Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator a projekt budowlany


Recommended Posts

Ja tutaj nie szukam klientów, teraz jestem w trakcie montażu około trzydziestu instalacji w Małopolsce, a z tego może dwie osoby trafiły do mnie z forum - działam wyłącznie w swoim mieście i bezpośredniej okolicy, klientów zyskuję w 90% przez polecenia, a w 5% przez stronę internetową. Nie mogę powstrzymać się od pisania, jak widzę jakie bzdury Pan pociska tutaj ludziom.....

Wiem że Panu brakuje chętnych na zakup rur, ale jeśli czegoś się nie wie to po co zabiera Pan głos, nie mając zielonego pojęcia o poważnych sprawach typu kominy i wymogi prawne odnośnie wentylacji?

Ja mam kilka ekip montażowych i co z tego! Doradzanie na forum to nie firma. Tu się liczy inwestor. Nie ma problemu tych spraw oddzielac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 43
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pan nie ma ani ćwierci ekipy montażowej, jedynie sprzedaje Pan monterom kanały, jak czasem im braknie i do porządnej hurtowni za daleko. A to różnica....

Żeby doradzać na forum, trzeba się znać na rzeczy, a mylenie rekuperatora z biegiem kominkowym z doprowadzeniem powietrza do kominka to przejaw kompletnego braku wiedzy na tematy wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zostawiamy 1 a najlepiej dwa kanały wentylacyjne w kotłowni, i jeden kanał spalinowy do kominka. Do kominka trzeba również doprowadzić powietrze z zewnątrz, a nie wolno z wentylacji. W takim układzie kominiarz nie będzie miał uwag.

 

Mam pytanie odnosnie ilosci kanałów wentylacyjnych, również mamy w domu planowaną reku i mamy tak jak powyżej czyli jeden komin wentylacyjny w pomieszczeniu gospodarczym do pieca gazowego i jeden przy kominku. Jednak ostatnio znajomy doradzał nam żebysmy w kuchni koniecznie zrobili komin z wentylatora (gdyż ona tak ma u siebie w domu w przeciwnym razie wszystkie tłuszcze kuchenne itp. będą nam wchłaniane przez kanały rekuperacji) ....? My w kuchni mamy tylko wywiew niedaleko płyty (indukcja) i teraz pytanie:

Czy puscić dodatkowy kanał w scianie (popotherm) na dach z wentylatora kuchennego czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan nie ma ani ćwierci ekipy montażowej, jedynie sprzedaje Pan monterom kanały, jak czasem im braknie i do porządnej hurtowni za daleko. A to różnica....

Żeby doradzać na forum, trzeba się znać na rzeczy, a mylenie rekuperatora z biegiem kominkowym z doprowadzeniem powietrza do kominka to przejaw kompletnego braku wiedzy na tematy wentylacyjne.

bartycka.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie ilosci kanałów wentylacyjnych, również mamy w domu planowaną reku i mamy tak jak powyżej czyli jeden komin wentylacyjny w pomieszczeniu gospodarczym do pieca gazowego i jeden przy kominku. Jednak ostatnio znajomy doradzał nam żebysmy w kuchni koniecznie zrobili komin z wentylatora (gdyż ona tak ma u siebie w domu w przeciwnym razie wszystkie tłuszcze kuchenne itp. będą nam wchłaniane przez kanały rekuperacji) ....? My w kuchni mamy tylko wywiew niedaleko płyty (indukcja) i teraz pytanie:

Czy puscić dodatkowy kanał w scianie (popotherm) na dach z wentylatora kuchennego czy nie ?

 

 

witam

 

jeżeli wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to koniecznie!!! bez bez dodatkowego komina wentylacyjnego w kuchni

 

nad płytą zamontuj dobry okap z pochłaniaczem pochłaniacz (ważne by był cichy)

zadaniem okapu z pochłaniaczem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, powstających podczas gotowania lub smażenia, dzięki pracy okapu ściany, meble i inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem, a zapach gotowanych potraw nie rozchodzi się po mieszkaniu (tak w zgodnie z teorią być powinno - ważna jest okresowa wymiana filtrów węglowych oraz częste mycie filtrów metalowych wyłapujących opary oleju, np. w zmywarce)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

jeżeli wentylacja mechaniczna z rekuperatorem to koniecznie!!! bez bez dodatkowego komina wentylacyjnego w kuchni

 

nad płytą zamontuj dobry okap z pochłaniaczem pochłaniacz (ważne by był cichy)

zadaniem okapu z pochłaniaczem jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów oraz pochłanianie oparów i tłuszczów, powstających podczas gotowania lub smażenia, dzięki pracy okapu ściany, meble i inne sprzęty kuchenne nie są pokryte tłustym osadem, a zapach gotowanych potraw nie rozchodzi się po mieszkaniu (tak w zgodnie z teorią być powinno - ważna jest okresowa wymiana filtrów węglowych oraz częste mycie filtrów metalowych wyłapujących opary oleju, np. w zmywarce)

 

pozdrawiam

 

 

Dzięki tak właśnie podejrzewałam ale chciałam mieć pewność ... :) I przy okazji dowiedziałam się o okapach z pochłaniaczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mieszkam w takim domu, jak ty chcesz budować. Mam kominek z zamkniętą komorą spalania, rekuperator i wszystko sprawdza się świetnie. Dom ogrzewam tylko kominkiem i nie narzekam na zimno w domu. W fazie projektu pan projektant powinien wywalić prawie wszystkie kominy wentylacyjne. Oszczędzasz pieniądze, które zainwestujesz później w instalację wentylacji.

Przy rekuperacji tylko kominek z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Wtedy nie pracujący kominek nie wychładza ci domu i nie zakłóca pracy wentylacji. J

Jeśli masz kominek, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego musisz mieć w pomieszczeniu z kominkiem kanał wentylacji grawitacyjnej. Bez tego kominiarz nie odbierze ci instalacji kominowej i nie oddasz domu do użytkowania.

Tak, wszystkie kominy wentylacyjne możesz wywalić, poza tym z kotłowni i pomieszczenia z kominkiem. Nie zapomnij tylko do kotłowni doprowadzić gdzieś przy podłodze powietrza z zewnątrz, bo inaczej to w piecu raczej nie będzie ci się dobrze palić.

 

Pozdrawiam

Marek Mika

http://www.marekmika.in - tu opisuje mój dom i zainstalowane w nim instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeśli masz kominek, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego musisz mieć w pomieszczeniu z kominkiem kanał wentylacji grawitacyjnej. Bez tego kominiarz nie odbierze ci instalacji kominowej i nie oddasz domu do użytkowania.

Tak, wszystkie kominy wentylacyjne możesz wywalić, poza tym z kotłowni i pomieszczenia z kominkiem. Nie zapomnij tylko do kotłowni doprowadzić gdzieś przy podłodze powietrza z zewnątrz, bo inaczej to w piecu raczej nie będzie ci się dobrze palić.....

 

Po co takie bzdury pisać???

 

Kominiarz który odbierze instalację wentylacyjną niezgodną z przepisami to kiep i należy go wynieść z domu na kopach - przepisy zabraniają mieszania wentylacji mechanicznej i naturalnej, zresztą aby taki kanał przy kominku działał WM musiałbyś miec nadciśnieniową, a przepisy wyraźnie mówią o zrównoważonej.

Piec służy do pieczenia chleba na przykład i faktycznie potrzebuje powietrza do spalania, ale kocioł z zamkniętą komorą spalania może czerpać powietrze bezpośrednio z zewnątrz.

Edytowane przez gentoonx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki.

Czyli generalnie u mnie będzie wyglądało to tak (domek parterowy):

W kotłowni i garażu zostaje wentylacja grawitacyjna z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do kotła (tak mam w projekcie) Komin będzie wyglądał tak że jeden kanał ma spalinowy a dwa wentylacyjne.

W salonie kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz (tak również mam w projekcie). Komin do kominka jedynie z kanałem spalinowym. (w projekcie z racji tego że planowana była wentylacja grawitacyjna jest kanał spalinowy i wentylacyjny). W kuchni okap jako pochłaniacz z filtrem węglowym. Kominy wentylacyjne z łazienek i garderoby wywalam z projektu. Tak ma to wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki.

Czyli generalnie u mnie będzie wyglądało to tak (domek parterowy):

W kotłowni i garażu zostaje wentylacja grawitacyjna z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do kotła (tak mam w projekcie) Komin będzie wyglądał tak że jeden kanał ma spalinowy a dwa wentylacyjne.

W salonie kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz (tak również mam w projekcie). Komin do kominka jedynie z kanałem spalinowym. (w projekcie z racji tego że planowana była wentylacja grawitacyjna jest kanał spalinowy i wentylacyjny). W kuchni okap jako pochłaniacz z filtrem węglowym. Kominy wentylacyjne z łazienek i garderoby wywalam z projektu. Tak ma to wyglądać?

 

witam

 

wszystko ok - tylko jak w kotłowni myślisz o kotle gazowym z zamkniętą komorą spalania, np. kondensacyjnym - to również możesz się pozbyć komina zkanałem wentylacyjnym

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że nie działa żadna wentylacja, a kominek działa. Wówczas kominiarz ma argument, aby nie odebrać instalacji z W M. Muszę sprawdzić co na komin bez kanału wentylacyjnego powi lokalny kominiarz.
Dlaczego, jak nie ma prądu, chce Pan zatykać kanały i palić w kominku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...