Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa G-W czy P-W dla mojego domu


prometeo

Recommended Posts

Na wstępie serdecznie witam wszystkich użytkowników forum. Do tej pory czytałem forum i znajdowałem odpowiedzi na praktycznie wszystkie pytania, teraz jednak mam dość indywidualne pytanie i potrzebuję założyć własny wątek. Wierzę, że nie zostanę zlinczowany za pytania i spotkam się z pomocnymi sugestiami i odpowiedziami.

 

Jestem w trakcie budowy domu. Centrum kraju - województwo łódzkie.

Dom 157m2, podłóg w pomieszczeniach mieszkalnych 165m2, 35m2 pomieszczenia gospodarcze.

Ytong Energo 36,5, póki co bez ocieplenia, okna pasywne Inoutic Eforte 26,5m2, planuję 20cm styro na gruncie, 25cm wełny na poddaszu, przegrody pomiędzy pomieszczeniami gospodarczymi (garaż, kotłownia) a mieszkalnymi dodatkowo odizolowane 10cm styro (ściana, sufit).

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

 

Niestety (złoszczą mnie ze względu na koszty ale i ewentualne straty ciepła) zbudowane dwa kominy (kominek + ogrzewanie co).

 

Zastanawiam się nad ogrzewaniem pompą ciepła. Znajomy zajmuje się sprzdażą sprowadzanych ze szwecji urządzeń. Proponuje mi pompę IVT bodajże 8,8kW w cenie 8k. Do tego jak policzę koszty projektu, dokumentacji i odwiertów do pewnie wyjdzie mi około 25k łącznie. Zakładam około 160m odwiertu (2x80m).

Planuję ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu (nie wiem czy jest sens ogrzewać garaż i kotłownię).

 

Alternatywą są pompy powietrze-woda, które to ostatnio mocno się rozwinęły i nowe można mieć w podobnej cenie co wspomniana wyżej używana pompa wykorzystująca DZ.

 

Szczerze mówiąc mam dylemat. Z tego co kojarzę koszty eksploatacji pompy powietrze-woda są wyższe. Z drugiej strony używane urządzenie bez gwarancji może w sumie kosztować więcej. Nie wiem na co się zdecydować. Którą drogą pójść? Proszę o sugestie rozwiązania, co byście zrobili na moim miejscu?

 

No i pytania "bonusowe":

- docieplać tego YTONGA od razu, czy może tak jak założyłem - poczekać, poobserwować koszty i dopiero ocieplić?

- ogrzewać garaż i kotłownię? w jaki sposób?

Edytowane przez prometeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz mieć IVT z odwiertami za 25tys. to nawet sobie powietrzną głowy nie zawracaj, bo taniej nie dostaniesz, sprawność będzie jednak mniejsza, a gwarancja szybko zleci.

Ścianę docieplić od razu:yes:

Zależy co chcesz robić w tym garażu, czy kotłowni - jak tylko trzymać graty i samochód to nie ma sensu bo poniżej 10st nie spadnie nawet w mrozy. Jak chcesz tam majsterkować, itp to możesz dać zwykły grzejnik (najlepiej przewymiarowany) zasilany z rozdzielacza podłogówki - to do tych 18st na pewno nagrzeje. Ja w garażu mam warsztacik, a w kotłowni siłownie także ogrzewam właśnie w taki sposób i jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, gwarancja szybko zleci - jeszcze pewnie przed okresem jak będę już na serio zamieszkiwał nowo budowany dom. Też mam takie podejście - pompa glikol-woda wydaje się rozsądniejszym rozwiązaniem. Co prawda ostatnio dużych mrozów nie ma, ale glikol zawsze będzie cieplejsze niż powietrze... Ok, w takim razie zacznę poważnie szukać sprawdzonej i taniej ekipy od odwiertów... Na forum nie ma chyba wskazówek na takie ekipy prawda?

W przypadku pompy powietrze-woda zastanawiałem się nad możliwością wykorzystania zużytego powietrza z rekuperatora, które zimą mimo dużych mrozów i tak będzie miało zawsze około 8-10'C... Praktykowane są takie rozwiązania? Czy zdecydowanie za mało powietrza wydycha taki rekuperator i nie ma sensu włączać go do zasilania pompy p-w?

 

Co do ocieplenia YTONG Energo... Tak, szczerze mówiąc rozpoczynając budowę z wielką ekscytacją podchodziłem do ściany jednowarstwowej i właściwości YTONGa. Nawet przedstawiciel XELLA powiedział, że nie warto pchać się w 40cm - bo o takim też myślałem - mówiąc, że 36,5 zdecydowanie wystarczy. Teraz im więcej czytam tym bardziej się zastanawiam nad ociepleniem. Wiele osób uważa, że to za mało i trzeba docieplić przynajmniej 10cm warstwą styropianu. Póki co zakładam, że elewację zrobię na końcu, a do tego czasu będę obserwował jak jest z tym zapotrzebowaniem budynku na ciepło.

Edytowane przez prometeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez wybudowałem w tym samym regionie kraju nieco mniejszy dom z Ytonga 36. Miała być ściana warstwowa, ale jednak ociepliłem, jak zobaczyłem fuszerki murarzy. Ściana jednowarstwowa jest fajna w teorii. Wymaga bardzo dokładnej wręcz idealnej pracy murarskiej. W rzeczywistości trudne do osiągnięcia. Poza tym musisz się zastanowić jaki tynk chcesz kłaść. Ja chciałem cienkowarstwowy silikonowo-silikatowy i usłyszałem, że i tak muszę położyć chociaż minimalne ocieplenie, żeby nie było widać linii bloczków. Więc dałem pełne ocieplenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JK2010 murarza mam bardzo dokładnego - budował sam (z pomocą mojego taty), długo i dokładnie. koledze wybudował z YE36,5 i jest cieplutko bez konieczności docieplania. Nie mam w tej chwili budżetu na docieplenie, jestem jeszcze daleko daleko przed zakończeniem, ale jestem przygotowany na ewentualną konieczność docieplenia. I pewnie położę wtedy 10cm styro. Czas pokaże.

 

Wracając do tematu - pompa ciepła - widzę, że masz łącznie 180m odwiertu. To są 2 czy 3 odwierty? Testowałeś pompę przed ociepleniem? Duża jest różnica w zużyciu prądu przed i po ociepleniu domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fachman19 , czy dobrze Cię rozumiem? Chcesz powiedzieć, że pompa P/W wcale nie jest złym rozwiązaniem w domu, który potrzebuje MAŁO energii? I polecasz zastanowić się nad tą opcją?

 

Zamontowałem kilkadziesiąt .Sam też mam i gruntową i powietrzną.budynki podobne .koszty exploatacji też.Oczywiście jak jest -20 C to robi sie nerwowo bo pw żre :D.Ale gruntowa też żre ,ale mniej.Statystycznie temperatury poniżej -10 C to 7 dni w roku.Ale to nie jest żadna granica .

W/g mnie logika jest taka .Jak mało potrzeba energii to grzanie samym prądem może być uzasadnione ekonomicznie ,jak trochę więcej to PC PW,

Ale jak dużo energii potrzeba to gruntowa.

Niestety granice tych przedziałów zależą od ceny pompy i prądu .Oblicza się je dla konkretnego przypadku.

Do kryteriów wyboru zalicza się tęż wielkość działki ,odległość od sąsiada, polityka (olei ,gaz). wielkość pomieszczenia maszynowni itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, mam dużo odwiertów , bo aż 5 (każdy między 30 a 40m). Ociepliłem od razu, więc nie podam różnicy. Jednak początkowo chciałem dać tylko 10cm styropianu na ścianę i liczyłem zapotrzebowanie na ciepło dla ściany z 10cm styropianu i bez . Różnica w kosztach wyszła 220zł na rok. Ostatecznie dałem 15cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...