Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne w nowym, ciepłym domu. Czy jest sens?


DrKubus

Recommended Posts

JByli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi.

Na mojej stronie http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-pompy-ciepla/ jest monitoring on-line mojej instalacji, gdzie bez czarowania i opowieści dziwnej treści można sprawdzić jak ona działa. Można zobaczyć jakie temperatury w domu utrzymywałem przez zimę (koło 23*) jak i zużycie prądu przez moją pompę ciepła (koło 2.7 MWh za całą zimę w taniej taryfie, czyli niecałe 740zł za ten cały sezon). W arkuszu ze stopki są szczegółowe dane za ostanie lata. Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać na mojej stronie jak i wątku Forum z mojej stopki, trzeba tylko trochę pomyśleć ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jakiś czas temu jak byłeś zbanowany (sic!) toczyła się dyskusja na temat pomp ciepła i między innymi twoich przekonań. Teraz mi trudno odnaleźć ten post wśród tysięcy innych, więc musisz uwierzyć na słowo. Byli tacy co wyłapali w twoich wypowiedziach, że twoje temperatury zadane przy największych nie bardzo pokrywały się z rzeczywistymi. Ja tam się z tobą kłócił nie będę. Mam kopciucha, mam solary i jestem szczęśliwy. Na PC tego nie zamienię, bo PC idealna i taka różowa to też nie jest.

 

Muszę zrozumieć twoje frustracje, obnażam przecież sens stosowania w znakomitej większości solarów na domach jednorodzinnych. A przecież to twój chleb powszedni i znajdowanie jeleni, którym wciskasz kit o opłacalności tego rozwiązania stoi przecież na porządku dziennym.

Ja zostałem zbanowany za obronę forumowiczów przed pewnym nieuczciwym instalatorem (ponoć jego duch dalej nad tym forum krąży). Jakimś sposobem miał dużą władzę na tym forum. Oszukiwał ludzi namiętnie, ale włos mu tu z głowy nie spadł. Ty pisząc że kolektory słoneczne to w większości przypadków sensowne rozwiązanie, stosując kreatywną matematykę, działasz podobnie. Już moja w tym głowa, żeby twoje dyrdymały prostować :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej stronie http://www.mojazielonaenergia.pl/monitoring-on-line-pompy-ciepla/ jest monitoring on-line mojej instalacji, gdzie bez czarowania i opowieści dziwnej treści można sprawdzić jak ona działa. Można zobaczyć jakie temperatury w domu utrzymywałem przez zimę (koło 23*) jak i zużycie prądu przez moją pompę ciepła (koło 2.7 MWh za całą zimę w taniej taryfie, czyli niecałe 740zł za ten cały sezon). W arkuszu ze stopki są szczegółowe dane za ostanie lata. Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać na mojej stronie jak i wątku Forum z mojej stopki, trzeba tylko trochę pomyśleć ;-)

 

Dla równowagi:

http://www.pompaciepla-24.pl/

http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/wizualizacja.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrozumieć twoje frustracje, obnażam przecież sens stosowania w znakomitej większości solarów na domach jednorodzinnych. A przecież to twój chleb powszedni i znajdowanie jeleni, którym wciskasz kit o opłacalności tego rozwiązania stoi przecież na porządku dziennym.

Ja zostałem zbanowany za obronę forumowiczów przed pewnym nieuczciwym instalatorem (ponoć jego duch dalej nad tym forum krąży). Jakimś sposobem miał dużą władzę na tym forum. Oszukiwał ludzi namiętnie, ale włos mu tu z głowy nie spadł. Ty pisząc że kolektory słoneczne to w większości przypadków sensowne rozwiązanie, stosując kreatywną matematykę, działasz podobnie. Już moja w tym głowa, żeby twoje dyrdymały prostować :p

 

Nie jestem instalatorem i mnie to tito kto co se montuje. Wiele razy pisałem, że nie każdemu solary się opłacają. Ale jak zwykle ty lubisz wypaczać rzeczywistość i prowokować do forumowej przepychanki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc nie będę adwokatem Liwka, ale pompy ciepła to na prawdę bardzo fajny i bezobsługowy wynalazek. Koszt instalacji nie musi być wcale kosmiczny, o czym można poczytać ...

Jasne, też z tym się zgadzam, ale zwróć uwagę, że o wiele tańszym rozwiązaniem jest choćby zastosowanie kotła na zgazowanie drewna. Uzyskasz ten sam efekt cieplny, ale jak mniejszymi kosztami. A że komfort mniejszy, coś za coś.

Ale powiesz komfort. Jasne, komfort to jest to co raz zaznane to trudno się tego pozbyć i podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie. Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. Dla nich kolektory słoneczne to komfort nie palenia w lecie, bo mają tego już po zimie dość. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania. Powiedzą to samo co Ty twierdzisz o nieopłacalności kolektorów.

Co do tego drutu aluminiowego, pokazywał mi to bodajże pół roku wstecz chłodnik, który się zajmuje pompami.

Piszesz, że koszt instalacji pompy nie musi być kosmiczny. No jasne, jak się większość samemu wykona. Ale nie każdy to umie.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, też z tym się zgadzam, ale zwróć uwagę, że o wiele tańszym rozwiązaniem jest choćby zastosowanie kotła na zgazowanie drewna. Uzyskasz ten sam efekt cieplny, ale jak mniejszymi kosztami. A że komfort mniejszy, coś za coś.

Ale powiesz komfort. Jasne, komfort to jest to co raz zaznane to trudno się tego pozbyć i podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie. Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. Dla nich kolektory słoneczne to komfort nie palenia w lecie, bo mają tego już po zimie dość. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania. Powiedzą to samo co Ty twierdzisz o nieopłacalności kolektorów.

Co do tego drutu aluminiowego, pokazywał mi to bodajże pół roku wstecz chłodnik, który się zajmuje pompami.

 

To grzałek nie ma na okres letni? W znakomitej większości będą lepsze od solarów.

Jest jeszcze jeden problem. Ci co budują nowe domy idą w węgiel i dokładają solary. To jest przecież totalna głupota. Budują system drogi i obsługowy, by zaraz latem pomyśleć o bezobsługowym. Nie tędy droga!

Ja wiem, że często ludzie coś chcą bo sąsiad powiedział, że mu to działa, ale ciekaw jestem jak to jest z tą waszą uczciwością, ile razy komuś rzetelnie policzyliście sens stosowania instalacji bez kreatywnej matematyki?

Nie musicie odpowiadać, wystarczy że czytam wątki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To grzałek nie ma na okres letni? W znakomitej większości będą lepsze od solarów.

Jest jeszcze jeden problem. Ci co budują nowe domy idą w węgiel i dokładają solary. To jest przecież totalna głupota. Budują system drogi i obsługowy, by zaraz latem pomyśleć o bezobsługowym. Nie tędy droga!

Ja wiem, że często ludzie coś chcą bo sąsiad powiedział, że mu to działa, ale ciekaw jestem jak to jest z tą waszą uczciwością, ile razy komuś rzetelnie policzyliście sens stosowania instalacji bez kreatywnej matematyki?

Nie musicie odpowiadać, wystarczy że czytam wątki.

Ponieważ piszesz w liczbie mnogiej to mnie z tego wyłącz albo pisz wprost cytując mój tekst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, ze nigdy pompy nie zamienisz na kocioł po mimo, ze to jest o wiele droższe rozwiązanie.

Ja nie twierdzę, że pompa ciepła jest rozwiązaniem najlepszym na świecie i idealnym absolutnie w każdym przypadku. Jest wiele przypadków w których będzie po prostu źle działać i o tym też staram się pisać. Co do ceny mojej instalacji pompy ciepła i ewentualnego kotła, to nie chcę tu polemizować, ale zainteresowani mogą sobie poczytać ile to mnie kosztowało i jak to można zrobić. Porównanie kosztów zawsze zależy od konkretnych instalacji, bo i z kotłem na paliwo stałe mogą one przekroczyć np. 20kzł, tutaj każdy sam musi sobie policzyć jakie ceny i za co jest w stanie uzyskać.

Natomiast ci co maja kotły na paliwa stałe latem muszą dalej palić aby mieć ciepłą wodę. I głównie są to odbiorcy kolektorów słonecznych. To teraz spróbuj im zaproponować pompę do ogrzewania.

Jak najbardziej masz rację. Dla posiadaczy istniejących instalacji na paliwo stałe, którzy nie chcą (nie widzą potrzeby, nie mają możliwości czy kasy) ich zmieniać, ale denerwuje ich palenie latem, jako uzupełnienie można zaproponować w cenie około 10kzł, bo chyba mniej więcej o tym przedziale rozmawiamy:

- kolektory słoneczne

- panele fotowoltaiczne

- pompę ciepła do grzania cwu, może znajdzie się jakaś mała powietrzna lub używana mała gruntowa

- rozwiązanie zawsze najtańsze inwestycyjnie: grzałkę i tanią taryfę

Wybór konkretnego rozwiązania zależy oczywiście od osoby wybierającej. My możemy jedynie przedstawić wady i zalety poszczególnych rozwiązań, a osoba wybierająca musi sama je przeanalizować i wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie. Kalkulację poniesionych kosztów też musi sobie sama policzyć osoba wybierająca, bo te mogą się mocno różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak należy robić?

Jak najprościej: kolektor poziomy lub pionowy (zależnie od miejsca)->pompa ciepła->rozdzielacz->podłogówka->rozdzielacz->filtr->obiegówka->pompa ciepła

To tyle, bez buforów, sprzęgieł, mieszaczy, kominków z p/w itp. Czym więcej komplikacji tym większy początkowy koszt, awaryjność i mniejsza sprawność instalacji. Oczywiście nie mówimy tu o modernizacji czegoś istniejącego, tylko o założeniu instalacji w nowym budynku. Modernizacja istniejącej instalacji zawsze będzie bardziej skomplikowana, bo istniejące warunki nałożą jakieś ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak można liczyć używane rzeczy do systemów? Mam szukać wszystkiego starego i używanego? Ciekaw jestem czy szczoteczki do zębów też kupujesz używane.

Jak dobrze rozumiem to również samochód kupujesz zawsze nowy i z salonu. To w takim razie powiedz tym co kupują używane czym się kierujesz kupując nowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem to również samochód kupujesz zawsze nowy i z salonu. To w takim razie powiedz tym co kupują używane czym się kierujesz kupując nowy?

 

Wiedziałem że ten argument padnie.

Samochody kupuję używane z prostej przyczyny, zawsze będę chciał go sprzedać z niewielką stratą. Jeszcze żaden mój samochód nie skończył na złomie. Natomiast kupowanie starych sprzętów, nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. Zazwyczaj chcemy żeby nam służyły do końca ich dni, więc po co kupować używkę, która nie wiadomo ile nam posłuży, nie wspominając o gwarancji?

To tak jak ze starym domem do remontu. Gdybym liczył się z jego odsprzedażą może miało by to sens, natomiast stwierdziłem, że lepiej wybudować nowy, który będzie zbudowany według najnowszych standardów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że ten argument padnie.

Samochody kupuję używane z prostej przyczyny, .

 

Więc sam widzisz, że to porównanie używanego UPSa do szczoteczki do zębów nie ma się nijak.

Elektronika, czy samochód nie zużywa się tak samo jak szczoteczka i jak dobrze sam wiesz z doświadczenia (samochody) może jeszcze długie lata posłużyć.

Bardzo często ludzie pozbywają się tych zasilaczy bo padł już akumulator a wymiana jego na nowy to bardzo często koszt 80% nowego. A w zastosowaniu do kolektora i tak trzeba założyć nowy, większy akumulator. Ale o oczywiście dla osób, którzy wiedzą jak to wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opłacałoby mi się grzać w jednej tartyfie? Czy tylko dla grzałki opłacałoby mi się zmienić taryfę?

W jednej raczej nie, zazwyczaj opłaca się bardziej korzystać z 2 taryf, ale wszystko zależy jakie masz taryfy, ceny w poszczególnych taryfach i jaki profil zużycia. Sam musisz to oszacować. W niektórych ZE są taryfy, dla których 70% zużycia w drogiej i 30% w taniej jest porównywalne z kosztem prądu jednotaryfowego, a zużycie większe niż 30% prądu w taniej już przynosi oszczędności. W innych taryfy są bardziej płaskie, więc zużycia w taniej trzeba mieć więcej, żeby to miało sens. Policz sobie jakie masz odbiorniki i kiedy pracują. Pralkę, zmywarkę można włączać na timer w tanim prądzie, lodówka chodzi 24h/dobę, więc też pozytywnie wpływa na wykorzystanie taniej. W ten sposób bez utraty komfortu zmniejszasz rachunek. Taryfa może też być weekendowa, tzn. przez cały weekend tani prąd oraz tani w godzinach 22-6 i 13-15 codziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednej raczej nie, zazwyczaj opłaca się bardziej korzystać z 2 taryf, ale wszystko zależy jakie masz taryfy, ceny w poszczególnych taryfach i jaki profil zużycia. Sam musisz to oszacować. W niektórych ZE są taryfy, dla których 70% zużycia w drogiej i 30% w taniej jest porównywalne z kosztem prądu jednotaryfowego, a zużycie większe niż 30% prądu w taniej już przynosi oszczędności. W innych taryfy są bardziej płaskie, więc zużycia w taniej trzeba mieć więcej, żeby to miało sens. Policz sobie jakie masz odbiorniki i kiedy pracują. Pralkę, zmywarkę można włączać na timer w tanim prądzie, lodówka chodzi 24h/dobę, więc też pozytywnie wpływa na wykorzystanie taniej. W ten sposób bez utraty komfortu zmniejszasz rachunek. Taryfa może też być weekendowa, tzn. przez cały weekend tani prąd oraz tani w godzinach 22-6 i 13-15 codziennie.

 

Jestem absolutnie przekonany, że on o tym wszystkim doskonale wie. Chce tylko wybić nam argumenty :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...