Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator a projekt budowlany


Recommended Posts

Witam, zamierzam zrobić instalację WM z rekuperatorem (dom jeszcze nie stoi). W projekcie przewidziana jest wentylacja grawitacyjna a co za tym idzie 4 kominy wentylacyjne. Dom będzie parterowy z poddaszem nieużytkowym 170m2 z garażem. Jak to teraz prawidłowo zrobić? Rozumiem że na początku trzeba przeprojektować system wentylacji? Trzeba robić później projekt powykonawczy czy cos w tym stylu? Jest tez sprawa kominka. W projekcie jest doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz i z tego co wiem to jest ok. Sam komin do kominka ma mieć tyko jeden kanał - spalinowy? (w projekcie są dwa okragły i prostokatny). Rozumiem że wszystkie kominki wentylacyjne z łazienek i z kuchni idą precz a zostaje tylko ten w kotłowni?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, zamierzam zrobić instalację WM z rekuperatorem (dom jeszcze nie stoi). W projekcie przewidziana jest wentylacja grawitacyjna a co za tym idzie 4 kominy wentylacyjne. Dom będzie parterowy z poddaszem nieużytkowym 170m2 z garażem. Jak to teraz prawidłowo zrobić? Rozumiem że na początku trzeba przeprojektować system wentylacji? Trzeba robić później projekt powykonawczy czy cos w tym stylu? Jest tez sprawa kominka. W projekcie jest doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz i z tego co wiem to jest ok. Sam komin do kominka ma mieć tyko jeden kanał - spalinowy? (w projekcie są dwa okragły i prostokatny). Rozumiem że wszystkie kominki wentylacyjne z łazienek i z kuchni idą precz a zostaje tylko ten w kotłowni?

pozdrawiam

Rekuperację ( tak po prawdzie) wymyślono właśnie po to, by pozbyć się kotłowni.

Doprowadzenie powietrza do kominka może być z reku jak ktoś nie chce dziurawić...

A co do projektu - wykonawczy jest dużym i bezsensownym wyzwaniem - prowadzenie kanałów elastycznych od skrzynki rozdzielczej... Chyba lepiej jak architekt wpisze w pokojach nawiew w kuchni łazienkach wywiew i zaznaczy średnice tak by była optymalna prędkość powietrze a kanałach ( od 2m/sek do 5m/sek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy wyraźnie zabraniają takiego zasilania kominka w powietrze. A nawet nie chodzi o przepisy, zwykła logika i zdrowy rozsądek wystarczą.

"Bieg kominkowy" to po prostu lekkie nadciśnienie w domu, nie ma nic wspólnego z przewodem doprowadzającym powietrze do spalania z zewnątrz.

Dlaczego wciska Pan ciemnotę ludziom? Zresztą nie tylko na tym wątku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolno z wentylacji - nawet są centrale z "biegiem kominkowym" Kominki otwarte nie mają, żadnych kanałów. Na kg drewna idzie 8-10m3 powietrza - więc nie ma problemów.

 

Panie, ... coraz więcej bzdur Pan wypisujesz

 

odtaw Pan te zioło co je ćmisz, a i resztę flaszki też wylej Pan do zlewu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolno z wentylacji - nawet są centrale z "biegiem kominkowym" Kominki otwarte nie mają, żadnych kanałów. Na kg drewna idzie 8-10m3 powietrza - więc nie ma problemów.

 

Wszystkie urządzenia mechaniczne jakim jest nawet wentylator DC,mają opcję ,,zepsułem się".Teoretycznie jest możliwe ,że wentylator nawiewny ulega uszkodzeniu a wywiewny działa dalej. Kominek świeżo naładowany .Ciekawa sytuacja.

Laskim. Nie słuchaj wszystkich forumowych rad. Bywają dziwne. Trzymaj się opcji zasilania kominka w powietrze z zewnętrznej rury,tyle,że ją zaizoluj sowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie urządzenia mechaniczne jakim jest nawet wentylator DC,mają opcję ,,zepsułem się".Teoretycznie jest możliwe ,że wentylator nawiewny ulega uszkodzeniu a wywiewny działa dalej. Kominek świeżo naładowany .Ciekawa sytuacja.

Laskim. Nie słuchaj wszystkich forumowych rad. Bywają dziwne. Trzymaj się opcji zasilania kominka w powietrze z zewnętrznej rury,tyle,że ją zaizoluj sowicie.

Popularne są kominki np. norweskie, tam nie wolno robi zasilania z zewnątrz, tak jak i gwc.

Poza tym - prawidłowo wykonana wentylacja działa nawet gdy "się zepsuło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popularne są kominki np. norweskie, tam nie wolno robi zasilania z zewnątrz, tak jak i gwc.

Poza tym - prawidłowo wykonana wentylacja działa nawet gdy "się zepsuło"

 

U nas radon na południowym zachodzie.Radon nie jest zagrożeniem,zresztą to dotyczy maxowych i żwirowych GWC a nie rurowych.

Jak zepsuje się wentylator nawiewny to WM nigdy nie będzie prawidłowa,bo wentylator wyciągowy zrobi podciśnienie a w kontekście załadowanego otwartego kominka jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja rada jesli masz gaz i robisz sobie WM, to zmien w projekcie "kotlownie" na "pomieszczenie gospodarcze" a kociol wybierz z zamknieta komora spalania.

nie bedziesz musial szukac kominiarza, co wie jak dziala WM i nie bedzie wymuszal dodatkowego komina went. w tym pomieszczeniu.

 

a dla kominka z zamknieta komora doprowadzenie powietrza z zewnatrz (zaizolowane dojsci + przepustnica) to wg. mnie podstawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszne uwagi (wszystkie powyżej). Natomiast jak ognia unikajcie rad TB, chłop coś tam sprzedaje, ale o montażu czy przepisach nie ma zielonego pojęcia, o czym świadczą dobitnie jego posty..... Szuka tu tylko frajerów na zakup u siebie materiałów.

Bo doradzam montowa wentylację samodzielnie? Bo podaję ceny, by "instalatorzy" nie zabijali wentylacji?

Pan szuka frajerów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tutaj nie szukam klientów, teraz jestem w trakcie montażu około trzydziestu instalacji w Małopolsce, a z tego może dwie osoby trafiły do mnie z forum - działam wyłącznie w swoim mieście i bezpośredniej okolicy, klientów zyskuję w 90% przez polecenia, a w 5% przez stronę internetową. Nie mogę powstrzymać się od pisania, jak widzę jakie bzdury Pan pociska tutaj ludziom.....

Wiem że Panu brakuje chętnych na zakup rur, ale jeśli czegoś się nie wie to po co zabiera Pan głos, nie mając zielonego pojęcia o poważnych sprawach typu kominy i wymogi prawne odnośnie wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...