Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tolu w takim ogrodzie to można odpocząć od wszystkiego.

O jej, kiedy ja bede miala choc trawnika kawałek? ;-) Własnie ogradzamy teren i będzie z 1400m2 ogrodu, a ja nie wiem co z tym fantem się robi. :-) Na razie mam dwa pomysły - trawnik i świerki. Oby tylko jak najmniej roboty było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To ja jeszcze dorzucę swoje trzy grosze do tej wierzby hakuro

Dziewczyny- tnijcie i to mocno. Wierzby bardzo szybko przyrastają i podobnie jak Tola ja tnę swoją hakuro kilka razy w sezonie. Choć na razie ma małą "główkę" (wielkości piłki siatkowej) to jest baaaardzo gęsta- nie ma żadnych prześwitów. Ostatnio cięłam ją w marcu- a nowe przyrosty mają nawet ponad 20cm. Już mnie denerwują, bo za bardzo odstają od korony, choć są śliczne różowe. Ja zostawiam około 5 cm nowego przyrostu, resztę ucinam. Ważne, żeby cięcie zacząć już od pierwszych gałązek od pnia. Ostatnio widziałam, jak w ogrodniczym cięli te wierzby dla klienta i aż mi się płakać chciało. Wierzba miała ze cztery gałęzie długości chyba z 40cm i ucięto jej tylko końcówki. I potem rosną takie bidulki... i same proszą się o cięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toluś - napisz jak robiłaś te rabaty świerkowo-kwiatowe?

Jak np. wytyczałaś te ładne zakola i jaka powinna być kolejność ( płotek drewniany, nawiezienie ziemi, obsadzenie, geowłóknina,kora)

 

Ja chciałam pokazać jak wyszedł klomb, ale po twoich zdjęciach rezygnuję , no może za 5 lat pokażę... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu fajnie :)

dzięki dziewczyny, że pomagacie sobie wzajemnie, ja nie zawsze mam czas żeby zajrzeć, choć bardzo się staram.

Każda wolna chwila to dłubaninka w ogrodzie

A jak już wpadnę w te "grządki" to tak do upadłego ;)

I nie chwalcie mnie tak, bo ja normalnie nie wiem co mam odpisać na te wszystkie komplementy.

Łapki mi drżą i uszy czerwienieją ;)

Bardzo Wam wszystkim dziękuję, nawet nie wiecie jak bardzo, bardzo :)

 

Tabaluga1, z wierzbą Hakiro jest dokładnie tak jak piszesz.

Bardzo ważne są mocne cięcia w pierwszym sezonie po posadzeniu.

Trzeba ciąć, choć serce płacze ;) Moje po jesieni mimo cięć miały średnicę korony około metra.

Wiosną przycięłam je tak, że zostało kilka grubych badyli i widzicie co się dzieje. Szaleństwo, znów korona ogromna.

Jeszcze tak ze dwa tygodnie i znów trzeba będzie ciąć.

 

Natalia, wklejaj, nie ma co się szczypać. Jestem pewna, że jest ok. Czekam na zdjęcie.

Dobrze piszesz z tymi rabatami, taka jest kolejność. Jeśli chodzi o szerokość rabat i te zakola...to się zmienia.

Gdy świerki były małe, rabaty były węższe, jak się rozrastały, zakola poszerzałam kosztem trawnika.

Dlatego też nie mam obrzeży z kostki na granicy trawnika i rabat, bo ta granica ulega zmianom w wielu miejscach ogrodu.

 

Żelko, przy Twoim kręgosłupie to sama wiesz, musisz się oszczędzać.

Niech rośnie w nim to, co daje zieleń, ukojenie zmęczonym, często niewyspanym oczom, ale nie wymaga pracy.

Działkę masz dużą, więc możesz sadzić to, co duże urośnie...świerki, sosny, brzozy. Niech bujają i o nic nie proszą.

I też będzie ładnie. Buziaczki słodkie Stefkowi.

 

Amtla, no dobra, jedną żubrówkę oddam, drugą muszę zostawić na jutro, bo goście na grilla przychodzą.

Sok jabłkowy się chłodzi, będziemy jutro "tańczący z żubrami" ;)

Dziś tańczyłam z kosiarką, trawa po tych deszczach rośnie nieprzytomnie, ale trawnik to poezja.

 

BeataKM, tak, szyna od drzwi przesuwanych jest po stronie spiżarni.

Drzwi zamykane są z pewnością bardziej szczelne, niż przesuwane, ale moim zdaniem akurat w tym przypadku nie ma to wielkiego znaczenia.

Spiżarka jest mała, więc kuchni absolutnie nie grozi niższa temperatura ze strony tej nieszczelności.

Szybciej sytuacja odwrotna, czyli przedostawanie się ciepłego powietrza z kuchni i podnoszenie temperatury w spiżarce.

Ale powiem tak. Ta różnica temperatur między pomieszczeniami to tylko kilka stopni. Więc nie ma co brać do głowy.

Jeśli w danym układzie kuchni, drzwi przesuwne są wygodniejsze, to je robić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toluś-wiedziałam po co tu wejść...na mój kiepski humor wystarczy odwiedzić tylko w Twój ogród! dziękuję Ci za tyle przyjemności!!!

 

Akuś, a ja Ci dziękuję za Twoją tu obecność, buźka wielka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już nawet wiem kto wygra ten konkurs :cool:

jako emerytowany Szef Kancelarii wpycham się do jury ;)

 

no dobrze, dobrze, dobierz sobie pozostałych członków załogi...może być Piróg i Egurola, tylko bez Muchy proszę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arniko, Kasiorku, nie ma co wzdychać, trzeba pracować. Nie ma lekko.

Aleeeee za to...jak już zacznie Wam rosnąć, bujać, kwitnąć, pachnieć, to dopiero będzie jazda :)

Dom pójdzie w odstawkę, gary w kuchni też, tylko badyle i krzaczory będą Wasz czas zajmować.

Za wszystkie posiłki dziennie tylko sałata i bagietka ze szczypiorem, bo to najszybciej na ząb i dalej do ogrodu.

Ale jakie to piękne jest...;)

 

Jutrzejsza kolacja będzie w ogrodzie, oprócz wspomnianej sałaty pstrągi z grilla. Już się macerują w ziołach.

Schłodzoną żubrówkę wypiję za zdrowie wszystkich piszących w tym wątku no i za to, byście kochali swoje ogrody :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tolu...

Piękny ogród.... Wysoko podniosłaś poprzeczkę...

Pozdrawiam... Justyna

 

Justynko, zapewniam Cię, że ta poprzeczka jest w takiej dyscyplinie, w której wszyscy mogą zostać mistrzami.

Nie od razu, nie w jeden sezon, to oczywiste, ale ładny ogród to marzenie do zrealizowania dla każdego, kto tego chce i się do tego przyłoży.

Tym bardziej, że pojęcie pięknego ogrodu jest względne i dla każdego może oznaczać co innego.

Każdy, kto kocha swój kawałek ziemi jest w stanie stworzyć w nim swój własny ogrodowy raj.

I tego się trzymajmy...to jest do zrobienia. Pozdrawiam :)

 

Markoto, ja o tej obietnicy nie zapomniałam i nie zapomnę. Ja tę zdjęciową inwentaryzację przeprowadzę, tylko czas mi jest potrzebny.

Do od groma roboty. Ale dam radę, tylko o cierpliwość proszę.

 

Rynka, sznurek zostaw w spokoju, za kosiarkę się bierz i obkaszaj co możesz, skoszona trawa ładniej pachnie niż sznurek ;)

 

Braza, wystarczy mi Twój modrzew, w zupełności wystarczy, no chyba że jeszcze ten sławetny paśnik jako bonus ;)

reszta badyli jest u mnie, więc u Ciebie już być nie muszą.

A jak tam przesadzony berberys, żyje?

 

WIOLEŃKA, jakbym wiedziała, że zechcesz w ogrodzie posiedzieć i trawnik skosiłam, obrzeża wydziubdziałam.

Po ludzku ogród wygląda, więc siedź i odpoczywaj ile chcesz.

Tylko Niwę szturchnij, żeby się trochę podsunęła, bo ona wiesz, sprowadziła się na stałe i teraz ona tu rządzi ;) :)

 

Niwa, buziaki :)...i uważaj na mrówki, bo gryzą skubane i szacunku do autorytetów nie mają.

A Pan Tadeusz ma wolne i kto Ci te mrówki wyłapie, no kto? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak na razie Toluś to my Twój kochamy (ten ogród oczywiście) miłością pierwszą i bezwarunkową :)

 

czyli jak nie patrzeć, turlanie po trawniku w realu musi być, nie ma zmiłuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to są za kfiatuski takie malutkie białe... są na fotce z takimi hmmm... różowymi dzwoneczkami(bardzo najmocniej Cię i wszystkich ogrodowych maniaków przepraszam za nie fachowość :oops:)- i czy w takim Obi czy czymś podobnym to ja je dostanę??

 

 

:)

 

te dzwonki to surfinie, popularne jak stokrotki,

a te malutkie bielutkie to smagliczka...pachnie oszałamiająco. Ładniej, niż Angel Terry Mugler ;)

Wszystko to jednoroczne niestety, kupisz na każdym ogrodniczym straganie czy innym OBI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu jesteś królową ogrodu na forum;)

Piękne rośliny, o trawce nie wspomnę;)

super!

 

ech, żeby to prawda była, królowa zwykle na tronie siedzi, ziewa z nudów, błazna obstawia, że za mało ją rozśmiesza,

a ja w rękawicach ochronnych z Pirimorolem w aerozolu po rabatach zapierniczam i mszyce truję.

Czy tak wygląda życie współczesnej królowej? ;)

 

Pozdrawiam najserdeczniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz, że jeszcze kilka dni temu miałam rośliny wręcz oblepione mszycami. Myslałam, że mi wszystkie pąki róż zjedzą. Wybierałam się i wybieałam... do sklepu po chemię. A tu wczoraj patrzę nie ma nic!!! Nie wiem co się stało, mszyce zniknęły same! Moze jakis deszcz był czy co.... no pojęcia nie mam. Nie ma ich i już :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Myślę Tolu że ogłosimy konkurs na najbardziej zblizony zadbaniem ogród do Twojego :) :) może wtedy sie podciągniemy zamiast wzdychać do Twojego :)

 

Kasiorku ja bardzo proszę, że może nie ogrod, że moze wystarczy choć kawałek ogrodu, zakątek...... Ja tych moich hektarow nie ogarnę w życiu do takiego stanu jak u Toli :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynka, sznurek zostaw w spokoju, za kosiarkę się bierz i obkaszaj co możesz, skoszona trawa ładniej pachnie niż sznurek ;)

 

 

 

Tolu z kosiarką to ja latam co tydzień, ale tego co koszę trudno nazwać trawą :bash: ale pocieszam się, że żubrówka też ładniej pachnie od sznurka i to też trawka nie? ;):D

 

Niestety w tym roku musi już tak pozostać. Powiedz mi moja droga, czy dobrze kombinuję. jeśli się mylę to proszę o poprawki. Plan jest taki:

Jesienią (tylko kiedy najlepiej?) mam zamiar spryskać toto Roundapem czy jak to się zwie, po trzech tygodniach zorganizować rolnika z pługiem i przeorać. A na wiosnę przelecieć kultywatorem i wybrać wszystko co wyjdzie na wierzch. A może po orce też przekultywatorować, oczyścić i tak zostawić na zimę, a wiosną powtórka?

Po oczyszczeniu działać z trawnikiem. Aha, chyba jeszcze trzeba sprawdzić co to za ziemia u mnie poleguje. Wiem że jest miejscami gliniasta, ale jak bardzo?

I chyba przed posianiem trawy, powinnam zrobić nasadzenia krzewów, drzew i kwiatów tak? Czy moge zostawić miejsce i sukcesywnie uzupelniać?

Uff, ale namieszałam mam nadzieję że coś zrozumiesz?

Pozdrawiam słonecznie i życzę udanej imprezki :hug:

Edytowane przez Rynka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu dokładnie tak zrobimy. Brzozy juz rosną. Same sie rozsiały. Pan Bóg wie, że ja sie na ogrodnika nie nadaję :-)

Ale wiadomo, każdy jak Twój ogród widzi, to marzy aby mieć coś takiego. Jeno ile to pracy to wiedzą tylko Ci co sami takim ogrodem się zajmują. ;-)

Touś daj znać kiedy będziesz jechać tu koło nas po roślinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tola, wiesz pewnie że słynna Cleome, która ma drogie ale za to pierwszej jakości rośliny, ma poza Allegro swój sklep: http://www.sadzonkikwiaty.pl/index.php

 

Poza innymi roślinami, które kupię na pewno bo je znam, zastanawiam się nad tym jaśminem: http://www.sadzonkikwiaty.pl/index.php?site=produkt&id_prod=200

 

http://www.sadzonkikwiaty.pl/zdjecia/bg/35118.jpg

 

który zaczyna kwitnienie w... październiku i kwitnie aż do kwietnia http://img238.imageshack.us/img238/5819/wow0vj.gif

 

Znasz go?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...