Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

Rozumiem atak pod moim adresem.

WM nigdy nie zrobisz w cenie WG. U mnie kominy spalinowy i WG wyszły ok 8000 nie wiem jak rozdzielić te koszty ile to na spaliny ile na wentylacje.

U mnie zrobienie samoróbka WM nawiewnej wentylator EC + GGWC z sterowaniem do tego kanały wywiewne tak na przyszłość wyjdzie ok 6000-7000. żeby było to pełne potrzeba jeszcze drugiego wentyla i wymiennika czyli z 2000-3000. Czyli samoróbka wentylacji z GGWC to ok 8000-10000. Weź pod uwagę że to samoróbka a kominy robił mi ktoś materiałem. jeśli WM +GGWC miałbym też dać firmie do robienie to wyszłoby pewnie z 30k.

O matko, a po co Ci GGWC? Odejmij to "rozwiązanie", bo to wyrzucanie kasy w błoto na rzecz samej WM, i policz ponownie. Okaże się, że można zrobić to taniej niż WG uzyskując jednocześnie nieporównywalny komfort. Poza tym nawet Kaszpir007 zrobił sam WM i to też nie dlatego że chciał, ale że musiał (bo mu WG spieprzyli). :p Poważnie, nie lepiej raz a dobrze?

 

Kotłowni też nie możesz liczyć jako 100% kosztów ogrzewania jeśli kotłownia też pełni inne funkcje.

A co do PC to firmy faktycznie wyceniały to za ok 60-80k PC + podłoga +Wod-kan. Dobrej samoróbka nie zrobisz za 20-25k ze wszystkim

Na jaką pompę, która firma tak wyceniła, możesz podesłać taką wycenę? Chętnie uderzę i zapytam skąd takie a nie inne koszty. Bo ja też dostałem takie wyceny, ale po pierwsze były to koszty PC z odwiertami, w tym była policzona cała instalacja z podłogówką. Maher miał podesłać podobną wycenę, ale coś się (standardowo) nie doczekałem, za to okazało się, że podawał wycenę dla PC gruntowej z otwartym źródłem głębinowym (najdroższym z możliwych i wcale nie najlepszych, bo się nauczył, że jak w powietrzu minusowa temperatura, to PC PW nic nie zagrzeje).

 

Poza tym, aby porównanie miało sens, poproszę o wycenę podajnika, i filtra na komin, wraz z kosztami utrzymania -- w celu zrównania kosztów obsługi i wyeliminowania choć jednego elementu -- pyłów zawieszonych z emisji komina.

 

Arturo powiedz mi do czego Ty zmierzasz w tym wątku do jałowej wojenki a nie edukacji ludzi. Sam parę rzeczy spieprzyłem ale odwróciłem to tak że jeszcze mam wybór w przyszłości po części dzięki Tobie. Chociaż COP1 uważam za chory w sporej części domów.

Wojenkę prowadzą ludzie, którym nie w smak jest wykazywanie faktycznych kosztów "eko"węgla. Dlatego jak wyliczyć koszty obecnych domów gdzie wychodzą niższe koszty roczne, to się zaczyna wjeżdżanie na temat kosztów inwestycyjnych i podawanie cen z czapy. Ergo, to "eko"węglarze robią tutaj największą zadymę a potem jeszcze udają poszkodowanych. Dlatego między innymi zacząłem tutaj pisać po dwóch latach czytania, bo już mnie szlag trafiał jak się to czytało.

 

Myjk i artur musicie mieć nieźle pod sufitem nawalone, żeby nawet w święta pilnować wątku. Brak słów dla takich desperatów.

kulibob, pytałeś o wojenkę? To masz idealny przykład. ZERO treści, ZERO argumentów, tylko przytyk.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

.

 

GGWC już prawie zrobione rury Do WM już też prawie rozprowadzone. Robię tylko nawiew z z zewnątrz lub rzez GGWC zależne od pogody. lepsze to niż nawiewniki. Kupienie dobrego reku raczej mija się z celem prędzej rozbebeszę jakąś lune i dołożę drugi wentyl EC ale to w momencie gdy mój miks WM +WG się nie sprawdzi.

 

Twojej potrzeby wyceny podajnika i filtrów nie rozumiem. Poco to komu??? Strasz się porównać zupełnie różne systemy grzewcze.

Załóż sobie zapotrzebowanie na 10000kwh/y i policz ile za PC i ile za groch. Koszty inwestycji PC raczej sprawa prosta. Kocioł gorzej. Bo czy 100% komina i 100% kotłowni możesz wziąć do wyliczeń. Komin może mieć wentylacje a w kotłowni można mieć inne rzeczy. Prawda jest taka wegiel kopci i kopcić będzie. Poco ta krucjata, to architektów i projektantów trzeba by gnoić.

 

Z innej beczki jak filtry radzą sobie z syfem i smrodem z komina bo jednego syfiarza mam w okolicy. Wielu pali węglem a jeden syfi i jak to wyjaśnić??

 

A co do wycen to nie chce tutaj podawać swoich i innych danych ale mogę coś tam powycinać.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu po raz któryś piszesz bzdury na patyku ?

Warunkiem jest jedynie ogrzewanie podłogowę ale chyba nikt rozsądny w nowych domach nie robi grzejników ściennych ?

 

 

To może zaczniesz naganianie na sprzedaż pompek właśnie od naganiania na 100% ogrzewania podłogowego (chyba że już to robisz), im więcej ludzi to zrobi tym może będziesz miał więcej klientów, oczywiście inwestorów nie możesz nazywać głupkami bo ci uciekną do konkurencji. Ja znam sporo znajomych

którzy robią lub robili w ostatnim czasie ogrzewanie mieszane i rozmawiałem o tym z nimi i nie nazywałem ich głupkami i przez to się z nimi nadal przyjaźnie, a tobie zostało już tylko forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzna

[ATTACH=CONFIG]341378[/ATTACH]

 

Druga powietrzna

Nawiązując do rozmowy w czasie spotkania poniżej wycena powietrznej pompy ciepła i kolektorów (ceny z 8% Vat).

 

- pompa split13kW - 21.535,00 pln

http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-powietrzewoda-do-co-cwu-chlodzenia/pompa-ciepla-powietrzewoda-pcco-split-13-kw.html

 

- zasobnik CWU300L - 2.865,00 pln

http://www.hewalex.pl/oferta/podgrzewacze-hewalex-okc-podgrzewanie-cwu/podgrzewacz-okc300ntrhp.html

 

- zadaszenie jednostki zewnętrznej - 778,00 pln

http://www.hewalex.pl/oferta/wyposazenie-dodatkowe-pomp-ciepla-do-co/zadaszenie-pompy-ciepla-pcco.html

 

- stojak jednostki zewnętrznej - 335,00 pln

http://www.hewalex.pl/oferta/wyposazenie-dodatkowe-pomp-ciepla-do-co/konstrukcja-uniwersalna-pcco-1.html

 

- rury zewn/wewn/4mb - 368,00 pln

http://www.hewalex.pl/oferta/wyposazenie-dodatkowe-pomp-ciepla-do-co/zestaw-przylaczeniowy-pcco-1-4m.html

 

- chłodnik za napełnienie - 700,00 pln

- Montaż - 3.500,00 pln

- materiały pomocnicze ok. - 2.000,00 pln

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GGWC już prawie zrobione rury Do WM już też prawie rozprowadzone. Robię tylko nawiew z z zewnątrz lub rzez GGWC zależne od pogody. lepsze to niż nawiewniki. Kupienie dobrego reku raczej mija się z celem prędzej rozbebeszę jakąś lune i dołożę drugi wentyl EC ale to w momencie gdy mój miks WM +WG się nie sprawdzi.

 

Twojej potrzeby wyceny podajnika i filtrów nie rozumiem. Poco to komu??? Strasz się porównać zupełnie różne systemy grzewcze.

Załóż sobie zapotrzebowanie na 10000kwh/y i policz ile za PC i ile za groch. Koszty inwestycji PC raczej sprawa prosta. Kocioł gorzej. Bo czy 100% komina i 100% kotłowni możesz wziąć do wyliczeń. Komin może mieć wentylacje a w kotłowni można mieć inne rzeczy. Prawda jest taka wegiel kopci i kopcić będzie. Poco ta krucjata, to architektów i projektantów trzeba by gnoić.

 

Z innej beczki jak filtry radzą sobie z syfem i smrodem z komina bo jednego syfiarza mam w okolicy. Wielu pali węglem a jeden syfi i jak to wyjaśnić??

 

A co do wycen to nie chce tutaj podawać swoich i innych danych ale mogę coś tam powycinać.

 

Staram się ustalić FAKTYCZNY koszt inwestycyjny dwóch systemów grzewczych. Po to, żeby nie robić mniej świadomym inwestorom wody z mózgu, że "eko"węgiel to ekonomiczne, praktycznie bezobsługowe i praktycznie czyste ogrzewanie a inne systemy to puszczają inwestora w skarpetkach. Nie każdy ma czas siedzieć i czytać forum przez lata -- choć ja tak właśnie przygotowywałem się do budowy, czytając forum oraz przewalając dziesiątki DB. Na początku chciałem mieć koniecznie kominek i "eko"piec bo też byłem święcie przekonany, że to Cudy nad Wisłą i dwa klucze do taniego ogrzewania. Po lekturze for, analizach, liczeniu, nie będę miał ani kominka, ale przede wszystkim "eko"pieca -- bo mi wyszło, że to kosztowne, nieekonomiczne i ograniczone (w sensie potrafi tylko grzać), do tego trujące ("w gratisie") rozwiązanie. Dlatego mój dom nie będzie miał kominów, nie będzie miał WG (bo to strata kasy nie tylko przy inwestycji, ale także przy użytkowaniu domu, do tego brak komfortu), oraz kalafiorów (też brak komfortu). Dlatego w wycenie porównawczej należy uwzględniać wszystkie koszty. "Krucjata" jak to pieszczotliwie nazywasz, ma większy sens właśnie w kierunku inwestorów, bo to oni podejmują decyzje, to ich pieniądze i ich ew. późniejsza praca -- architekci i projektanci niewiele do tego nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To może zaczniesz naganianie na sprzedaż pompek właśnie od naganiania na 100% ogrzewania podłogowego (chyba że już to robisz), im więcej ludzi to zrobi tym może będziesz miał więcej klientów, oczywiście inwestorów nie możesz nazywać głupkami bo ci uciekną do konkurencji. Ja znam sporo znajomych

którzy robią lub robili w ostatnim czasie ogrzewanie mieszane i rozmawiałem o tym z nimi i nie nazywałem ich głupkami i przez to się z nimi nadal przyjaźnie, a tobie zostało już tylko forum.

No to patrz jak naganiam na podlogowke ;-)

Instalacja z grzejnikami sciennymi to głupota a instalacja mieszana to podwójna głupota :-)

 

Na FBD jest taki gostek,oczywiście który ma w domu węgiel zwany eko i oczywiście instalację mieszaną który twierdził ze nie dał podlogowki w sypialniach bo nie chciał tam kafli :D

O czym to świadczy ? A o totalnym zacofaniu takich inwestorów. Między innymi w tym wątku prostowanie są tego typu bzdury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się ustalić FAKTYCZNY koszt inwestycyjny dwóch systemów grzewczych.

Dążenie do takiej wyceny automatycznie skreśla eko groch. A ocena dwóch systemów powinna być obiektywna.

 

No to patrz jak naganiam na podlogowke ;-)

Instalacja z grzejnikami sciennymi to głupota a instalacja mieszana to podwójna głupota :-)

 

Na FBD jest taki gostek,oczywiście który ma w domu węgiel zwany eko i oczywiście instalację mieszaną który twierdził ze nie dał podlogowki w sypialniach bo nie chciał tam kafli :D

O czym to świadczy ? A o totalnym zacofaniu takich inwestorów. Między innymi w tym wątku prostowanie są tego typu bzdury.

 

Ja do niedawna sam chciałem mięć grzejniki na górze i sam myślałem że pod podłogówkę daje się same płytki.

Gdybym wcześniej się obudził też miąłbym PC. I dlatego uważam że wina jest po stronie projektantów i architektów.Kupiłem projekt a w projekcie gaz i 10cm styro na ścianie 8 na podłodze i 20 na dachu. Zwiększyłem ocieplenie a że gazu nie mam to wziąłem groch bo co innego:) ( przyznaje się do błędu). Projekt powinien zawierać różne warianty ogrzewania i wentylacji. A jeśli nie zawiera to przy adaptacji powinien architekt cię wyedukować.

Parę błędów poprawiłem dzięki Wam i bez bólu będę mógł przejść na PC. Co do WM. Mając już WG mogłem tylko rozprowadzić rury jakbym chciał zmienić. GGWC mam bo jakoś nawiewników nie mogę przeżyć w drogich oknach a GGWC trochę grzeje i trochę chłodzi przynajmniej w teorii:)

Osobiście uważam że OZC to pieniądze w błoto jedyne co muszę znać to zapotrzebowanie na moc a to da ciepłowłaściwe.pl

Z chęcią bym przeczytał tutaj jakiś konstruktywny artykuł z obiektywną oceną a nie tylko że węgiel syf albo że pompa to magiczna puszka. Wiem że dla niektórych te przepychanki to chyba rozrywka. PC ma zalety i eko groch też ma kilka.

PS. Jaka chcesz pomóc to pomóż mi z tym: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244496-Wentylacja-nieogrzewanego-gara%C5%BCu-GWC

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dążenie do takiej wyceny automatycznie skreśla eko groch. A ocena dwóch systemów powinna być obiektywna.

Aha, znaczy jak wycena skreśla groch, to już nie jest obiektywna... :D To dlatego tutaj się zapierają rękamy i nogammy aby nie brać wszystkich kosztów inwestycyjnych i kosztów obsługi pod uwagę... :p Ale ja bym jednak nalegał, bo dopiero wtedy wycena będzie rzetelna i obiektywna.

 

Ja do niedawna sam chciałem mięć grzejniki na górze i sam myślałem że pod podłogówkę daje się same płytki.

Gdybym wcześniej się obudził też miąłbym PC. I dlatego uważam że wina jest po stronie projektantów i architektów.Kupiłem projekt a w projekcie gaz i 10cm styro na ścianie 8 na podłodze i 20 na dachu. Zwiększyłem ocieplenie a że gazu nie mam to wziąłem groch bo co innego:) ( przyznaje się do błędu). Projekt powinien zawierać różne warianty ogrzewania i wentylacji. A jeśli nie zawiera to przy adaptacji powinien architekt cię wyedukować.

Parę błędów poprawiłem dzięki Wam i bez bólu będę mógł przejść na PC. Co do WM. Mając już WG mogłem tylko rozprowadzić rury jakbym chciał zmienić. GGWC mam bo jakoś nawiewników nie mogę przeżyć w drogich oknach a GGWC trochę grzeje i trochę chłodzi przynajmniej w teorii:)

Osobiście uważam że OZC to pieniądze w błoto jedyne co muszę znać to zapotrzebowanie na moc a to da ciepłowłaściwe.pl

Z chęcią bym przeczytał tutaj jakiś konstruktywny artykuł z obiektywną oceną a nie tylko że węgiel syf albo że pompa to magiczna puszka. Wiem że dla niektórych te przepychanki to chyba rozrywka. PC ma zalety i eko groch też ma kilka.

PS. Jaka chcesz pomóc to pomóż mi z tym: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244496-Wentylacja-nieogrzewanego-gara%C5%BCu-GWC

Zgadzam się, że brak węgla w gotowych projektach powinien być JUŻ w standardzie, nie zgadzam się, że to do architektów tudzież projektantów trzeba głównie uderzać -- bo ostateczne zdanie ma i tak inwestor. Zresztą ustalmy i popatrzmy przez pryzmat forum -- jaki my tu mamy wpływ na projektantów tudzież architektów? Żaden. Tylko ustawy rządowe mogą takie coś wymusić -- dlatego w wątku o zakazie palenia węglem w domach jest notorycznie podnoszony argument, aby tego ZABRONIĆ przede wszystkim w nowych domach. OZC jest niezbędne i są to jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy przy budowie nowego domu. cieplowlasciwe to tylko mniej lub bardziej dokładny kalkulator orientacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, znaczy jak wycena skreśla groch, to już nie jest obiektywna... :D To dlatego tutaj się zapierają rękamy i nogammy aby nie brać wszystkich kosztów inwestycyjnych i kosztów obsługi pod uwagę... :p Ale ja bym jednak nalegał, bo dopiero wtedy wycena będzie rzetelna i obiektywna.

 

Równie dobrze można by spojrzeć na to na to globalnie jak mocno PC, COP 1 przeciąża nasze elektrownie. Oczywiście to paranoja.

 

Porównanie ma sens gdyby rozpatrywać teoretycznie 2 identyczne domy:

-Budowane od podstaw

-modernizowane

-są też takie przypadki jak moje trochę za późno pomyślałem i musiałem wybrać mniejsze zło, jednocześnie myśleć o późniejszym upgradzie

Na koszt załadunku i czyszczenia musi sobie odpowiedzieć każdy sam, a że ludzie są różni to nie możesz ich mierzyć swoja miarą.

 

Odpowie mi ktoś na pytanie jak filtry z reku powiedzmy EU3 radzą sobie z syfem i smrodem z komina??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. cieplowlasciwe to tylko mniej lub bardziej dokładny kalkulator orientacyjny.

Słusznie sprawdz np izolacje dachu z izolacja stropu nad parterem wpisz np izolacja dachu 30cm wełna a izolacja najwyzszego stropu np zuzel 15cm potem zamien izolacja najwyzszego stropu 30cm wełna i dach daj np 1cm wełna wyjdzie raz dom energoszczedny a raz energochlonny to jak wkoncu dach nie potrzebny wystarczy dobrze zaizolowac strop no i gdzie te ciepło ucieknie jezeli go strop pusci to musi dach zatrzymac jak ma dobra izolacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać "brać" węglowa ....

 

Brać węglowa... Dlaczego sprzedawco węgla nie napisałeś od razu brać po podstawówce albo najwyżej po zawodówce? Ktoś kto ma choć trochę oleju w głowie nigdy sobie takiego szajsu w nowym domu nie zamontuje. No ale nie wszyscy mają choćby średnie wykształcenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brać węglowa... Dlaczego sprzedawco węgla nie napisałeś od razu brać po podstawówce albo najwyżej po zawodówce? Ktoś kto ma choć trochę oleju w głowie nigdy sobie takiego szajsu w nowym domu nie zamontuje. No ale nie wszyscy mają choćby średnie wykształcenie...

Co ma wykształcenie do tego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...