Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tu sa rozne szkoly... Ale Inverter z zalozenia ma byc oszczedniejszy.

W PL jest tez specyfika 2 taryf... Zbiorniki bufforowe etc.

A wiec on/off fizycznie moze i wyjdzie taniej... Nie mam nie wiem.

 

Mysle jednak ze stala praca przy jak najnizszych parametrach potrzebnych do utrzymania zadanej temp wewn. jest lepsza od on/off.

Sprezarka za kazdym razem po starcie ma "wysoki" pobor pradu aby potem sie "wybalansowac"

 

Przy stalej pracy i normalnych mrozach chodzi sobie pobierajac

1-2kW.

 

A i nie jest w stanie oddac

< 4.2-4.5kW

Gdy LT schodzi do 1.8kW.

 

Zakladam srednioroczny SCOP

2.5-2.8... To mimo wszystko wysokie temp.

52GJ sasiada to ca 14400kWh.

 

Dodam jeszcze, że każdy rozruch sprężarki to konieczność ponownego rozprowadzenia oleju.

Dlatego żywotność sprężarki mierzy się też liczbą cykli start/stop.

 

Wiesz, skąd wzięły się te wyniki w www.energimyndigheten.se/Templates/Public/Pages/ProductGroupPageCompare.aspx?productGroupId=130&productTypeVersionID=334&productCompareList=1391,1392,1281,1280,1279,1278,1277,1276,1272,1337,1273,1274,1275,1271,1270,1268,1269,1267,1266&PageID=12421

chodzi o wzrost COP przy kompresor efekt <100% zauważ, że podane są dla temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia a nie dla temperatury roboczej czynnika grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli bezsensownie porównujesz go do domu Arturo

 

Ja nie porównuję , domek jest większy itd.

 

Mój przekaz jest inny. Nowy domek dobrze ocieplony , może nie super ale dobrze (15grafitu ,30cm wełny0,035,okna 3szyb, WM z reku) można tanio ogrzać groszkiem i wcale się przy tym nie napracować. 2t grochu za 1500PLN to pierwszy sezon , wygrzewanie budynku , brak zysków bytowych (jeszcze nie mieszkam)

Najważniejsze jest to że nie potrzebuję syfnego kominka w salonie !

 

Teraz już wiem że można taniej kupić lepszej jakości groszek 670 - 720PLN/t , podobnej jakości po ~600PLN w casto.

 

Na siłę próbujecie tu "udowodnić" że system na ekogroszek jest nieopłacalny w nowym domu , jest trochę inaczej :)

 

V sterfa, brak gazu z rurki , wybrałem groszek. Może dorzucę klimę którą będę dogrzewał w okresach przejściowych i chłodził latem , ale to się okaże.

 

Mam znajomych z powietrznymi japońskiego producenta (nie będę robił reklamy) , sami twierdzą że trzeba kominek odpalać - być może jest inaczej w III lub II strefie ale "u nas" - no cóż - sorry taki mamy klimat ;) ( w tej chwili -1,5*C i śnieg na trawie ...)

 

Żeby nie było że jestem "wunglowym" betonem ,domek się wygrzeje , to spróbuję grzać grzałką w II taryfie - będzie porównanie , muszę tylko znaleźć sposób na montaż grzałki do kociołka ;)

Kupować bufora nie zamierzam - chyba że wygram w totka albo taki się gdzieś za friko napatoczy ;)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Cały czas bierzecie i porównujecie (Wy ekogroszkowcy) postawione już domy i pokazujecie jedynie swój koszt eksploatacji bez kosztu inwestycji w system grzania ekogroszkiem.

Koszt inwestycji to nie tylko kocioł,to dostosowanie całego domu do węgla a to są dodatkowe i nie małe koszty,z których można zrezygnować jeszcze przed budową wchodząc w inny system.

W nowobudowanym domu stosunek kosztu inwestycji/kosztu eksploatacji systemu na ekogroszek będzie wyższy w stosunku np.systemu na prąd czy systemu z pompą ciepła.

Wy zrobiliście ten błąd także niech na Waszym błędzie uczą się inni,nowi inwestorzy.

 

Druga sprawa,porównujecie na równi całkowicie bezobsługowe systemy do swoich,czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.

O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy te sa robione w tych samych warunkach aby moc porownac PC ( i wiele innych urzadzen ) niezaleznie od danych producenta.

Sa to symulacje dla okreslonych domow w okreslonych strefach klimatycznych.

Tu akurat dala PC P/P.

 

Spojrz na te dane co wczesniej byly...

3 PC, tem sam typoszereg... W gruncie ta sama PC ale rozne moce nominalne ktore sie podaje i dlz ktorych sie podaje COP przy +7

Dlaczego "najmniejsza" ma najlepszy COP powiedzmy 2.5kW...

Czy ta 4.3kW tez nie bedzia miala taki sam oddajac takze 2.5kW... Bo przy 4.3kW ma nizszy..COP.

 

Spójrzmy na te:

http://img849.imageshack.us/img849/1167/41771225.jpg

dlaczego najmniejsza 7 ma podobne parametry do 14-ki? Widać polepszenie parametrów przy redukcji mocy oddawanej ale tylko do pewnego momentu. Dlaczego?

W jaki sposób można można zatem zwiększyć skuteczność? Ponieważ we wzorze COP Carnota w liczniku znajduje się ciepło skraplania, a w mianowniku praca sprężania odpowiedź na to pytanie jest prosta:

- należy zwiększyć ciepło skraplania i / lub,

- obniżyć pracę sprężania.

To drugie realizuje się przez chłodzenie sprężonego czynnika. Kiedy jest większa skuteczność chłodzenia, wtedy gdy sprężarka nagina na 100% wydajności nominalnej, czy przy częściowej, gdy jest mniejszy masowy przepływ czynnika przez tę samą armaturę? W pewnych granicach rekompensuje nam to spadek sprawności z nawiązką ale niestety sprawność sprężarki leci na łeb poniżej 50% stąd słaby wynik 7-ki.

Edytowane przez QIM
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak z Tobą można gadać o kotłowni jak Ty nawet nie chcesz podać ceny za PC.

Tak na czytających, podaję link do cennika pomp Ecopower: http://www.ppcpompy.eu/cennik/

 

Myślę, że super opisał o co chodzi kaszpir007 w poście wyżej.

 

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu, bo i tak nie podasz kosztów, które poniosłeś.

A cena 4000zł za podłogówkę na 133m2 i jeszcze napisz, że może to firma robiła.

 

Nic nie wnosisz do tego wątku i mącisz ludziom w głowach, że PC jest super tania.

A mógłbyś rozwiać wątpliwości budujących podając koszty, no ale po co ?

 

A odnośnie kominka, za zimno w domu, więc trzeba się dogrzać, żeby rachunek za prąd na forum wyszedł ładny :)

 

Powiem tak. W dupie byłeś, gówno widziałeś :p

Koszt całego systemu podawałem setki razy, nawet w tym wątku. Wystarczyło poczytać :p

Dla kolejnego frajera, który chce udowodnić wyższość jaskini nad mądrym domem, nie będę się wysilać.

 

Tylko tak na marginesie.

Palenie w kominku podczas dużych mrozów wiązało by się z koniecznością otwierania okien, więc argument o dogrzewaniu znowu legł w gruzach. A dlaczego? Znowu ci odpowiem. W dupie byłeś, gówno widziałeś :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 220tyś ,WM z reku , podłogówką , dobrym ociepleniem, kotłem na groszek ... tylko mój jest "troszkę" większy jak Twój , pierwszy sezon obleciałem 2tonami groszku (1500PLN)- wygrzewałem wylewki i takie tam (nieraz było pod 30*C w domu , domek się wygrzewa i suszy)

 

I kto się dał wydoić ?

 

Kolejny nowy dom z rakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej na pewno. Na moje 200mkw podobnie ocieplone wychodzi 40kg węgla na dobę przy takich temperaturach a to będzie ca 8kW albo nawet mniej, czyli mit o wzroście COP przy pracy z częściowym obciążeniem moim zdaniem upada. Co oczywiście nie oznacza, PC jest beee.
Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam wątki ekogroszkowe to nie ma inwestora,nie ma dnia,nie ma tematu,żeby nie pojawiło się pytanie "pomóżcie bo mam problem,bo mam spaliny za wysokie,bo gaśnie,bo pali się z boku palnika,bo sadza,bo za dużo spala,bo rdza,bo zawleczka,bo węgiel za mokry,bo za wysoka temperatura zasilania,bo za dużo pompki biorą,bo za głośna praca podajnika,jak wyciszyć kocioł,bo za częste czyszczenie kotła,bo kierownica zamknięta i tak można wyliczać bez końca bo końca problemów z ekogroszkiem nie widać.

O tym nie mówicie ? To nic nie kosztuje ?

Oni to traktują jako HOBBY.

Ja z piecem na ekogroszek ma przesrane.:bash:

Gdybym miał mieszkać dalej w aktualnym domu założyłbym T-Cap-a i zamienił grzejniki na klima-konwektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.

 

No Tomasz mój kurnik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/71g jak to z tą sprawnością? policzysz sam? podpowiem, że węgiel miał 27MJ/kg Zdaje się, że matematyką się parasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność takiego (CO na paliwa stałe) systemu - to 10-20% - Porównywałem to w bliźniaczych domach szeregowych jednej firmy.

 

Czy te porównania obejmowały pomiary ciepłomierzem uzyskanego ciepła i wagą spalonego opału. Jezeli nie to takie porównania nie są nic warte. Nawet blizniacze domy szeregowe moga sie nieco róznic, temperatury w nich utrzymywane również. Metodologia (?) Pana badan ma jedynie udowodnic przwdziwosc panskich twierdzen, wartosc merytoryczna tych badan/porównan jest niska lub wrecz zerowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny nowy dom z rakiem.

Już nie przesadzaj...

Walczmy z ludźmi spalającymi śmieci w kotłach.

Wiele bym dał aby w mojej okolicy wszyscy przeszli

na ekogroszek czy nawet PC

 

Teraz większość kopci w "wszystkopalnych " kotłach i jest masakra.

Co z tego że mam WM jak pewnie będę musiał ją wyłączać...

 

Od dobrze spalonego węgla do piachu nie pójdziesz :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie przesadzaj...

Walczmy z ludźmi spalającymi śmieci w kotłach.

Wiele bym dał aby w mojej okolicy wszyscy przeszli na ekogroszek czy nawet PC

 

Teraz większość kopci w "wszystkopalnych " kotłach i jest masakra.

Co z tego że mam WM jak pewnie będę musiał ją wyłączać...

 

Bingo!

Niech stare przechodzą na czyste spalanie, nowe niech zostaną dziewicze od samego początku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak moi starzy się podniecali jak kupili supernowoczesny kocioł na miał 30 lat temu. Miał był wtedy w cenie skrzynki piwa. Pamiętam że ja gówniarz musiałem te kilka ton wrzucić do piwnicy przez okienko. Oczywiście wszystko zakurzone, więc wpadłem na pomysł żeby go zmoczyć. Wszystko ładnie pięknie, tylko że zrobił się dwa razy cięższy. Dla dzieciaka czy osoby w podeszłym wieku sprawa zaczęła wyglądać nieciekawie. Musiałem poprosić ojca o pomoc. Ojciec był kilka miesięcy po operacji zastawki serca i było mi z tego powodu bardzo głupio. Po kilku latach pociągnęli u nas pod domem nitkę gazu i byłem pierwszym orędownikiem żeby się do tego gazu podłączyli. Ocieplili dom, wymienili okna i podłączyli się do tego gazu. Dzisiaj to już starsi ludzie, cieszy mnie to że żyją jak ludzie i nie muszą tego węgla czy miału wrzucać przez te okienko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Tomasz mój kurnik http://cieplowlasciwie.pl/wynik/71g jak to z tą sprawnością? policzysz sam? podpowiem, że węgiel miał 27MJ/kg Zdaje się, że matematyką się parasz ;)

 

Fajna stronka, ale chyba trochę przesadzają - mojego durszlaka sklasyfikowali jako Energooszczędny:o;) Z OZC wychodzi mi trochę gorzej, ale w sumie nie dużo - koło 15%, ale tam uwzględniono mostki termiczne.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/8qp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...