Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

panele fotowoltaiczna do grzania wody


Recommended Posts

A ja mam zrobione tak 4 panele polikrystaliczne ~30V 245W połączone równolegle, podobno lepiej byłoby dać 2 szeregowo i 2 rówwnolegle aby zmniejszyć straty i uzyskać 60V ale to się dowiedziałem jak juz mialem kupioną grzałkę, całość wpięta jest do bojlera 80L z wężownicą pod CO, grzałki mam 150W i 400W na 30V i dodatkowo jedną 1200W na 240V jakby trzeba bylo dogrzewac wodę, niestety max na moją kryzę w bojlerze przypada 3 grzałki, gdybym miał możliwość zamontowania 4 to idealna konfiguracją była by 150, 250, 400 i jedna na 240V bo moc max z paneli uzyskuję w granicach 800W. Stety/niestety w drugiej kryzie mam zamontowaną anodę żeby nie zjadło bojlera . woda w słoneczny dzień osiąga do 60*C co jest w zupełności wystarczające jak dla mojej rodziny ale można spokojnie uzyskać do 80-90*C przy 3 grzałkach i nowych panelach w dobrej konfiguracji. Całością steruje urządzenie zasilane również z paneli, które sobie wylicza które grzałki ma załączyć aby nie przeciążyć panela i optymalnie wykorzystać ich moc. Wcześniej manulanie sobie załączałem ale to była partyzantka i latanie non stop i do piwnicy, szczęśliwie mam sąsiada elektronika który się zajął tym problemem i zrobił urządzenie sterujące, przed którym chylę czoła za to co zrobił bo nadało to sens całej inwestycji, poprawiła mi się znacznie wydajność systemu bo woda osiągała wcześniej temp w granicach 40*C i jeszcze trzeba było się nalatać i przełączać więc komfort użytkowania żaden, praktycznie co chmurka trzeba by przełączać żeby osiągnąć dobre rezultaty. Dodam że całość wyniosła mnie 2 lata temu ok 3 tyś zł bo panele miałem z używane z niemiec po 500zł/szt. Gdyby ktoś był zainteresowany urządzeniem to sąsiad już je oficjalnie sprzedaje emcsupply . eu Z tego co wiem o urządzeniu to obsługuje max 3 grzałki których moc jest programowana, najpierw on programuje pod dane grzałki i napięcie paneli a potem jest też możliwość samemu przeprogramowania w przypadku zmiany grzałek oraz sprzężenie tego z termostatem aby zabezpieczyć przed przegrzaniem wody. Ja osobiście pod 3 wyjście na urządzeniu które mam wolne bo grzałka 240V jest podpięta oddzielnie przez termostat, mam podpięty inverter 24V/240V i sobie nim czasami zasilam dom jak nie ma prądu albo ładuje akumulator, a co ciekawe, jak oczywiście odłączę zasilanie sieciowe na korkach przed licznikiem i włączę zasilanie domu z paneli (zwyczajnie wpinam kabel z podwójną wtyczką z inwertera do gniazdka) to kręci mi licznikiem do tyłu ale to tak raczej w ramach ciekawostki:) Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

witam, ja sie zastanawiam nad kupnem paneli fotovoltaicznych z racji tego ze mam ogromna powierzchnie (jednospadowy dach na poludnie prawie 100m2)

mam okazje kupic 50 paneli (kazdy panel 1,65m2 po 250w) o lacznej powierzchni 82,5m2 i mocy 12,5kW za 8.000 euro

moje pytanie czy dalo by tym rade ogrzac (lub na start rozgrzac kotlem i pozniej podczymywac temperature)dom parterowy 85m2 z ogrzewaniem podlogowym i ociepleniem 20cm styropianu w okresie zimowym zakladajac sprawnosc fotovoltaiki na 15%? drogie pytanie to cz moze by nie lepiej zamiast grzalek zastosowac wymiennik ciepla z starych agregatow z zamrarzarek? czy ktos sie juz w cos takiego bawil? na lato bym chlodzil wode do podlogowki a na zime odwracal i grzal wode. jako radriator wykorzystal bym stara chlodnice i waz z woda wkopany na 1,5m pod ziemie tam mysle ze byla by temperatura wyjsciowa +10stopni celcjusza. co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocy 12,5kW ....moje pytanie czy dalo by tym rade ogrzac

Spradź nową ustawę o OZE - tam będzie bilansowanie energii, czyli latem wyprodukujesz, zimą odbierzesz płacąc tylko za dystrybucję, więc można grzać zimą prądem wyprodukowanym latem :-) Sprawdź tylko, czy powyżej 10kW też jest bilansowanie, bo nie jestem pewien, taryfy gwarantowane fit są do 10kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Forumowicze,

Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

 

Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.

http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze,

Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

 

Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.

http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html

 

czytałam o tym rozwiązaniu - złącze SG ready jest świetnie pomyślanym dodatkiem w takiej pompie ciepła - problem nadwyżek energii rozwiązany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze,

Jeżeli chcecie wykorzystać fotowoltaikę do grzania wody to może nie bezpośrednio i niefektywnie przekazywać energię na grzałkę, ale zasilić np tą energią pompę ciepła do cwu?

 

Rozwiązanie ciekawe i bezpieczne i dla nas i dla sprężarki w pomie ciepła. Trzeba tylko tak dobrać pompę, by mogła współpracować z falownikiem fotowoltaicznym - ja osobiście polecam poczytać o vitocal - u 060A.

http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/pompy-ciepla/pompy-ciepla-do-cieplej-wody-uzytkowej/vitocal-060-a.html

 

Dla naszych kieszeni rozwiązanie bardzo nieciekawe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wydać w sumie minimum 20K po to aby mieć ciepłą wodę w domu? Przecież to nonsens. Zwykły bojler i prąd w drugiej taryfie oraz częściowo w pierwszej a spokojnie przez 20 lat tej kasy nie wydam.

 

Nie wierzysz na słowo konsultantowi i Ewie.834, przeciez to swietne rozwiazanie i swietny dodatek, wszystko jest swietne ale tylko dla producentów i sprzedawców/instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałam o tym rozwiązaniu - złącze SG ready jest świetnie pomyślanym dodatkiem w takiej pompie ciepła - problem nadwyżek energii rozwiązany

 

Takie rozwiązanie to nie tylko zagospodarowywanie nadwyżek, ale przede wszystkim optymalizacja i maksymalizacja zużycia wyprodukowanej energii. Jedna z najtańszych rodzajów energii to taka, której nie trzeba kupować, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years później...
a nie efektywniej i taniej zastosować panele solarne a nie fotowoltaikę? Wydajność o rząd wielkości większa a cena mniejsza...

 

A Ty kolego widzisz różnicę pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaiką bo ja nie :) przecież to to samo. Panel słoneczny składa się z fotoogniw i z tąd nazwa fotowoltaika :):p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty kolego widzisz różnicę pomiędzy panelami solarnymi a fotowoltaiką bo ja nie :) przecież to to samo. Panel słoneczny składa się z fotoogniw i z tąd nazwa fotowoltaika :):p

 

Daj spokój jak nie wiesz o czym kolega pisze, to nie komentuj bzdurami - ja akurat grzeję wodę FV i napiszę solar-ami o niebo szybciej i efektywniej, a przede wszystkim taniej!!! Mając jednak duuuużą nadwyżkę kWh - doszedłem do wniosku - po co ma się marnować - więc grzeję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...