Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dziwny odpad w rewizji z kominka


Jagodak1

Recommended Posts

Witam serdecznie :)

 

Mam oto taki problem z kominkiem.

Pale w nim grabem a rozpalam zwykłą gazetą.

 

Strażak nasada na kominie wygląda jak pokryty jakąś substancją, która zastygła i ociekała z niego na dach.

 

Postanowiłem zajrzeć do rewizji. W drzwiczkach rewizyjnych znalazłem mnóstwo jakby spalonej substancji, lekkiej z połyskiem spore kawałki jak na zdjęciu.

 

Kto pomoże mi rozwiązać tę zagadkę?

 

Dziękuję

WP_002173_resize.jpg

WP_002175_resize.jpg

WP_002177_resize.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz wilgotne drewno lub spalasz je w zbyt niskiej temperaturze, a najprawdopodobniej i jedno i drugie :D. Gdy temperatura dymu uchodzącego do komina spada poniżej ok. 100 C , spaliny stają się '' mokre'' i osadzają się na ściankach komina . Może skończyć się to po pewnym czasie pożarem komina .Stosuj suche drewno i wyższą temperaturę spalania.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Stosuj suche drewno i wyższą temperaturę spalania.

 

pzdr.

 

Dziękuję za rady, czy mam sam przesuszać drewno, czy poprostu kupować suche? Co do wyższej temperatury spalania czy znaczy to, że mam wkładać więcej drewna na raz do kominka?

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, czy mam sam przesuszać drewno, czy poprostu kupować suche? Co do wyższej temperatury spalania czy znaczy to, że mam wkładać więcej drewna na raz do kominka?

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Drewno to paliwo organiczne, które w procesie spalania musi mieć odpowiednie warunki termiczne, niezbędne dla prawidłowego spalania produktów lotnych. Para wodna jest jednym z produktów spalania. Jej obecność jest w każdym palenisku i każdym kominie. Aby się o tym przekonać wystarczy do nagrzanego przewodu kominowego wsadzić zimny metalowy przedmiot. Pokryje się kropelkami wody. U Ciebie tym zimnym metalowym przedmiotem są prawdopodobnie ściany kominka.

Cząsteczki niespalonego węgla przyklejają się do ścianek wkładu kominkowego tworząc nieciekawie wyglądającą warstwę kreozotu. Podobnie będzie w kominie. Co z tym fantem zrobić?

Trzeba troszkę poeksperymentować. Przekrój komina też może mieć wpływ, zbyt mały spowoduje mniejszy ciąg i mniejszy napływ tlenu do paleniska. Spróbuj oczyścić ścianki i napal porządnie z nadmiarem powietrza. Korzystaj z możliwie suchego drewna. Spróbuj również palenia od góry. Pamiętaj do prawidłowego cyklu spalania wymagana jest wysoka ciepłota. Jak masz na kominie daszek lub strażaka – dla potrzeb sprawdzenia różnicy wyrzuć to. Możesz wymieszać opał pół na pół z suchą sosną lub świerkiem. Wbrew pozorom to drewno daje największą temperaturę i nie zawsze brudzi komin, a niejednokrotnie czyści palenisko. Jak popróbujesz poproszę o zdanie relacji, co się udało, a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...