Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie,

Od jakiegoś czasu przeglądam forum muratora i nie mogłam przejść obojętnie obok ogrodu Toli. Jestem nim oczarowana. Szczerze mówiąc do tej pory myślałam, że taki ogród można stworzyć tylko przy pomocy specjalnych firm ogrodniczych - a tu niespodzianka, Tola stworzyła go samodzielnie. Serdecznie gratuluję. :-)

Tolu mamy bardzo podobną działkę, na której właśnie budujemy dom. Zmotywowana przez Twoje zdjęcia chciałabym stworzyć równie udany ogród (mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu :-)).

Moja wiedza o roślinach jest dosyć przeciętna i trudno mi jest na podstawie Twoich zdjęć określić dokładnie jakie po kolei drzewa, krzewy, byliny sadziłaś w swoim ogrodzie, że stworzyły tak niezwykłą kompozycję. I stąd moja gorąca prośba, czy mogłabyś w miarę możliwości opisać zamieszczone przez Ciebie zdjęcia z uwzględnieniem gatunków roślin?

Pozdrawiam bardzo serdecznie

AniaHania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... moja gorąca prośba, czy mogłabyś w miarę możliwości opisać zamieszczone przez Ciebie zdjęcia z uwzględnieniem gatunków roślin?

 

AniaHania

Szefowa chyba nigdy nie odmawia :roll: 8) :wink: ...... da radę, tylko podeślij jakiś zapasik Żuberka :lol:

bo opisać ze trzy i pół tysiąca roślinek to palce mogą Toli zaschnąć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toluś hej :oops:

chcę byc przez cały czas na stronie 122 twojej galerii, nie będę nawet marudzić ze mi gorąco i duszno ...usiądę w altance, posłucham szumu dzikości za płotem, i szumu wody z drugiej strony..dostanę coś pysznego do picia i bedę siedzieć i oddychac...bo....

BNO MAM DOŚĆ ZIMY... :lol:

Tola mi się ciepło zrobiło na widok tych fotek...bo to ze ogród masz piękny to nie będę pisałą bo mi się nie podoba :wink: wogóle i wcale i wcale takiego nie chcę...

więc wpraszam sie na wstrząśnięte nie mieszane letnią porą...ha ha... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AniuHaniu, Żubrówką nie pogardzi ani Jamles, ani ja, Żuberkiem też nie :lol:

Pracę domową zadałaś mi nie mając litości :roll: :lol:

Ale mając dość zimy propozycja wklejania zdjęć i opisywania roślin jest nawet kusząca.

Jak tylko znajdę więcej czasu, spróbuję opisać swój ogród.

Aniu, przed przystąpieniem do wykonania projektu ogrodu musisz sobie zadać bardzo ważne pytanie. Na czym Ci w ogrodzie najbardziej zależy.

Czy chcesz mieć ogród taki, jak zwykle proponują fachowcy, projektanci, czyli nie przesadzić z mnogością gatunków, nie sadzić wielu pojedynczych egzemplarzy, tylko sadzić grupami, po kilka sztuk, tworząc barwne plamy, dobierać gatunki do warunków glebowych.

Czy iść pod prąd (tak jak ja).

Ja nie sadzę roślin grupami, po kilka sztuk, bo w tak małym ogrodzie, miałabym tych gatunków nie wiele. A mnie sprawia przyjemność posiadanie roślin, które mnie zachwycają, którymi się cieszę, na które codziennie patrzę, dotykam.

Z racji tego, że mieszkam w regionie bardzo trudnym dla roślin, muszę rezygnować ze wszystkich, które przemarzają. Jeśli mam dodatkowo rezygnować z tych, dla których zabraknie miejsca...bo trzeba grupami...to ja tak nie chcę.

 

I proszę mnie NIE naśladować...bo moje podejście do sprawy przeczy podstawowym regułom zakładania pięknego ogrodu :roll: :wink:

 

Ja w swoim ogrodzie ustaliłam swoje własne zasady, tych się trzymam, ale do naśladowania nie namawiam. No chyba, że ktoś się uprze i chce mieć ogród, którego żaden przyzwoity fachowiec ogrodniczy nie pochwali, wtedy proszę bardzo.

Ale żeby nie było, że nie ostrzegałam! :wink:

C.D. nastąpi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordzina, na to czekałam, zaraz dopiszę Cię do wakacyjnej listy :D

 

Lidiasiem, obserwuję śnieg na dachu i na razie nie panikuję.

To jest strona południowa, śnieg mimo mrozu powoli się topi, bo słońce coraz silniej świeci i tego śniegu po tej stronie jest coraz mniej. Mam nadzieję, że nie zjedzie lawiną i nie uszkodzi iglaków. Tym bardziej, że one są

zasypane leżącym śniegiem dość wysoko i tylko czapki im wystają :wink:

 

Aluba, coś musisz z tym zrobić. By muru zbyt mocno nie zawilgocić. Bo wiesz, potem grzyb i inne cholery.

 

Amtla, u nas trochę z dachu kapie jak słońce świeci, ale nic nie płynie. W nocy znów mamy prawie -20, a w dzień ma być po -12, nawet -14, to o czym tu mówić:roll:

 

Magi77, jeśli Ania choć trochę zwolni i uda mi się na tę ramę wskoczyć, to przypedałujemy obie :lol:

 

Oliwka2007, Braza, Sure, Alunek, zaglądajcie, zaglądajcie, żeby mi smutno nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toluś hej

chcę byc przez cały czas na stronie 122 twojej galerii, ...usiądę w altance, posłucham szumu dzikości za płotem, i szumu wody z drugiej strony..dostanę coś pysznego do picia i bedę siedzieć i oddychac...

 

mam dokładnie takie samo odczucie - proszę o jakiś teleporter, ja chcę się znaleźć w tej altance ;)

 

Tola... cudowne zdjęcia cudownego ogrodu. szczerze podziwiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TOLU CZARODZIEJKO - napisz proszę czy w Twoim ogrodzie "panuje "gleba 1 klasy? ( jeżeli nie- to czy w jakiś sposób ją użyżniasz żeby rośliny tak pięknie rosły ? CUUUUUUUUUUUDO NATUTY TWÓJ OGRÓD!!!!!!!!!!!!

 

Duduś, słonko moje, u mnie gleba jest żadnej klasy, normalnie bezklasowa jest.

Tej ziemi nigdy nikt nie uprawiał, nie użyźniał, sama zbita glina leżąca odłogiem.

Kiedy zaczęłam myśleć o nasadzeniach, okazało się, że wbić łopaty nie sposób. Jak skała. Dobrze, że mimo rozpoczętej budowy nie było jeszcze ogrodzenia.

Zamówiliśmy koparę, która wykopała nam rów od strony ulicy i sąsiada ( szerokość dwóch metrów, na metr głęboki) i wywiozła nam glinę z działki. Wypadałoby uzupełnić to żyzną ziemią, ale to kosztowałoby majątek.

Przyjmowaliśmy więc byle jaką ziemię z wykopów, często martwicę wydobywaną z większych głębokości. Była daleka od ideału, ale nie była twardą gliną i była tania.

Pięciocentymetrowa warstwa czarnoziemu poszła pod trawnik, reszta do dołków pod sadzone drzewa i krzewy. Do iglaków i wszystkich kwasolubnych kupowałam zakwaszoną ziemię w workach. Czyli kupiona roślina, kupiony worek ziemi.

Tam gdzie nie mam kory, wiosną dawałam po szpadlu końskiego obornika.

Cała reszta zostaje zasilona raz w roku, wiosną, nawozem długodziałającym Osmocote.

No i kocham te swoje badyle, często im o tym przypominam. I chyba kocham z wzajemnością:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coolibeer, a ja zimę zdradzę dla wiosny.

Asio, zima...zmykaj do Coolibeera, sio, sio...poszła 8)

 

Monah, jeszcze trochę cierpliwości, jak zima pójdzie precz, i wszystko się zazieleni, teleportacja nie będzie potrzebna, wystarczy, auto, pociąg, helikopter, co tam lubisz najbardziej...i przyjeżdżasz.

A wtedy zabałaganimy w tej altance, oj zabałaganimy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monah, jeszcze trochę cierpliwości, jak zima pójdzie precz, i wszystko się zazieleni, teleportacja nie będzie potrzebna, wystarczy, auto, pociąg, helikopter, co tam lubisz najbardziej...i przyjeżdżasz.

 

najbardziej lubię moją prywatną Cessnę, ale mi zamarzła ostatnio w hangarze :D

za zaproszenie dziekuję ;) do pobałaganienia zawszem chętna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pobałaganienia zawszem chętna ;)

 

i to chciałam usłyszeć...ech młodość :D

buziaczki tej najmłodszej ze zdjęcia, śliczności :D

Moja Cessna choć nie młoda, na razie bardzo grzeczna, odpaliła nawet po nocy -34.

I jak tu oddać w obce ręce? :roll: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...