Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Sprawa jest prosta. Nie da się z mniejszej temperatury zrobić większej. Żeby było ciepło, smok ogniem ziać musi. Sprawa staje się bardziej klarowna, gdy na zewnątrz powietrze na minusie w stopniach C, bo wtedy jest jasne jak słońce, że ilość energii w powietrzu jest też na minusie. Wie to nawet dziecko w podstawówce.

 

Każdy system wraz ze spadkiem temp zewnętrznej będzie zużywał więcej energii, niezależnie czy będzie to pompa, kocioł gazowy, czy węglowy. Kierując się tą logiką mogę powiedzieć, że kocioł na ekogroszek też jest mniej opłacalny poniżej 7st bo pali więcej;) Cop pompy jest dość ściśle określony i możemy sobie w miarę dokładnie policzyć w jakich punktach pracy korzystniejszy będzie np system na ekogroszek (bo o takim tu rozmawiamy) Jednak wymierny wynik uzyskamy dopiero kiedy porównamy dane całoroczne, gdzie średnia temp sezonu grzewczego to około 2st, a dla CWU (cały rok) to około 7st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Każdy system wraz ze spadkiem temp zewnętrznej będzie zużywał więcej energii, niezależnie czy będzie to pompa, kocioł gazowy, czy węglowy

sądzę,że Myjk był bliżej,jeśli chodziło o logikę micro-jr ;)

Kłopot w tym, ze gruntowa pompa Ciepła ma stałą temperaturę źródła, dzięki czemu źródło jest pewne i można z niego korzystać w zimie. Gdzie rzeczywiście COP na poziomie 3 jest osiągalne. (temp źródła około 10 stopni)

I dobrze napisał,że myślenie było takie,że poniżej 7st.C na zewnątrz nie ma prawa wyciągnąć ciepła z powietrza a tym bardziej w minusowych temperaturach ;)

Takie właśnie jest myślenie niektórych uzytkowników systemu na wegiel zwany eko,które to trzeba prostować i wyprowadzać z błędu.

 

To jak PIS i Duda,nie ważne,że wszyscy pokazują łamanie prawa,ważne,że Prezes ma rację ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Który z Was do tej pory pokazał swoje wyliczenia z OZC,które są podstawą przy wyborze systemu grzewczego i to jeszcze przed budową ?

Żaden ! Zatem za dużo nie macie do powiedzenia.....

Całkiem niedawno np. Adkwapniewski pokazał Ci szczegółowe wyniki OZC. Coś miałeś mu nawet policzyć na ich podstawie. Pamiętam ze kilka razy monitował Cię o te wyliczenia. Natomiast nie pamiętam żebyś je przedstawił....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Całkiem niedawno np. Adkwapniewski pokazał Ci szczegółowe wyniki OZC. Coś miałeś mu nawet policzyć na ich podstawie. Pamiętam ze kilka razy monitował Cię o te wyliczenia. Natomiast nie pamiętam żebyś je przedstawił....

adkwapniewski ma taki dom,że prądem nawet u niego byłoby warte grzać,ma też taki dom,budowany na pochyle,że automatycznie powstała mu piwnica,bez dodatkowych inwestycji.

 

A pomimo to kupił sobie kocioł na wegiel zwany eko i postawił komin i ten kocioł po dwóch latach mu się rozciekł.

To tak dla wiadomości użytkowników RBR ;)

Panie Karaoka a może by tak kilka słów o kociołku adkwapniewski który to sie rozciekł po ilu latach użytkowania ? Dwóch .....????

https://esterownik.pl/forum/posty,2527/mokry-popiol

 

Ale widzę,że nie tylko RBR-y ciekną,a OEP-y też ;)

https://esterownik.pl/forum/posty,2527/mokry-popiol?m=83325#83325

 

To takie kotły na wegiel zwany eko po dwóch latach trzeba wymieniac ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
I to są te wyliczenia? Teraz wyliczać się będzie opisowo, jak w klasach 1-3 się ocenia? A ja myślałem że wyliczenia to... liczbami operują.

Z tego co kojarzę liczyłem to już,jak znajdę to zapodam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dobra. Mój dom też jest na spadku. Po północnej stronie miałem do wyboru: albo zasypać od 1,5 do 1.8 metra, wylać na fundamentach płytę i budować od niej ( no bo przecież od chudziaka lanego na świeżym, choćby i najsolidniej zagęszczonym nasypie nie budowałbym nigdy ), albo wybrać od 0,5 do 0,8 metra, wylać na fundamentach strop i mieć piwnicę - a nad nią część mieszkalną. Czyli - moja kotłownia też jest darmowa? No popatrz, powoli może i się okaże że węglarze też myślą...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No ale dobra.

[TABLE=width: 616]

[TR]

[TD=colspan: 3]Projektowa temperatura zewnętrzna θe:[/TD]

[TD]-24[/TD]

[TD]°C[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Średnia roczna temperatura zewnętrzna θm,e:[/TD]

[TD]5,5[/TD]

[TD]°C[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Stacja meteorologiczna:[/TD]

[TD=colspan: 2]Zakopane[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]Grunt:[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Rodzaj gruntu:[/TD]

[TD=colspan: 2]Glina lub ił[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Pojemność cieplna:[/TD]

[TD]3,000[/TD]

[TD]MJ/(m3·K)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Głębokość okresowego wnikania ciepła δ:[/TD]

[TD]2,239[/TD]

[TD]m[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Współczynnik przewodzenia ciepła λg:[/TD]

[TD]1,5[/TD]

[TD]W/(m·K)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]Podstawowe wyniki obliczeń budynku:[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Powierzchnia ogrzewana budynku AH:[/TD]

[TD]145,5[/TD]

[TD]m2[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Kubatura ogrzewana budynku VH:[/TD]

[TD]363,6[/TD]

[TD]m3[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Projektowa strata ciepła przez przenikanie ΦT:[/TD]

[TD]3416[/TD]

[TD]W[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Projektowa wentylacyjna strata ciepła ΦV:[/TD]

[TD]1663[/TD]

[TD]W[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Całkowita projektowa strata ciepła Φ:[/TD]

[TD]5078[/TD]

[TD]W[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Nadwyżka mocy cieplnej ΦRH:[/TD]

[TD]0[/TD]

[TD]W[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL:[/TD]

[TD]5078[/TD]

[TD]W[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik ΦHL odniesiony do powierzchni φHL,A:[/TD]

[TD]34,9[/TD]

[TD]W/m2[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik ΦHL odniesiony do kubatury φHL,V:[/TD]

[TD]14,0[/TD]

[TD]W/m3[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5][/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Stacja meteorologiczna:[/TD]

[TD=colspan: 2]Zakopane[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 5]Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H:[/TD]

[TD]221,3[/TD]

[TD]m3/h[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:[/TD]

[TD]30,09[/TD]

[TD]GJ/rok[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd:[/TD]

[TD]8358[/TD]

[TD]kWh/rok[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Powierzchnia ogrzewana budynku AH:[/TD]

[TD]145[/TD]

[TD]m2[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Kubatura ogrzewana budynku VH:[/TD]

[TD]363,6[/TD]

[TD]m3[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH:[/TD]

[TD]206,9[/TD]

[TD]MJ/(m2·rok)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH:[/TD]

[TD]57,5[/TD]

[TD]kWh/(m2·rok)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH:[/TD]

[TD]82,7[/TD]

[TD]MJ/(m3·rok)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD=colspan: 3]Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH:[/TD]

[TD]23,0[/TD]

[TD]kWh/(m3·rok)[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

No to jadziem,zużycie na ogrzewanie adkwapniewski ma 8358kWh czyli:

-grzejąc prądem przy inwestycji 2,5tys.zł za ogrzewanie zapłaciłby 8358kWh*0,30zł=2507zł

-grzejąc gazem ziemnym przy inwestycji ok.10tys.zł za ogrzewanie zapłaciłby 8358*0,22zł=1838zł

-grzejąc pompą ciepła p-w,jako,że obciążenie cieplne ma 5kW to przy inwestycji max.22tys.zl zapłaciłby 8358kWh*0,30zł/COP3=835zł

-grzejąc weglem zwanym eko przy inwestycji ponad 20tys.zł w kocioł+komin+kotłownię za ogrzewanie zapłaciłby 8358kWh*0,17zł=1420zł

 

Zobaczmy,że obciążenie cieplne przy -24st.C adkwapniewski ma 5kW czyli o takiej max.mocy żródło ciepła powinien mieć u siebie w domu.

To w jakim celu komukolwiek parowozy pow.10kW ???

 

Kolejna ciekawostka u niego,dla zobrazowania i uswiadomienia,różnica w rachunkach za ogrzewanie między "drogim" prądem a "tanim" węglem to ok.1000zł rocznie na korzyść węgla ale różnica w inwestycji to aż 17000zł na nie korzyść "taniego" (?) węgla.

Który rozsądny inwestor znając takie dane wybierze węgiel zwany eko i czym to uzasadni ?

 

Dlatego tak ważne jest zrobienie OZC przed budową,żeby móc świadomie wybierać.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, powoli powoli. Jeszcze trzy posty wcześniej miał darmową kotłownię, bo piwnica mu wyszła z ukształtowania terenu - więc skąd nagle 20 tys za jego system grzewczy? Poza tym - do tych swoich "obliczeń" dla prądu przyjmujesz wyłącznie CO, a z tego co pamiętam to Adkwapniewski również i CWU ma zawarte w tym koszcie który podał dla ekogroszku. No i jak tu nie pisać o manipulacjach? Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo, powoli powoli. Jeszcze trzy posty wcześniej miał darmową kotłownię, bo piwnica mu wyszła z ukształtowania terenu - więc skąd nagle 20 tys za jego system grzewczy?

Dlatego adkwapniewski nie jest tu wyznacznikiem.

Pokazałem na przykładzie jego OZC jak cyferki są ważne i jak samo OZC jest ważne przed budową.

Mało ludzi buduje na stromiznach,to promil inwestorów.

Wiekszość jednak MUSI wybudować kotłownię dla kotła na paliwo stałe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No - jako że porównałeś jego koszt CO i CWU z ekogroszku do kosztu samego CO z prądu - to tak prawdę mówiąc raczej nie za wiele pokazałeś. No poza tym że po raz kolejny manipulujesz kosztami jak Ci akurat pasuje.

Nie doczytales ? 8300kWh zuzyje dom adkwapniewskiego na OGRZEWANIE.

Jak ta energia ma się do rachunków za OGRZEWANIE grzejac roznymi systemami wyżej przedstawiłem.

To jest matematyka kobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jadziem,zużycie na ogrzewanie adkwapniewski ma 8358kWh czyli:

-grzejąc prądem przy inwestycji 2,5tys.zł za ogrzewanie zapłaciłby 8358kWh*0,30zł=2507zł

-grzejąc gazem ziemnym przy inwestycji ok.10tys.zł za ogrzewanie zapłaciłby 8358*0,22zł=1838zł

-grzejąc pompą ciepła p-w,jako,że obciążenie cieplne ma 5kW to przy inwestycji max.22tys.zl zapłaciłby 8358kWh*0,30zł/COP3=835zł

-grzejąc weglem zwanym eko przy inwestycji ponad 20tys.zł w kocioł+komin+kotłownię za ogrzewanie zapłaciłby 8358kWh*0,17zł=1420zł

 

...

No a ja pamiętam że pisał o koszcie CO + CWU niespełna 1200 PLN. Hmm, może ten koszt kWh z węgla to jednak tak bardziej z dupy wzięty jest?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
No a ja pamiętam że pisał o koszcie CO + CWU niespełna 1200 PLN. Hmm, może ten koszt kWh z węgla to jednak tak bardziej z dupy wzięty jest?

A może palił syfem ?

No i znalazłem,no palił jednak syfem...:

 

2200kg bliżej 2t jak 3t ...

 

~2200kg i żadnego drewna , na początku mieszałem odsiewkę z trocinami ale mi przeszło.

 

Odsiewka kosztuje 400PLN/t workowana z teleportacją do kotłowni.

 

800stów za 2 tony odsiewki + do 200kg grochu 640-720PLN/t -> max 1000PLN za sezon zimowy

 

Czyli 2,2t normalnego wegla zwanego eko to ok.1800zł i tak by wychodziło z cwu.

 

Matematyki i fizyki kobra nie oszukasz,choćbyś nie wiem jak się starał :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsiewka to jest na przykład wszystko poniżej 25 mm wysiane z orzecha albo z kostki. Ten węgiel niczym - poza uziarnieniem - się nie różni od materiału z którego pochodzi. W większości zresztą powstaje na skutek naturalnego kruszenia się większych ziaren przy kolejnych przeładunkach. Np. w kopalni na wagon, u dilera z wagonu na plac i potem na wanny, u sprzedawcy z wanien na plac. Nie wiem, na jakiej podstawie nazywasz to syfem? A Poza tym cenę grochu ( bo i tego trochę spalił ) podał też w tym poście. I ja widzę że ta cena wynosiła 640 - 720 PLN. Jakoś to nie jest 820 PLN? Naoglądałeś się tego żałosnego widowiska, które Redakcja zafundowała na początku tego tematu. Wmówili Ci, że miał to odpad. No więc dowiedz się, że ten " odpad " stanowi dobrze przeszło 80% produkcji kopalń.To raczej grube sorty są wydobywane niejako - przy okazji. A miały stanowią podstawę całego wydobycia i obrotu węglem energetycznym. Pali nimi cała energetyka, przemysł itepe. Edytowane przez kobra64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało ludzi buduje na stromiznach,to promil inwestorów.

Wiekszość jednak MUSI wybudować kotłownię dla kotła na paliwo stałe,

 

bo ja wiem czy taki promil....

też mam na "stromizmie", też miałem kotłownie w gratisie(+pralnio/suszarnie itd też), mam też niepotrzebny komin, którego nie używam..cóż ale i tak wybrałem PC, bo trochę doświadczeń wcześniej z węglem miałem i jakoś mnie do tego z powrotem nie ciągnęło:yes:

a jak mi się zdrowie posypało, to byłem przeszczęśliwy, że podjąłem taką a nie inną decyzję i "przepłaciłem" za PC. (tak jak pisałem: PC+DZ - kocioł=przepłaciłem 13tys)

Bo przepłaciłem, skoro kotłownię, skład opału i komin już miałem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jadziem,zużycie na ogrzewanie adkwapniewski ma 8358kWh czyli:

....

....

-grzejąc pompą ciepła p-w,jako,że obciążenie cieplne ma 5kW to przy inwestycji max.22tys.zl zapłaciłby 8358kWh*0,30zł/COP3=835zł

-.......

 

Dlatego tak ważne jest zrobienie OZC przed budową,żeby móc świadomie wybierać.

 

Adkwapniewski jest w strefie V, przyjęcie COP=3 dla tych terenów dla pompy 7-8 kW to przekłamanie.

Co do komina to ozc było wykonywane po wybudowaniu domu takze wszelkie dywagacje o niecelowości budowy komina są bezcelowe. Zresztą aby nie budować komina nie trzeba OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Adkwapniewski jest w strefie V, przyjęcie COP=3 dla tych terenów dla pompy 7-8 kW to przekłamanie..

Nie wiem czy przeklamanie czy nie ale mającym powietrzne i cieplomierze copy srednioroczne z cwu wychodzą zdrowo ponad 3,5.

Druga sprawa jeśli COP byłby nawet 2 to 1kWh wychodzi wtedy w takim samym koszcie co 1kWh z węgla zwanego eko bo ok.0,15zł.

To też pokazuje nieświadomość inwestorów przy decyzji o zapakowaniu węgla zwanego eko do nowego domu bo przy takiej samej inwestycji w oba systemy mamy tańsza eksploatację przy pompie a przy tym całkowicie bezobslugowo.

 

Ale zostawmy pompy a wróćmy do prądu.

adkwapniewskiego zużycie na ogrzewanie czyli 8300kWh I gdyby grzal prądem to jedynie o 1000zl więcej by zapłacił niż gdyby grzal węglem zwanym eko.

Tego również nie są świadomi inwestorzy pakujacy średniowieczny system grzewczy do nowych domów.

Różnica w inwestycji ok.17000zl daje nam 17 lat zanim inwestycja w węgiel by się zwróciła w stosunku do inwestycji w prąd.

A jak widać juz po 2 latach adkwapniewskiemu kocioł powiedział pa pa.

 

A skąd bierze się taka nieświadomość inwestorów ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy przeklamanie czy nie ale mającym powietrzne i cieplomierze copy srednioroczne z cwu wychodzą zdrowo ponad 3,5.

 

Masz takie dane wiarygodne dane dla V strefy klimatycznej?, o ile wiem nikt tu na forum sie takim COP nie chwalił i był z okolic Zakopanego i Suwałk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Masz takie dane wiarygodne dane dla V strefy klimatycznej?, o ile wiem nikt tu na forum sie takim COP nie chwalił i był z okolic Zakopanego i Suwałk

Ok,prąd grzeje z COP1 i nawet prąd biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji byłby bardziej zasadny ekonomicznie u adkwapniewskiego i w każdym innym domu z takim zapotrzebowaniem niż system grzewczy na węgiel zwany eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...