Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pisałem o domowej instalacji. W domu mam stare Defro. A zawór 4D chodzi bez pompy. Poprawnie zamontowany i dobrany nie potrzebuje pompy na małym obiegu.

Dzięki.

Mogłeś od razu to napisać.

 

Na razie nie wgłębiałem się w temat, ale pewnie kiedyś dopytam o ten poprawnie zamontowany 4d :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
U mnie jest tak. Zakładając zużycie 5 ton miału 23MJ ( nie spalę - ale niech będzie po okrągłości ) podajnik przepracuje około 250 godzin w roku. Silnik 0,09 kW ( 90 wat ). Dmuchawa jakieś 4 razy tyle, bo mam proporcję 1/4. 1000 godzin, silnik 0,034 kW ( 34 waty ). Pompę mam jedną, energooszczędną chinkę. Pokazuje 8 wat. Niech przepracuje 7 miesięcy ( chociaż początki i końce sezonu robię na grawitacji - ale niech tam ). 5000 godzin, moc 0.008 kW ( 8 wat ). No i sterownik - cały rok na okrągło, 4 waty. 8800 godzin, 0,004 kW. Nie chce mi wyjść inaczej jak jakieś 150 kWh na rok przy zużyciu 5 ton.

 

Jedna drobna uwaga. 90W to jest moc znamionowa silnika na wale. To ile będzie pobierał z sieci zależy od aktualnego obciążenia i sprawności silnika dla danego obciążenia. Te silniki mają sprawność rzędu 50% przy mocy nominalnej. Czyli dla 90W oddawanych na wale pobierają 180W mocy czynnej z sieci.

http://www.cantonigroup.com/gfx/file/besel/Katalog/New_2012/1_faz.pdf

Problem w tym że nie znamy obciążenia silnika. Jedyna pewna metoda to pomiar dobrym miernikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...