Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakbym miał 500 000zł na dom na pewno bym go nie grzał węglem :)

 

jaka jest róznica między podłogówką a grzejnikami? bo kotłownia i eksploatacja mniej więcej tyle samo wynosi i w tym chyba sie zgadzamy ale jestem ciekawy jaka wyszłaby różnica w instalacji w ekonomicznym domku czyli około 80 metrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście tu nie pisali, nie dożyjemy tych czasów gdzie będą zakazy czy cuś :)

http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/polska-nadal-weglem-stoi,2003314,4199

I kociołki na węgiel były, są i będą wstawiane do nowych domów i powiem Wam że wstawia się ich coraz więcej :)

Pozdrawiam i życzę spokojnej nocki a jeszcze spokojniejszych obrad :)

 

A ja wierzę, że dożyjemy;) Pamiętam jeszcze jak jakieś 25-30 lat temu w domach na wsi zaczęły pojawiać się łazienki, a jak łazienki to i szamba. Wtedy każdy miał motopompę i szambo wylewało się prosto na pole, a że robili tak wszyscy nikomu to nie przeszkadzało. Spróbuj teraz wylać szambo na pole. Niestety zdaję sobie sprawę, że obecną sytuację osiągnięto przez zakazy i nakazy, bo przecież Polak jak może na czymś zaoszczędzić to nie obchodzi go czy komuś będzie śmierdzieć, itp. Na szczęście teraz ludzie pilnują się nawzajem i w tej kwestii sytuacja znacznie się poprawiła, choć wyjątki pozostały (jak mój sąsiad:()

Wierzę, że w ciągu parunastu lat taka sama sytuacja spotka węgiel - już teraz zdarzają się przypadki zgłaszania sąsiadów palących śmieciami, czy oponami, co oznacza, że w społeczeństwie zaczyna kiełkować dezaprobata dla tego typu zachowań, gdzie jeszcze kilka lat temu było to na porządku dziennym.

Jako ciekawostkę podam, że na mojej wsi zabitej dechami:) właśnie powstaje osiedle domów bliźniaczych 120m2 z ogrzewaniem gruntowa pompą ciepła Vaillant - cena domu w stanie deweloperskim (wraz z kompletną instalacją CO i pompą!) to 350tys. W Gdyni właśnie kończą osiedle bloków, gdzie źródłem ciepła również będzie PCi - także postęp się zbliża czy tego chcecie, czy nie i być może nie jest to kwestia najbliższych 6 lat, jak w linkowanym artykule, ale już 16 lat by mnie nie zdziwiło:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchodźmy do tematu z rozsądkiem.i z rzetelnymi obliczeniami. Wymyślanie tego i owego nie ma sensu.Znając życie każdy chwali swoje a wybór i tak bedzie zależał od inwestora. Dlatego mam prośbę. Panowie użytkownicy podawajcie rzetelne koszty. Panowie sprzedawcy wy też trzymajcie się tego , bo to jest w waszym interesie.:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja podam minus pompy, całą kwotę ładujemy w jedno urządzenie, natomiast przy węglu kwota jest podzielona na różne składowe i daje to większe poczucie bezpieczeństwa bo np. jak się kupi kiepski kocioł i będzie trzeba go wymenić to zostaje kotłownia i komin a jak sie kupi złą pompe to nic nie zostanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo balkonik musi być...

Bo lukarny muszą być...

Bo kolumienki muszą być...

 

:)

 

kolega wubudował 220m2 dom typu lukarenki

system grzewczy to piec na pelet za 12 tyś plus powietrzna do samej wody= z peletem walka nieustanna

pomijam że właściwie niewiele dokładając miałby gruntową

ale jego sytuacje znam dokładnie -nasz wspólny kumpel zajmuje się systemami grzewczymi -woli sprzedać taki kocioł i powietrzną [szybko i łatwo]

właściciel tego domku kupił nówkę bmw x3 coś pod 200 tyś - jak zobaczyłem jakie zimówki kupił do tego auta to:mad::( się uśmiałem-kupił NEXISY.

AHA szybko dobudował wiatę ponieważ w dwustanowiskowym garażu na jednym stanowisku składuje 4 tony peletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No problemo, jak juz wyliczylismy:

 

 

 

Do tego doliczamy 4000kwh na cwu x 0.25zl = 1000zl i mamy 1200zl CO + CWU... czyli grzejemy bez pomki 300zl taniej niz Artek... a i jeszcze 18tysi w banku zostaje :p:P:P

 

 

jesteśmy 3 osobową rodziną zużywającą +- 10m3/miesiąc

zmywarka używana średnio 3-4 razy w miesiącu

na wodę idzie rocznie 1100-1200 kwh przy powietrznej

gdybyśmy używali zmywarki to urwalibyśmy z cwu 400kwh w rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Arturo policz przy pompie za grudzień- luty -20 . Czyli 1-1 Kospel-pompa, bo to jest możliwe w naszych warunkach. Wtedy Pompiarze co zaoszczędzą przy mniejszej zimie to mają nadwyżkę na tzw waciki dla żony.;) Takie zimy nadal są możliwe i trzeba się z tym liczyć, a nie manipulować danymi.;)

 

takie manipulacje to głupota przedszkolaka

proponuje sprawdzić dane statystyczne imgw

za np ostatnie 5 lat

średnio z tych 5 lat -20 zimą to kilkanaście godzin w sezonie

-15 jakieś 20do 30 h

no ale wiadomo imgw to niewiarygodne jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja podam minus pompy, całą kwotę ładujemy w jedno urządzenie, natomiast przy węglu kwota jest podzielona na różne składowe i daje to większe poczucie bezpieczeństwa bo np. jak się kupi kiepski kocioł i będzie trzeba go wymenić to zostaje kotłownia i komin a jak sie kupi złą pompe to nic nie zostanie

 

To i ja dorzuce cos od siebie, to sa moje osobiste wnioski jakie wysnulem z tego tematu.

 

Wady pci:

- duzy jednorazowy koszt inwestycji (w jedno urzadzenie jak podkreślił kolega) szczegolnie dla tych co buduja za gotowke, tych co buduja z kredytem 5-10% wieksza rata nie zaboli

- nie uzasadniona ekonomicznie w domach o niskim zapotrzebowaniu na cieplo

- nie uzasadniona ekonomicznie w domach o b.duzym zapotrzebowaniu na cieplo

- w ogole nie uzasadniona ekonomicznie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gospodarczym!

- uzaleznia od taryfy nocnej

- podnosi koszty bytowe

- wymagany 2-3 razy wiekszy/drozszy zasobnik cwu - zajmuje wiecej miejsca

- zywotnosc jednostki krotsza niz dlugosc przecietnego kredytu hipotecznego (gdy pompa padnie jeden kredyt jeszcze nie splacony a trzeba brac nastepny)

Zalety:

- besobslugowa

- zajmuje malo miejsca (pompa, zasobnik juz nie)

- niskie rachunki za co i cwu

- i b.wazne dla fanatykow czystosci - nie syfi :)

 

Wady ekogrocha:

- zajmuje wiecej miejsca (wada tyklko w domach bez piwnic czy tez innego planowanego pomieszczenia gospodarczego - podnosi koszt inwestycji)

- wymagany komin (wada tyklko w domach bez kominka czy tez kozy - podnosi koszt inwestycji)

- potrzeba obslugi

- nie uzasadniony ekonomicznie w domach o niskim zapotrzebowaniu na cieplo

- deklarowana zywotnosc krotsza od pci (jednak koszt wymiany nie powala)

Zalety:

- nizszy koszt inwestycji, szczegolnie w domach z kominkiem i pomieszczeniem gosp (jak zwal tak zwal)

- niskie rachunki za co i cwu

- uzasadniony ekonomicznie w domach o b.duzym zapotrzebowaniu na cieplo

- mniejszy zasobnik na cwu - czyli tanszy,zajmujacy mniej miejsca

- nie uzaleznia od nocnej taryfy

- nie podnosi kosztow bytowych

- syfi???...przeciwnicy twierdza, ze tak....zwolennicy, ze nie...

 

To chyba tyle....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgłupszym jednak argumentem tu na forum jest

bo kogoś nie stać na porządne ocieplenie

ja przy swoim 123m2 dołożyłem około 10-12 tyś do izolacji-ale przede wszystkim sam wszystkiego pilnowałem na kolanach żeby dobrze izolacja wyszła.

o ile taki argument w domkach do 100m2 szanuję to tego typu teksty w domach 120, 150 ,200m2 to dowód na to że komuś potrzebne są dośzczęscia potrzebne przysłowiowe lukarny , balustrady.

 

jeśli kogoś nie stać na wybudowanie solidnie domu to tym bardziej nie powinno go stać na 150 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteśmy 3 osobową rodziną zużywającą +- 10m3/miesiąc

zmywarka używana średnio 3-4 razy w miesiącu

na wodę idzie rocznie 1100-1200 kwh przy powietrznej

gdybyśmy używali zmywarki to urwalibyśmy z cwu 400kwh w rok.

 

W Twoim przypadku cwu przy cop1 koszt 300/350zl rocznie - wiec jaki jest sens inwestycji grubych tysiecy w pci?

Ale chlopaki od pompek grzeja baniaki po 300l+ na 3os rodzinki to i zapotrzebowanie od razu wieksze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...