Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Ja też mam ogrzewanie na ekogroszek i piec mi się ostatnio zabrudził od cięcia płytek w kotłowni, a nie od palenia ekogroszkiem. Nie zakładałem drzwi miedzy kotłownią, a garażem bo nie było czasu, teraz po zimnie chyba już nie założę bo na czystym samochodzie nie ma ani grama pyłku a w zimie przynajmniej wsiadam do ciepłego samochodu (na liczniku około 15C, garaż nie ogrzewany). Nie wiem z czego w waszych kotłowniach na ekogroszek ma się wziąć brud jak ekogroszek kupuje w workach i zawsze jest delikatnie wilgotny i przy zasypywaniu raz na dwa tygodnie nic się nie zapyli, przy czyszczeniu wyciągam szufladę popiołu i wynoszę ją od razu na zewnątrz także z niej też nic mi nie zabrudzi kotłowni.

 

Odnośnie obsługi to ekogroszek przyjeżdża na palecie za-workowany i cała paleta paleciakiem jedzie do kotłowi, opał na zimę nie zajmie więcej niż 3m2.

Grzeję pierwszą niepełną zimę około 145m2 z tego 80m2 -22C a resztę do 15C , dom trochę lepiej ocieplony niż standard i ogrzewanie + CWU wyszło:

grudzień-370zł

styczeń-403zł

luty- 287zł

marzec -225zł

 

Rachunki są według mnie OK, jak ocieplę poddasze i zacznę grzać całość do 22C to cena nie powinna być dużo wyższa. Mając piec na ekogroszek mam też alternatywę palenia peletem lub owsem w zależności jak będą się kształtowały ceny. Wcześniej mieszkałem w domu opalanym zwykłym piecem na węgiel i wydawało mi się jest to idealne rozwiązanie jak raz na 24h chodziłem dokładać, teraz wysypuje popiół i czyszczę piec raz na tydzień (czas do 20min.) i zasyp raz na 2 tygodnie ( czas do 10min), także czas poświęcony na ogrzewanie nie jest jakiś wielki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Ja też mam ogrzewanie na ekogroszek

Jaki był całkowity koszt systemu na ekogroszek,łącznie z kominem,miejscem na opał i pomieszczeniem na kocioł ?

Grzeję pierwszą niepełną zimę około 145m2 z tego 80m2 -22C a resztę do 15C , dom trochę lepiej ocieplony niż standard i ogrzewanie + CWU wyszło:

grudzień-370zł

styczeń-403zł

luty- 287zł

marzec -225zł

Jakie rachunki miałbyś grzejąc prądem przy inwestycji w system grzewczy 3tys.zł lub pompą ciepła przy inwestycji w system ok.20-25tys.zł ?

Pasowałby odczyt z OZC,nie wiem czy takowy posiadasz.

 

Przy okazji,OZC wykonuje się jeszcze przed budową i na tej podstawie dobiera się system grzewczy najbardziej optymalny dla domu lub na podstawie OZC buduje się dom pod najbardziej optymalny system grzewczy.

Nie buduje się domu i nie dobiera systemu grzewczego do domu na podstawie opinii sąsiadów,znajomych,forum itp.

Dla nowych inwestorów,w ramkę i nad łóżko :)

 

Wcześniej mieszkałem w domu opalanym zwykłym piecem na węgiel

Sądzę,że właśnie dlatego panuje takie "uwielbienie" ekogroszka bo inwestorzy nie mają pojęcia,że poza węglem i ekogroszkiem można mieć i taniej i lepiej.

Ja mieszkałem przez kilkadziesiąt lat w bloku gdzie ogrzewanie było z ciepłowni i nie wyobrażałem sobie innego systemu grzewczego jak tylko całkowicie bezobsługowy.

Nie przerażał mnie rachunek za prąd za ogrzewanie nawet 2,5tys.zł w nowym domu bo tyle przewidywało moje OZC przy grzaniu prądem bo w mieszkaniu 52m2 płaciłem za samo ogrzewanie 2tys.zł rocznie.

Nie po to poprawia się komfort życia przez budowę domu,żeby od razu de facto pogorszyć sobie ten komfort wchodząc w ekogroszek,tym bardziej,że w moim przypadku był to drogi system grzewczy,podobnie jak gaz,który mam przy działce.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
dom trochę lepiej ocieplony niż standard

Jeśli byłoby to 30kWh/m2/rok to bardzo rozsądnym rozwiązaniem byłoby takie coś:

http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-major-9kw-aszn-i4028715326.html

Doszłaby oszczedność na kominie i kotłowni,które zainwestowałbyś w lepszą izolację a rachunki za ogrzewanie byłyby rzędu 145*30=4350kWh*0,3=1300-1600zł za sezon grzewczy

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sądzę,że właśnie dlatego panuje takie "uwielbienie" ekogroszka bo inwestorzy nie mają pojęcia,że poza węglem i ekogroszkiem można mieć i taniej i lepiej.

Ja mieszkałem przez kilkadziesiąt lat w bloku gdzie ogrzewanie było z ciepłowni i nie wyobrażałem sobie innego systemu grzewczego jak tylko całkowicie bezobsługowy.

Nie przerażał mnie rachunek za prąd za ogrzewanie nawet 2,5tys.zł w nowym domu bo tyle przewidywało moje OZC przy grzaniu prądem bo w mieszkaniu 52m2 płaciłem za samo ogrzewanie 2tys.zł rocznie.

Nie po to poprawia się komfort życia przez budowę domu,żeby od razu de facto pogorszyć sobie ten komfort wchodząc w ekogroszek,tym bardziej,że w moim przypadku był to drogi system grzewczy,podobnie jak gaz,który mam przy działce.

 

Ja też wcześniej mieszkałem w bloku i mi za bardzo to nie odpowiadało jak wracałem nad ranem z imprezy i kładłem się spać a sąsiad rano urządzał remont mieszkania lub ja urządziłem imprezę i wieczorem sąsiedzi stukali w rury , a później pojawiała się policja. Także wyprowadziłem się do starszego domu i po jakimś czasie odłożyłem sobie na nowy dom (w bloku oprócz w/w niedogodności ogrzewanie kosztowało kilkakrotnie więcej, płaciło się cały rok, w domu podobne koszty tylko w okresie zimowym). Kotłownie mam za garażem także zrezygnować się z niej by nie dało, bo miałbym uskok w bryle budynku. Komin kosztował 3000zł z także z całego nie mógłbym zrezygnować bo musi być wentylacja garażu i łazienki górnej.

Za piec dałem 8000zł z komina można by uciąć z 1500zł, ciekawe ile by wyszła pompa ciepła.

Kominek miałem w starym domu i poza zachwytem przez pierwsze 2 lata w nim nie paliłem, w nowym domu mam komin zbudowany pod kominek ale nie zamierzam z niego korzystać i jakbym miał go budować aby wspomagać pompę ciepła jak w mrozy ma nie wyrabiać to wolę palić ekogroszkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to poprawia się komfort życia przez budowę domu,żeby od razu de facto pogorszyć sobie ten komfort wchodząc w ekogroszek,tym bardziej,że w moim przypadku był to drogi system grzewczy,podobnie jak gaz,który mam przy działce.

 

Dom i komfort ?

 

Chcesz komfort to trzeba było zostać w bloku.

 

Dla ludzi którzy chcą mieć komfort i brak dodatkowych obowiązków są bloki.

W nowo budowanych blokach są już garaże podziemne , windy , są tez duże metrażowe mieszkania , są mieszkania 2-poziomowe , są mieszkania w tarasami i itd ...

 

I to jest komfort ...

 

Odśnieża za Was ktoś , posypuje chodniki też ktoś , nie ma żadnych prac ogrodowych , nie ma podlewania , nie ma malowania płota , nie interesuje Was cieknący dach i inne awarie ...

I to jest komfort ...

 

Mieszkanie w domu nie jest takie komfortowe jak w bloku bo większośc czynności za które płaciłeś mieszkając w bloku robiły inne osoby a tutaj sam musisz to robić ...

 

Dlatego jak ktoś mi zaczyna wmawiać że powiedzmy max pół godziny pracy tygodniowo jaką powiedzmy muszę poświęcić kotłowi to jakaś katorga i niesamowity dyskomfort to jedynie bierze mnie na śmiech ...

 

Co te pół godziny ma się do godzin jakie zajmuje podlewanie ogrodu , koszenie , aeracja , wertykulacja , plewienie , malowanie architektury ogrodowej i wiele innych czynności które się po prostu wykonuje bo za nas nikt ich nie wykona ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli byłoby to 30kWh/m2/rok to bardzo rozsądnym rozwiązaniem byłoby takie coś:

http://allegro.pl/kociol-elektryczny-elterm-major-9kw-aszn-i4028715326.html

Doszłaby oszczedność na kominie i kotłowni,które zainwestowałbyś w lepszą izolację a rachunki za ogrzewanie byłyby rzędu 145*30=4350kWh*0,3=1300-1600zł za sezon grzewczy

 

Komu chcesz wciskać taki kity ?

 

Ty swój super ciepły dom za pomocą swojej super pompy Panasonica ogrzałeś za około 1600zł (CO+CWU) (z wliczoną 1MP drewna) a tutaj wciskasz komuś kit że ogrzeje czystym prądem dom większy taniej od Ciebie ???

 

Tak zakłamanej osoby ze świeczką szukać ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ja też wcześniej mieszkałem w bloku i mi za bardzo to nie odpowiadało jak wracałem nad ranem z imprezy i kładłem się spać a sąsiad rano urządzał remont mieszkania lub ja urządziłem imprezę i wieczorem sąsiedzi stukali w rury , a później pojawiała się policja. Także wyprowadziłem się do starszego domu i po jakimś czasie odłożyłem sobie na nowy dom (w bloku oprócz w/w niedogodności ogrzewanie kosztowało kilkakrotnie więcej, płaciło się cały rok, w domu podobne koszty tylko w okresie zimowym).

Pisałem o bloku w kontekście komfortu mieszkania jeśli chodzi o ogrzewanie :)

 

Kotłownie mam za garażem także zrezygnować się z niej by nie dało, bo miałbym uskok w bryle budynku. Komin kosztował 3000zł z także z całego nie mógłbym zrezygnować bo musi być wentylacja garażu i łazienki górnej.

Za piec dałem 8000zł z komina można by uciąć z 1500zł, ciekawe ile by wyszła pompa ciepła.

Mogłeś zrezygnować z komina wentylacyjnego co byłoby tylko dla dobra wentylacji,nawet bez rekuperatora.

Prosta wentylacja mechaniczna bez odzysku ciepła wywiewna lub wywiewno-nawiewna jest o wiele bardziej skuteczniejsza niż wentylacja naturalna i może obyć się bez komina i bez nawiewników okiennych.

A czemu myślisz tylko o pompie ? Sama pompa p-w byłaby droższa o ok.5-6tys.zł od tego co napisałeś czyli tragedii nie ma ale czemu zakładasz od razu,że jak nie ekogroszek to pompa ? A może prąd ? Byłbyś 8tys.zł do przodu w stosunku do systemu na ekogroszek czyli jakieś 3-4 lata grzania gratis a 4 lata to kawałek czasu :)

Dlatego tak ważne jest zrobienie OZC przed budową i wtedy zastanawiamy się co nam będzie grzało.

 

jakbym miał go budować aby wspomagać pompę ciepła jak w mrozy ma nie wyrabiać to wolę palić ekogroszkiem.

Czyli jakbyś zrezygnował z grzania ekogroszkiem to na dachu nie miałbyś żadnego komina bo kominek Cię nie rajcuje i nie jest potrzebny do żadnego wspomagania pompy.Ona daje sama radę,oczywiście odpowiednio dobrana do obciążenia cieplnego domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu rodzinnym mam starego śmieciucha (już pewnie ponad 30 lat ma i nic się z nim nie dzieje, teraz już nie ma takich produktów) i wiem jak to wygląda. miałem też okazję widzieć kotłownię ekogroszkową, pył, nosiłem nawet worki z szopki obok domu, bo w kotłowni się nie mieściły. nic przyjemnego, ale w swoim nowym domu też planowałem węgiel. myślałem, że skoro nie ma gazu w okolicy a pompa ciepła to koszt minimum 60 tys. zł, to musi być węgiel.

 

projekt jednak ewoluował, czytałem m.in. to forum, zacząłem się interesować energooszczędnością, rosła grubość izolacji, okna powędrowały na południową elewację. w końcu dotarłem do 20 cm styropianu na ścianach i pomyślałem, że lepiej będzie jeszcze zwiększyć grubość izolacji i usunąć komin, kocioł. oddylatowałem garaż i pomieszczenia gospodarcze. potem przyszedł czas na OZC. doszedłem do wniosku, że dla mnie najlepsza będzie wodna podłogówka + kocioł elektryczny + bojler. jak dobrze pójdzie to poza podłogówką zmieszczę się z instalacją w 3000 zł za kocioł i bojler. dom będzie miał niskie obciążenie, co otwiera mi drogę do taniej w zakupie pompy ciepła w przyszłości.

 

przy cenie 25 gr w Tauronie za 1 kWh z dystrybucją i opłatą jakościową, wychodzi mi za ogrzewanie i CWU bardzo akceptowalna kwota - nawet jeśli zawyżę wynik OZC (które nie było liczone dla 20*C wewnątrz, ale 22*C) i założone zużycie CWU o 30%, to powinienem się zmieścić w 2500 zł / rok z kosztem CO + CWU.

 

zadbałem o orientację względem stron świata, bryłę budynku i eliminację mostków termicznych. grubość izolacji to nie wszystko. zrezygnowałem ze współpracy z jednym z architektów, bo nie rozumiał dlaczego ja się tak interesuję tymi sprawami zamiast kolorem elewacji. z architektami też jest problem, bo nie proponują sensownych rozwiązań - rysują tylko ładne (pojęcie względne) domy.

 

problemem jest także czasem otoczenia. na początku wszyscy naciskali, żebyśmy budowali większy dom, a my potrzebowaliśmy taki dostosowany do naszych potrzeb. wszyscy wokół krytykują izolację, mówią że się nie opłaci i że prądem i tak będzie dużo drożej grzać niż węglem, choćbym nie wiem co zrobił.

 

poza tym nie mam czasu na noszenie opału i czyszczenie kotła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ty swój super ciepły dom za pomocą swojej super pompy Panasonica ogrzałeś za około 1600zł (CO+CWU) (z wliczoną 1MP drewna) a tutaj wciskasz komuś kit że ogrzeje czystym prądem dom większy taniej od Ciebie ???

Tak zakłamanej osoby ze świeczką szukać ..

Nie super ciepły bo tylko 40kWh/m2/rok a po mostkach widzę,że więcej będzie w tym sezonie i nie G12 tylko G11.

A to są drastyczne różnice w rachunkach za ogrzewanie,nawet z COP.

I dla ścisłości 1400zł za c.o+cwu przy ponad 12m3 zwu na miesiąc.

Grzejąc w G12 byłoby tego ok.700-800zł (od 16.09 2500kWh za c.o+cwu)

O super ciepłym domku mówiłbym gdybym miał poniżej 20kWh/m2/rok.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu rodzinnym mam starego śmieciucha (już pewnie ponad 30 lat ma i nic się z nim nie dzieje, teraz już nie ma takich produktów) i wiem jak to wygląda. miałem też okazję widzieć kotłownię ekogroszkową, pył, nosiłem nawet worki z szopki obok domu, bo w kotłowni się nie mieściły. nic przyjemnego, ale w swoim nowym domu też planowałem węgiel. myślałem, że skoro nie ma gazu w okolicy a pompa ciepła to koszt minimum 60 tys. zł, to musi być węgiel.

 

Ja jak wyżej pisałem mieszkałem w starym domu i zmodernizowałem to co i tak mi za bardzo nie przeszkadzało.

Ekogroszek jedzie na palecie do samej kotłowni i jest metr od pieca, także nic nie muszę nosić, piec podłączony do internetu, także zdalnie patrze co się w kotłowni dzieje i kiedy braknie opału w zasobniku. Instalacja jest tak zrobiona że zawsze mogę piec wywalić i wstawić pompę ciepła jak ceny pomp będą na poziomie pieca na ekogroszek i ceny ogrzewania będę podobne i najważniejszy warunek jak będę mógł tym sterować po internecie (jeszcze mam wszystko nie skończone, ale już zdalnie otworze bramę garażową i zapalę każde światło w domu telefon/tableta/komputera i do każdego urządzenia mogę dopisać algorytm - np. otwarcie bramy garażowej wieczorem spowoduje zaświecenie światła na zewnątrz i światła obrysowego w garażu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Instalacja jest tak zrobiona że zawsze mogę piec wywalić i wstawić pompę ciepła jak ceny pomp będą na poziomie pieca na ekogroszek i ceny ogrzewania będę podobne

5tys.zł więcej niż teraz wydałeś to nie jest na tym samym poziomie ? Nie jest to warte,żeby nie dbać o to czy płomień się dobrze pali,czy nie zgaśnie,czy opał jest suchy czy mokry ?

Ceny ogrzewania są na podobnym poziomie.

najważniejszy warunek jak będę mógł tym sterować po internecie

A w jakim celu ? Tam nic nie zgaśnie i nic się nie zapali ani zawleczka nie padnie,ustawiasz temperaturę na sterowniku pokojowym lub ustawiasz odpowiednią krzywą grzewczą i tyle :)

No ale jakbyś się uparł to:

Bez tytułu2.jpg

 

I żeby nie było,któryś piecyk elektryczny ma też wi-fi :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz,system grzewczy na ekogroszek będzie Cię kosztował min.15tys.zł czyli o ok.12tys.zł wiecej od systemu na prąd,o rachunkach już pisalem.

W którym momencie ekogroszek byłby dla Ciebie opłacalny ?Sądzę,że wcześniej będziesz zmuszony wymienić kocioł a ekogroszek dalej nie byłby opłacalny w stosunku do prądu u Ciebie.

Druga sprawa,pisales,że miałes ofertę na powietrzną za 20tys.zł czyli o max.5tys.droższą od systemu na ekogroszek.

Co zadecydowało o postawieniu komina i zabraniu sobie sporo m2,za które płaciłeś i których nie wykorzystasz ?

 

Przy projektowaniu domu brałem pod uwagę tylko ekogroszek.

W domu rodziców paliłem w piecu bez podajnika dlatego chciałem coś mniej obsługowego.

A ekogroszek wymaga +- godzinnej obsługi tygodniowo.

Zamiast biegać na siłownie można trochę węgla przerzucić, na pewno nie zaszkodzi.

 

Dopiero gdy zacząłem czytać o innych systemach, kierowałem się w strone PC.

Gdyby ceny pomp były niższe to kto wie....

Nie przekonują mnie argumenty "a ile kosztuje komin i miejsce na kotłownie...."

Równie dobrze można zapytać, a ile kosztują "bebechy" pompy ciepła i jaka jest ich końcowa cena?

Jak spadną marże to może i popyt wzrośnie i każdy będzie zadowolony :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przy projektowaniu domu brałem pod uwagę tylko ekogroszek.

W domu rodziców paliłem w piecu bez podajnika dlatego chciałem coś mniej obsługowego.

Podstawowy błąd mało zorientowanego inwestora,który rzuca się na budowę domu i przyczyna "uwielbienia" węgla czyli jak się nic innego poza smieciuchem nie widziało to nawet coś co nie jest zasadne ekonomicznie będzie dobre bo "nie ma" alternatywy...

 

Nie przekonują mnie argumenty "a ile kosztuje komin i miejsce na kotłownie...."

Równie dobrze można zapytać, a ile kosztują "bebechy" pompy ciepła i jaka jest ich końcowa cena?

Niezbyt fortunne porównanie.

Zapytam się dlaczego nie wybudowales 3 czy 4 garaży ?

Bo nie było konieczności,bo nie było to zasadne ekonomiczne ?

Podobnie jest z kominem,nie ma uzasadnienia ekonomicznego jak cały system grzewczy na ekogroszek.

Przy 7000kWh czemu nie wziąłeś pod uwagę Kospela ?

Wydałeś 15tys.zł a nie chciałeś wydać tylko 3tys.zł czy nawet 20tys.zł ?

Na starcie jesteś w plecy 15tys.zł bo zmieniając węgiel na pompę będzie Cię to kosztowało cenę pompy+15tys.zł czyli pompa wyjdzie Ci bardzo drogo.

Dlatego zgodnie z tematem,system na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kto mi sprzeda kocioł z podajnikiem o mocy nie większej jak 5kW o dużej sprawności (min 60% całoroczna)?

Teoretyczne zapotrzebowanie na moją chałupę to 12000kWh na CO + CWU wyliczone na oko :p

W moim przypadku Skam-p 12 kW palnik ardeo i ster. Bruli spełnia Twoje kryteria. Od 20-09-2013 do 01-04-2014 ciepłomierz nakręcił 13.600 kWh. Na samo CWU sprawności kotła nie zmierzę, będzie niska, ale przy małym zużyciu opału to mniej istotne. Zimą w okolicach 70% i powyżej, obecnie przy średnim odbiorze ciepła 1,4- 1,8 kWh 60-65% sprawności. Nie podaję tu jakichś maksymalnych osiągów , bo nie o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku Skam-p 12 kW palnik ardeo i ster. Bruli spełnia Twoje kryteria. Od 20-09-2013 do 01-04-2014 ciepłomierz nakręcił 13.600 kWh. Na samo CWU sprawności kotła nie zmierzę, będzie niska, ale przy małym zużyciu opału to mniej istotne. Zimą w okolicach 70% i powyżej, obecnie przy średnim odbiorze ciepła 1,4- 1,8 kWh 60-65% sprawności. Nie podaję tu jakichś maksymalnych osiągów , bo nie o to chodzi.

 

Ok.

Jednak są różnice pomiędzy sprawnością poszczególnych kotłów w zależności od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Jednak są różnice pomiędzy sprawnością poszczególnych kotłów w zależności od producenta.

Na pewno są, ja piszę o tym co mam. Ważny jest mały palnik aby dobrze pracował na małych mocach. Od tego roku Skam-p 12 kW wyposażony jest w nowy deflektor separujący, co korzystnie wpływa na czystość spalania i wolniejsze zabrudzenie wymiennika. A to przekłada się na ekonomikę spalania. To mój pierwszy sezon i wiem że można lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są, ja piszę o tym co mam. Ważny jest mały palnik aby dobrze pracował na małych mocach. Od tego roku Skam-p 12 kW wyposażony jest w nowy deflektor separujący, co korzystnie wpływa na czystość spalania i wolniejsze zabrudzenie wymiennika. A to przekłada się na ekonomikę spalania. To mój pierwszy sezon i wiem że można lepiej.

 

A możesz napisać ile węgla poszło i jakiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz napisać ile węgla poszło i jakiego.

Trudno to będzie policzyć. Była Wesoła, miał Piekary , coś po 660 za tonę, czeski, pozostałości miałów po miałowcu i kilka worków testowanych z lokalnych składów. Część z tego poszła na samo CWU , część została. Ten sezon to bardziej zabawa z ciepłomierzem i nową " zabawką " . Dla mnie ważne że sprawność na małych mocach zadowalająca.

 

Za ostatnie kilka dni koszt 1 kWh - 16 groszy.

Edytowane przez wojtek65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy błąd mało zorientowanego inwestora,który rzuca się na budowę domu i przyczyna "uwielbienia" węgla czyli jak się nic innego poza smieciuchem nie widziało to nawet coś co nie jest zasadne ekonomicznie będzie dobre bo "nie ma" alternatywy...

A czy dla Ciebie wszyscy, którzy mają piece z podajnikiem to ekosyfiarze? mieszkam w miejscowości gdzie 100%

opala domy drewnem/ węglem.

Tam gdzie są piece z podajnikiem czasem mogę dostrzec mały dymek z komina, nie zasmradzają okolicy czego nie mogę powiedzieć o piecach miałowcach itp, nie wspominając juz o paleniu śmieci... wrrrr

Zapytam się dlaczego nie wybudowales 3 czy 4 garaży ?

Dlatego, że nie potrzebuje auta na każdą porę roku :p

(lub mnie na to nie stać... heh)

 

 

Wydałeś 15tys.zł a nie chciałeś wydać tylko 3tys.zł czy nawet 20tys.zł ?

Na starcie jesteś w plecy 15tys.zł bo zmieniając węgiel na pompę będzie Cię to kosztowało cenę pompy+15tys.zł czyli pompa wyjdzie Ci bardzo drogo.

Dlatego zgodnie z tematem,system na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domach.

Na tą chwilę gdybym miał grzać prądem wydałem o 4,5 tys. więcej na komin a nie 15 tys.

I gdybym miał iść w ta stronę to raczej wolałbym bufor 1000l za 5 tys + grzałki i jazda na taryfie nocnej.

 

Przyjdzie czas będzie rada....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...