Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tolu Twój ogród jest niesamowity, podziwiam i podziwiam. Ja jestem niestety nie daleko w polu tylko w środku chwastów. Niewiele osób mi wierzy ale rosna u mnie po same pachy. Właśni eje wyrywam a mam jakieś 700 metrów ..ale to nic ja do Ciebie po poradę . Szczęściem moim jest to że mam naturalną sadzawkę :o takie większe oczko. Niestety brzegi są bardzo strome i strome i sama nie wiem czym je obsadzić . Jeśli możesz poradż
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Toluś!!!

twój ogród to bajka. Powiedz mi co zrobić, żeby mieć tak piekny trawnik. Tzn. chodzi mi o to co posiać i co wcześniej zrobić, żeby nie rosły chwasty.

U mnie działka to była łąka, ale troche zaniedbana więc chwasty i pokrzywy rosły. Przed zimą chciałabym zakończyć wszelkie prace ziemne, wyrównać teren tak, żeby na wiosnę mozna było posiać trawkę. Tylko jestem pewna, że jak posieje na tej ziemi to chwasty szybciutko urosna a piekny trawnik zniknie. Nie wiem co zrobić czy nawieźć jakiejś super urodzajnej ziemi (chociaż moja jest bardzo dobra tylko z chwastami) czy może spryskać to na zimę jakimś świństwem tak, żeby wszystko wyżarło do korzeni?

Co Ty robisz, że chwasty nie rosną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i kwiat egzotycznej chyba rośliny , kwitnie po raz pierwszy, ma jeszcze 6 kwiatostanów oprócz tego, który się rozwinął...taka ciekawa dość...

 

http://i66.photobucket.com/albums/h278/Tolusia/cudo.jpg

 

 

Tola to Tobie się przyjęła ta cudna roślinka?? Ja w tamtym roku przywiozlam cebulki mamie z anglii (kupione zresztą w sklepie) i nic się nie pokazało. Choruję na tą roślinkę. Tutaj w anglii jest jej bardzo dużo. Odpowiedni klimat ma dlatego tak tutaj rośnie. Poza tym to ona jest cudna jak się rozrośnie. W sam raz na środek wielkiego podwórka z trawką.

Nic straconego zatem. Skoro u Ciebie kwitnie to ja próbuję jeszcze raz.

 

Napisz skąd masz cebulki. Nie wiedziałam, że można ją gdzieś dostać w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko, co dobre, szybko się kończy, słoneczny urlop też.

Ponownie się trzeba aklimatyzować do niskich temperatur. Brrr, zdecydowanie wolę ciepełko, ale któż nie woli? :wink:

 

Hopki, nie wzychaj dziewczyno, tylko rękawice, sadzonki i ruszaj do ogrodu, jesień spędzisz pracowicie, a wiosną już leżaczek i zachwyt sąsiadów :wink:

 

Zeljka, ten konkurs, o którym wspominasz, to nie z moimi możliwościami.

Ale z ogromną przyjemnością obejrzę program z podsumowania konkursu.

To będzie prawdziwa uczta dla oczu i duszy.

 

Molus, jeśli te kamyki pełnią rolę drenażu, to nie radziłabym sadzić tam krzewów, bo wtedy trzeba je podlewać, a to się kłóci z odprowadzeniem wody spod domu.

Ale możesz posadzić rośliny skalniakowe dobrze znoszące suszę. Zadarnią ten teren, szybko się rozrastają, kwitną. Pomyśl o tym. Pozdrawiam.

 

Jgosik, szczerze mówiąc, w temacie stawów naturalnych to ja nie bardzo obeznana jestem. Ale tak sobie myślę, że może te strome brzegi złagodzić, zróznicować, zrobić naturalne półki, na których posadzisz różnorodną roślinność. Grążel na dnie, bo on lubi głębszą wodę. Wyżej rośliny bagienne, pałkę wodną, tatarak, trzcinowiec. A na samej górze różne gatunki traw ozdobnych, irysy.

Zajrzyj na tę stronę http://oczkowodne.net/flora.php może coś tam znajdziesz dla siebie, pozdrawiam i życzę powodzenia. Trochę Ci tego stawu zazdroszczę, ale tak w pozytywnym rozumieniu tego słowa :wink:

 

Edit-blondi, ja jesienią po wyrównaniu terenu, wraz z mężem przekopaliśmy całą działkę, wybierając zielsko i korzenie. Wiosną zagrabiliśmy, rozsypaliśmy 10cm. warstwę przesianego czarnoziemu i posialiśmy trawę boiskową.

A teraz sypię nawóz, podlewam i koszę. Trawnik jest nieduży, widząc na nim mniszek, babkę czy inne zielsko, wyrywam systematycznie ostrym szpikulcem, tak, by wyrwac z korzeniem.

I jest pięknie. Przy dużej powierzchni trawnika warto stosować nawóz z odchwaszczaczem, lub ze dwa razy w sezonie spryskać trawnik preparatem od chwastów dwuliściennych.

Przed założeniem trawnika można spryskać wszystko Randapem, przeorać glebogryzarką, wybrać korzenie, wyrównać, zwalcować i posiać trawę.

Trochę zabawy z tym jest, ale późniejszy efekt jest tego wart. Życzę powodzenia i pozdrawiam.

 

Tosinek, jak pisałam wyżej wróciliśmy z wakacji i mamy zamiar ruszyć z drugą łazienką. Glazura już dawno kupiona, kupiliśmy gres podłogowy fimy IMOLA o nazwie Antares beige, paski trawertynu też. Czekamy na glazurnika, trzymaj kciuki :wink:

 

MonikaKIELCE, ta roślina to Kniphofia uvaria (trytoma groniasta).

Kupiłam ją na targach ogrodniczych u nas na podlasiu.

Na zimę trzeba ją przykryć kopczykiem z liści lub trocin i mieć nadzieję, że zima będzie łagodna, bez ostrych mrozów.

Będąc teraz we Włoszech widziałam je w ogródkach żwirowych. Piękne, olbrzymie okazy, cudeńka. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między trawnikiem, a rabatą musi być jakieś oddzielenie, bo trawa jest dość agresywna, będzie wrastać w rabatę i trudno to kosić. Różnie to ludzie robią, kładą pasek kostki granitowej, lub betonowej.

Można wkopać cienkie aluminiowe obrzeże, taki kołnierz. Jest niewidoczny, a stanowi szczelną granicę. Widziałam to w TV, nie wiem, gdzie to obrzeże można kupić.

U mnie jest naturalny odstęp, lekkie obniżenie ziemi między trawnikiem, a rabatą. Ładnie to wygląda, ale jest bardzo pracochłonne. Co drugie koszenie trzeba ten brzeg ręcznymi nożycami, lub zwykłym sekatorem przyciąć. Plecy po tej robocie bolą jak diabli. Też się zastanawiam, jak to usprawnić :roll:

Szerokość tego jest właściwie dowolna. U mnie około 10 cm. Obniżenie na jakieś 3 centymetry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu,

co jakiś czas zaglądam do Twojego ogrodu, jest coraz piękniejszy.

Zapewne nie tylko dla mnie jest kopalnią pomysłów na piękne otoczenie wokół domu. Jestem właśnie na etapie alejek ogrodowych. Jeżeli to nie tajemnica, napisz proszę jak powstała alejka drewniano kamienna ( ta prowadząca do oczka wodnego). Czy to są podkłady kolejowe czy inne drewno? Układaliście to na jakąś zaprawę, czy tak tylko w ziemię. Pytam, ponieważ sama chcę zrobić w naszym ogrodzie taką alejkę i za bardzo nie wiem jaki materiał zakupić. Podkłady na pewno bardziej wytrzymałe, ale coraz częściej się słyszy, że szkodliwe i absolutnie nie do ogródków przydomowych, więc jakie drewno, czym impregnowane ? Pomocy!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudka, ta ścieżka jest ułożona z........kształtek betonowych imitujących stare deski 8) . Fakt, zrobione są dobrze, prawie każda "deska" jest inna, ma inne pęknięcia, inne sęki co potęguje efekt naturalności. Zdecydowanie wolę to, co naturalne, a tu poszłam na łatwiznę, cóż, bywa :wink:

Do kupienia w Leroy Merlin, producentem jest chyba Bruk-Bet. Kupujesz na sztuki, są różne wymiary.

Niezły bajer :lol: , moi znajomi chodząc po nich też dali się nabrać 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tolu,

podglądam Twoje dokonania już od pewnego czasu 8) i "nakręcam się" :wink:

Zarówno wnętrza, jak i ogród planujesz z niezwykłą starannością i precyzją. Wszystko co tworzysz wprawia oglądających w ogólny zachwyt. Mnie także ! Serdecznie gratuluję Ci pomysłów, cierpliwości i talentu :D

 

Przede mną pierwsze prace w ogrodzie . Zastanawiam się od czego zacząć :roll:

Zainteresowała mnie roślinka, która rośnie u Ciebie w narożniku między kamieniami . Tworzy piękne, zielone kępki . Co to jest? Jak się nazywa? :roll:

 

http://i66.photobucket.com/albums/h278/Tolusia/rg.jpg

 

Serdecznie pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tola,:o :o :o

coś takiego, czego to ludzie nie wymyślą, ja również chyba w takim razie zakupię takie cudo, bo z tym "prawdziwym" :) drewnem pięknie, ale .....

Pozdrawiam i dziękuję pięknie za szybką odpowiedź. Mam nadzieję, że ja również w niedługim czasie będę mogła wkleić zdjęcia ze swoim ogordem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adriano Komputero, zajrzałaś do mnie dziewczyno, właścicielko jednego z najpiękniejszych domów naszego forum :D

Dziękuję za Twoje słowa, aż się ciepełko rozlało po mym sercu.

Ta roślia między kamieniami to rozchodnik rozłożysty, bardzo popularna skalna roślinka. Kwitnie na biało, lub żółto, przyciąga do kwiatów pszczoły. Szybko się rozrasta, bez wymagań, mogę się nią podzielić.

 

Cudko, trzymam kciuki za Twój ogród i czekam na zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu,

mam nadzieję, że to "ciepełko" było przyjemne :roll: :wink: 8) . W każdym razie - mnie jest bardzo miło :D

 

Pomęczę Cię jeszcze trochę (jeśli oczywiście pozwolisz 8) ). Może pamiętasz jaka to odmiana rozchodnika ? :roll: Zazwyczaj rozchodnik tworzy niskie kępki ze swoich "gwiazdek", a u Ciebie to jakby długie gałązki z dużą ilością gwiazdeczek , ułożonych jak listki :o

 

P.S. Czyżbyś mnie z kimś nie pomyliła ? :roll: 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Czyżbyś mnie z kimś nie pomyliła ? :roll: 8)

 

nie pomyliłam :D, masz przepięknie wykończone wnętrza, widać klasę, elegancję, piękna łazienka, wc z tym zielonym, żyłkowanym kamieniem - cudo, niezwykła obudowa kominka, duże przeszklenia które lubię, gratuluję i szczerze podziwiam.

 

Wracając do rozchodnika, to się lekko waham pomiędzy nazwą "rozłożysty", a "Ewersa". Ewersa jednak ma różowe kwiaty, a mój kwitnie na żółto.

"Kaukaski" ma liście kształtem podobne do mego, ale brzegi liści ma bordowe.

Chyba to jednak "rozłożysty". Zdjęcie robione było tuż przed kwitnieniem, wtedy rozchodnik wypuszcza te długie gałązki na końcu których pojawiają się małe kwiatki. Po przekwitnięciu robią się nieładne, wtedy je ucinam i znów zostaje taka zwarta kępka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tolu, teraz ciepełko ogrzało moje serducho :D

Tośmy się komplementami powymieniały :wink: :lol:

 

Jeśli dobrze zrozumiałam - te gałązki rozchodnik wypuszcza tuż przed kwitnieniem , bo wcześniej to zwarta kępka gwiazdek ?

A czy ucinasz tylko przekwitłe kwiaty, czy całe gałązki ? Czy one też obsychają ? :roll:

 

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tosinek, zapytaj Mirka Lewandowskiego, może podpowie jak ten modrzew ratować, ale przytulaj....to nie zaszkodzi :wink:

A jak go znajdę przez szukaj nie dało rezultatu, dziękuję

 

Pamiętajcie o ogrodach

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=65529&start=1320

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...