Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

...I obojętnie, czy ten koszt uwzgledniasz,cczy nie, to i tak te 150zl za 1mps da 1kWh energii droższy, niz1kWh z pompy.

Nie zgodziłeś się z tym, udowodnilem ci ze sie mylisz i finito.

 

hmmm czy oby napewno? bo patrzac na koszty 1kwh z pomp uzytkownikow wychodzi mnie inaczej...

 

Coby nie byc goloslownym:

 

...Planowane zużycie energii na ogrzewanie wg OZC na c.o 5000kWh a na cwu 4000kWh czyli w sumie 9000kWh.

...rachunki obecne do dziś w taryfie G11 za c.o+cwu-1500zł,w G12 byłoby ok.800zł.

 

Koszt 1kwh 0.166zl u Artka koszt 1kwh z drewna liczac po Twojemu 170/1100 0.154zl

Wiem wiem, w g12 bylo by taniej - tylko pytanie...czemu Artek nie jest w g12 skoro tak tanio...hmmm...

 

A teraz pobawmy sie cyferkami w te 'Twoje koszty' czy tez teoretyczne zyski (po mojemu)...:)

Wyliczylismy jzu ile kosztowalo by Artka CO przy cop1:

 

...zapotrzebowanie na co 40kwh/m2x123m2= 4920kwh - 1100kwh (ktore wyprodukowal i poscil w komin) = 3820kwh * 0.25zl (taryfa nocna liczona przez pompiarzy) = 955zl/rok przy cop1...

 

Teraz kupjemy piecyk elektryczny za 2tysie i pozostale 18 tysi dajesz do banku - przyjmujac to samo oprocentowanie co i Ty przy drewnie 4.1% w skali roku po 3 latach masz juz 20306zl (minus podatek oczywiscie)... i juz masz sredni zysk ok. 750zeta czyli CO by go kosztowalo tylko 200zl... wiec ja nadal pytam jaki jest ekonomiczne uzasadnieniony sens inwestycji 20tysi+ w PCI w przykladowym domu Artka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To była wskazówka,że nie można porównywać Fokusa z mocą 75KM do takiego z mocą 200KM.

Jasne,że są tańsze:

http://allegro.pl/super-klimatyzator-samsung-2-5-kw-inverter-i4131993958.html

ale takim to można sobie zagrzać jeden pokój a nie cały dom i to tylko w plusowych temperaturach.

 

Jasne że nie można , do jazdy po mieście te 200KM to za dużo i nie zdrowo , trzeba czegoś tańszego i "sprytniejszego" ;)

Jajeczko wszamaj - może lepiej Ci pójdzie z szukaniem Artur :)

 

Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C

 

Średnia moc :

Grudzień : 2,34kW

Styczeń : 2,55kW

Luty : 2,50kW

Marzec 1,64kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C

Średnia moc :

Grudzień : 2,34kW

Styczeń : 2,55kW

Luty : 2,50kW

Marzec 1,64kW

I prawidłowo,teraz ty pokazujesz wskazówkę,że kocioł na ekogroszek w nowobudowanym domu o mocy ponad 7kW mija się z celem.

Poza tym,koszt kotła+koszt komina+koszt bufora> niż

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html

Gdzie sens pakowania się w ekogroszek przy takiej cenie urządzenia bezobsługowego ?

Ile Twój dom ma powierzchni ?

 

Dlatego jeszcze przed budową lub przed wyborem projektu trzeba wiedzieć ile dom będzie potrzebował mocy do ogrzania przy niskich temperaturach,to będzie wskazówka,żeby nie budować czegoś co nie będzie nam potrzebne i co oszczędzi nam kasę przy budowie domu.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawidłowo,teraz ty pokazujesz wskazówkę,że kocioł na ekogroszek w nowobudowanym domu o mocy ponad 7kW mija się z celem.

Poza tym,koszt kotła+koszt komina+koszt bufora> niż

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html

Gdzie sens pakowania się w ekogroszek przy takiej cenie urządzenia bezobsługowego ?

Ile Twój dom ma powierzchni ?

 

 

Znowu się mylisz Artur... Ty masz jeszcze mniejsze zapotrzebowanie a pompkę wpakowałeś 9kW ...Ty nawet pompki nie potrzebowałeś a zamontowałeś - gdzie tu "sens ekonomiczny "?

 

Kociołek na groszek w miarę dobrany może pracować bez syfienia, całą dobę, bez dodatkowego bufora (ilość START/STOP sprężarki) bez "defrostów", w I i II taryfie , po mimo tych średnich 2kW mocy oddanej przy sprawności 50-65% i tak jest tanio :)

Edytowane przez adkwapniewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm czy oby napewno? bo patrzac na koszty 1kwh z pomp uzytkownikow wychodzi mnie inaczej...

 

Coby nie byc goloslownym:

 

 

 

Koszt 1kwh 0.166zl u Artka koszt 1kwh z drewna liczac po Twojemu 170/1100 0.154zl

Wiem wiem, w g12 bylo by taniej - tylko pytanie...czemu Artek nie jest w g12 skoro tak tanio...hmmm...

 

 

Ooo...to nawet w G11 nie ma sensu wypominać pompiarzom dogrzewanie drewnem, bo to tylko wiecej roboty za marne oszczędnosci...

Jasne, mozna sobie odpalic dla przyjemnosci i nawet wywalic troche kWh do garażu, albo na strych, źeby nie dopuscic do przegrzania budynku.

For fun...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo...to nawet w G11 nie ma sensu wypominać pompiarzom dogrzewanie drewnem, bo to tylko wiecej roboty za marne oszczędnosci...

Jasne, mozna sobie odpalic dla przyjemnosci i nawet wywalic troche kWh do garażu, albo na strych, źeby nie dopuscic do przegrzania budynku.

For fun...

 

EDIT:

 

Jak juz liczysz cop1, to licz tez cwu, chyba, ze nie używasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

. wiec ja nadal pytam jaki jest ekonomiczne uzasadnieniony sens inwestycji 20tysi+ w PCI w przykladowym domu Artka?

 

Ale czlowieku, dlaczego mnie pytasz ? Pytaj tych, co w pci zainwestowali

Ja Cie tylko wyprostowalem, bo poddałes w watpliwosc moje słowa, ze grzanie drewnem jest drozsze, niż pci. Tylko, ze patrzyłes na ceny mokrego drewna i to jeszcze nie w takich jednostkach miary, jak wziąłes do obliczeń.

 

Nie wiem też, dlaczego poddajesz ten temat pod dyskusje w tym wątku. Przeczytaj jeszcze raz jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

 

Jak juz liczysz cop1, to licz tez cwu, chyba, ze nie używasz...

 

No problemo, jak juz wyliczylismy:

 

...Teraz kupjemy piecyk elektryczny za 2tysie i pozostale 18 tysi dajesz do banku - przyjmujac to samo oprocentowanie co i Ty przy drewnie 4.1% w skali roku po 3 latach masz juz 20306zl (minus podatek oczywiscie)... i juz masz sredni zysk ok. 750zeta czyli CO by go kosztowalo tylko 200zl...

 

Do tego doliczamy 4000kwh na cwu x 0.25zl = 1000zl i mamy 1200zl CO + CWU... czyli grzejemy bez pomki 300zl taniej niz Artek... a i jeszcze 18tysi w banku zostaje :p:P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czlowieku, dlaczego mnie pytasz ? Pytaj tych, co w pci zainwestowali

Ja Cie tylko wyprostowalem, bo poddałes w watpliwosc moje słowa, ze grzanie drewnem jest drozsze, niż pci. Tylko, ze patrzyłes na ceny mokrego drewna i to jeszcze nie w takich jednostkach miary, jak wziąłes do obliczeń.

 

Nie wiem też, dlaczego poddajesz ten temat pod dyskusje w tym wątku. Przeczytaj jeszcze raz jego temat.

 

Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;)
A jeżeli pompa ciepła z COP 4 przy mrozach jest tańsza od taniej instalacji na paliwa stałe - to jak Pan sprawę widzi?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po Twojej korekcie wychodzi,ze nie jest drozej od rzeczywistej ceny 1kwh uzyskanej z pompki urzytkownika (nie teoretycznej wyliczonej). Takze nie naprostowales za bardzo... A temat ten poddaje pod dyskusje, bo przez 100 stron pompiarze proboja wmowic ludziom, ze groch jest be a pompka cacy... a moim zdaniem dupy to nie urywa... ot tyle... ;)

 

Jest drożej w porównaniu do pompy w G12 (pyxis, Liwko - taryfa nocna, czyli 0,25zł, podzielone przez 3)

Koniec, kropka, nie innego nie jesteś w stanie udowodnić

 

To, że ktos dziala sobie w G11 i nie wykorzystuje potencjalnych możliwosci oszczędzenia pieniedzy to już jego wybór. Jedni maja pompe w g11, inni spalają mokre drewno, jedni i drudzy nie wykorzystują swoich systemów optymalnie.

 

Jakbym mial dylemet ekogroszek, czy pci, to bez wahania pci

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko to niektorym pojac,ze nie kazdego stac na kredyt 300-400k i lepi durszlak za gotowke bez pci... niestety to polskie realia...

 

tylko ze pci kosztuje tyle samo albo mniej niz kotlownia z kotłem z podajnikiem a izolacja budynku nie ma nic do rzeczy bo jednostka ciepła kosztuje praktycznie tyle samo, więc tyle ile wydasz na ekogroch tyle samo wydasz na prad do pci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

finansowo nie urywa bo wychodzi podobnie, ale już komfort użytkowania nieporównywalny a jak sie przejdziesz po gęsto zabudowanym osiedlu gdzie wszyscy ogrzewają węglem to jest masakra i dlatego warto wybierać czystsze rozwiązanie

 

A to temat powinien sie nazywac czy groch jest 'ekologicznie uzasadniony'... ja nie jestem fanem ale potrafie byc obiektywny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest drożej w porównaniu do pompy w G12 (pyxis, Liwko - taryfa nocna, czyli 0,25zł, podzielone przez 3)

Koniec, kropka, nie innego nie jesteś w stanie udowodnić

 

To, że ktos dziala sobie w G11 i nie wykorzystuje potencjalnych możliwosci oszczędzenia pieniedzy to już jego wybór. Jedni maja pompe w g11, inni spalają mokre drewno, jedni i drudzy nie wykorzystują swoich systemów optymalnie.

 

Jakbym mial dylemet ekogroszek, czy pci, to bez wahania pci

 

Liwko?...gratuluje autorytetu :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale odnoszac sie do liczb

pompa od 17 tys plus do 2 mkw pomieszczenia

kocioł z podajnikiem od okolo 6 tys. + komin z obróbką na dachu i postawieniem 4 tys, kotłownia około 10 mkw

wychodzą te same koszty, oczywiście można malo magazynowac węgla ale też można pompę powiesić nad szafką, ostatecznie można przyjąc że dla wegla potrzeba więcej miejsca

eksploatacja dyskusyjna wiec przyjmijmy ze koszty zbliżone

powyzsze obowiazuje dla ogrzewania niskotemperaturowego

czuje sie jakbym musiał udowadniac ze 2+2=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko to niektorym pojac,ze nie kazdego stac na kredyt 300-400k i lepi durszlak za gotowke bez pci... niestety to polskie realia...

Wskazówką niech będzie poniższy post,nie wiem czy za gotówkę czy na raty ale ten ktoś ulepił sobie komin,kocioł,miejsce gdzie ten kocioł ma stać i miejsce na skład opału za ok.12-20tys.zł a faktycznie potrzebuje n/w mocy do ogrzania domu grzejąc ekogroszkiem:

Co do tych 2-3kW na jeden pokój ... skoro na cały dom 5,2kW przy -24*C(OZC) , kociołek pracował z mocą średnią 2.07kW od 15.09 do teraz , nie był w stanie pracować ciągle - odstawiał się nawet przy -17*C

Średnia moc :

Grudzień : 2,34kW

Styczeń : 2,55kW

Luty : 2,50kW

Marzec 1,64kW

 

Zatem mając na uwadze powyższy jak i poniższy post:

A to akurat juz bylo walkowane w tym temacie... i kazdy moze sobie wniosek wysnuc...

 

Każdy może sobie wysnuć wniosek co lepsze i tańsze,czy przed budową ulepić sobie komin i kocioł za gotówkę i babrać się z węglem czy za gotówkę przed budową nie lepić sobie komina i w tej samej cenie ulepienia sobie komina i kotła i dodatkowo zajętego miejsca kupić sobie coś takiego i np powiesić sobie na ścianie w suszarni a wybrać sobie za to mniejszy=tańszy projekt ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-7-kw-dom-80-120-m2-i4148165622.html

i 4,6kW mocy grzewczej przy -15st.C

 

Wskazówką do ewentualnych pytań i negacji niech będzie post adkwapniewskiego o potrzebnej mocy grzewczej kotła w odpowiednich miesiącach.

Edytowane przez wskazówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...