już takich bzdur nie będziesz wypisywal.

 

Nawet dla nie grzejacych pradem taryfa G12W jest korzystniejsza niz G11 jak nie ma przedszkola czy domu starców w domu.

 

Na ile liczysz spalanie węgla u siebie w domu i w jakim koszcie ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...