Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Miałem na myśli pompę powietrze/woda. Gruntowa to inna para kaloszy, ale też zdecydowanie wyższy poziom inwestycji na starcie. Uwzględnij też i to w swojej kalkulacji opłacalności. W przypadku niskiego zapotrzebowania na ciepło przez budynek, pompa gruntowa nieprędko się zwróci.

 

Ja gruntową pompę 9kW + 220m odwiertów mam za lekko ponad 29 tys zł brutto. Ktoś napisał wcześniej że jego kotłownia + piec na węgiel + komin wyszły 17 tys, ale nie liczył chyba sterownika z dmuchawą i pompy obiegowej, więc dolatuje parę stówek.

Ogrzewanie będzie mnie kosztowało nawet 50% taniej niż węglem (są dane użytkowników na forum które to potwierdzają) a CWU w ciągu roku pewnie ze 30% taniej niż węglem co też trzeba wziąć pod uwagę. Zwrot 8 lat :)

 

pompę powietrzną z zasobnikiem CWU można kupić za 20 tys zł.

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@drapek - Miałem na myśli pompę powietrze/woda. Gruntowa to inna para kaloszy, ale też zdecydowanie wyższy poziom inwestycji na starcie. Uwzględnij też i to w swojej kalkulacji opłacalności. W przypadku niskiego zapotrzebowania na ciepło przez budynek, pompa gruntowa nieprędko się zwróci.

 

mylisz się

mam gruntówkę polskiego producenta, sama PC kosztowała około 12tyś (fakt, dzisiaj są droższe około 2tys)

DZ poziome 8tys. (przewymiarowane, w trudnym terenie, można zrobić taniej)

chodzi bezawaryjnie 5,5 roku (fakt, wymieniałem czujnik zaniku fazy, który padł po burzy)

jeszcze trzeba doliczyć na resztę kotłowni, tutaj już zależy od fantazji budującego :p

 

a ceny prądu wziąłem z oferty, która jest już nieaktualna, ale część osób skorzystała

https://duon.pl/przez-internet-najtaniej-9

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
@drapek - Miałem na myśli pompę powietrze/woda. Gruntowa to inna para kaloszy, ale też zdecydowanie wyższy poziom inwestycji na starcie. Uwzględnij też i to w swojej kalkulacji opłacalności. W przypadku niskiego zapotrzebowania na ciepło przez budynek, pompa gruntowa nieprędko się zwróci.

gondolierzy,obudź się,poniżej masz faceta,który grzeje pompą ciepła powietrze-woda 9kW dom 300m2 i ma cieplomierz i 90% zużycia w taniej taryfie:

Od 1.05.2014 do 30.04.2015 - co + cwu - 4781 kWh - 1481zł. Energia wyprodukowana 19215 kWh. Dom 300m2, zużycie wody 251m3.

Pompa powietrzna, taryfa G12 4376 kWh II taryfa, 405 kWh w I taryfie. Temp 22,5st -23st. Tylko w łazience więcej ze względu na dzieciaki.

Energia wyprodukowana 19215kWh/na energia zuzyta 4781kWh=COP 4.01

Jeszcze jakieś pytania ?

 

Dzisiejsze pompy ciepła p-w mają parametry techniczne przewyzszajace nawet pompy gruntowe ale nie wiem dlaczego wśród użytkowników głównie węgla zwanego eko to nie dociera.

Czyżby opóźnienie rozwojowe ?

 

Oczywiście na COP wpływa dużo rzeczy aa głównie temp.zasilania a wiadomo,że użytkownicy węgla zwanego eko nie mają o tym pojęcia pakując grzejniki ścienne i podlogowke wg rozstawu Pana Kazia od kotła i być może stąd obawy.

Ale to kolejny dowód,że to przed budową trzeba myśleć o budowie a nie jak ma się już rękę w nocniku z kominem i kotłownia i grzejnikami na ścianie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy nie chcą aby to do nich dotarło - boją się przyznać do błędów i wolą wyciągać jakieś śmieszne argumenty aby "było po ich myśli" :)

A co do spalania węgla to uwierzcie mi bo pracuję na odpopielaniu w elektrowni i widzę jakie zawartości węgla oraz popiołu są w spalinach po spaleniu węgla (w elektrowni jest on o wyższej kaloryczności niż większość tych na rynku). Uzyskanie 1kWh ciepła za 20groszy z węgla jest nie do osiągnięcia w domowym piecyku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja gruntową pompę 9kW + 220m odwiertów mam za lekko ponad 29 tys zł brutto. Ktoś napisał wcześniej że jego kotłownia + piec na węgiel + komin wyszły 17 tys, ale nie liczył chyba sterownika z dmuchawą i pompy obiegowej, więc dolatuje parę stówek.

Ogrzewanie będzie mnie kosztowało nawet 50% taniej niż węglem (są dane użytkowników na forum które to potwierdzają) a CWU w ciągu roku pewnie ze 30% taniej niż węglem co też trzeba wziąć pod uwagę. Zwrot 8 lat :)

 

pompę powietrzną z zasobnikiem CWU można kupić za 20 tys zł.

Dokładnie,Maher,daj namiary koledze swojemu na drapka jak chce gruntowke a drapkowi za to niech odpadli dobrą whisky :D

30 klocków będzie miał w kieszeni jak nie potrafi szukać ;)

 

Czy Wy naprawdę lubicie z siebie robić takie ofiary losu ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne porównanie z lekka tendencyjne, kolego drapek. Cena 1kWh z węgla to mniej niż 0,18 zł, no chyba że nieumiejętnie zdymianego, a nie spalanego.

Przy rocznej śr. spr. 50% i cenie "eko"węgla 750zł/T cena 1kWh to 0,22 zł.

Przy rocznej śr. spr. 50% i cenie "eko"węgla 600zł/T cena 1kWh to 0,17 zł.

Przy rocznej śr. spr. 50% i cenie "eko"węgla 450zł/T cena 1kWh to 0,13 zł.

 

Przy rocznej śr. spr. 60% i cenie "eko"węgla 750zł/T cena 1kWh to 0,18 zł.

Przy rocznej śr. spr. 60% i cenie "eko"węgla 600zł/T cena 1kWh to 0,14 zł.

Przy rocznej śr. spr. 60% i cenie "eko"węgla 450zł/T cena 1kWh to 0,11 zł.

 

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 750zł/T cena 1kWh to 0,15 zł.

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 600zł/T cena 1kWh to 0,12 zł.

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 450zł/T cena 1kWh to 0,09 zł.

 

Cena prądu rzędu 0,3zł, to cena w taniej taryfie. Więc pompa ma pracować głownie w nocy. Konia z rzędem temu, kto osiągnie średnie COP = 4 grzejąc pompą w nocy. No i trzeba by jeszcze dać bufor do kompletu, żeby zachować komfort cieplny, a nie pocić się w łóżku nad ranem.

Średnie roczne. Dodawanie buforu przy PC i budynku akumulacyjnym to najgorsza rzecz jaką można zrobić. To tylko jałowy wydatek.

 

Dla 1kWh w 1T 0,60 zł i 2T 0,30 zł

 

Przy rocznym średnim COP 2.5, 50% 1T i 50% 2T cena 1kWh to 0,17 zł.

Przy rocznym średnim COP 2.5, 30% 1T i 70% 2T cena 1kWh to 0,14 zł.

Przy rocznym średnim COP 2.5, 100% 2T cena 1kWh to 0,11 zł.

 

Przy rocznym średnim COP 3, 50% 1T i 50% 2T cena 1kWh to 0,14 zł.

Przy rocznym średnim COP 3, 30% 1T i 70% 2T cena 1kWh to 0,12 zł.

Przy rocznym średnim COP 3, 100% 2T cena 1kWh to 0,09 zł.

 

Przy rocznym średnim COP 3.5, 50% 1T i 50% 2T cena 1kWh to 0,12 zł.

Przy rocznym średnim COP 3.5, 30% 1T i 70% 2T cena 1kWh to 0,10 zł.

Przy rocznym średnim COP 3.5, 100% 2T cena 1kWh to 0,08 zł.

 

COP 4 nie uwzględniam, bo się przecież nie da. Ale jakby kogoś interesowało....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drapek,wg Wikipedii twoja elektrownia spala pył węglowy a nie węgiel,możesz to jakos sensownie wyjaśnić?....:confused:

To jest właśnie jeszcze jeden argument który przemawia za tym że w elektrowni węgiel spalany jest dużo dokładniej niż w domowym piecu.

Węgiel jest rozdrabniany w młynach na pył właśnie i trafia z powietrzem do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 750zł/T cena 1kWh to 0,15 zł.

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 600zł/T cena 1kWh to 0,12 zł.

Przy rocznej śr. spr. 70% i cenie "eko"węgla 450zł/T cena 1kWh to 0,09 zł.

"Tak, tak - a świstak siedzi i zawija je...":yes:

Tańszy węgiel to słabsza kaloryczność przecież a tu jest liczone jakby było to samo:bash:

 

COP 4 nie uwzględniam, bo się przecież nie da. Ale jakby kogoś interesowało....

 

Jest przykład wyżej że przy pompie powietrznej całoroczny COP 4 jest do zrobienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Tak, tak - a świstak siedzi i zawija je...":yes:

Tańszy węgiel to słabsza kaloryczność przecież a tu jest liczone jakby było to samo:bash:

Nie uwzględniałem oczywiście spadku kaloryczności, są ponoć tacy, co TURBO "eko"węgiel kupują po 300 zł/T. Mógłbym uwzględnić spadek kaloryczności -- ale czy warto się babrać? Przecież wyjdzie tylko i wyłącznie drożej.

 

Jest przykład wyżej że przy pompie powietrznej całoroczny COP 4 jest do zrobienia :)

 

Przy rocznym średnim COP 4, 50% 1T i 50% 2T cena 1kWh to 0,10 zł.

Przy rocznym średnim COP 4, 30% 1T i 70% 2T cena 1kWh to 0,09 zł.

Przy rocznym średnim COP 4, 100% 2T cena 1kWh to 0,07 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w branży jeśli chodzi o spalanie węgla i nikt mi kitu nie wciśnie że w domowym piecu spali węgiel z wysoką sprawnością jaką podają producenci:yes:

Jak dla mnie to "węglowcy" mogą mieć nawet 1kWh po 8 groszy. Tylko jakoś nie widać domów które potrzebują 1,5 tony węgla na sezon a powinno być ich od groma według tego co tu niektórzy wypisują.

Domów z pompami ciepła które mają 1000zł/sezon za grzanie jest sporo. Nie wspominając już o tym że są tacy którzy schodzą do 800zł i poniżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nazywa się człowiek któremu można napluć w twarz a ten powie, że deszcz pada? Myjk Atruro72 i inni podobni do których nie docierają żadne argumenty typu, że ktoś nie ma kasy na instalację to powiedzą, że to taka sama cena po czym wyliczamy koszty i pojawiają się głosy, że różnica się odrobi w 15 lat, to jak to w końcu jest? a może ciężarówkę dodatkowego styro mam kupić żeby nie pójść z torbami?

A dla ścisłości napisalem jasno i czytelnie, chyba, że dla Ciebie to zbyt trudne do zrozumienia więc powtórzę. Podałem czego i kiedy używam w domu w którym mieszkam. Mam dobrą pralkę i nie stać mnie na kupowanie nowej tylko dlatego, żebym mógł włączyć opóźnienie i tak samo ze zmywarką czy suszarką do włosów żony. No proszę czekam na kolejne argumenty, że nie mam racji, że nie umiem liczyć i że wszyscy którzy nie mają pc to debile.

Żenada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarekpolak - skoro tak liczysz się z każdym groszem do dlaczego wybrałeś starego diesla który wychodzi drożej a nie auto z LPG?

Po co miałbyś kupować inną pralkę z opóźnieniem?

Przeczytałeś post w którym napisałem że taryfa G12W sama z siebie się opłaca? ogarniasz to czy to dla Ciebie za trudne?

Odpowiedz na pytania to będziemy dyskutować a nie się wymądrzasz, ale na pytania nie odpowiadasz.

Skoro jesteś tak biedny to po co stawiałeś dom 130m2. Trzeba było postawić 90m2. W blokach mają po 45 i się cieszą.

Myślisz że Ci co mają pompy śpią na kasie? mylisz się - ja zapierniczam "z pracy do roboty" żeby coś mieć. Nikt mi na nic nie daje. Zapieprzam na budowie ile wejdzie żeby zostało parę groszy na elektryce, podłogówce czy klejeniu styropianu - żeby między innymi zostało na pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję tyle, tyle mi odpowiada, więc tyle postawiłem. Piszę kolejny raz - rachunki spadły po przejściu na licznik jedno-taryfowy,

także na własnej skórze przekonałem się, że ta taryfa się po prostu u mnie nie sprawdziła i się nie opłacała. Nie muszę opierać się na postach ludzi którzy jedynie wirtualne cyferki widzą a na rachunkach na energię.

Odnośnie diesla to podałem już powody mojej decyzji.

Ja "zapierniczam na budowie" po to, żeby wystarczyło na "śmierdziucha" czy jak wy to tam nazywacie.Pozdrawiam

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą pralkę i nie stać mnie na kupowanie nowej tylko dlatego, żebym mógł włączyć opóźnienie i tak samo ze zmywarką czy suszarką do włosów żony. No proszę czekam na kolejne argumenty, że nie mam racji, że nie umiem liczyć i że wszyscy którzy nie mają pc to debile.

Żenada.

 

wiesz, ja kupiłem taki prosty sterownik, który wkłada się do gniazdka, a do niego wkłada się wtyczkę z pralki/zmywarki. Kosztował całe 7-8zł

jeszcze masz jakieś pytania i wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za sterownik ale u mnie po włączeniu do prądu trzeba jeszcze wcisnąć "start" a ten sterownik chyba tego nie potrafi... Jeśli tego nie zrobisz to pralka nie zacznie działać po ponownym kontakcie z prądem nawet jak wcześniej to zrobisz.

Trudno prać jedynie w sobotę jak ktoś wcześniej mi doradzał przy małych dzieciach i wysuszyć 3-4 pralki jednocześnie.

Edytowane przez jarekpolak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję tyle, tyle mi odpowiada, więc tyle postawiłem. Piszę kolejny raz - rachunki spadły po przejściu na licznik jedno-taryfowy,

także na własnej skórze przekonałem się, że ta taryfa się po prostu u mnie nie sprawdziła i się nie opłacała. Nie muszę opierać się na postach ludzi którzy jedynie wirtualne cyferki widzą a na rachunkach na energię.

Odnośnie diesla to podałem już powody mojej decyzji. Pozdrawiam

 

No to nie pie*rz głupot że Cię nie stać bo jakby tak było faktycznie to byś postawił 80-90m2, wykończył pokój z kuchnią i łazienką i byś mieszkał.

Co do rachunków tańszych w 1 taryfie - jeśli nie mieszkasz na weekendzie w domu to faktycznie najlepsza jest 1 taryfa.

Tylko że większość ludzi właśnie w weekendy ma większe zużycie więc się opłaca nawet bez PC pracującej w tanim prądzie.

Przy pompie ciepła jednak taryfa nocna czy weekendowa już się opłaca bo i tak dużo zyskujesz nawet jeśli policzysz droższy prąd bytowy.

 

Chcesz węgiel - proszę bardzo. Ale nie wmawiaj że zaoszczędzisz nie wiadomo ile pieniędzy na tym bo tak nie jest !!! Masz dowody na to wyżej !!!

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nazywa się człowiek któremu można napluć w twarz a ten powie, że deszcz pada?

No właśnie, jak?

 

Myjk Atruro72 i inni podobni do których nie docierają żadne argumenty typu, że ktoś nie ma kasy na instalację to powiedzą, że to taka sama cena po czym wyliczamy koszty i pojawiają się głosy, że różnica się odrobi w 15 lat, to jak to w końcu jest? a może ciężarówkę dodatkowego styro mam kupić żeby nie pójść z torbami?

Nie masz iść z torbami, tylko odpowiedzieć na proste pytania, skoro chciałeś policzyć i porównać systemy. Przypominam.

 

Czy przedstawiony przez ciebie dom zużywa 4T "eko"węgla o kaloryczności 25MJ/kg? Jakie jest zużycie CWU, jaki zbiornik i ile osób korzysta?

 

Jaki jest koszt zabezpieczenia "eko"kotła przed brakiem prądu w przedstawionych przez Ciebie wariantach?

 

Czemu wg Ciebie ludzie stawiają dom na którego budowę i utrzymanie ich nie stać?

 

Czy w ramach budowania stodoły i oszczędzania na jej ociepleniu, a zamontowaniu trutki na ludzi, powiesisz sobie na każdej ścianie tabliczki:

 

.

Kochana żono, drogie dzieci.

 

Truję WAS, bo dla mnie liczy się KASA tu i teraz

i mam w poważaniu WASZE i SWOJE zdrowie.

 

Nie dziękujcie, dodają to gratis do naszego super kotła.

Nie przepraszam, taka już moja mentalność.

.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co to za sterownik ale u mnie po włączeniu do prądu trzeba jeszcze wcisnąć "start" a ten sterownik chyba tego nie potrafi... Jeśli tego nie zrobisz to pralka nie zacznie działać po ponownym kontakcie z prądem nawet jak wcześniej to zrobisz.

Trudno prać jedynie w sobotę jak ktoś wcześniej mi doradzał przy małych dzieciach i wysuszyć 3-4 pralki jednocześnie.

 

sterownik za dużo powiedziane..prosty programator, coś jak w linku

http://allegro.pl/wlacznik-programator-timer-analogowy-24h-gniazdko-i5802615150.html

tymi zapadkami ustawiasz kiedy jest zasilanie w gniazku z dokładnością do 15minut bodajże

mam chyba dokładnie taki jaki jest na zdjęciu

 

u mnie te pranie+suszenie w weekend się sprawdza - no ale mam pralnio-suszarnię z prawdziwego zdarzenia. Ale to nie znaczy że się pierze tylko w weekendy...co to to nie

u mnie co prawda jest to osobne pomieszczenie, ale równie dobrze taką funkcję mogłaby pełnić "kotłownia", bo jest czysta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gondolierzy,obudź się,poniżej masz faceta,który grzeje pompą ciepła powietrze-woda 9kW dom 300m2 i ma cieplomierz i 90% zużycia w taniej taryfie:

Energia wyprodukowana 19215kWh/na energia zuzyta 4781kWh=COP 4.01

Jeszcze jakieś pytania ?

Tak. Ile wydał na ocieplenie, wentylację i rekuperację, że 300m ogrzewa 9kW pracujące tylko na taniej taryfie?

 

Dzisiejsze pompy ciepła p-w mają parametry techniczne przewyzszajace nawet pompy gruntowe ale nie wiem dlaczego wśród użytkowników głównie węgla zwanego eko to nie dociera.

Czyżby opóźnienie rozwojowe ?

Pewnie zaczadzenie, ale czy to powód, żeby rozmówcę obrażać? Ogarnij się.

 

Oczywiście na COP wpływa dużo rzeczy aa głównie temp.zasilania a wiadomo,że użytkownicy węgla zwanego eko nie mają o tym pojęcia pakując grzejniki ścienne i podlogowke wg rozstawu Pana Kazia od kotła i być może stąd obawy.

Ale to kolejny dowód,że to przed budową trzeba myśleć o budowie a nie jak ma się już rękę w nocniku z kominem i kotłownia i grzejnikami na ścianie.

Się ludziska boją nowego, ale żeby to zrozumieć trzeba odrobinę empatii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...