Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No proszę Cię - jak to nie jest syf to co? może faktycznie straszny syf to nie jest, ale to nadal syf i tak wygląda jednak większość kotłowni.

Co do 5t miału przy domu 230m2 ocieplonego 20cm styro to bym powiedział norma - sprawność pieca na poziomie 60% i kaloryczności miału na poziomie 2JGJ/tonę (to i tak sporo mimo tego co mówią sprzedawcy - często jest mniej) daje zapotrzebowanie na poziomie 85kWh/m2. Jak najbardziej realna wartość.

Nie zapominajmy że sam styropian 20cm dużo rachunków nie obniża:D

Czasem lepiej jest np dać 17-18 styro a zaoszczędzone pieniądze wydać na ciepły montaż okien - w warstwie izolacji i to pozwoli przy takiej samej

 

inwestycji zaoszczędzić na ogrzewaniu 10-20%.

Przeliczone na własnym przykładzie - jeśli ktoś jest zainteresowany mogę chętnie opisać szczegóły.

 

JAJCARZ JESTEŚ Z tymi swoimi 10-20%::rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czy zdradzisz w jakiej cenie kupujesz ekogroch i o jakiej kaloryczności? Skoro spalasz tylko 2 tony węgla przez zimę to musisz mieć dość dobrze ocieplony dom, czyli pompa ciepła przy podłogówce dałaby radę pracować w 80-90% taniej taryfy bez spadku komfortu w domu. Albo ten dom jest mały.

Zdradzisz szczegóły odnośnie metrażu domy i tego jak jest zaizolowany?

Swoją drogą musisz mieć dobre dojście do miału skoro piszesz że możesz osiągnąć z niego 8 groszy za 1kWH przy sprawności pieca65%.

Szarpnąłeś się z tym piecem podpiętym do internetu :)

Możesz przyznać ile naprawdę wyszedł Cię system CO - tj, jaki metraż ma kotłownia, ile kosztował piec, sterownik z dmuchawą oraz pompki obiegowe do CO i CWU oraz komin? Tylko rzetelnie z podaniem modeli urządzeń a nie naciągając rzeczywistość?

 

W tym roku kupiłem sobie 3 tony po każdej tonie inny aby sobie potestować najtańszy 25MJ po 795zł, droższy 28MJ po 855zł i najdroższy 29MJ po 895zł(tylko 3% popiołu). Po wrzuceniu kilku załadunków tego najtańszego nie będę kupował bo był wilgotny, dużo miału i miał gorsze worki, tym średnim już paliłem wcześniej i go dobrze znam i przy nim zostanę, znowu najdroższy nie jest aż warty dopłaty 40zł/t bo ilość popiołu tylko nieznacznie mniejsza od średniego i spalanie porównywalne. Kupiłem 3 tony bo chciałem zobaczyć ile wejdzie mi do kotłowni ok. 6m2 także zmieściłem z piecem i całym sprzętem 4 tony (jedna tona została z poprzedniego roku).

 

Odnośnie metrażu to mam 150m2 + 30m2 garaż + Kotłownia, ocieplenie podłoga 18cm najtańszego styropianu,12cm szarego ściany i dach wełna 15cm 0,045 +15cm 0,033 z wentylacją grawitacyjną.

 

Odnośnie kosztów kotłowni to tak jak pisałem kompletny piec z sterownikiem internetowym 7000zł, do tego komin 4000zł (razem z kanałami wentylacyjnymi i wykończeniem nad dachem całość schiedla) + 1500zł za podłączenia w kotłowni to części. Pompki obiegowe kupowałem na alegro używane z gwarancją - elektroniczne grundfosa po 150zł, do tego rozdzielacze itd. ale to chyba nie powinno się doliczać bo to są już układy od podłogówki, tak samo sterownik pieca CO warty osobno 1200zł powinno się odliczyć bo przy pompie ciepła sterownika do sterowania ogrzewaniem całego domu się nie dostaje tak samo jak rozdzielacze podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Odnośnie kosztów kotłowni to tak jak pisałem kompletny piec z sterownikiem internetowym 7000zł, do tego komin 4000zł (razem z kanałami wentylacyjnymi i wykończeniem nad dachem całość schiedla) + 1500zł za podłączenia w kotłowni to części. Pompki obiegowe kupowałem na alegro używane z gwarancją - elektroniczne grundfosa po 150zł, do tego rozdzielacze itd. ale to chyba nie powinno się doliczać bo to są już układy od podłogówki, tak samo sterownik pieca CO warty osobno 1200zł powinno się odliczyć bo przy pompie ciepła sterownika do sterowania ogrzewaniem całego domu się nie dostaje tak samo jak rozdzielacze podłogówki.

No to dolicz jeszcze to poniżej:

Kupiłem 3 tony bo chciałem zobaczyć ile wejdzie mi do kotłowni ok. 6m2 także zmieściłem z piecem i całym sprzętem 4 tony (jedna tona została z poprzedniego roku).

bo chyba budowlańcy za gratis tego nie budowali i nie kupowali Ci materiałów na te 6m2 i będzie gites i to podsumuj.

Używki pompki obiegowe 4szt...no ładnie.Nowe 1szt ok.500zł*4szt ?

Rozdzielaczy nie doliczaj.

Natomiast sterownik pieca dolicz,bo sterowanie pompa ma w sobie,pogodówkę również,jak również 1 pompę obiegową i to wszystko w cenie urządzenia.

 

Może oczy się otworzą,że system grzewczy na węgiel zwany eko to bardzo drogi system grzewczy.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dolicz jeszcze to poniżej:

 

bo chyba budowlańcy za gratis tego nie budowali i nie kupowali Ci materiałów na te 6m2 i będzie gites i to podsumuj.

Używki pompki obiegowe 4szt...no ładnie.Nowe 1szt ok.500zł*4szt ?

Rozdzielaczy nie doliczaj.

Natomiast sterownik pieca dolicz,bo sterowanie pompa ma w sobie,pogodówkę również,jak również 1 pompę obiegową i to wszystko w cenie urządzenia.

 

To może coś więcej napiszesz co pompa ciepła zawiera (głównie chciałbym wiedzieć o gruntówce polskiego producenta)?

Ma tylko jedną pompę? jak pompa rozwiązuje grzanie CWU?jak steruje temperaturami na poziomach parter/poddasze? jak rozwiązuje temat taniej taryfy prądu? Jak można nią zdalnie sterować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To może coś więcej napiszesz co pompa ciepła zawiera (głównie chciałbym wiedzieć o gruntówce polskiego producenta)?

Ma tylko jedną pompę? jak pompa rozwiązuje grzanie CWU?jak steruje temperaturami na poziomach parter/poddasze? jak rozwiązuje temat taniej taryfy prądu? Jak można nią zdalnie sterować?

A w jakim celu chcesz zdalnie sterować ? Jak ustawiłem wszystko w 2013r tak smiga do dziś,nie bój się,ogień nie zgaśnie ani nie będzie cofki do podajnika ;)

Jedna pompa obiegowa śmiga na 11 obwodach podłogowki,po wyregulowaniu podłogówki na rotametrach wg konkretnych i żądanych temperatur w pomieszczeniach,też w 2013r nic nie trzeba regulowac,od tego jest sterownik w pompie i pogodówka i inwenter,cwu jest grzane wg ustawionego indywidualnie programu w pompie,czyli w trybie grzania c.o jeśli woda w zasobniku wychłodzi się to automatycznie tryb zostaje zmieniony na cwu i przez zawór trójdrogowy połączony ze sterownikiem w pompie grzeje się cwu.

Na sterowniku w pompie masz timer dobowo-tygodniowy i kilka programów dobowych i tam ustawiasz kiedy ma grzać c.o i cwu.

Mówię o pompie p-w bo na gruntówkach się nie znam ale gruntówka w jakim celu Tobie ?

A co zawiera w sobie ? Wszystko ;) Podłączasz ją tylko do rodzielacza i to wsio :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kosztów kotłowni to tak jak pisałem kompletny piec z sterownikiem internetowym 7000zł, do tego komin 4000zł (razem z kanałami wentylacyjnymi i wykończeniem nad dachem całość schiedla) + 1500zł za podłączenia w kotłowni to części. Pompki obiegowe kupowałem na alegro używane z gwarancją - elektroniczne grundfosa po 150zł, do tego rozdzielacze itd. ale to chyba nie powinno się doliczać bo to są już układy od podłogówki, tak samo sterownik pieca CO warty osobno 1200zł powinno się odliczyć bo przy pompie ciepła sterownika do sterowania ogrzewaniem całego domu się nie dostaje tak samo jak rozdzielacze podłogówki.

Podaj jaki kocioł kupiłeś za 7k.

 

 

Model proszę.

Jaki komin, ile kanałów wentylacyjnych, czym został obrobiony nad dachem, czym pod połacią. Co wchodzi w skałd osprzętu kotła. Sam kocioł + sterownik sprawi, że wymienisz go do 5-6 lat. Osprzęt jest ważny.

W tym roku kupiłem sobie 3 tony po każdej tonie inny aby sobie potestować najtańszy 25MJ po 795zł, droższy 28MJ po 855zł i najdroższy 29MJ po 895zł(tylko 3% popiołu). Po wrzuceniu kilku załadunków tego najtańszego nie będę kupował bo był wilgotny, dużo miału i miał gorsze worki, tym średnim już paliłem wcześniej i go dobrze znam i przy nim zostanę, znowu najdroższy nie jest aż warty dopłaty 40zł/t bo ilość popiołu tylko nieznacznie mniejsza od średniego i spalanie porównywalne. Kupiłem 3 tony bo chciałem zobaczyć ile wejdzie mi do kotłowni ok. 6m2 także zmieściłem z piecem i całym sprzętem 4 tony (jedna tona została z poprzedniego roku).

Liczymy

-25MJ po 795z to 17gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

--28MJ po 855zł to 18,3gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

--29MJ po 895zł to 18,5gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

 

Przeliczając na kWh całkowite zużycie Twojego domu przy sprawności średniorocznej układu na poziomie 60%, zużycie masz 18,6 tys kWh.

Zapłacisz za to mocno uśredniając około 3400zł.

 

 

Traktuję to jako małe podsumowanie tego, co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może coś więcej napiszesz co pompa ciepła zawiera (głównie chciałbym wiedzieć o gruntówce polskiego producenta)?

Ma tylko jedną pompę? jak pompa rozwiązuje grzanie CWU?jak steruje temperaturami na poziomach parter/poddasze? jak rozwiązuje temat taniej taryfy prądu? Jak można nią zdalnie sterować?

 

Sterownik-

Ważniejsze funkcje realizowane przez regulator:

praca w dwóch trybach: Zima, Lato, wybieranych ręcznie lub automatycznie,

pogodowa regulacja temperatury w obwodzie CO realizowana w oparciu o

wybraną krzywą grzania i program tygodniowy,

ochrona przed mrozem,

ochrona pompy obiegowej CO przed zakleszczeniem,

tygodniowy program grzania CWU,

praca z lub bez priorytetu CWU,

program dezynfekcji instalacji CWU załączany ręcznie lub automatycznie,

tygodniowy program działania cyrkulacji CWU z cykliczną pracą pompy,

2 Instrukcja obsługi RX910-SB21

tygodniowy program taryfy opłat za energię elektryczną,

program ferie załączany na określoną parametrem ilość dni,

kontrola temperatury na wyjściu pompy ciepła,

kontrola temperatury na wejściu i wyjściu dolnego źródła,

współpraca z presostatem pompy ciepła,

ochrona pomp przed zakleszczeniem,

sygnalizacja stanów alarmowych dźwiękowa (zadziałanie presostatu lub

uszkodzenie czujnika temperatury),

liczniki czasu pracy pompy ciepła,

wyświetlanie wszystkich mierzonych temperatur,

wyświetlanie stanu pracy pompy ciepła i instalacji,

funkcja testu wyjść umożliwiająca sprawdzenie poprawności połączeń

elektrycznych,

funkcja rozruchu instalacji.

 

więcej http://twojefinanse.home.pl/kreator2/data/documents/RX910-SB21.pdf

 

Pompy z serii Ecopower C zawierają:

- sprężarka scrol Copeland lub Sanyo

- wymienniki płytowe SWEP

- osprzęt chłodniczy renomowanych producentów

- sterownik pogodowy Frisko RX910

- pompkę obiegowa DZ grundfoss UPS

- pompkę obiegową CO elektroniczna

- zawór 3 drogowy CO/CWU ESBE

- naczynka przeponowe DZ, GZ

- zawory bezpieczeństwa 3bar

- obudowa ze stali szlachetnej H17 malowana proszkowo

- czujnik kolejności i zaniku faz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jaki kocioł kupiłeś za 7k.

 

 

Model proszę.

Jaki komin, ile kanałów wentylacyjnych, czym został obrobiony nad dachem, czym pod połacią. Co wchodzi w skałd osprzętu kotła. Sam kocioł + sterownik sprawi, że wymienisz go do 5-6 lat. Osprzęt jest ważny.

 

Liczymy

-25MJ po 795z to 17gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

--28MJ po 855zł to 18,3gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

--29MJ po 895zł to 18,5gr/kWh przy zakładanej 60% sprawności

 

Przeliczając na kWh całkowite zużycie Twojego domu przy sprawności średniorocznej układu na poziomie 60%, zużycie masz 18,6 tys kWh.

Zapłacisz za to mocno uśredniając około 3400zł.

 

 

Traktuję to jako małe podsumowanie tego, co napisałeś.

 

Odnośnie komina to pisałem już że jest kanał dymny komplet schiedla do tego kanał dymny do gazu (same kształtki ceramiczne) do tego 2x2 kanały wentylacyjne z kształtek. Wykończenie komina nad dachem to 2cm styropiany + siatka + tynk akrylowy taki jak budynek, pod połacią niczym nie jest wykończony - same kształtki zewnętrzne widać.

Kocioł to RBR 12KW z żeliwnym ślimakiem i żeliwnym palnikiem pracujący w układzie zamkniętym (oczywiście z odpowiednim zabezpieczeniem kupionym w cenie kotła).

 

Odnośnie sprawności i opału to albo coś źle policzyłeś, bo ja liczyłem i 1kwh z średniego węgla wychodziło mi 17gr (tylko ja liczyłem sprawność 65%) i całkowicie się przejechałeś co do rocznego kosztu bo ja drugi rok z rzędu mieszczę się poniżej 2100zł za CO + CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakim celu chcesz zdalnie sterować ? Jak ustawiłem wszystko w 2013r tak smiga do dziś,nie bój się,ogień nie zgaśnie ani nie będzie cofki do podajnika ;)

Jedna pompa obiegowa śmiga na 11 obwodach podłogowki,po wyregulowaniu podłogówki na rotametrach wg konkretnych i żądanych temperatur w pomieszczeniach,też w 2013r nic nie trzeba regulowac,od tego jest sterownik w pompie i pogodówka i inwenter,cwu jest grzane wg ustawionego indywidualnie programu w pompie,czyli w trybie grzania c.o jeśli woda w zasobniku wychłodzi się to automatycznie tryb zostaje zmieniony na cwu i przez zawór trójdrogowy połączony ze sterownikiem w pompie grzeje się cwu.

Na sterowniku w pompie masz timer dobowo-tygodniowy i kilka programów dobowych i tam ustawiasz kiedy ma grzać c.o i cwu.

Mówię o pompie p-w bo na gruntówkach się nie znam ale gruntówka w jakim celu Tobie ?

A co zawiera w sobie ? Wszystko ;) Podłączasz ją tylko do rodzielacza i to wsio :)

 

Czyli dwie pompy mogę sobie odliczyć, jedną od CO bo po to ją założyłem aby niezależnie sterować temperaturami na poziomach i spokojnie jedna by pociągła, drugą od cyrkulacji bo jej pompa ciepła nie zawiera. Podejrzewam że mój sterownik jest bardziej rozbudowany bo mogę grzać pogodowo, mogę grzać od temperatur wewnętrznych, mogę ustawiać dowolne temperatury CWU i CO w dowolnych godzinach tygodnia + oczywiście internet abym nie musiał oglądać pieca jak chcę coś zmienić i mogę to też zdalnie zmienić jak nagle plany urlopowe czy inne się zmienią. Mam też archiwum wszystkich temperatur i wszystkich ustawień od instalacji pieca + statystyki z mocy, kosztów, zużycia dzienne, miesięczne, roczne i dowolne inne terminy. Jest też aplikacja na komputer,telefon, tablet który można powiesić na ścianie i może służyć jako sterownik ścienny po wifi. Oczywiście sterownik może też wysłać maila lub SMS-a o awarii, lub o przypomnieniu o załadunku (oczywiście też na bieżąco prognozuje kiedy te czynności trzeba wykonać) i masę innych funkcji których rzadko korzystam.

 

Minęły 24h więc podaje ile mocy pobiera piec z dmuchawą , podajnikiem i pompami wszystkim elementami ogrzewania na ekogroszek:

 

Po 24h zużył 0,7Kwh czyli licząc w drogiej taryfie 0,65zł za 1Kwh to 0,45zł

piec pracował z średnią mocą 2,7kw x 24h to wyprodukował 65Kw energii czyli dzieląc to przez koszty prądu wychodzi że należy doliczyć do ceny kilowata z węgla 0,007zł czyli poniżej jednego grosza czyli w moim przypadku 1kwh z węgla + koszt prądu to 0,177 zł.

 

Tak dla dokładnego wyliczenia z statystyk pieca dzisiaj spaliłem 13kg ekogroszku czyli kosztował mnie dzień 11,60zł podzielone przez 65Kw to jest 0,178zł + koszt prądu to razem 1 Kwh z ekogroszka + prąd to 0,185zł (oczywiście palę najdroższym ekogroszkiem 29MJ którym pisałem że też go już nie kupie).

Edytowane przez Maher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kosztów kotłowni to tak jak pisałem kompletny piec z sterownikiem internetowym 7000zł, do tego komin 4000zł (razem z kanałami wentylacyjnymi i wykończeniem nad dachem całość schiedla) + 1500zł za podłączenia w kotłowni to części. Pompki obiegowe kupowałem na alegro używane z gwarancją - elektroniczne grundfosa po 150zł, do tego rozdzielacze itd. ale to chyba nie powinno się doliczać bo to są już układy od podłogówki, tak samo sterownik pieca CO warty osobno 1200zł powinno się odliczyć bo przy pompie ciepła sterownika do sterowania ogrzewaniem całego domu się nie dostaje tak samo jak rozdzielacze podłogówki.

 

Wliczmy więc cenę nowych 2 pompek obiegowych - to jest 1000zł. (Można tańsze, ale przy pompie ciepła też można wziąć gołą wersję za 10-11tys netto i dokupić tańsze pompki i naczynka). Pompa ciepła ma w sobie sterownik i dwie pompki obiegowe + naczynka wyrównawcze.

Twoje 7000tys za piec + 1000zł za pompki + 1200zł za sterownik + naczynka wyrównawcze około 500zł + komin z obróbkami 4 tys zł to razem 13700zł. Do tego 6m2 kotłowni = niech tylko 7 tys zł. razem 21tys zł. Przy rachunkach jakie masz 2100zł na CO i CWU kupiłbyś pompę powietrzną z zasobnikiem CWU (więc kolejne 2 tys zł trzeba doliczyć do instalacji węglowej) za podobną kwotę. Wygospodarowałbyś większą łazienkę 1-1,5m2 co kosztuje 1-1,5 tys zł - i postawił ją za ścianką z GK jak bardzo by przeszkadzał na widoku i miał jeszcze niższe rachunki. Gruntówka byłaby droższa o jakieś 2-7tysł - zależy czy płaski kolektor czy odwierty.

 

I o takie właśnie liczenie chodzi - bo jeśli przed budową się pomyśli, przeliczy to jak widać można mieć pompę ciepła (powietrze-woda), która działa średnio w roku z COP 4 w cenie instalacji pieca na węgiel:) Do tego niższe rachunki i bezobsługowość. Nawet jeśli wyjdzie te 3-5tys zł przy gruntówce - to nie warto dopłacić? takie koszta przy całej budowie to przecież drobne pieniądze...Tym bardziej że to nie będą pieniądze wywalone w błoto bo się zwrócą w jakimś tam czasie.

Ale powietrzna będzie w tych samych kosztach - a więc można :)

Edytowane przez drapek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wliczmy więc cenę nowych 2 pompek obiegowych - to jest 1000zł. (Można tańsze, ale przy pompie ciepła też można wziąć gołą wersję za 10-11tys netto i dokupić tańsze pompki i naczynka). Pompa ciepła ma w sobie sterownik i dwie pompki obiegowe + naczynka wyrównawcze.

Twoje 7000tys za piec + 1000zł za pompki + 1200zł za sterownik + naczynka wyrównawcze około 500zł + komin z obróbkami 4 tys zł to razem 13700zł.

 

I następny który nagina rzeczywostość i manipuluje cyframi i gada bzdury ...

 

Wystarczyło aby moze wejść na Allegro i trochę poszukać niż walić bzdury i idiotyzmy ...

 

Pompa CO kosztuje od 90zł za sztukę , energooszczędna od 250zł za sztukę ...

Sterownik kotła jest w cenie kotła czyli kosztuje 0 zł , bo jest wliczony w cenę kotła ...

Dodatkowo inna jest cena jak kupuje producent kotła i dodaje do kotła a inna cena w "detalu".

Zbiornik wyrównawczy kosztuje 60zł , przy kotle stosuje się jeden zbiornik wyrównawczy/

 

To co tutaj czytam to jednym słowem ŻENADA ...

 

Takich bzdur , i tak chorych ludzi z nienawiści i z kompleksami , którzy próbują się dowartościować chyba nigdzie na żadnym forum w takiej ilości nie ma ..

Próbują naginać rzeczywistość , manipulować danymi , cenami , wynikami , faktami , byle tylko postawić na swoim ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączyć we wrześniu , wyłączyć w maju. :-)

Nie trzeba włączać i wyłączać, bo w lato też z powodzeniem działa i grzeje CWU za mniej niż 0,08 zł/kWh. Poza tym można sobie zrobić z tego samego urządzenia klimatyzację w domu. Odpowiednio wykonany system ogrzeje wodę za darmo w ramach chłodzenia domu tj. poprawiania komfortu.

 

I następny który nagina rzeczywostość i manipuluje cyframi i gada bzdury ...

Wystarczyło aby moze wejść na Allegro i trochę poszukać niż walić bzdury i idiotyzmy ...

Ciekawe, że nie napiszesz tego tym swoim kolegom, co twierdzą że PC kosztuje 60-80 tys. w górę i taniej się nie da. No nie da się i już. Hipokryto.

 

To co tutaj czytam to jednym słowem ŻENADA ...

Takich bzdur , i tak chorych ludzi z nienawiści i z kompleksami , którzy próbują się dowartościować chyba nigdzie na żadnym forum w takiej ilości nie ma ..

Próbują naginać rzeczywistość , manipulować danymi , cenami , wynikami , faktami , byle tylko postawić na swoim ...

Aha, to dlatego nazywasz ludzi którzy mają brudniej w kotłowni niż ty, kupili inny kocioł niż ty, syfiarzami i jeleniami. Wszystko jasne. Spójrz czasem w lustro.

 

Mnie tutaj nie zależy żeby postawić na swoim, bo nic z tego nie mam. Jednak usiadłem i liczyłem to długo i namiętnie, czytałem opinie, porównywałem systemy do nowego domu i wyszło jednoznacznie, że system spalinowy (niezależnie od formy) jest NIEEKONOMICZNY, upierdliwy i do tego trujący. I będę to powtarzał, żeby jakiś nieświadomy inwestor się w maliny nie wpakował słuchając tutaj o "bajecznej obsłudze" i jak to fiołkami z komina pachnie (bo do tej pory to tylko jeden się przyznał oficjalnie, że truje ludzi, a reszta udaje, że problemu nie ma, bo nie ma dymu z komina).

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wliczmy więc cenę nowych 2 pompek obiegowych - to jest 1000zł. (Można tańsze, ale przy pompie ciepła też można wziąć gołą wersję za 10-11tys netto i dokupić tańsze pompki i naczynka). Pompa ciepła ma w sobie sterownik i dwie pompki obiegowe + naczynka wyrównawcze.

Twoje 7000tys za piec + 1000zł za pompki + 1200zł za sterownik + naczynka wyrównawcze około 500zł + komin z obróbkami 4 tys zł to razem 13700zł. Do tego 6m2 kotłowni = niech tylko 7 tys zł. razem 21tys zł. Przy rachunkach jakie masz 2100zł na CO i CWU kupiłbyś pompę powietrzną z zasobnikiem CWU (więc kolejne 2 tys zł trzeba doliczyć do instalacji węglowej) za podobną kwotę. Wygospodarowałbyś większą łazienkę 1-1,5m2 co kosztuje 1-1,5 tys zł - i postawił ją za ścianką z GK jak bardzo by przeszkadzał na widoku i miał jeszcze niższe rachunki. Gruntówka byłaby droższa o jakieś 2-7tysł - zależy czy płaski kolektor czy odwierty.

 

I o takie właśnie liczenie chodzi - bo jeśli przed budową się pomyśli, przeliczy to jak widać można mieć pompę ciepła (powietrze-woda), która działa średnio w roku z COP 4 w cenie instalacji pieca na węgiel:) Do tego niższe rachunki i bezobsługowość. Nawet jeśli wyjdzie te 3-5tys zł przy gruntówce - to nie warto dopłacić? takie koszta przy całej budowie to przecież drobne pieniądze...Tym bardziej że to nie będą pieniądze wywalone w błoto bo się zwrócą w jakimś tam czasie.

Ale powietrzna będzie w tych samych kosztach - a więc można :)

 

Po pierwsze sterownik jest w cenie kotła, po drugie pompy liczysz najdroższe Grundfos Alpha2 (ciekawe czy pompie takie zakładają), Po trzecie cena komina jest z kanałami wentylacyjnymi, czyli nie buduje komina to muszę założyć rekuperator za min. 15000zł czyli trzeba to 11000zł odliczyć od rachunku za instalacje ekogroszka. Po drugie kotłownia to dodatkowe pomieszczenie które mam do dyspozycji i nie traci na wartości tak jak starzejąca się pompa ciepła czyli kolejne 7000zł mniej, po drugie łazienka za garażem to chyba trochę dziwny pomysł jak całość garażu + kotłownia jest dobrze odizolowana od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...