Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gdzie napisałem żeby to osiągnąć muszę lepiej doizolować dom?!

przy tym samym ociepleniu zaoszczędzam 1000 albo ponad rocznie względem węgla.

nie oszukujmy się - pompa ciepła jest droższa przy zakupie względem pieca na węgiel - i niech nikt nie mówi że jest inaczej. Tylko że do pieca na węgiel dochodzą sterownik + pompka obiegowa którą pompa ciepła już ma. Dodatkowo dochodzi komin i jego obróbka, większa kotłownia a więc dodatkowy metraż.

Na moim przykładzie jak pisałem to jest maks 15 lat - w sprzyjających warunkach będzie to 12 lat gdy okaże się że pompa będzie pracować właśnie w 90% w taniej taryfie z dobrym COP. Ja nie dotykam się do ogrzewania i CWU w ciągu roku ani chwili :) Ty zapierniczasz z popiołem co kilka dni a co tydzień ładujesz podajnik. Jak się zapcha to wywalasz i udrażniasz :)

 

Też przy budowie domu brałem różne instalacje pod uwagę - postawiłem nawet komin, czego żałuję bo będzie nieprzydatny. Po przemyśleniach, przeliczeniach postawiłem na pompę - doszedłem do wniosku że jednak zaoszczędzę na czymś innym aby zrobić pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pompa w II taryfie? A co z kosztami za pozostałą energię w I taryfie? Jeśli się nie mylę, to wtedy prąd jest droższy. Uwzględniacie to w kosztach za ogrzewanie? Lodówka, telewizor czy oświetlenie w każdy powszedni dzień jest droższe. Co z płytą indukcyjną i gotującym się codziennie obiadkiem? Masz świadomość, że przez podział na taryfy twoja zupa jest droższa?

 

Nie bój żaby kolego - ja to przeliczył i przemyślał :)

Pogadaj z ludźmi którzy mają prąd w 2 taryfach - większość zyskuje na rachunkach nawet na prądzie bytowym ;) W większości to tani prąd w godzinach 22-6 oraz 13-15 więc w tanim prądzie da się ugotować obiad :)

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mnie olśnisz i wyjaśnisz co jest niepoprawnego w stwierdzeniu, że za wszystkie urządzenia które korzystają z pierwszej taryfy zapłacę więcej? Nie tylko w sezonie grzewczym ale w całym roku. Lodówka działa Ci tylko w taniej taryfie? Rtv, agd oświetlenie? Wyjaśnij mi, jak to możliwe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bój żaby kolego - ja to przeliczył i przemyślał :)

Pogadaj z ludźmi którzy mają prąd w 2 taryfach - większość zyskuje na rachunkach nawet na prądzie bytowym ;)

 

Może większość zyskuje lecz nie wszyscy. Mój brat po zmianie licznika na I-taryfowy płaci średnio o 50-70 zł niższe rachunki. W domu moich teściów facet od spisywania licznika się zaśmiał i już 2 razy mówił, żeby zmienili licznik bo ten na 2 taryfy im się w ogóle nie opłaca, a co gdyby gotowali jeszcze na prądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
może mnie olśnisz i wyjaśnisz co jest niepoprawnego w stwierdzeniu, że za wszystkie urządzenia które korzystają z pierwszej taryfy zapłacę więcej? Nie tylko w sezonie grzewczym ale w całym roku. Lodówka działa Ci tylko w taniej taryfie? Rtv, agd oświetlenie? Wyjaśnij mi, jak to możliwe?

Już ci wyjaśniam,prosto jak przedszkolakowi.

Mamy 100h pracy lodówki,tak żebyś zakumal.

Cena 1kWh w G12W tańszej to 0,30zl a drozszej 0,60zł a w taryfie G11 mamy cenę 1kWh na równo 0,50zl.

Te 100h pracy w taryfie G12W przypada na 60h w tańszej czyli 18zl i 40h w drozszej czyli 24zl czyli mamy w sumie 42zl a jak lodówka będzie pracowała 100h w taryfie G11 wyjdzie nam 50zl.

Która taryfa będzie dla domu korzystniejsza ?

Potrafisz rozwiązać takie równanie ?

Może większość zyskuje lecz nie wszyscy. Mój brat po zmianie licznika na I-taryfowy płaci średnio o 50-70 zł niższe rachunki. W domu moich teściów facet od spisywania licznika się zaśmiał i już 2 razy mówił, żeby zmienili licznik bo ten na 2 taryfy im się w ogóle nie opłaca, a co gdyby gotowali jeszcze na prądze?

Dlatego żebyś nie powielal tych bzdur prosiłem Cię żebyś sprawdził taryfę G12W.

Po co masz być w błędzie.

 

Ale spoko,jak przedszkolakom będę cyferka po cyferce wyjaśniał bo żeby jarekpolak mądry był zawsze przed Szkoda ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 100h pracy w taryfie G12W przypada na 60h w tańszej czyli 18zl i 40h w drozszej czyli 24zl czyli mamy w sumie 42zl a jak lodówka będzie pracowała 100h w taryfie G11 wyjdzie nam 50zl.

Która taryfa będzie dla domu korzystniejsza ?

Potrafisz rozwiązać takie równanie ?

Dlatego żebyś nie powielal tych bzdur prosiłem Cię żebyś sprawdził taryfę G12W.

Po co masz być w błędzie.

 

Spotkałem się tu na forum że dla jednego 2,4=70, wiec to nie są takie łatwe rzeczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wszystkich urządzeniach włącznie z płytą grzejną czy czajnikiem elektrycznym jest tak samo? To jeszcze dziś przekonaj żonę, żeby ugotowała Ci obiad, zrobiła kawę i wyprasowała koszulę do 6:00. Niech się szykuje bo może zacząć za kilka minut.

Kupiłem diesla z kilku powodów:

Duży zasięg

Więcej miejsca w bagażniku

Wyższy moment obrotowy przy niższych obrotach

oraz inne mniej istotne

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekpolak - też na początku nie byłem za pompą, ale po długich przemyśleniach i wyliczeniach jednak się na nią skusiłem i teraz będę wszystkich do tego zachęcał bo naprawdę warto :)

Przemyśl temat na chłodno, przelicz i zadaj sobie pytanie czy naprawdę nie warto sprawić sobie taniego i bezobsługowego systemu do ogrzewania i CWU.

Dlaczego nie odpowiadasz na pytanie dlaczego nie kupiłeś auta z LPG, które by wyszło taniej niż ropniak? Bo nie pasuje do stwierdzenia że liczysz koszta?! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy wszystkich urządzeniach włącznie z płytą grzejną czy czajnikiem elektrycznym jest tak samo? To jeszcze dziś przekonaj żonę, żeby ugotowała Ci obiad, zrobiła kawę i wyprasowała koszulę do 6:00.

Mimo szczerych chęci,nie potrafisz zrozumieć o co biega,masz widocznie z tym problem czemu się nie dziwię.

A kto mówi,żeby pracowała i gotowała w nocy ?

Ale zrozum człowieku,na przykładzie tej lodówki że jak zapłacisz drożej za coś w jednej chwili to i tak to będzie korzystniejsze niż gdybyś płacił jednakowo i taniej w tamtej chwili.

Dlatego nie osmieszaj się już tylko zanim coś jeszcze napiszesz sprawdź ile godzin łącznie z weekendami jest taniego prądu w G12W

A ja i wszyscy w domu gotujemy,pieczemy i pierzemy i pijemy kawę tak jak nam przyjdzie na to ochota,nawet jak w danej chwili jest drożej bo to i tak korzystniejsze.

 

No co tu dużo mówić,macie problem z liczeniem i nie jednokrotnie to pokazujecie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ja się ośmieszam lecz Ty starasz się ośmieszyć tych którzy mają inne zdanie na temat PC. W ciągu tych ośmiu godzin nie wyobrażam sobie ugotowania obiadu czy wielu innych czynności typu odkurzanie i tak jest w większości domów, w których domownicy pracują w godzinach pierwszej zmiany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To nie ja się ośmieszam lecz Ty starasz się ośmieszyć tych którzy mają inne zdanie na temat PC. W ciągu tych ośmiu godzin nie wyobrażam sobie ugotowania obiadu czy wielu innych czynności typu odkurzanie i tak jest w większości domów, w których domownicy pracują w godzinach pierwszej zmiany.

Ale o jakich 8 godzinach piszesz ?

W tygodniu masz ich 10 na dobe a od piątku od 22 do poniedziałku aż 56 godzin taniego prądu.

I jeszcze raz pytanie,kto Cię zmusza do robienia obiadu prania w okresie taniej taryfy ?

U nas wszyscy wychodzą rano i przychodzą po południu i dopiero wtedy jemy,pierzemy itp.czujesz to ?

Pokazuje Ci jedynie że opowiadasz głupoty ale z czego to wynika nie wiem.

Podpowiedź mi z czego wynika Twoja niewiedza i brak umiejętności liczenia ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
no tak plus 2 godziny w południe.

moja "niewiedza" wynika z tego, iż najwięcej urządzeń przynajmniej u mnie w domu działa w godzinach taryfy w której (według Twojego przykładu) musiałbym zapłacić o 10zł za kWh więcej.

+ 56 godzin od piątku od 22 do poniedziałku do 6.00 czyli CAŁY weekend tani prąd.

Jakich urządzeń u Ciebie działa najwięcej w czasie drogiej taryfy dla ułatwienia od poniedziałku do niedzieli ?

Tylko naprawdę przed odpowiedzią zastanów się i policz dobrze,żebyś kolejnej głupoty nie palnal bo będę prostowal.

Bo wiem dobrze jak to wyglada bo też mam życie jednozmianowe.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tym co teraz a nie o tym co będzie w nowym domu

Pralka- nie mogę włączyć z opóźnieniem a ubrania muszą być wyjęte po skończeniu prania jak najszybciej bo się wygniotą według żony

Płyta grzejna - nie przekonam żony żeby gotowała po 22 lub przed 6 rano a w 13-15 nie ma takiej możliwości

Czajnik elektryczny- wodę na herbatę najczęściej gotuje wieczorem nawet kilka razy.

Czajnik elektryczny - wodę na kaszkę dla dziecka około 8 i mleko na dobranoc o 19 oraz do termosu żeby w nocy szybciej poszło z mlekiem około 21.

Ekspres włączam o 6:30 przeważnie po 17

Odkurzacz w dni powszednie to przeważnie 1-2 razy w tygodniu również po 17

komputer od 17 do 21-22

telewizor chwilę po 6:30 oraz od 17 do 22-23

oświetlenie poniżej godziny rano oraz w zimie od 17 do 22-23 w lecie jedynie późnym wieczorem

lodówka chodzi kiedy chce więc nie wiem w których godzinach się włącza

nic więcej na myśl mi w tej chwili nie przychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Piszę o tym co teraz a nie o tym co będzie w nowym domu

Pralka- nie mogę włączyć z opóźnieniem a ubrania muszą być wyjęte po skończeniu prania jak najszybciej bo się wygniotą według żony

Płyta grzejna - nie przekonam żony żeby gotowała po 22 lub przed 6 rano a w 13-15 nie ma takiej możliwości

Czajnik elektryczny- wodę na herbatę najczęściej gotuje wieczorem nawet kilka razy.

Czajnik elektryczny - wodę na kaszkę dla dziecka około 8 i mleko na dobranoc o 19 oraz do termosu żeby w nocy szybciej poszło z mlekiem około 21.

Ekspres włączam o 6:30 przeważnie po 17

Odkurzacz w dni powszednie to przeważnie 1-2 razy w tygodniu również po 17

komputer od 17 do 21-22

telewizor chwilę po 6:30 oraz od 17 do 22-23

oświetlenie poniżej godziny rano oraz w zimie od 17 do 22-23 w lecie jedynie późnym wieczorem

lodówka chodzi kiedy chce więc nie wiem w których godzinach się włącza

nic więcej na myśl mi w tej chwili nie przychodzi

 

Czyli podobnie jak u mnie i teraz sobie pomysł i policz.

Przychodzi sobota i niedziela.TV od rana do nocy,kompy tak samo,jedzenie,kawy nie w pracy ale w domu,sprzątanie generalne bo w tygodniu nie chcę się lub nie ma czasu,pralka,lodówka wszystko od rana,oświetlenie itp.

I to wszystko cały czas w tanim prądzie.

Sądzę że właśnie w weekend najwięcej idzie prądu na bytowy niż w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mnie olśnisz i wyjaśnisz co jest niepoprawnego w stwierdzeniu, że za wszystkie urządzenia które korzystają z pierwszej taryfy zapłacę więcej? Nie tylko w sezonie grzewczym ale w całym roku. Lodówka działa Ci tylko w taniej taryfie? Rtv, agd oświetlenie? Wyjaśnij mi, jak to możliwe?

 

Lodówka akurat to to mniejszy koszt w dwutaryfowej. Wystarczy wziąć kalkulator i policzć

Oświetlenie ? Coraz mniejszy procent w wydatkach na prąd.

AGD ? Pralka i zmywarka z opóźnionym startem i robisz na nich największe oszczędności

 

Jak mieszkałem w mieszkaniu, to miałem dwie taryfy. Pralka, zmywarka szła w 60-70% przypadków w taniej taryfie, na resztę nie zważałem

rachunki 15-20 zł mniejsze (w skali miesiąca)

 

Pralka- nie mogę włączyć z opóźnieniem a ubrania muszą być wyjęte po skończeniu prania jak najszybciej bo się wygniotą według żony

 

Czyli o której musi skończyć się pranie ?

Ile prań robicie w tygodniu, ile w weekend ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś procentowe na temat ilości pc w nowych domach a innych źródeł ogrzewania? Wszyscy, którzy nie zakładają pc są idiotami którzy nie potrafią liczyć, czy jak to jest?

Komin nad dachem będzie metalowy (blacha za free od szefa). Za kamień naturalny zapłaciłbym 300zł

Nie mierzcie wszystkich swoją miarą, miedzy innymi w ten sposób, że żadnemu się dupy ruszyć nie chce.

Koszty miały być porównywalne a nagle pojawiają się wypowiedzi o odrobieniu różnicy w 15 lat nie wspominając o dodatkowym ociepleniu, więc kto tutaj bzdury wypisuje?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?225505-Dlaczego-system-grzewczy-na-ekogroszek-nie-jest-op%C5%82acalny-ekonomicznie-w-nowych-domac&p=7013988&viewfull=1#post7013988

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekpolak - przecież nic nie stoi na przeszkodzie żebyś przez tydzień spoglądał na licznik prądu. Wtedy zobaczysz ile prądu czerpiesz w poszczególnych godzinach i weekendzie i obliczysz czy Ci się opłaca czy nie :)

Zrobiłem sobie "z grubsza" przelicznik w exellu i to co mi wyszło mnie zaskoczyło. Na plus na taryf G12 i G12W oczywiście:D przelicz to sobie jarekpolak to zrozumiesz o co chodzi - tylko przelicz to dobrze.

Arturo72 - możesz podać dokładne ceny jakie masz u siebie przy G11 a jakie przy G12 czy G12W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Arturo72 - możesz podać dokładne ceny jakie masz u siebie przy G11 a jakie przy G12 czy G12W?

Jutro zerkne na fakturę ale tylko G12W ewentualnie bo reszty nie wiem ;-)

Mogę rzucić jedynie cennik z Taurona ale też jutro bo nie chcę mi się szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...