Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne w nowym, ciepłym domu. Czy jest sens?


DrKubus

Recommended Posts

Widzisz gdy budowałeś swój domek wiedziałeś co jest Ci niezbędne gdy ja remontowałem swój rodzinny, zastałem go z kominem i kopciuchem GS. Więc koszty komina i kopciucha mi odeszły. Do kompletu przydał się buforek który znalazł miejsce w niewielkiej piwnicy wraz z całym okablowaniem i orurowaniem.

Ty za PC i odwierty zapłaciłeś 20k PLN ja za solary z buforem po dotacji około 14k PLN. O pozostałych kosztach grzejniki, podłogówka nie ma sensu rozmawiać bo wszystko zależy od ilości/jakości sprzętu.

 

Odnośnie samego kopciucha to zapewne 12 lat temu miał z 7kW teraz po obłożeniu szamotem jego moc spadła pewnie do 3-4kW, i cały nadmiar ląduje w buforze.

Na PC bym się raczej nie zdecydował, na wsi zbyt często kombinują z prądem a więc bez prądu się nie umyjemy ani nie ugrzejemy. Uprzedzając pytanie solary i ogrzewanie pociągną dłuższy czas nawet bez prądu za pomocą UPS`a.

 

No to do czego ktoś ma się odnieść jak nie widzi twojej stopki!?!

Przyczepiłeś się do mojej, a sam jej nie masz. Napisz ją, a będzie wszystko jasne.

Mam jeszcze do ciebie jedną prośbę. Są tu tacy, którzy budują swoje nowe domy, nie doradzaj im tego wszystkiego co ty masz, dzisiaj można zrobić to dużo lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Są tu tacy, którzy budują swoje nowe domy, nie doradzaj im tego wszystkiego co ty masz, dzisiaj można zrobić to dużo lepiej ;)

Pewnie że można lepiej np. uzależnić się w takim stopniu od cen prądu na całe życie, albo od Rosyjskiego gazu ;) My z solarami do czasu opodatkowania słońca jesteśmy bezpieczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki tek aku ma być i za ile oraz ile pociągnie n.p. trzy obiegówki a przy ekocośtam jeszcze wentylator i podajnik. Tym bardziej na terenie wiejskim gdy braknie prądu to i z wodą krucho.

Zliczasz moc pompek i wentylatorka, kupujesz na All....UPS o zliczonej mocy ( używkę), wywalasz z niego żelówkę i podłączasz w to miejsce jakiś akumulator co najmniej 80Ah. Całość zamyka się w granicach 200-250zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zliczasz moc pompek i wentylatorka, kupujesz na All....UPS o zliczonej mocy ( używkę), wywalasz z niego żelówkę i podłączasz w to miejsce jakiś akumulator co najmniej 80Ah. Całość zamyka się w granicach 200-250zł.

 

Doliczamy.

Co ile lat wymiana akumulatora?

I skąd wszyscy mają brać te używki? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS używek najlepiej szukać na allegro bez akumulatorów chodzą od 30 PLN.

Akumulatory najtaniej samochodowe z lokalnego szrotu, woltomierz w dłoń i sprawdzamy który trzyma powyżej 12V koszt zakupu aku na szrocie 60-80Ah kosztuje 50 PLN.

Ja na tę chwilę podłączyłem zwykłego UPS`a 800VA, 560W ( a do niego 2 aku 55 i 60Ah ), UPS`a lepszego w technologii on line odłączyłem z prostej przyczyny samo filtrowanie napięcia ciągnęło 20W czyli połowę tego co pompa obiegu solarnego.

Edytowane przez marcinbbb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPS używek najlepiej szukać na allegro bez akumulatorów chodzą od 30 PLN.

Akumulatory najtaniej samochodowe z lokalnego szrotu, woltomierz w dłoń i sprawdzamy który trzyma powyżej 12V koszt zakupu aku na szrocie 60-80Ah kosztuje 50 PLN.

Ja na tę chwilę podłączyłem zwykłego UPS`a 800VA, 560W ( a do niego 2 aku 55 i 60Ah ), UPS`a lepszego w technologii on line odłączyłem z prostej przyczyny samo filtrowanie napięcia ciągnęło 20W czyli połowę tego co pompa obiegu solarnego.

 

Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czasu aż ktoś z jakiejś przyczyny wyłączy prąd i będziesz szukał agregatu prądotwórczego o mocy 5kW bo na UPS`a liczyć nie możesz ;)

 

Po pierwsze jak żyję nie wyłączyli u nas prądu na dłużej niż na jeden dzień. Jak chata dobrze ocieplona to przez ten czas się nie wyziębi. A po drugie dlaczego 5kW? (pomijając, że nigdy tego nie kupię)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:

Zostało zadane pytanie, poszła odpowiedź. Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.

Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.

Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

 

A, czyli nowe za 1100zł sprzedajesz.

Doliczamy.

 

Możesz dostarczyć jakiś dowód na ten drut, czy tylko się wymądrzasz? Oczywiście nie możesz, zgadłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki "nowobogacki" jak UPS używany i aku ze szrotu to "druciactwo" ale jak nowy za 1100 to "doliczamy". A jak mu firma zrobiła odwierty to żałuje że sam nie przekopał działki.

 

Dokładnie. Gdybym zrobił samemu kolektor poziomy, byłby on taki sam nowy jak ten z odwiertów. Jedynie trochę grosza by zostało w kieszeni.

 

Jak można liczyć używane rzeczy do systemów? Mam szukać wszystkiego starego i używanego? Ciekaw jestem czy szczoteczki do zębów też kupujesz używane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, jak czytam to "druciarstwo" to tylko utwierdzam się w przekonaniu, że PC to był dobry wybór :yes:

 

Jakiś czas temu jak byłeś zbanowany (sic!) toczyła się dyskusja na temat pomp ciepła i między innymi twoich przekonań. Teraz mi trudno odnaleźć ten post wśród tysięcy innych, więc musisz uwierzyć na słowo. Byli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi. Ja tam się z tobą kłócił nie będę. Mam kopciucha, mam solary i jestem szczęśliwy. Na PC tego nie zamienię, bo PC idealna i taka różowa to też nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostało zadane pytanie, poszła odpowiedź. Jak będziesz chciał nówkę UPS do solarów ro mam ją za1100zł netto z akumulatorem. Ale nie odnoś tego do swoich warunków.

Widziałem już pompy za wiele tyś zł gdzie do nawinięcia uzwojeń silnika sprężarki użyto drutu aluminiowego. Sprzęt ma wytrzymać niewiele ponad gwarancję. Pompy też.

 

Komu to tłumaczysz? On wierzy, że PC pociągnie 20lat bez usterki a jak się zepsuje to pan od lodówek za flaszkę naprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...