Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Gość Arturo72
Dla kogoś, kto liczy każdą złotówkę, niestety najlepszym najtańszym rozwiązaniem jest gaz ziemny lub ekogroszek. Ja możliwości podpięcia do gazu nie mam, także pozostaje ekogroszek. Dziwią mnie tylko ludzie, którzy mają zasobne portfele i dochody, budują dwory, których często koszt wykonania dachu dochodzi do 100 tys. pln i pakują tam piec na ekogroszek.

Czemu kolejne bzdury opowiadasz ? Gaz ziemny jest niewiele tańszy w eksploatacji niż prąd a o wiele droższy w inwestycji niż prąd.

Koszt 1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,25zł a z prądu 0,30zł czyli różnica 5-8 groszy na kWh czyli praktycznie to samo.

Kolego,zatem jak u Ciebie jest z liczeniem i obsługą kalkulatora jak takie brednie opowiadasz ?

 

Dla kogoś kto liczy każdą złotówkę najtańszym i najlepszym rozwiązanie zamiast kotła na węgiel zwany eko za 7tys.zł+komina za 4tys.zł+kotłowni za 10tys.zł będzie kociołek na prąd jedynie za 2,5tys.zł i mamy ile nie wydanej kasy na kominy i kotłownie a o ile taniej niż kocioł ma wegiel zwany eko ??

Może nauka obsługi kalkulatora by się przydała co darianus ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla kogoś, kto liczy każdą złotówkę, niestety najlepszym najtańszym rozwiązaniem jest gaz ziemny lub ekogroszek. Ja możliwości podpięcia do gazu nie mam, także pozostaje ekogroszek. Dziwią mnie tylko ludzie, którzy mają zasobne portfele i dochody, budują dwory, których często koszt wykonania dachu dochodzi do 100 tys. pln i pakują tam piec na ekogroszek.

Ja też nie miałem możliwości podpięcia gazu.

 

A może ten kto liczy każdą złotówkę niech zostanie w mieszkaniu 40 m2? Zawsze lepiej mieć Tico i nim jeździć niż oglądać na parkingu swego Merca S600 i płakać, że nie stać mnie na paliwo...

 

Jeśli nie stać mnie na utrzymanie domu, to go nie buduję. A utrzymanie domu, to też dostosowanie się do warunków okolicznych. Jeśli więc budujemy poza miastem, na nowym osiedlu, to zakładamy, że ludzie tam mieszkający potrzebują np. spacerów w czystym powietrzu - zatem urządzenia dymiące są skreślone z góry.

Edytowane przez budowlany_laik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kogoś, kto liczy każdą złotówkę, niestety najlepszym najtańszym rozwiązaniem jest gaz ziemny lub ekogroszek. Ja możliwości podpięcia do gazu nie mam, także pozostaje ekogroszek.

Możesz podać planowane zapotrzebowanie na energię swojego domu, metraż, i inne istotne dla ogrzewania parametry domu? Wykonałeś OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jest ten wątek żeby uświadamiać i pokazywać nowym inwestorom,że jednak warto myśleć i liczyć.

A takie argumenty już mieszkających z węglem zwanym eko są śmieszne i są próbą jedynie usprawiedliwienia własnej nieświadomości,braku liczenia i braku myślenia.

 

Czemu kolejne bzdury opowiadasz ?

Kolego,zatem jak u Ciebie jest z liczeniem i obsługą kalkulatora jak takie brednie opowiadasz ?

Może nauka obsługi kalkulatora by się przydała co darianus ?

 

A ty w dalszym ciągu uprawiasz ten swój "Prądowy Dżihad"?

Masakra!

Kolego nie wiem jak u ciebie z myśleniem, ale z kulturą osobistą to raczej nie miałeś do czynienia.

Długo jeszcze masz zamiar w taki chamski, wulgarny, arogancki sposób odpowiadać na posty innych osób?

Widzę, że moderacja umarła na tym forum całkowicie.

OK - umówmy się - tylko ty masz odrobinę mózgu w głowie i tylko ty myślisz - cała reszta to stado baranów - "inwestorzy drugiego sortu"!

I skończ już tą świętą wojnę "pompy ciepła vs. reszta świata".

A do normalnych ludzi - mały apel - nie zabierajcie już proszę głosu, nie odpisujcie w tym podłym wątku - niech spadnie jak najszybciej gdzieś na 10 stronę archiwum tego forum.

Edytowane przez tomasziolkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Arturo72. Mam pytanie, ile procentowo drożej wyniesie eksploatacja pieca elektrycznego w stosunku do ekogroszku?

Zależy od sprawności "eko"kotła oraz ceny węgla. Po za tym, po raz kolejny, tak się tego nie szacuje...

 

Możesz podać planowane zapotrzebowanie na energię swojego domu, metraż, i inne istotne dla ogrzewania parametry domu? Wykonałeś OZC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od sprawności "eko"kotła oraz ceny węgla. Po za tym, po raz kolejny, tak się tego nie szacuje...

 

Możesz podać planowane zapotrzebowanie na energię swojego domu, metraż, i inne istotne dla ogrzewania parametry domu? Wykonałeś OZC?

 

Wyliczyłem sobie orientacyjnie zapotrzebowanie na cieplowlasciwe.pl:

 

- potrzebna moc grzewcza - 7,2kW

-maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje dom w największy mróz - 40W/m2

- wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu - 15 991kWh

- tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego - 89kWh/m2*rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Masz rację Arturo72. Mam pytanie, ile procentowo drożej wyniesie eksploatacja pieca elektrycznego w stosunku do ekogroszku?

Podaj mi zapotrzebowanie domu na ciepło to podam Ci nawet w PLN jesli chodzi o prąd ile zapłacisz za ogrzewanie.

Podaj wyniki z OZC.

- wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu - 15 991kWh

Sądzę,że jest to zużycie energii i sadzę,że błędne i znacznie zawyżone.

Jaki dom,jaka izolacja i wentylacja ?

 

A ty w dalszym ciągu uprawiasz ten swój "Prądowy Dżihad"?

Masakra!

Żaden dzihad a po prostu wyjasnianie i prostowanie błędnego myślenia i liczenie,liczenie i jeszcze raz liczenie.

 

Przeczytaj temat wątku,powoli i dokładnie...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczyłem sobie orientacyjnie zapotrzebowanie na cieplowlasciwe.pl:

- potrzebna moc grzewcza - 7,2kW

-maksymalna moc grzewcza jakiej potrzebuje dom w największy mróz - 40W/m2

- wskaźnik mocy kotła względem ogrzewanego metrażu - 15 991kWh

- tyle ciepła zużyje dom w ciągu całego sezonu grzewczego - 89kWh/m2*rok

To są tylko przybliżone wartości. Czy OZC jest wykonane i dlaczego nie? Jaka jest zakładana sprawność kotła, cena "eko"węgla, jego kaloryczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom parterowy z poddaszem użytkowym i z piwnicą. Powierzchnia użytkowa 130m2. Skosy nad poddaszem lane. Izolacja pod dachem 25 cm wełny. Izolacja ścian 15 cm grafit. Izolacja ścian piwnic 8cm XPS. Ściany z pustaka ceramicznego 24cm. Piwnica nieogrzewana. Izolacja stropu nad piwnicą 8cm. Oczekiwana temp. zimą w domu 23 stopnie. Nie mam OZC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, ile procentowo drożej wyniesie eksploatacja pieca elektrycznego w stosunku do ekogroszku?

 

Im gorzej dom wybudowany, tym lepiej wypada węgiel. Problem polega na tym, że chyba nie chcemy na starcie robić sobie kuku, tylko po to, żeby udowodnić komuś, że węglem wyjdzie taniej.

Dom ogrzewany prądem powinien być wybudowany bardzo świadomie i raczej nie będzie zbyt duży, żeby rolę ogrzewania w części przejęły zyski bytowe.

W dodatku im lepiej zaizolowany dom, tym większy problem z ogrzewaniem go węglem. Nie dość, że system staje się mało ekonomiczny jeśli chodzi o inwestycje, to jeszcze spada sprawność takiej instalacji.

I gdzieś pomiędzy właśnie jest ta pompa ciepła. Ogrzewa tanio nawet średnio zaizolowany dom, a inwestycja często jest na poziomie kotłowni węglowej. Oczywiście jeżeli pomyślimy o tym jeszcze na etapie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom parterowy z poddaszem użytkowym i z piwnicą. Powierzchnia użytkowa 130m2. Skosy nad poddaszem lane. Izolacja pod dachem 25 cm wełny. Izolacja ścian 15 cm grafit. Izolacja ścian piwnic 8cm XPS. Ściany z pustaka ceramicznego 24cm. Piwnica nieogrzewana. Izolacja stropu nad piwnicą 8cm. Oczekiwana temp. zimą w domu 23 stopnie. Nie mam OZC.

 

Mam podobny (bez piwnicy). Pompa+odwierty+zbiorniki CWU (mam dwa mniejsze ze względu na brak miejsca (800zł sztuka))+duperele i podłączenie=27tyś. Dzisiaj samemu zrobiłbym kolektor poziomy i jeszcze jakieś 5tyś. zaoszczędził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewa tanio nawet średnio zaizolowany dom, a inwestycja często jest na poziomie kotłowni węglowej. Oczywiście jeżeli pomyślimy o tym jeszcze na etapie projektu.

Analizowałem ten temat wcześniej, wiele ofert zebrałem. Inwestycja w pompę wyszła dużo drożej w porównaniu do kotłowni węglowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny (bez piwnicy). Pompa+odwierty+zbiorniki CWU (mam dwa mniejsze ze względu na brak miejsca (800zł sztuka))+duperele i podłączenie=27tyś. Dzisiaj samemu zrobiłbym kolektor poziomy i jeszcze jakieś 5tyś. zaoszczędził.

Ja za ten sam zakres dostawałem oferty na poziomie 45-47 tys. brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam OZC.

Wypadałoby zrobić OZC. Możesz podać link do wyliczeń na cieplowlasciwe (po obliczeniu jest podany w po prawej stronie w zielonej "ramce"). Wklepałem Twoje dane i coś mi nie chce wyjść te 7,2kW mocy. Dodatkowo jeszcze poproszę o parametry węgla do wspomnianego porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom parterowy z poddaszem użytkowym i z piwnicą. Powierzchnia użytkowa 130m2. Skosy nad poddaszem lane. Izolacja pod dachem 25 cm wełny. Izolacja ścian 15 cm grafit. Izolacja ścian piwnic 8cm XPS. Ściany z pustaka ceramicznego 24cm. Piwnica nieogrzewana. Izolacja stropu nad piwnicą 8cm. Oczekiwana temp. zimą w domu 23 stopnie. Nie mam OZC.

 

 

izolacja tyle o tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
dom parterowy z poddaszem użytkowym i z piwnicą. Powierzchnia użytkowa 130m2. Skosy nad poddaszem lane. Izolacja pod dachem 25 cm wełny. Izolacja ścian 15 cm grafit. Izolacja ścian piwnic 8cm XPS. Ściany z pustaka ceramicznego 24cm. Piwnica nieogrzewana. Izolacja stropu nad piwnicą 8cm. Oczekiwana temp. zimą w domu 23 stopnie. Nie mam OZC.

Czyli to co wyliczyło Ci ciepłowłaściwe jest bzdurą do kwadratu i nie wiem czemu na nim się opieracie.

Widać,że masz dom "tuningowany" w stosunku do projektu gotowego i sadzę,że obciążenie cieplne będziesz miał w granicach 5-6kW a zużycie energii na ogrzewanie jakieś 70kWh/m2/rok czyli na ogrzewanie zużyjesz 135m2*70=10000kWh i to jest max bo sądzę,że w OZC jak zrobisz wyjdzie mniej.

I teraz patrz i licz,możesz nawet ze mną.

Te 10000kWh przy ogrzewaniu:

-prądem dadzą 3000zł ale inwestycję w system masz 2500zł

-węglem zwanym eko powinny dać 1500zł ale inwestycja w system to kocioł 7+komin 4 + kotłownia 10=21000zł

-gazem ziemnym dadzą 2200-2500zł ale inwestycja w system ok.12000-15000zł

-pompą ciepła dadzą 1000zł ale inwestycja w system to 20000-22000zł

 

I co ty na to ? Liczby niestety nie kłamią jakby oczekiwali tego niektórzy...

Kto twierdzi,że system grzewczy na węgiel zwany eko jest najtańszy ??

A czy z tego co widać gaz ziemny jest alternatywą na wegla zwanego eko ? A prąd ?

 

Ale tam wyliczyło Ci,że grzejesz 180m2 a nie 130m2.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty w dalszym ciągu uprawiasz ten swój "Prądowy Dżihad"?

Masakra!

Kolego nie wiem jak u ciebie z myśleniem, ale z kulturą osobistą to raczej nie miałeś do czynienia.

Długo jeszcze masz zamiar w taki chamski, wulgarny, arogancki sposób odpowiadać na posty innych osób?

Widzę, że moderacja umarła na tym forum całkowicie.

OK - umówmy się - tylko ty masz odrobinę mózgu w głowie i tylko ty myślisz - cała reszta to stado baranów - "inwestorzy drugiego sortu"!

I skończ już tą świętą wojnę "pompy ciepła vs. reszta świata".

A do normalnych ludzi - mały apel - nie zabierajcie już proszę głosu, nie odpisujcie w tym podłym wątku - niech spadnie jak najszybciej gdzieś na 10 stronę archiwum tego forum.

 

może artur ciut przesadza

ale to Twoja niewiedza powoduje jego ton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...