Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM z rekuperacją dolnyśląsk - prośba o wycenę


Recommended Posts

Witam,

Właśnie dałem projekt do adaptacji i zastanawiam się nad wyborem wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Tak naprawdę to dużo o tym czytałem, ale i tak potrzebuję pomocy, ponieważ nie jestem w stanie sam tego wykonać. :confused:

Chciałbym was prosić o wycenę WM z rekuperatorem.

Projekt z Muratora - "Błękitny Świt, wariant 1, lustrzane odbicie"

 

http://projekty.muratordom.pl/projekt_blekitny-swit-wariant-i,2838,0,0.htm?q=b%C5%82%C4%99kitny+%C5%9Bwit&search=&t=0&mirror=yes

 

Ilość domowników 4.

Ogrzewanie podłogowe, piec kondensacyjny.

Podłoga 20cm

Ściany 20cm min

okna 3 szyby

Dach 30cm.

 

Zmiany w projekcie to likwidacja podcienia, wc na parterze pod schodami, duża garderoba na poddaszu zamiast drugiej łazienki.

Jeżeli potrzeba więcej danych to proszę o informację.

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Mam nadzieję, że lokalni instalatorzy będą nie drożsi :), bo nie sądzę, żeby Pan był zainteresowany montażem przy granicy z Czechami, chyba że się mylę....

Tak na marginesie, to czy już teraz potrzebuję wskazać przy adaptacji projektu układ kanałów oraz miejsce reku wraz z czerpnią i wyrzutnią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie podłogowe, piec kondensacyjny.

 

Centrale od dobre 3500 do b.dobre 7000 zł

kanały i skrzynki 2500 lub 3500

robocizna 5000

 

Rekuperację wymyślono, by obniżyć koszty budowy domu i koszty jego eksploatacji - czyli po to by nie robić kominów i centralnego! - autor Tomasz Brzęczkowski 09-10-2013

 

Skoro Inwestor jest majętny to wszystko można mu wcisnąć, tak Panie TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc wciskam rekuperatory! Od 24 lat. Pan zrobi sobie taniej bez reku, skoro Pan uważa, ze to obniży koszt budowy.

Nie bardzo wiem o co Panu chodzi? Uważa Pan, ze po to na forum zadaje się pytania by nie było odpowiedzi?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przy adaptacji projektu trzeba pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach, na które później narzekają inwestorzy, a jest już za późno:

- na oko już widać, że trzeba podnieść ściankę kolankową o dwa pustaki - inaczej będą na poddaszu wąskie klitki; trzeba pamiętać, że na skosach dojdzie od krokwi około 20cm (jak robimy energooszczędny dom), na przekroju już teraz jest kaplica z miejscem. Uroczo wyjdzie np. wanna pod skosem :-)

- dla wygodnego rozprowadzenia wentylacji warto przewidzieć 8cm styropianu w podłodze poddasza, co oznacza, że poziom podłogi będzie 8+6+2 = 16cm powyżej płyty, i tak tez trzeba zaprojektować schody i otwory okienne na poddaszu

 

Dobrze że się pytasz o takie rzeczy na etapie projektu, mało kto zawraca sobie głowę projektowaniem a potem wychodzą w kółko te same, już nie do rozwiązania na danym etapie problemy. Na połowie budów, na których kładę instalacje, jest coś mocno schrzanione. Mam teraz przypadek, że klient zdecydował się za 70 000zł rozebrać i od nowa kłaść dach...

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o wyceny, a nie o dyskusje poboczne. Rekuperator będzie i to jest postanowione. Jeżeli ktoś by chciał pomóc tylko w doborze sprzętu i jego parametrów, to rowniez prosze o pomoc.

 

A czy zalezy Tobie na wycenie zrobionej przez osobe, ktora nie wie jak to zrobic w domach z ogrzewaniem centralnym? TB wyklucza rekuperator w takim domu a mimo tego podaje wycene.

W skrocie: moge dla Pana zrobic taka instalacje bo chce zarobic ale ona i tak nie ma prawa dzialac poprawnie. Wiec w razie draki pretensje do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy zalezy Tobie na wycenie zrobionej przez osobe, ktora nie wie jak to zrobic w domach z ogrzewaniem centralnym? TB wyklucza rekuperator w takim domu a mimo tego podaje wycene.

W skrocie: moge dla Pana zrobic taka instalacje bo chce zarobic ale ona i tak nie ma prawa dzialac poprawnie. Wiec w razie draki pretensje do siebie.

Może pan nie rozumie! Napisałem, ze rekuperację wprowadzono , by nie robić centralnego. by obniżyć koszty budowy domu. Ale przecież nie ma obowiązku obniżać kosztów budowy i eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli...

Na strychu montuje reku. Dalej przewody po podlodze strychu i przejscie na poddasze. Dalej inne przewody gdzies przy ścianie pionowo w dół do podlogi poddasza i w styropianie w odpowiednie miejsca i przejście na parter. Podnosze ściankę kolankowa o dwa pustaki, żeby było więcej miejsca oraz żeby ukryć przewody WM. A gdzie czerpnie i wyrzutnie ? Pod dach czy w sciane szczytowa ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak się prowadzi.

Trzeba pamiętać, że na nieocieplonym strychu przewody muszą być zaizolowane 10cm izolacji, aby rekuperacja pracowała właściwie.

Często montujemy sam rekuperator, gdy klienci robią sobie sami wentylację, i w większości przypadków kanały są albo wcale, albo fatalnie zaizolowane, i niestety nie ma to prawa działać właściwie... ale cóż, to już nie moja działka.

Wyrzutnię dobrze jest zrobić do nieużywanego komina wentylacyjnego - jak jest, a jak nie to w jednej ścianie szczytowej robimy czerpnię, a w drugiej wyrzutnię. Czerpnię od strony, gdzie spodziewamy się czystszego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...