Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Adaptacja piwnicy na pomieszczenie biurowe


flaber14

Recommended Posts

Witam

 

Chciałbym od Was uzyskać kilka rad jak w miarę porządny sposób zrobić remont piwnicy na pomieszczenie biurowe z małym węzłem sanitarnym.

 

Zacznę od opisu pomieszczenia, diw ze ścian jest to cegła pełna ich grubość to 10cm, nie otynkowane tylko widać gruzełki zaprawy, dwie kolejne ściany to ściany zewnętrzne (narożne) fundamentowe budynku. Beton z kamieniem grubości okolo40cm, tak myślę bo nie mierzyłem tego jeszcze. Strop żelbeton, pod nim duuużo przewodów od wody i kanalizacji łazienkowe - kuchennej. Podłoga glina w czystej postaci. Obecna wysokość około 2.2m.

 

Chciałbym tam zrobić pomieszczenie biurowe z małą łazienka tam gdzie mam pion kanalizacyjny do domu. I tu zaczynają się moje pytania:

 

1. jaką wysokość pomieszczenia zrobić?

2. ściany obłożę płytami k-g, ale czy między ścianę a płytę dać jakoś izolację np watę mineralną? jeśli tak to na które ze ścian, bo jakoś fundamentu nie chce mi sie od zewnątrz odkopywać.

3. co dać na sufit? nie chciałbym tu dać płyt k-g bo wolałbym zastosować jakieś rozwiązanie żeby w razie potrzeby dojść szybko do rur które zostaną na stropie. Co proponujecie zrobić w takiej sytuacji, co położyć na sufit żeby go ładnie zakryć a w razie potrzeby mieć dojście?

4. jak zrobić podłogę? zapewne najpierw i tak wykopię trochę gliny żeby obniżyć pomieszczeni. A potem jak? dać folię i wylać posadzkę czy wylać cienką posadzkę przykleić papę i wylać porządną posadzkę?

5. jakie ogrzewanie zastosować grzejnik czy podłogówkę?

6. jaki rodzaj płyt k-g zastosować szare czy zielone?

 

 

jeśli ktoś zechce udzielić mi odpowiedzi na te pytania będę wdzięczny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UUUUUUUUUUU.... Jest trochę pytań...

 

Czy to będzie pomieszczenie do pracy dla pracowników czy dla Ciebie ot tak by popracować w wolnych chwilach?

Jeżeli dla pracowników, pomieszczenia muszą mieć odpowiednią wentylację oraz oświetlenie.

Co do wysokości , myślę że 2.40 2.50 to minimum. Jeżeli chcesz zakryć czymś sufit ( np systemy sufitowe zwane kasetonami) to trzeba wziąć pod uwagę grubość stelaża. Tego typu rozwiązania stosowane są szeroko, i dają łatwy dostęp do sufitu. Wystarczy unieść i wyjąć kaseton wielkości ok 60x60cm.

Jeśli chodzi o podłogę, trzeba sprawdzić wysokość wód gruntowych. Może się okazać że wybranie gliny i obniżenie poziomu podłogi spowoduje nasiąkanie podłoża wodą. Wtedy trudniejsza sprawa. Można dać warstwę piasku, ubić, folia i ława.

Ogrzanie takiej podłogi w dodatku nie izolowanej za bardzo będzie drogie. Lepsze grzejniki do CO.

Płyty zielone stosuje się do pomieszczeń wilgotnych, gdzie wilgoć występuje w pomieszczeniu nie ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedź.

 

będzie to pomieszczenie tylko dla mnie, pracowników nie zamierzam zatrudniać, chyba że żona z obiadkiem wpadnie :D

 

z tymi kasetonami to niezły pomysł.

 

Co do wód gruntowych to nie występują u mnie, odkąd tam mieszkam nie miałem wody w piwnicy wiec raczej mogę spokojnie trochę glinki wybrać.

 

Słuchaj a co myślisz o rozwiązaniu że po wybraniu gliny wylewam 5cm posadzki, na to przyklejam na gorąco papę z zakładem na ścianę i potem wylewam dajmy na to 10cm ładnej równej posadzki. Bo wyczytałem że z tą folią to różnie może być i zaleca się raczej stosowanie papy. Co o tym sądzisz?

 

I ściany co z nimi zrobić. dać od wewnątrz miedzy płytę k-g a ścianę watę, czy inaczej do tego podejść i ściany fundamentowe jednak odkopać i ocieplić od zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Sądzę że lepszym wyjściem jest ocieplenie ścian od zewnątrz. Przy okazji zrobić izolację jak trzeba. Ocieplenie od środka też może być, lecz stelaż plus ocieplenie plus płyta zajmie trochę miejsca. Nie jest to piętro więc izolacja nie może mieć 2cm :)

 

Co do wylewki. Glina robi się plastyczna pod wpływem wody i na nią właśnie trzeba uważać. Zrób próbę wybierając otwór np metr na metr i głębokość 20 cm. Jeśli woda się nie pojawi można myśleć nad wylewką. Ale niech wypowiedzą się specjaliści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to jedyną drogą pozostaje zrobienie projektu adaptacji na cele biurowe wraz z inwentaryzacją budynku. Napisałeś o wybraniu gliny a masz wiedzę na temat fundamentów budynku, głębokości posadowienia? Może dla zwiększenia wysokości pomieszczenia trzeba zrobić pewnego rodzaju fundament schodkowy ale tego nie wiadomo bez inwentaryzacji.

 

Doradzanie bez podstawowej wiedzy o budynku może być samobójstwem ;)

Edytowane przez KDWJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...