Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Prośba o kilka rad


eMeM1719511785

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

na forum muratora zaglądam od dłuższego czasu. Zawsze myślałem jednak, że dom raczej wybuduję, niż kupię taki do remontu.

Znalazłem (znaleźliśmy) dom do remontu - zgodnie z tym co pisze Agencja dom jest z lat 50, ja jednak (choć nie jestem specjalistą) - po pewnych cechach architektonicznych obstawiam, że budynek jest poniemiecki i pochodzi z lat 30 ubiegłego wieku.

 

Powierzchnia użytkowa, zgodnie z ogłoszeniem: 125m2.

 

 

 

W czym tkwi problem?

 

Dom jest z całą pewnością do remontu, nie spodziewamy się raczej kosmetyki desek na podłodze i pomalowania ścian. Wszystko najprawdopodobniej jest do zerwania i skucia.

Niewątpliwą zaletą jest to, że dom - z całą pewnością - był ogrzewany cały czas.

 

Ostateczna decyzja nie jest jeszcze podjęta (umowa wstępna byłaby podpisywana po Wielkanocy), kredyt na dom i remont byłby ogromny - bo około 400 000,00zł.

I tutaj właśnie zaczynają się pojawiać pytania:

1. dom wymaga wymiany elektryki (robocizna we własnym zakresie),

2. jak poznać, czy fundamenty są w porządku, czy nie przemakają (ściany wewnątrz domu są suche - z wyjątkiem czarnej plamy w miejscu, gdzie stał zlewozmywak, na przykład),

3. jak wycenić ewentualną izolację przeciwwilgociową,

4. jak ocieplić taki dom - lepiej styropian od zewnątrz (tynk i tak idzie do skucia), czy od środka np. multiporem xelli (od środka tynk też będzie pewnie do skucia),

4. wymiany będzie wymagała także instalacja CO (obecne kaloryfery w domu są kompletnie nie do przyjęcia - to takie "piwniczne rury z kryzą-spiralką" wokół) - przy zdzieraniu posadek poszlibyśmy być może w podłogówkę na dole,

5. okna - najprawdopodobniej plastiki, z przyczyn ekonomicznych,

6. oczywiście: dach; obecnie jest tam ciężka dachówka cementowa - aczkolwiek dach jest prosty (w sensie gładki, bez załamań w słabszych miejscach), my chcielibyśmy dach odciążyć i widzimy tam dachówkę bitumiczną (chociaż dobre gonty bitumiczne mogą kosztować więcej jak dachówka, wiemy o tym)?

 

Czy na taki zakres prac (plus oczywiście wykończeniówka w postaci malowania itd.) - założony budżet 100 000,00zł jest wystarczający?

 

Zaznaczę, że piszę to jako kompletny laik w kwestii remontów, a dla banku muszę zrobić jakiś "kosztorys" (w cudzysłowie, bo koło kosztorysu to to nawet leżeć nie będzie).

 

W razie czego mogę podać namiar na kilka zdjęć domu, na stronie Agencji - gdzie są zdjęcia domu, ale tylko z zewnątrz.

Edytowane przez eM&eM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzuć fotki, i pamiętaj żeby przed zakupem za taką kwotę zasięgnąć porad ekspertów,a nie tylko ludzi z forum. Opłaca się wydać 1000zł i zapłacić komuś kto się zna.

 

Pamiętaj, że stary dom to może być dużo problemów i nawet po ociepleniu większa energochłonność. Za 400kzł jesteś w stanie wybudować dom. Przemyśl czy chcesz się wpakować w remont i czy dom po ew. remoncie będzie spełniał twoje wymagania.

 

Trzeba rzucić okiem na ściany, stropy. Stare domy często mają kiepskie/nie mają w ogóle zbrojenia ław/wieńca. Jak teren górniczy to może być problem. Jest 1000 spraw które trzeba zobaczyć.

 

 

Piszesz: elektryka, ocieplenie, izolacja, okna, co, cu, i dach, wykończeniówka. Moim zdaniem nie do zrobienia za 100kzł. Poczytaj ile ludzie wydają od stanu surowego otwartego do zamieszkania. A defacto chcesz tak zrobić. Ja bym się nie pakował w stary dom do całkowitego remontu.

Edytowane przez msilent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do remontu, to zależy z czego jest zbudowany ten dom. Pełna cegła, to jeszcze fajnie. Jednakże zgodzę się z poprzednikami, że w tej sytuacji może być nie warto remontować. Stary dach, może wymagać wymiany więźby, fundamenty nie wiadomo w jakim są stanie. Teraz rozwalanie wszystkiego, by zrobić nowe, to nie tylko pewne koszty, ale też robota - kucie bruzd pod kable, zrywanie podłóg, skuwanie tynku - jest co robić. Na remont takiego domu zdecydowałbym się na pewno, gdybym go otrzymał go w ramach darowizny, spadku albo kupił naprawdę tanio, czyli poniżej 100 tys. zł. Na pewno dom do remontu ma swój plus w postaci nie załatwiania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie - kupujesz i działasz ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

No więc właśnie - w celu zamknięcia wątku: dom od góry jest w porządku, belki dachowe, ogólnie więźba - zdrowa, podobnie poddasze. Jest "ale": góra się trzyma stabilnie bo jest betonowym monolitem. Na dole z kolei pękają ściany przy suficie wzdłuż jednej elewacji, gdyż budynek... nie ma fundamentów. Poza tym jest zbudowany z czego popadnie (jednak powojenny): hasioki, cegła, co wpadło pod rękę wylądowało w ścianie.

 

W efekcie: szukamy po prostu działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...