Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bardzo dokładnie podajecie OZC wyliczone a powiedzcie mi czy uwzględnia ono w obliczeniach partactwo wykonawców ? Bo nie wiem.

Tak się składa,że mam dostęp do kamery termowizyjnej i widzę ocieplenie robione przez fachowców i mostki termiczne. Nieraz ocieplenie przypomina "kratownicę" na termogramie. Z tym zużyciem energii przez dom jest jak ze spalaniem auta, producent podaje 5 litrów na 100km, tylko taki wynik jest wyliczony na podstawie wyniku auta na symulatorze drogi w laboratoryjnych warunkach a nie w rzeczywistości na drodze. Na drodze dochodzi 1,5 litra dodatkowo.

 

Ciągle dyskutujemy tylko o pompach powietrznych bez dolnego źródła, jak się takie pompy sprawdzają w V strefie klimatycznej na wschodzie Polski ? Jest ktoś na forum z tego regionu i może opisać swoje doświadczenia ?

 

I ciekawi mnie niezmiernie czy jest ktoś na tym forum, kto ma dom w "standardowej" technoloogii, która obowiązywała w 2013r. i ma pompę powietrzną, jak przedstawiają się jego rachunki ?

Edytowane przez małymiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Tak.

10000/2,5=4000=1600zł za caluśki rok.

Bardzo dokładnie podajecie OZC wyliczone a powiedzcie mi czy uwzględnia ono w obliczeniach partactwo wykonawców ?

Przecież Ty nie będziesz budował z ekipą,nie za taką kasę,to o co się martwisz,że sam sobie spierdzielisz dom ?

 

Świadomy inwestor nie doprowadzi na budowę partaczy,takich może jedynie wziaść nie mający o niczym pojęcia zawodnik z ekogroszkiem.

Grzejący lub chcący grzać prądem mają dobrze poukładane w głowie i nie pozwolą sobie na partactwo.

Jeden taki zwany kaszpirem,oczywiście zawodnik z ekogroszkiem upierał się niedawno,że styropian kładziony na placki jest dobrze położonym styropianem...

 

Pompa ciepła czy wungiel wybacza roboty partaczy a prąd nie.

I jeszcze raz wbij sobie do głowy,kWh z węgla wychodzi podobnie jak nie drożej niż kWh z pompy ciepła czyli rachunki w tym samym domu grzanym pompą ciepła i węglem będą takie same.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imrahil

z tymi deklaracjami o projektach i 20cm styro to bym uważał

sprawdziłem sobie kilkanaście i w 60% jest ściana 24+12cm styro i od góry 20cm wełny

daleko temu do poziomu Liwko czy artura

domy z lepszą izolacą są nadal w mniejszości

wszystko jest robione nadal dla sztki i na sztukę- byle spełnić wymogi minimalne

i nadal w tych projektach są kotłownie na paliwa stałe

 

Zimorodek-12cm styro , kocioł gazowy

Na południe 16-20cm styro, kocioł na paliwo stałe

Przyjazne klimaty -12cm styro, kocioł gazowy

Bliski 12cm styro, kocioł gazowy

Kształtny - 12cm wełny , kocioł na paliwo stałe

Jesienna zaduma 15cm styro, kocioł na paliwo stałe

Rudzik 5-12cm styro , kocioł gazowy

 

to są projekty domów o powierzchni użytkowej ~100m2 gdzie kocioł na paliwo stałe jest totalną pomyłką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

daleko temu do poziomu Liwko czy artura

A jaki to ma i z czym związek ?

 

Ja mam o 8cm więcej styro niż podałeś(uważam że za mało) czyli u mnie ścian mam 150m2*0,08=12m3 więcej poszło izolacji niż podajesz.

12m3 to jest ok.1800zł a konkretnie w moim przypadku grafitu 2200zł.

Majątek ?

Nie majątek,inwestycja na lata bo to od izolacji zależą rachunki za ogrzewanie,jełśi ktoś tego nie rozumie to jest biednym człowiekiem bo za chwilę będzie wrzucał śmieci do kotła.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ma to wielki związek z czytaniem tego tematu że zrozumieniem.

Tak właśnie myślałem,także jeszcze raz dla utrwalenia dla mających problemy z rozumieniem:

-pompa ciepła jest bardziej opłacalną inwestycją w domach bez izolacji,ze słabą izolacją,z wentylacją grawitacyjną niż w domach dobrze zaizolowanych z WM z rekuperatorem(to sobie wbijcie młotkiem do głowy)

-izolacja wpływa na zmniejszanie zużycia energii w każdym przypadku źródła ciepła

-lepsza izolacja to podstawa,gdyż w przyszłości cena każdego medium grzewczego pójdzie do góry

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10000/2,5=4000=1600zł za caluśki rok..

 

I rozumiem, że za taką kwotę na wschodzie Polski będę miał w domu 24 stopnie, tak jak lubię przy pompie powietrznej ?

 

10000/2,5=4000=1600zł za caluśki rok.

 

Przecież Ty nie będziesz budował z ekipą,nie za taką kasę,to o co się martwisz,że sam sobie spierdzielisz dom ?

 

Świadomy inwestor nie doprowadzi na budowę partaczy,takich może jedynie wziaść nie mający o niczym pojęcia zawodnik z ekogroszkiem.

Grzejący lub chcący grzać prądem mają dobrze poukładane w głowie i nie pozwolą sobie na partactwo.

Jeden taki zwany kaszpirem,oczywiście zawodnik z ekogroszkiem upierał się niedawno,że styropian kładziony na placki jest dobrze położonym styropianem...

 

Pompa ciepła czy wungiel wybacza roboty partaczy a prąd nie..

 

Dobry fachowiec = duże koszty, ale Ty nie potrafisz tego zrozumieć i cokolwiek by Tobie gadał o kosztach Ty swoje, widzisz tylko koszt ogrzewania i tyle. Koszty inwestycji Cie nie obchodzą. To tak jakbyś miał firmę i włożył w nią 100 000zł i czekał aż się zwróci inwestycja za 20 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturku

ale ja nie o pieniądzach tylko o standardzie budowania a ty ciągle o jednym jak zdarta płyta

 

pisałem już wielokrotnie- inwestor nie musi się znać- jak kupuje projekt to zakłada że jest wykonany solidnie i zgodnie ze sztuką.

buduje wprowadza się a potem zagląda na takie forum i czyta z ust najlepszego doradcy (tytuł przyznany na podstawie chyba 7 głosów)że jest głupi tylko dlatego że nie przemyślał nic przed budową.

uwierz mi, że ludzie potrafią myśleć i mają szerokie horyzonty- dużo szersze niż ty.

potrafią też zrozumieć w przeciwieństwie do ciebie że inaczej to nie oznacza zawsze gorzej

odnoszę jednak wrażenie że ty całe życie byłeś drugi i teraz na forach próbujesz sobie odbić bo w domu nadal drugi jesteś.

 

Kowalski siedzi miesiącami i wybiera projekt- zakłada że robi dobrze i ze projekt jest wykonany tak iż nie będzie musiał wprowadzać żadnych zmian.

potem czyta że jest głupi bo mógł a wręcz powinien tych zmian dokonać i wstawić inne źródło ogrzewania.

czy to Kowalski jest winien czy raczej autor projektu?- pytanie to już stawiałem i też nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi a przecież nie każdy się zna.

was którzy uważacie że się znacie jest na forum może 1promil a ludzie stawiają tysiące domów według złych projektów i nie są tego świadomi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci sie samochod zwraca? Domek w dobrej lokalizacji... wartosc rosnie?

 

Nie mowie ze koszt inwestycji nie jest istotny... ale czy tak namietnie kopcacy wszystko przeliczaja?

 

Jezdza PKSem czy samochodem.... autobus moze wyjdzie taniej....

Zmywarka sie zwroci czy mycie reczne?

 

Balkony i ogrodzenie tez sie dobrze zwracaja? Sa koniecznoscia? jak juz mowa o inwestowaniu....

 

Żyjesz w innym świecie finansowym niż większość Polaków. Pogadaj z typową polską rodziną 2+2, co ma dochód 3500-4000zł na rękę, buduje mały domek na kredyt na 25-30 lat, jak liczy pieniądze i przekonaj ją, że PC będzie dla nich super wyborem, jak trzeba na starcie w budowę, w każdy jej etap włożyć więcej, żeby płacić za ogrzewanie porównywalnie do węgla. Czy nie rozumiecie, że gdyby koszty PC kontra miał/węgiel były podobne, jeżeli chodzi o budowę to nikt by nie zakładał pieca na węgiel.

Edytowane przez małymiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Żyjesz w innym świecie finansowym niż większość Polaków. Pogadaj z typową polską rodziną 2+2, co ma dochód 3500-4000zł na rękę, buduje mały domek na kredyt na 25-30 lat, jak liczy pieniądze

Piszesz o mnie,z tym,że ja 2+1,w pierwszej wersji miał być dom ogrzewany...prądem.

Węgiel i gaz ziemny,mimo,że mam go przy działce były za drogie dla mnie.

Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:

http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf

+wodna podłogówka.

+bojler do cwu:

http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/

lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:

http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html

 

Całość będzie grzana prądem w II taryfie.

 

Budżet na dom 250tys.zł

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie ? 2,5 średniorocznie to i tak mało,będzie więcej.

 

,przeszedł z ekogroszka na powietrzną i bardzo sobie chwali,zużycie ma mniejsze niż przy ekogroszku.

Dziwne ?

Nie,normalne.

 

Ile byłych użytkowników ekogroszka musi napisać,że ich były ekogroszek to syf w porównaniu do tego co teraz mają żeby dotarło do pustych łebów ?

 

Weź skończ z tymi epitetami bo nudny się robisz. Ktoś Cię tu obraża ?

Tytuł najlepszy doradca na tym forum - śmiech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

-pompa ciepła jest bardziej opłacalną inwestycją w domach bez izolacji,ze słabą izolacją,z wentylacją grawitacyjną niż w domach dobrze zaizolowanych z WM z rekuperatorem(to sobie wbijcie młotkiem do głowy)...

 

to jedziemy

chałupa z zapotrzebowaniem 20000KWh- bez izolacji i z WG

 

1- grzeję ekogrochem po 850zł/tona, wydobędę z tego powiedzmy 5KWh z 1kg zakładając sprawność 60%

zatem 1KWh kosztuje mnie 0,17zł

wychodzi zatem 20000x0,17=3400zł

2- grzeję pompą ciepła- powietrzną bo takie tu przeważają

chałupy nieocieplonej nie uda mi się ogrzać tylko w 2 taryfie więc zakładam koszt 1KWh na poziomie 0,50zł

sprawność zwykłej pompy na poziomie 2,2(nie liczę takiej jak twoja "podrasowanej" tylko zwykłą )

mamy więc

20000/2,2=9090x0,50=4545zł

różnica 1145zł na korzyść węgla

 

 

a żeby było ciekawiej to założę sobie że koszt kotła i komina który tak lubisz jest równy kosztowi pompy ciepła

tak dla przekory by koszt inwestycji w źródło ciepła nie zaburzał wyniku opłacalności wyboru

jak widać grzejąc pompą jestem w plecy

 

a co jeśli mam dostęp do taniego węgla i płacę za niego 500zł i koszt 1KWh wychodzi mi 0,1zł?

20000x0,1= 2000zł i różnica co sezon 2545zł

 

nadal się upierasz że się opłaca grzać pompą nieocieploną chałupę???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
to jedziemy

chałupa z zapotrzebowaniem 20000KWh- bez izolacji i z WG

Po raz kolejny uprasza się o czytanie ze zrozumieniem:

Tak właśnie myślałem,także jeszcze raz dla utrwalenia dla mających problemy z rozumieniem:

-pompa ciepła jest bardziej opłacalną inwestycją w domach bez izolacji,ze słabą izolacją,z wentylacją grawitacyjną niż w domach dobrze zaizolowanych z WM z rekuperatorem(to sobie wbijcie młotkiem do głowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

artur

czego ty nie potrafisz zrozumieć w moim poście?

podałem Ci przykład domu z dużym zapotrzebowaniem i porównanie kosztów dla węgla i pompy

wychodzi ewidentnie że koszt grzania węglem jest niższy niż pompą- podważa to zasadność Twojego stwierdzenia że się w domu nieocieplonym opłaca pompa- w którym momencie się ona opłaca?

obal mój argument merytorycznie- podaj gdzie się pomyliłem a nie nabijasz sobie licznik postów kopiując swoje wpisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
artur

czego ty nie potrafisz zrozumieć w moim poście?

A co to mnie interesuje ? Temat jest o nowych domach dla nowych inwestorów i o nowych domach dla nowych inwestorów zamierzam pisać.

Pobudowaliście chałupy z ekogroszkiem to macie problem i niepotrzebnie wydaną kasę.

Jeszcze raz dla utrwalenia:

Tak właśnie myślałem,także jeszcze raz dla utrwalenia dla mających problemy z rozumieniem:

-pompa ciepła jest bardziej opłacalną inwestycją w domach bez izolacji,ze słabą izolacją,z wentylacją grawitacyjną niż w domach dobrze zaizolowanych z WM z rekuperatorem(to sobie wbijcie młotkiem do głowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem stare domy co przechodza na "eko" wegiel... ale w nowych nie powinno byc dozwolone z niego korzystac

 

To tylko kwestia czasu kiedy zostanie zabronione w nowych domach ogrzewanie węglowe. Juz teraz w Krakowie, a nawet w pojedynczych przypadkach w innych miejscowosciach nie są udzielane PNB z ogrzewaniem węglowym. Nowe WT obowiązujące od 2017 będa bardzo zaostrzone w stosunku do obecnych (Ep=120 kWh/m2 obecnie, Ep=70 kWh/m2 w 2017) i jezeli nawet zakaz będzie nie wprost, to takie ustawienie poziomów Ep spowoduje praktyczny brak mozliwosci instalacji takich kotłow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.2 to troche zanizone...

 

dlaczego?

przy pompie ze wspomaganiem artura może tak ale przy zwykłej raczej jest to przyzwoity COP

i to moim zdaniem pod warunkiem dobrania z lekkim zapasem aby dała radę wydobyć te potrzebne KWh dla tego domu

 

nie dyskutuję o generowaniu oszczędności

dyskutuję o koszcie ogrzewania przy założeniu (aby uprościć i uciąć dyskusje o kominach i pomieszczeniach )identycznego kosztu każdego z rodzajów ogrzewania na starcie

a jak ma być o oszczędności to oszczędnoscią jest tu dla mnie 1100zł mniej wydane na uzupełnienie strat

jeśłi będę zaradny i nie przepiję tego to w ciągu 6-7 lat odłożę tyle aby wykonać ocieplenie i płacić jeszcze mniej za ogrzewanie niezależnie już wtedy czym

 

PS

jest to tylko odpowiedź na tezę arturka że w nieocieplonym się opłaca

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ok... w PL pali sie weglem z biedy w nowych domach... to chciales powiedziec?

 

Gdybym miał 500 0000zł na dom wydać to zbudował bym mniejszy i grzał prądem lub pompą ciepła. Nie brałem "ślubu" z węglem, znam wszystkie jego wady. Przy 500 000zł koszt kotłowni z PC nawet 50 000zł nie byłby dla mnie istotny. Ale chcąc zbudować mały domek biorę pod uwagę nie tylko koszty ogrzewania ale i koszty budowy (i to każdą złotówkę). Już przestałem wierzyć, że ten wątek pomoże mi w wyborze sposobu ogrzewania, bo ogrzewający PC milczą o najważniejszych kosztach - kosztach budowy, tylko koszt ogrzewania ma znaczenie i nie pogadasz. Mnie nie interesuje czy coś mi się zwróci za 20 lat, bo mogę niedożyć do tego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...