Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dlaczego system grzewczy na ekogroszek nie jest opłacalny ekonomicznie w nowych domac


Gość Arturo72

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 8,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...Chętnie poznałbym koszty zejścia z tych z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok...

 

Wiesz, dom domowi nie rowny - ja wykanczam dom 165m2+35m2 garaz. Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...

Aha dla czepialskich - dom z lukarna, wykuszem i tarasem... ale bez ekogrochu, kostki i nowego samochodu na podjezdzie... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiając o aspekcie ekonomicznym musimy wziąć jeszcze pod uwagę różnice w obu systemach. przez 100 stron wspólnymi siłami doszliśmy do wniosku, że różnice w kosztach eksploatacji będą nie duże, czy wręcz pomijalne. Został zatem argument koronny węglarzy - "pompa jest droga w zakupie i instalacji" - często to prawda - jest droższa, ale też oferuje więcej.

Weźmy najprostszy przykład dwóch samochodów tej samej marki z tym samym silnikiem w segmencie D. Często bywa, że tzw golas z tą samą jednostką napędową kosztuje ok 70tys. zł, podczas gdy to samo auto w wersji delux kosztuje 120tys. zł - nikt się na to nie obraża - ci których stać i cenią sobie komfort i wygodę kupią wersję droższą, a ci którym zależy aby samochód po prostu jeździł wybierają wersję ubogą.

Podobnie jest w relacji ekogroszek vs pompa ciepła, gdy pominiemy aspekty ekologiczne to zostaje, że płacimy więcej bo i produkt jest lepszy - bezobsługowy, czysty, może zapewnić klimatyzację, może być sterowany na odległość, itp, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszczevraz, dlaczego kociol na ekogroch:

 

Dlaczego kominek powoduje obniżenie kosztu instalacji kotła ?

 

No to jeszcze raz ale juz ostatni ok? Bo koszt inwestycji w komin i pomieszczenie odpada...

 

W ogóle - po co kominek w domu grzanym ekogrochem ?

Żeby się w dwóch miejscach z opałem i popiołem babrać ?

 

A dlaczego nie? Pompiarze, gaziaze moga palic dla relaksu a groszkowcy juz nie? Czyzby jakas gorsza klasa spoleczna, ktorej odrobina relaksu sie nie nalezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc jeszcze prościej, przy węglu daje 10cm najtańszego styropianu.

 

Chętnie poznałbym koszty zejścia z tych z 80kWh/m2/rok do 40kWh/m2/rok.

 

Przy grzaniu węglem nie ma żadnego sensu ekonomicznego robić z domu "termosu"

Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.

Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.

Przeżył już jeden sezon w tym domu z ekogroszkiem i rwie włosy z głowy bo na 120m2 spalił 3t ekogroszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, dom domowi nie rowny - ja wykanczam dom 165m2+35m2 garaz. Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...

Aha dla czepialskich - dom z lukarna, wykuszem i tarasem... ale bez ekogrochu, kostki i nowego samochodu na podjezdzie... :o

 

Piszesz z sensem :) Wiadomo, że zamiast 100m2 wolałbym mieć 200m2, ale możliwości $$$ są jakie są. Grzejący PC, którzy wydali na swoje domy > 300 tys zł nie rozumieją kompletnie osób, które budują systemem gospodarczy, proponuję im poczytać dzienniki budowy takich osób, zobaczą jak ludzie liczą każdą wydaną złotówkę. Podajesz cenę okna, już ma różnicę finansową i tak jest na każdej rzeczy związanej z ociepleniem, o dobrym fachowcu i jego koszcie już nie będę wspominał. Gdyby PC były tak opłacalna pod względem budowy i zużycia energii a nie tylko zużycia energii jak większość tutaj podaje każdy by je montował. Naprawdę ludzie nie kochają babrać się w węglu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.

Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.

Przeżył już jeden sezon w tym domu z ekogroszkiem i rwie włosy z głowy bo na 120m2 spalił 3t ekogroszka.

 

Kolejna manipulacja Artka - izolacja na samej scianie sie nie konczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 do 3 - takie założenie przy koszcie auta w stosunku do kosztu garażu wydaje mi się w miarę uzasadnione. Ale mogę się zgodzić - bywają zapaleńcy. Ale nawet dla maxymalnego zapaleńca 9 do 1 to już w żaden sposób uzasadnić się nie da.

 

tak samo można uzasadniać grzanie węglem tylko dużego domu :D.

 

nie pomyślałeś, że jak ktoś buduje garaż w bryle budynku to dla swojej wygody? żaden garaż nie ma ekonomicznego sensu, nawet dla samochodu wartego 3 x tyle co garaż. podobnie jak samochód używany nie w celach zarobkowych nie ma ekonomicznego sensu, telewizor czy skład na opał przy piecu na węgiel (można przecież trzymać w blaszaku, to podobna logika). nie rozumiem po co dyskusja o garażu w tym wątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się.Przy 10cm najtańszego styropianu nie dostaniesz pozwolenia na budowę domu.

Sąsiad dał się namówić kolkom od ekogroszka na 10cm styro bo 12cm wg nich było za dużo i nie może odebrać domu bo kierbud się nie chce zgodzić bo ściana nie spełnia norm.

Jeśli się nic nie zmieniło to U dla ściany pozinno być poniżej 0,3 W/m2xK

A popularna ściana z BK (600) + 10 cm styro (0,044) to U=0,25.

Także mieści się w normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna manipulacja Artka - izolacja na samej scianie sie nie konczy...

 

Dokładnie, ale co byś nie napisał i tak PC jest "najtańsza" sumarycznie :)

A z tym odbiorem domu hmm to sąsiad jego mieszka w nim a dom nieodebrany ? Wg prawa można tak ?

A te 3t ekogroszku pewnie czeskiego po 600zł/tona = 1800zł na dom 120m2 przy styro 10cm, nie jest źle :)

 

P.S. Ale ten kierownik budowy tego sąsiada to musi być tak zwana "żyleta" :) tylko nie w stosunku do fachowców tylko do inwestora :):)

Edytowane przez małymiki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z ozc 44.5kwh/m2 i wiem, ze zejscie do takiego zapotrzebowania wymaga dosc sporych nakladow gotowki (dla przykladu samo okno dachowe 3.5tysia, normalne 750zl). Ja akurat ta gotowke mialem - inni moga nie miec. Ja to rozumiem...inni zdaje sie nie. Wiem tez, ze koszt tego nakladu bylby nizszy w domu 100m2 o prostej bryle ale nie kazdy chce zyc w takim domu...

Dom domowi nie równy,za okna trzyszybowe na cały dom płaciłem 10tys.zł w tym tarasowe 3*2,3,m2 ściany z 20cm grafitem to 85zł

Ale nie każdy chce żyć w takim domu...energooszczednym z pompą ciepła bez kotłowni za to z pralnio-suszarnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom domowi nie równy,za okna trzyszybowe na cały dom płaciłem 10tys.zł w tym tarasowe 3*2,3,m2 ściany z 20cm grafitem to 85zł

Ale nie każdy chce żyć w takim domu...energooszczednym z pompą ciepła bez kotłowni za to z pralnio-suszarnią.

 

Ty wskazowka ale zbieg okolicznosci - byl tu juz taki jeden co mial identyczne koszta...ale niewiarygodny byl i go zbanowali :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie wytrzymałość PC i jej koszt serwisowania.

I oczywiście te koszty zejścia z 80 do 40 kWh/m2/rok.

Projekt-sciany bk24+12cm 150m2,strop 20cm 160m2,podłoga 15cm 160m2,grawitacja z nawiewnikami i 2 kanalami went.2 kominy,kotłownia.

Dom silka18+20 grafit,strop 30cm,podłoga 20cm,jeden komin,brak kotlowni,WM z reku bez nawiewnikow i bez kanałów went.

Kalkulator i licz.WM z reku 5,5tys.zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nic nie zmieniło to U dla ściany pozinno być poniżej 0,3 W/m2xK

A popularna ściana z BK (600) + 10 cm styro (0,044) to U=0,25.

Także mieści się w normie.

 

od tego roku Umax = 0,25 dla ściany, od 2017 U = 0,23, 2021 U = 0,2. Do tego dochodzi Ep, którego nie można osiągnąć stosując normową izolację, a co za tym idzie, w projektach coraz częściej są grubsze izolacje niż wymaga norma. normą będzie też rekuperator w najbliższych latach, bo zejście do Ep=70 kWh/m2 razem z CWU w 2021 po prostu wymusi ograniczenie strat ciepła przez wentylację. podobnie okna zapisane w rozporządzeniu mają od 2021 Umax = 0,9 dla całego okna. no chyba, że założymy spalanie biomasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...