Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tolu, jeśli nie Allegro to może konkretny sklep? Ludzie baaardzo sobie chwalą florini.pl . Mimo nieco wyższych cen podobno towar pierwsza klasa. Nie jestem w żaden sposób związana z tą firmą ;)

 

W sobotę i niedzielę byłam w Grabówce na dorocznym targu roślin. Jeździsz? Powiem Ci, że szału nie było, ale można było dostać wiele bylin w atrakcyjnych cenach (ja wzięłam trochę limonkowych i fioletowych żurawek), nie mówiąc o ofercie szkółek prowadzonych przy nadleśnictwach - tu rośliny już zupełnie za półdarmo (30-40cm bukszpany kopane za 2.15zł).

 

Wiosna - u mnie ruszyła dosłownie w ciągu ostatnich 3-4 dni, ale za to w tempie szokującym nadrabia zaległości. Rekord pobiła serduszka, która przez dobę urosła mi paręnaście cm :) Ciekawa jestem Twoich zdjęć. Ja swoich też jeszcze w tym sezonie nie wrzucałam. Aczkolwiek u mnie zmiany, zmiany, zmiany, więc w zasadzie nie ma się czym chwalić ;)

 

Pozdrawiam i mimo ostatnich bardzo nieprzyjemnych zdarzeń w Białymstoku dołączam się do zachwytów: miasto jest ładne i to coraz bardziej.

Edytowane przez Aga-Białystok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłam w tą cudną pogodę życzyć miłej majówki :)

 

Tola... i dziewczyny/chłopaki... Dlaczego z cebul tulipanowych wychodzą mi tylko liście a kwiatów nie ma.. już drugi rok tak am, a w zeszłym wykopałam po przekwitnięciu, przesuszyłam jak trzeba i jesienią posadziłam w inne miejsce... Nie kwitną.. sałata wyrosła a kwiatów nie ma...

Co mam zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałam, ze za głęboko sadzone, może jakieś choroby, albo gleba.. ale przez dwa lata tak źle bym posadziła...

A co z tymi tulipanami co to są w ziemi kilkanaście/dziesiąt lat i są już tak głęboko... wykopać się nie da a kwitną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego z cebul tulipanowych wychodzą mi tylko liście a kwiatów nie ma.. już drugi rok tak am, a w zeszłym wykopałam po przekwitnięciu, przesuszyłam jak trzeba i jesienią posadziłam w inne miejsce... Nie kwitną.. sałata wyrosła a kwiatów nie ma...

Co mam zrobić?

 

 

hej Arniko, może to jest odpowiedź:

 

Jeśli na miejscu sadzenia cebul nie ma śladu po roślinach, to znaczy nie wyrastają nie tylko kwiaty, ale i liście - należy sprawdzić, czy po zimie cebule przetrwały w podłożu. Możliwe, że były one zainfekowane przez jakieś choroby i na przykład zgniły, mogły też przemarznąć lub po prostu zostały zjedzone przez myszy lub nornice (tak się zdarzyło u mnie). Jeśli natomiast wyrastają same liście, nadal przyczyn takiego stanu może być kilka.

Problem może stanowić nieodpowiednie podłoże. Nie powinno być ani zbyt lekkie i jałowe, ani zbyt ciężkie i podmokłe. Tulipany i krokusy powinny rosnąc na słońcu lub w lekkim półcieniu (sadzone w głębokim cieniu - nie zakwitną). Do kwitnienia roślin cebulowych niezwykle ważny jest również termin sadzenia cebul, zakwitną tylko te sadzone zgodnie z tym terminem: przełom sierpnia i września dla tulipanów, wrzesień i październik dla krokusów.

Jeśli te warunki zostały spełnione, to może cebule zostały posadzone zbyt głęboko, co powoduje osłabienie kwitnienia lub jego całkowity brak. Wszystkie rośliny cebulowe sadzimy na głębokość równą 2–3-krotnej wysokości cebuli (na przykład jeśli cebula ma wysokość 5 cm, to po posadzeniu nad jej wierzchołkiem nie powinno być więcej niż 5–8 cm podłoża, a piętka, czyli dolna część cebuli nie powinna być głębiej niż 15 cm od poziomu gruntu).

Dodatkową przyczyną braku kwitnienia może być wielkość i jakość sadzonych cebul. Rośliny cebulowe najobficiej kwitną w 2–4 roku po posadzeniu. Ponieważ w handlu istotna jest niska cena, sklepy ogrodnicze często oferują cebule mniejsze i drobniejsze, które znacznie słabiej kwitną, niż w przypadku starszych cebul o większej średnicy. Jednym słowem, im większa cebula, tym obfitsze kwitnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą odp ściągnęłaś z netu.. ja już ją czytałam...

Część tulipanów było wyrwanych po przekwitnięciu i w 100% one kwitły u poprzedniego właściciela, w zeszłym roku u mnie tylko liście wyrosły... Część była w marketach kupowana i też część kwitła w zeszłym roku w tym nie.. choć i też je przesadzałam...

Liście wyrosły.. zawiązków kwiatów nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą odp ściągnęłaś z netu.. ja już ją czytałam...

Część tulipanów było wyrwanych po przekwitnięciu i w 100% one kwitły u poprzedniego właściciela, w zeszłym roku u mnie tylko liście wyrosły... Część była w marketach kupowana i też część kwitła w zeszłym roku w tym nie.. choć i też je przesadzałam...

Liście wyrosły.. zawiązków kwiatów nie ma...

 

Tak, tę informację skopiowałam z neta, oto źródło:

http://www.wymarzonyogrod.pl/ogrodnik/odpowiedz/10468

trafiłam na nią jakiś czas temu, gdy sama miałam problem z wyrośnięciem tulipanów. Mnie akurat ta odpowiedź okazała się pomocna i trafiona.

Chciałam pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaman na takie zawilce czekam z utęsknieniem przez całą zimę.

Jak tu nie kochać wiosny :D

 

 

 

...a to rojnikowa mama ze swoim licznym potomstwem

 

http://i17.photobucket.com/albums/b89/tola2/etswets.jpg

 

Tolu droga, a co to za kamień, który leży u Ciebie w ogródku?

Własnie przymierzam się do rozpoczęcia prac aby stworzyć choć przyzwoity ogródek wokół domu, bo o czymś takim co Ty stworzyłas to nawet nie marzę. Poki co jestem na 38 stronie twego dziennika i jakies 50 od końca już przejrzałam... kurcze delikatnie mówiac trochę tego jest :)

Ale dam rade, muszę :)

I jeszcze jedną mam prośbę - czy masz gdzieś zdjecie przy samym domu jak masz usypaną skarpę to czytałam jak komuś tłumaczyłas ze masz to odsunięte jakieś 10 - 15 cm - czy masz tego zdjecie? jakie kamyczki tam nasypałaś - zwir?

pozdrawiam i napewno bede teraz czestym i zadającym dużo pytań gościem, jeśli mnie nie wygonisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm u mnie na glinie wyszły w zasadzie wszystkie tulipany, może z wyjątkiem kilku które wsadziłam do ziemi mimo minimalnie nadgniłych zmian. Czosnki zaczynają kwitnąć (ale też 5 z 7....) za to z 60 krokusów ani jeden nie zakwitł :mad: to już truskawki się bardziej starają!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tolu!

 

ja z kolei chciałam zapytać jaki rodzaj (nazwa lub firma) trawy masz zasiany w ogrodzie?

niestety zeszłym roku nie udało sie nam zasiać ale teraz już mam chwasty zniszczone chmicznie, teraz przekopiemuy ogórd i mam zamiar za tydzień jeszcze zdązyć zasiać. i zastanawiam sie nad trawą boiskową? hm..nie mam pojęcia czy dobry wybór.

 

wiem ze kiedys mi pisałaś już o tym ale nie moge sie tego dokopać bo rzadko wchodze na profil i opcje.

tylko zawsze "podlądam" ciebie Tolu i twój cudny ogród. ;)

 

P.S. masz piekne trawy ozdobne w ogrodzie. cudo...

Edytowane przez elbra1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłam z urlopu w niedzielę,

a nadal urlopuję, korzystając z pięknej letniej pogody. No żal byłoby nie korzystać :)

Zajrzałam na forum i

postaram się odpowiedzieć na większość zadanych pytań.

 

Elbra1, dokupiłam jeszcze kilka odmian traw ozdobnych.

Jestem zachwycona miskantem gracimillus...na razie zachwyt dotyczy ulotki,

bo posadzony miskant to tylko kilka uschniętych zeszłorocznych wiechci.

Ale jeśli się przyjmie i urośnie będzie szał :)

Pytasz o trawę, mam u siebie posianą trawę rekreacyjną firmy POKON.

Przy dobrej pielęgnacji wygląda rewelacyjnie. Ale dbać trzeba.

 

Yokasta, TAR, Arnika, Rogbog, moje krokusy w tym roku nie zakwitły, tulipany też słabo.

 

Panda05, te nożyce mają dwa wymienne ostrza.

Jedno służy do obrzeża trawnika, drugie do formowania krzewów.

Gardena jest droższa od tych "bezimiennych" ale solidniejsza.

 

Aga_i_Janusz, ten kamień na skarpie to jakiś piaskowiec,

ten sam mam położony na ścianie kominkowej.

We wnętrzu jest ok, nadal mi się podoba,

na zewnątrz nie zdał egzaminu.

Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych

pokruszył się. Grubsze kawałki jeszcze jakoś wyglądają,

cieńsze całkiem się rozsypały.

Skarpa tuż przed ścianą domu jest zakończona tym samym murkiem.

Nic w tę pustkę nie wsypywałam, a posadzony na skarpie iglak płożący

rozrósł się na całości i przykrył tę pustkę.

 

Aga-Białystok, nie było mnie w ten weekend w Białymstoku,

i przyznaję nie wiedziałam, że w Grabówce bywają targi ogrodnicze.

Właściwie nie powinnam już na takich imprezach bywać,

bo nie mam miejsca na nowe nasadzenia.

Choć zawsze można powierzchnię trawnika zmniejszyć ;)

Faktycznie wiosna w kilka dni zmieniła wygląd ogrodu.

Liściaste już zielone, trawnik po nawozie gęsty i soczyście zielony.

Takie świeże wszystko, napatrzeć się nie mogę.

No i to zabójcze kwitnienie mniszków na łąkach i drzew owocowych...powalające.

To najpiękniejszy czas w całym roku :)

 

Agawi74, doszły brakujące hortensje,

nawet o dwie więcej w ramach przeprosin.

Posadzone.

 

Dosadziłam jeszcze kilka odmian lilii azjatyckich.

Powiększyłam cypelki w okolicy tajemniczej ławeczki, na ich końcach posadziłam miskanty.

Wokół nich (dopóki się nie rozrosną) będą begonie drobnokwiatowe.

Ale te posadzę dopiero po zimnych ogrodnikach.

Przy oczku wodnym zakwitły kaczeńce, szaleje rajska jabłoń,

za moment iglaki rozświetlą się młodym jasnym przyrostem,

pięknie jest...bo to przecież WIOSNA :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

S.P.

Agatka2106

Wokół domu jest zrobiona opaska drenażowa.

Czyli żyzna ziemia wybrana przy samym domu,

na głębokość około 50cm i na szerokość około 40cm.

Opaskę od rabaty oddziela wkopany betonowy krawężnik.

Przykryte to jest geowłókniną i na to wysypany kamień drenażowy.

Poza tym, na rabacie mam linię kroplującą, która podlewa tylko poszczególne rośliny.

Nie podlewam tej rabaty wodą z węża, więc mur jest suchy.

Oprócz tego mam szerokie okapy podbitki, które chronią przed deszczem i zalewaniem.

o super to czesciowo odpowiada na moje juz zadane pytanie ale nadal przydałoby sie zdjecie, bo muszę to pokazac mężczyźnie, a Panowie jak wiadomo wzrokowcami są :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Tolu za odpowiedź. CZy masz może trawę - chyba tak fachowo się nazywa - miskant Zebrinus;). Niestety nie przetrwała zimy. Wychodzą może trzy dwie trawki i tyle z całego gąszcza. Pytam bo nie wiem czy już wysadzać czy jescze poczekać. A strasznie mi jest jej żal. Tyle lat sobie rosła i nic jej nie było:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tola, ludzie maja różne uzależnienia. Jedni mniej inni bardziej szkodliwe, są na szczęście też takie jak uzależnienie od ciepłej atmosfery twojego wątku. Jestem na tym forum już tyle lat, zbudowałam jeden dom, buduję drugi i zamiast siedzieć na wątkach ceglano - dachowym czy podobnym, każdego dnia muszę zajrzeć do ciebie, choćby na chwilę poczytać i nacieszyć oczka widokiem ogrodu. Wierzę, że mój za rok też będzie cieszył wszelkim kwieciem. Pozdrawiam gorąco.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...