Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tola normalnie szczęka opada jak się ogląda Twoje fotki.

Ja w końcu też zabrałam się za swoją posesję. Wytyczyłam pięknie rabatki wkoło ogrodzenia i zabrałam się za zakładanie trawnika. wszystko poszło w miarę sprawnie, ale udało się zrobić tylko część bo trochę się przeliczyliśmy z siłami. Ale jakby nie było sporą część trawnika wysialiśmy i spokojnie czekałam jak trawka wzejdzie codziennie obficie podlewając. Niestety po niespełna tygodniu przyszła potworna ulewa, która poczyniła spustoszenia. I teraz trawnik wygląda tak, że miejscami jest bardzo, ale to bardzo rzadki a miejscami mam potwornie gęste kępy. No i nie wiem co z tym dalej zrobić. Czy biegusiem siać ponownie, czy może skosić to co jest i dopiero siać (mija właśnie miesiąc od wysiania). Coś zrobić muszę bo dziś dokładnie przyjrzałam się tej trawce i widzę, że zaczyna mi w niej rosnąć "byle co". Doradź coś błagam.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć tolu,

 

to my i dzisiaj zamknęliśmy temat matury rozszerzeniem z anglika. Starszy zaliczył na 90 %. Na pocieszenie powiedział do mnie - nikt nie dostał stuwy....Ale ja się i tak bardzo cieszę, że mamy to za sobą...

 

Prawda jest taka, że przez ostatnie 3 lata nic nie robił w zakresie tego języka ...więc i tak nieźle.

Edytowane przez Amtla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tolu, jestem fanką twojego ogrodu.Od roku zaglądam tu prawie codziennie. Mam do ciebie prośbę o poradę. Nad oczkiem wodnymz jednej strony jest cień i nie wiem co tam posadzić. Na razie rosną dwa rododendrony i nie wiem co dalej .Z drugiej słonecznej strony oczka jest skalniak wyłożony białymi kamykami z roślinami skalnymi ,od oczka do furtki będzie dróżka taka jak u ciebie Tolu przy oczku .za skalniakiem rosnie kosodrzewina i szczepiony modrzew ,wzdluż płotu bukszpany formowane w kulki iobłozone białymi kamykami .Proszę poradż co posadzić w cieniu żeby tworzylo całośc .

Aneta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to jest Gostyń przed Kobiórem

Jamles, tak..dokładnie ta Gostyń (bo to ONA jest ;) Jak będziesz przejeżdżał przez wieś to przecież wpadniesz pomóc chwaściory wyrywać? :D:p

 

na deprechę i nie tylko najlepsze ciastko w Forumowej Kawiarni Klubowej

Tola, przynajmniej nie tuczy, a poza tym nie ma jak to dobre towarzystwo tam zaglądające. :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

oj zagapiłam się, a tu tyle pytań.

Dobrze, biorę się za pisanie odpowiedzi.

Wspomnę tylko o dzisiejszej horrorowej nocy.

Burza z piorunami, ściana deszczu, jakiego jeszcze w życiu nie widziałam, a potem gradobicie.

Strzaskało mi pelargonie i begonie, ale wstyd narzekać, kiedy ludziom zalewa domy.

 

Ellik, uważaj żeby Jamles się nie rozpędził i nie powyrywał tego, czego nie trzeba ;)

 

Anitika, w cieniu przy oczku możesz posadzić różne odmiany paproci, a piękne są niektóre, oj piękne.

No i hosty czyli funkie o różnych rodzajach ozdobnych liści. Bergenia też się tam odnajdzie:)

 

Molus, to drzewko, o które pytasz to karagana szczepiona na pniu.

Ma delikatne liście, teraz kwitnie na żółto i przyciąga mnóstwo pszczół.

Warta zakupu.

 

Amtla, czyli obie już jesteśmy na wakacjach :)

 

BeataKM, w łazience te ścianki są zrobione z giętych profili aluminiowych i karton-gipsu.

 

Edit-blondi, trawnik trzeba skosić, to po pierwsze. Potem w miejscach, gdzie nasiona spłynęły dosiać trawę.

Te miejsca, w których trawy jest bardzo dużo, na razie zostawić.

Jeśli trawnik zacznie żółknąć, czyli będzie domagał się nawożenia, kupić nawóz z odchwaszczaczem i posypać.

On dożywi trawę i zlikwiduje chwasty. Będzie dobrze.

 

Anna383g, te linki nie działają i na razie nic z tym nie mogę zrobić :(

 

Natalia, Fagus, w towarzystwie bordowych żurawek będzie wyglądał wyśmienicie.

No i kolor Fagusa i żurawek bardzo pasuje do kolorów elewacji domu. A żurawki osobiście uwielbiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toluś, przepraszam ze tak Cie męcze ale gdybyś mogła jeszcze pokazać to zdjęcie spiżarki w środku i napisac ajkie ona ma wymiary to byłabym Ci niezmiernie wdzięczna. i tak po cichutku jeszcze zapytam o te szafki pod barkiem od strony kuchni jak one wyglądają

 

Beatko, wklejam kuchnię

 

kuch4..jpg

 

kuch2..jpg

 

kuch7..jpg

 

bar1..jpg

 

bar-1..jpg

 

Zdjęcia spiżarni gdzieś mi wcięło. Moja jest niewielka, ale bardzo funkcjonalna.

Mam tam blat roboczy na miksery, tostery, blendery i takie tam. W spiżarni też stoi mikrofalówka.

We wnęce przyczaił się mop parowy, są poziome wieszaki na ściereczki, wieszak na pokrywki do garnków.

Wiklinowe kosze na ziemniaki i cebulę. Spiżarnia jest nieogrzewana, usytuowana od północnej strony domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeech... jak pięknie u ciebie. Dobrze że zrobiłaś zdjęcia roślin przy płocie - bo ja właśnie miałam pytać. Mam taką zagwozdkę.

Na początku zaplanowałam posadzić jakieś świerki przy płocie ( tylko z jednej strony mam sąsiada), z innych stron mogę posadzić coś do 2-2,5 m ( by nie zakryć pięknej dalszej perspektywy) . No to wracam do tej strony od sąsiada. W pierwszej szkółce do której trafiłam zobaczyłam dorosły okaz jodły koreańskiej, nie do sprzedaży. Normalnie zakochałam się-szyszki ciemno fioletowe, piękna forma. Sprzedawca zapewnił, ze jego 3 letnie sadzonki osiągną ten wzrost po 5 latach... No to kupiłam kilka, nie miał więcej i wsadziłam. Po czym zerkam do netu. No i okazało się, że jodła osiągnie ten wymiar po 10-15 latach. Dłuuuugo. nie wiem czy czekać tak długo. Czy wykopać i przy płocie dać zachodniki szybko rosnące. Tylko że ja mam tego płotu 60 mb z jednej strony. Takie szmaragdy czy Obeliski będą cmentarz przypominać. Więc dylemat

jak to zrobić na tak długim odcinku? Co kilka thuj i jakiś świerk?

czy dosadzić te jodły i czekać czekać czekać a przed nimi krzaki?

 

Toluś co doradzisz ?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu czy ta karagana nadaje się na północną ścianę domu? W sumie jest tam cień, a czytałam że potrzebuje dużo słońca.

Moja północna ściana jest golusieńka :) Łyso to wygląda i muszę coś tam wsadzić. A nie mam pomysłu i wiedzy przede wszystkim.

 

Jak tam Hubert startował na lidze juniorów? Ja osobiście robiłam w sobotę o 5 rano 70 bułek dla zawodników z naszego klubu. Poprawili mnóstwo rekordów w Zamościu i wszyscy byli bardzo happy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dpiero teraz zauważyłam, że zaplanowałam taką samą kuchnię jak Twoja, tylko w odbiciu lustrzanym :eek:

 

Oczywiście z pewnymi modyfikacjami. A wcale nie ściągałam....:lol2:

 

A tak, tak - teraz mamy wakacje...tylko że ja pracuję...ale to się nie liczy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lało wczoraj, lało w nocy, leje dziś. Jesień?

 

Amtla, BeataKM, jeśli chodzi o układ kuchni, jej ergonomię, funkcjonalność nie zmieniłabym niczego.

Odległości między lodówką, zlewem, kuchenką są odpowiednie, długości blatów roboczych też.

Szuflady z talerzami, górne szafki ze szklankami, kubkami są w takiej odległości od zmywarki,

że wyjmuję czyste i wkładam stojąc w miejscu, czyli bardzo wygodnie.

Dojście z zakupami z garażu do spiżarni proste i klarowne.

Spiżarnia tuż przy kuchni bezcenna. Jedyną sprawą, którą zmieniłabym na etapie projektowania domu,

to szerszy odcinek ściany przy której stoi lodówka tak, by zmieściła się tam większa Side By Side.

 

Molus, odnośnie karagany sadzonej od północy. Moja sąsiadka posadziła od strony północnej przy domu.

Nie jest tak duża jak moja, rośnie słabiej, ale rośnie, kwitnie, więc możesz spróbować.

Hubert startował w sobotę w zawodach, nie jest najgorzej.

Na razie ma chęci, więc powalczy. Ale trudno jest wrócić do czołówki po takiej przerwie, bardzo trudno.

Molus, piekłaś bułki o 5 rano? szalona kobieta :)

Życzę ogromu sukcesów Waszemu klubowi :)

 

Famelia, opuszczam swój ogród dość często, deszcz mnie przegania ;)

no i urlop, który jest rzeczą świętą. Kiedy wracam po dwóch tygodniach, to oczom ukazuje się obraz nędzy i rozpaczy.

Ale wypoczęta rzucam się na to wybujałe zielsko i migusiem przywracam ogrodowi równowagę.

 

Natalia Stanko, powiem szczerze, że sama mam z tym problem. Za domem mam wąski pasek ogrodu biegnący wzdłuż całej działki.

Bardzo wąski, bo jest tam niecałe 6 metrów między domem i ogrodzeniem. Strona zachodnia.

Gdybym miała tam drewniany płot, na jego tle posadziłabym coś delikatnego, co by wysoko nie rosło i nie zacieniało okna salonu.

Ale mam tam siatkę, za nią niezagospodarowaną posesję, która jest wątpliwym tłem dla małych roślin.

I tu pojawia się problem o którym piszesz. Jeśli obsadzić długi wąski pasek szpalerem tuj, zrobi się optycznie jeszcze większy tunel.

Jeśli to mocno urozmaicić, zrobi się bajzel i często mam poczucie, że takowy mam u siebie, niestety.

Jak z tego wybrnąć?

Może spróbować rozbić ten pas na sektory. Cztery metry tuj, czy skyrocketów przed nimi niższe piętro roślinne, potem cztery metry jodły koreańskiej

i też przed nią niższe piętro roślinne. I tak naprzemiennie. By jednak zachować jakiś układ powtarzalny, porządkujący całość.

Można też przy ogrodzeniu posadzić szpaler cisów, które później będziesz przycinać do określonej wysokości, np. metra i będzie on zimozielony.

A przed tym cisowym żywopłotem posadzić szpaler drzew o kulistej koronie, np wiśnię ozdobną, klon kulisty, lub wierzby hakuro nishiki.

Korona tych drzew byłaby nad cisami.

Między drzewami kwitnące niskie byliny, które pięknie wygladałyby na tle żywopłotu cisowego.

Gdybym miała teraz zagospodarować swój pas ziemi ten za domem, chyba właśnie tak bym go zaaranżowała.

Ciężko teraz wszystko wyciąć i zaczynać od nowa, a podrośnięte cisy uderzają po kieszeni i to mocno. Ech...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...