Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dylemat !!!


BigWit

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie i jako że jest to mój pierwszy post z góry przepraszam za pytanie być może dla wtajemniczonych bedzię się ono wydawało banalne natomiast dla mnie jest dość dużą zagwozdką, ale do rzeczy mam malutki domek dwukondygnacyjny 85m2 z miejscem na kominek który będzie stał w salonie z otwartą kuchnią około 35m2 ,jest zamontowany dolot, komin fi200. Kominek ma być połączony z DGP grawitacyjnym rozchodzącym się do 4 pomieszczeń na piętrze , najdalsze pomieszczenie na piętrze w poziomie od kominka znajduje się w odległości ok 2,7m. Wkład który wchodzi w grę ma być z szybą boczną bez szprosa . Stwierdziłem że wybór zawęził mi się do dwóch wkładów Maja z KRATEK 12KW i HAJDUK Smart2 8KW .Pytanie jest takie który z nich wybrać i dlaczego ,zdaje sobie sprawę że Hajduk jest prawie dwa razy droższy ale on jest ostatną pozycją cenową z którą zamknę się w budżecie, na koniec dodam tylko że kominek będzie używany w okresie jesień wiosna jako główne źródło ciepła a w okresie zimowym do wspomagania instalacji c.o. .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to oczywiste, że Hajduk. Myślę że jego przewagą jest konstrukcja z wyłożeniem szamotowym no i z tego co się orientuję mają bardzo dobrą sprawność ok 90% a kratki tylko 70%. Ja akurat jestem zwolennikiem szamotu ponieważ dłużej trzyma ciepło niż żeliwo i pomaga w lepszym wygrzaniu paleniska. Będąc w tym roku na targach widziałem jak pali się w hajdukach i powiem że jest naprawdę ok. Nie wiem jak emisyjne wychodzi hajduk, ale jeśli mają bimsch 2 to pewnie emisje są lepsze niż w kratkach. Nie wiem czy kratki w tym kominku dają drugą płytę żeliwną od środka, jeśli nie to moim zdaniem jest to kolejny sygnał do tego aby wziąć hajduka, ponieważ jak przepali Ci się żeliwo to będziesz musiał szukać spawacza, a jak pęknie szamot to wymienisz sam. Tak na sam koniec to estetyka wykonania i tu znowu moim zdaniem kratki mają niedopracowane te wkłady. Oglądając na targach widziałem sporo niedociągnięć w porównaniu do hajduka to się chowali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że są tylko jak Twoja odpowiedź ma się do tematu.

 

Wspomniałeś o szamocie, dlatego w zapędzie wspomniałem, że ten materiał już sporadycznie jest stosowane do wyłożeń palenisk, również wkładów kominkowych. No a poza tym chciałem trochę zabłysnąć i zaistnieć na forum. Zresztą jako MYŚLICIEL - zapewne łapiesz o co chodzi tutaj na forum....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporadycznie to szamot nie jest stosowany we wkładach kominkowych - nadal stanowi duży udział. Fakt, producenci wkładów poszukują nowych rozwiązań - to i dobrze, mamy przecież prężną branżę kominkową w Polsce. Różne okładziny mają różne zalety i wady, każdy inwestor dobierze coś dla siebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...