Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Toaleta w budynku biurowym


Blackhorseman

Recommended Posts

Witam

 

Mam takie pytanie. Jakie kryteria powinna spelniac toaleta znajdujaca sie w biurze zarudniajacym mniej niz 10 osob. Chodzi mi szczegolnie o stosowanie przedsionka, czy jest konieczne, czy mozna wybrnac jakos z tej sytuacji (np umywalka + miska ustepowa w jednym pomieszczeniu a przed miska wolna przestrzen o wymiarach w rzucie 0,6x 0,9 m). Nie moge sie doczytac w rozporzadzeniu o warunkach technicznych... Dodam, ze dyspozycji jest bardzo male pomieszczenie.

 

Pozdrawiam

Blackhorseman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_iii_budynki_i_pomieszczenia/rozdzial_6_pomieszczenia_higienicznosanitarne

 

 

§ 84.

 

1. W budynku użyteczności publicznej i zakładu pracy należy urządzić ustępy ogólnodostępne. Jeżeli liczba osób w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi na danej kondygnacji jest mniejsza od 10, dopuszcza się umieszczenie ustępu na najbliższej, wyższej lub niższej kondygnacji.

 

2. W budynkach, o których mowa w ust. 1, w ustępach ogólnodostępnych powinna przypadać co najmniej jedna umywalka na 20 osób, co najmniej jedna miska ustępowa i jeden pisuar na 30 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa na 20 kobiet, jeżeli przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy nie stanowią inaczej. W przypadku gdy w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi liczba osób jest mniejsza niż 10, dopuszcza się umieszczenie wspólnego ustępu dla kobiet i mężczyzn.

 

3. W budynkach, o których mowa w ust. 1, odległość od stanowiska pracy lub miejsca przebywania ludzi do najbliższego ustępu nie może być większa niż 75 m, a od stanowiska pracy chronionej – niż 50 m.

 

§ 85.

 

1. Ustępy ogólnodostępne w budynkach zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i zakładów pracy powinny mieć wejścia z dróg komunikacji ogólnej.

 

2. W ustępach ogólnodostępnych należy stosować:

 

1) przedsionki, oddzielone ścianami pełnymi na całą wysokość pomieszczenia, w których mogą być instalowane tylko umywalki,

 

2) drzwi o szerokości co najmniej 0,9 m,

 

3) drzwi do kabin ustępowych otwierane na zewnątrz, o szerokości co najmniej 0,8 m, a do kabin przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, co najmniej 0,9 m;

 

4) przegrody dzielące ustęp damski od męskiego, wykonane jako ściany pełne na całą wysokość pomieszczenia,

 

5) miski ustępowe umieszczone w oddzielnych kabinach o szerokości co najmniej 1 m i długości 1,10 m, ze ściankami i drzwiami o wysokości co najmniej 2 m z prześwitem nad podłogą 0,15 m; oddzielenia nie wymagają ustępy dla dzieci w żłobkach i przedszkolach,

 

6) wpusty kanalizacyjne podłogowe z syfonem oraz armaturę czerpalną ze złączką do węża w pomieszczeniach z pisuarem lub mających więcej niż 4 kabiny ustępowe,

 

7) wentylację grawitacyjną lub mechaniczną – w ustępach z oknem i jedną kabiną, a w innych - mechaniczną o działaniu ciągłym lub włączaną automatycznie.

 

3. Przedsionków, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie wymagają ustępy przy salach zajęć w żłobkach i przedszkolach oraz przy pokojach dla chorych w szpitalach.

 

§ 86.

 

1. W budynku, na kondygnacjach dostępnych dla osób niepełnosprawnych, co najmniej jedno z ogólnodostępnych pomieszczeń higienicznosanitarnych powinno być przystosowane dla tych osób przez:

 

1) zapewnienie przestrzeni manewrowej o wymiarach co najmniej 1,5x1,5 m,

 

2) stosowanie w tych pomieszczeniach i na trasie dojazdu do nich drzwi bez progów,

 

3) zainstalowanie odpowiednio przystosowanej, co najmniej jednej miski ustępowej i umywalki, a także jednego natrysku, jeżeli ze względu na przeznaczenie przewiduje się w budynku takie urządzenia,

 

4) zainstalowanie uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higienicznosanitarnych.

 

2. Dopuszcza się stosowanie pojedynczego ustępu dla osób niepełnosprawnych bez przedsionka oddzielającego od komunikacji ogólnej.

 

 

Tam naprawdę wszystko jest jasno opisane. Budynek biurowy jest budynkiem użyteczności publicznej.

Jeszcze możesz dopytać rzeczoznawcę BHP lub SANEPID, z którymi taki projekt jesteś zobowiązany uzgodnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Gość Kabis - Kabiny WC
Witam

Jakie kryteria powinna spelniac toaleta znajdujaca sie w biurze zarudniajacym mniej niz 10 osob. Chodzi mi szczegolnie o stosowanie przedsionka, czy jest konieczne, czy mozna wybrnac jakos z tej sytuacji (np umywalka + miska ustepowa w jednym pomieszczeniu a przed miska wolna przestrzen o wymiarach w rzucie 0,6x 0,9 m).

 

Dla biura w ktorym pracuje okolo 10 osób powinny być odpowiednio:

 

2 kabiny sanitarne i 2 umywalki - jesli toaleta jest wykorzystywana zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.

1 kabina sanitarna i 1 umywalka - jesli toaleta jest dedykowana tylko dla mężczyzn

 

Tutaj możesz znalesc kalulator on line dla wiekszych obiektow:

http://www.building.govt.nz/calculator-for-toilet-pans#/

 

lub nieco wiecej info i tabelek dla wiekszej liczby pracownikow:

http://www.ole.pl/webpage/toalety-w-miejscu-pracy-bhp-ubikacje.html

Edytowane przez Kabis - Kabiny WC
dodane kilka slow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...